Skocz do zawartości
paatryk22

Pytania o pierwszą solniczkę 63L

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam kilka pytań na temat zestawu, który planuje odpalić za jakiś miesiąc do dwóch. 

Ze sprzętu to tak: 

  • zamówione akwarium 60x30x35 (będzie za około miesiąc)
  • oświetlenie 2x Spectra 30W (jadą od wschodnich przyjaciół) 
  • filtr Seachem Tidal 55 (kupiony jednodniowy, z 5 letnia gwarancja) za 130 zł 

Z pozostałych sprzętów chciałbym zapytać jakie polecacie? Falownik, grzałka, media do kaskady? 
EDIT: wybór padł na:

  • Aquael Fix 2 50W
  • Jebao SW-4
  • media: Aquaforest Life Bio Fil + wata
     

Posiadam filtr RO3, ale do wymiany już mam wkłady oraz membranę i tutaj pytanie czy mogę łatwo dołączyć do niego demineralizator? 
 

Sucha skala według obliczeń powinna być w ilości 6-8 kg? Jakiej firmy polecacie? 
 

Polecacie może jakieś sklepy z akwarystyką morską na Śląsku? Aktualnie byłem w E-Zoa u Pani Ewy :) 

 

Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedzi. Jak już dotrze do mnie szkiełko, odpalę temat w naszych akwariach.  

Edytowane przez paatryk22
Edit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, paatryk22 napisał:

Z pozostałych sprzętów chciałbym zapytać jakie polecacie? Falownik, grzałka, media do kaskady? 

Falownik - 4000l/h sterowalny wystarczy.

Grzałka - Aquael komfort zone 50W- bez pokręteł ustawiona fabrycznie na 25°C

Jeśli chodzi o skałę..... temat rzeka. Najlepiej naturalna żywa obecnie trudno dostępna. Przy naturalnej skale kaskadę możesz ustawić głównie na filtrację mechaniczną i chemiczną. Przy skale sztucznej osobiście kaskadę wypełniłbym kamykami typu live bio fil od AF lub Matrix od Seachem lub podobne plus wata.

Godzinę temu, paatryk22 napisał:

Sucha skala według obliczeń powinna być w ilości 6-8 kg? Jakiej firmy polecacie? 

Jeśli filtracje biologiczną oprzesz głównie na kaskadzie to nie patrz na kilogramy tylko tak aby Tobie się podobało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Arek77 napisał:

Falownik - 4000l/h sterowalny wystarczy.

Grzałka - Aquael komfort zone 50W- bez pokręteł ustawiona fabrycznie na 25°C

A co powiesz na Hydor Koralia Nano 1600? Na forum widzę sporo dobrych opinii na jej temat, a cenowo przyzwoicie wyglada. 
 

Co do grzałki to znalazłem Aquael Fix 2 100W - to chyba nowsza wersja komfort zone; tez ustawiona na 25°C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, paatryk22 napisał:

A co powiesz na Hydor Koralia Nano 1600? Na forum widzę sporo dobrych opinii na jej temat, a cenowo przyzwoicie wyglada. 

Nigdy nie miałem do czynienia z Hydorem więc się nie wypowiem. A nie myślałeś o cyrkulatorze ze sterownikiem przeplywu?

3 minuty temu, paatryk22 napisał:

Co do grzałki to znalazłem Aquael Fix 2 100W - to chyba nowsza wersja komfort zone; tez ustawiona na 25°C

Wg mnie 100 W to trochę za dużo jak na 63 l. Pompy i lampa też będą grzały wodę, więc jeśli w pomieszczeniu gdzie będzie stało akwa nie będzie bardzo niskich temperatur, to na dobrą sprawę grzałka 25W też data by radę. 

Czym mocniejsza grzałka tym ma większą bezwładność cieplną.... jak byś zastosował np 300W to po wyłączeniu się grzałki, zanim ona ostygnie, to w zbiorniku 50 l podniesie jeszcze temperaturę o min. 2°. Przy 100 W będzie to oczywiście mniej, ale będą to już zauważalne wahania temp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Arek77 napisał:

Wg mnie 100 W to trochę za dużo jak na 63 l. Pompy i lampa też będą grzały wodę, więc jeśli w pomieszczeniu gdzie będzie stało akwa nie będzie bardzo niskich temperatur, to na dobrą sprawę grzałka 25W też data by radę. 

Dzięki za wyjaśnienie, w takim razie zostaje przy 50W Aquael Fix 2. Także temat grzałki załatwiony :)

28 minut temu, Arek77 napisał:

Nigdy nie miałem do czynienia z Hydorem więc się nie wypowiem. A nie myślałeś o cyrkulatorze ze sterownikiem przeplywu?

Hmm, a masz na myśli jakiś sprawdzony konkretny model w dobrych pieniądzach na start? Z tego co przejrzałem tego typu urządzenia to znalazłem jedynie Jebao RW-4 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, paatryk22 napisał:

Hmm, a masz na myśli jakiś sprawdzony konkretny model w dobrych pieniądzach na start? Z tego co przejrzałem tego typu urządzenia to znalazłem jedynie Jebao RW-4 

Jebao, RW, SW SDW.... itd - ceny podobne - różnią się szczegółami.

Ja używam tego typu urządzenia, od pompy obiegowej, poprzez cyrkulatory na pompie dozującej kończąc (Jebao, Aqua Nova, Hsbao, Jecod to wg.  mnie to samo). Powiem tak.... jak dla mnie spełniają swoje zadania i jeszcze...,odpukać, nic się nie zepsuło. Czy są głośne???... są słyszalne, ale jak dla mnie ok.  Jak to wygląda w porównaniu z urządzeniami z innej półki cenowej....nie wiem, nie mam porównania.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Ja używam tego typu urządzenia, od pompy obiegowej, poprzez cyrkulatory na pompie dozującej kończąc (Jebao, Aqua Nova, Hsbao, Jecod to wg.  mnie to samo). Powiem tak.... jak dla mnie spełniają swoje zadania i jeszcze...,odpukać, nic się nie zepsuło. Czy są głośne???... są słyszalne, ale jak dla mnie ok.  Jak to wygląda w porównaniu z urządzeniami z innej półki cenowej....nie wiem, nie mam porównania.

Dobra, pooglądałem typowo cyrkulatory i stwierdzam, że finanse finansami, ale jak mam kupić JVP i za jakiś czas wymieniać na lepszy to wolę odpalić akwarium chociażby miesiąc później, ale na dosyć fajnych urządzeniach i mieć je już przyszłościowo. Wybór padł na Jebao SW-4 (cenowo 177 zł także troszkę więcej niż Hydor aczkolwiek większa moc i sterownik) - zamówiony. 

Co do mediów w Tidalu 55 to wybór padnie na Aquaforest Life Bio Fil + wata. 

Także dzięki wielkie za pomoc :) Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to napisze pod tym postem żeby nie robić bałaganu na forum, a może i inni znajdą jakąś pomoc na początek :) 

 

Edytowane przez paatryk22
. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, trochę czasu minęło. Część rzeczy do mnie dotarła także przedstawie jeszcze raz co mam. Szkiełko powinno być po świętach albo w kolejnym tygodniu i tak już planuje mniej więcej start mojej solniczki :D Już dni mijają, a ja nie mogę się doczekać :) 

Lampy 2x Spectra 30W

Falownik Jebao SW-4 

Kaskada - tutaj zmiana (udało się kupić w fajnej cenie) na Tidal 110, a model 55 zostaje w innym akwa w domu. 

Grzałka Aquael Fix 2 50W

Dodatkowo dotarł do mnie miernik TDS, refraktometr i filtr RO4

Pytania mam co do reszty.

Głównie chodzi mi o media filtracyjne. Jakie konkretnie i co polecicie? 

AF Life Bio Fil + wata i co dalej? Widziałem już tyle kombinacji, że moja głowa zwariowała. Byłem ostatnio na małej wycieczce w eRybce w Zabrzu i tam właśnie po krótkiej rozmowie polecili mi żeby dorzucić do tego zestawu na start Rowa Carbon i Rowa Phos. Co o tym myślicie?

Jeszcze kwestia bakterii na start, Seachem Stability powinien być ok? Widziałem jeszcze Aquaforest Bio S.

Akwarium chciałbym na starcie prowadzić bez odpieniacza i zobaczę jak to się przygoda potoczy. 

Co do podłoża to wybór padnie na Nature's Ocean Live Natural White, a skała D-D Aquascape Natural Aquarium Rock.

Zakupy raczej będą w eRybce w Zabrzu - udało mi się dogadać z chłopakami, że dorzucą część wody na start z podmianki także jakieś życie będzie. 

 

Pytań sporo, bo i mętlik spory. Przez ostatni miesiąc ponad praktycznie codziennie czytam, obserwuje posty, oglądam inne zbiorniki. Widzę, że niektóre sprzęty się powtarzają, ale media filtracyjne czy bakterie są różnie dobierane i widać różne opinie. Dlatego chciałbym ustabilizować to pod jednym postem. W sklepach przy zakupach jestem ostrożny, bo nie do końca wiem czy sprzedają dobrze czy to co nie schodzi :) 

 

Z góry dzięki za pomoc! :D Pościk może przyda się innym początkującym (myśle, że fajnie jak można znaleźć sporo w jednym poście) 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, paatryk22 napisał:

AF Life Bio Fil + wata i co dalej?

Plus słona woda, przepływ i czas. 

41 minut temu, paatryk22 napisał:

Widziałem już tyle kombinacji, że moja głowa zwariowała.

Jest tyle kombinacji ile produktów na rynku. I większość z nich powinna działać.

42 minuty temu, paatryk22 napisał:

dorzucić do tego zestawu na start Rowa Carbon i Rowa Phos. Co o tym myślicie?

Ja węgiel bym włożył na start (pierwszy miesiąc), z Rową Phos bym poczekał, aż pojawią się fosforany.

 

45 minut temu, paatryk22 napisał:

Jeszcze kwestia bakterii na start, Seachem Stability powinien być ok? Widziałem jeszcze Aquaforest Bio S.

Pewnie tak....ja startowałem na ProBido.

46 minut temu, paatryk22 napisał:

Akwarium chciałbym na starcie prowadzić bez odpieniacza i zobaczę jak to się przygoda potoczy. 

Ja osobiście wystartowałbym z odpieniaczem, nawet zwykłym na kostkę lipowa, a potem, jak zrozumiem system i co się w akwa tak naprawdę dzieje, zastanowił się nad prowadzeniem akwa bez. 

48 minut temu, paatryk22 napisał:

Pytań sporo, bo i mętlik spory.

Cierpliwości.... po roku, dwóch latach mętlik zacznie się układać w zrozumiałą całość:).

51 minut temu, paatryk22 napisał:

Widzę, że niektóre sprzęty się powtarzają, ale media filtracyjne czy bakterie są różnie dobierane i widać różne opinie.

Najważniejsze to zrozumieć jaką rolę w systemie ma pełnić dany sprzęt, bakteria czy medium. A opinie.... Też są ważne, ale niektóre będą się całkowicie różnić  a nieraz i będę sprzeczne ze sobą. To tak jak przy wyborze auta.... 

Życzę cierpliwości, powodzenia i ...jeszcze raz cierpliwości.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Arek77 napisał:

Ja osobiście wystartowałbym z odpieniaczem, nawet zwykłym na kostkę lipowa, a potem, jak zrozumiem system i co się w akwa tak naprawdę dzieje, zastanowił się nad prowadzeniem akwa bez. 

Hmm, co powiesz na Resun SK-300? Wystarczy na start czy poszukać czegoś innego? Ewentualnie Redstarfish SQ-70 tylko przeraża mnie wielkość tego. Tu Tidal 110 zajmie cała jedna ściankę i na druga stronę odpieniacz, grzałka, falownik. 
 

10 godzin temu, Arek77 napisał:

Ja węgiel bym włożył na start (pierwszy miesiąc), z Rową Phos bym poczekał, aż pojawią się fosforany.

Czyli nie od razu w pierwszy dzień, tylko jakoś po tygodniu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, paatryk22 napisał:

Czyli nie od razu w pierwszy dzień, tylko jakoś po tygodniu? 

Na kilka dni przed wpuszczeniem pierwszych zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem właśnie Resuna SK-300. Próbowałem jeszcze zakupić fajną używkę z OLX, ale sprzedający jacyś dziwni. Albo nie chcą wysyłać, albo niby jest gwarancja, ale paragonu brak, albo nie chcą skorzystać z wysyłki OLX. Przypuszczam, że ta moja 60-tka będzie do nabrania wiedzy i obycia się z tematem, a potem wleci coś większego, a po opiniach widzę, że jak za tą kaskę i do takich akwa to ten SK-300 daje radę :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resun straszna lipa, bynajmniej u mnie się nie sprawdził. Ciężko z pienieniem i regulacją. Osobiście poszukalbym qq1 ale używki.

Ostatnio też próbowałem kupić lampę z olx maxspect  ale sprzedający chyba nie chial się pozbyć:lol: dziwne czasy nastały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, natan2012 napisał:

Resun straszna lipa, bynajmniej u mnie się nie sprawdził. Ciężko z pienieniem i regulacją. Osobiście poszukalbym qq1 ale używki.

Ostatnio też próbowałem kupić lampę z olx maxspect  ale sprzedający chyba nie chial się pozbyć:lol: dziwne czasy nastały

No cóż można zrobić skoro nie chcą sprzedać :D Kupiłem nówkę za stówkę, a używki chodzą po 70-80 zł więc  w najgorszym wypadku się sprzeda :) Jest jedna qq1, ale sprzedający totalnie zero życia (odpisuje, że aktualne, ale na wiadomość, że biorę to już cisza). Od czegoś trzeba zacząć więc myślę, że przez pewien czas da rade. Kolejne akwa będzie pewnie z sumpem także nie będzie takich mocnych ograniczeń co do wielkości odpieńka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszła paczka z E-Rybki, a przy okazji udało się jeszcze kupić dolewkę Levelautomatic EYE w fajnej cenie :) 

W tym tygodniu ma być już akwarium do odbioru (nogi mi chodzą z niecierpliwości :D) i można startować. 

Skałę wypłukałem pod ciśnieniem i mocze w kostce z wodą RO i cyrkulacją. 

IMG-5684.jpg

Edytowane przez paatryk22
. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.