Skocz do zawartości
Marecki Marek

Nadszedł czas na 820 litrów ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jestem Marek, na forum jestem nowy. Przygode z akwarystyką morską zacząłem rok temu kostką 50l bez wieszych sukcesów. 

Udalo mi sie przekonać małżonke na coś większego i ugrałem akwarium o wymiarach:

195x70x60cm z kominem zewnętrznym na tylnej szybie na środku. W kominie 2 otwory 5.5 i jeden 4.5

Sump 145x55x45cm

Wszystko klejone bedzie w erybce.

Skała to konstrukcja skalna z seafrags.

Lampa na początek 2x maxspect rsx r5 200

Odpieniacz - jeszcze nie wiem

Curkulayor 2(3)x jebao sow 9

Obieg jebao dcp10000 ( w planach druga taka sama)

Obsada to głównie Lpsy i kilka prostych spsów

Jezeli moglibyście coś doradzić co zmienić co dołożyć to byłbym bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Fajny rozmiar akwarium i zmiana z małego godna podziwu. Cyrkulacja pewnie będzie za mało, i z czasem dołożysz dużo więcej.

 

Powodzenia w zalewaniu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.03.2021 o 18:57, katani napisał:

Cyrkulacja pewnie będzie za mało, i z czasem dołożysz dużo więcej.

 

Powodzenia w zalewaniu.

Pewnie coś dołożę, może jakąś lokówke. 

Może ktoś doradzić coś jak zadziałać ze skałą? Została wymoczona 2x po kilka dni w wodzie ro tak jak radzili chłopaki z seafragsa. I pytanie mam czy poczekać cierpliwie z 1.5 miesiąca aż przyjdzie mi akwarium czy może zrobić solanke i już moczyć ją przez ten czas w słonej wodzie.

Chciałbym to zrobić w miare mądrze i nie zepsuć czegoś na samym początku. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny basen ugrałeś:thumbsup:. Pogratulować żony. Nie czekać solić. Wrzucić skałę, cyrkulatory i grzałkę, lać bakterie. Niech się kręci. Cyrkulacja stanowczo za mała. Tyle to w 400l ludzie mają. Rozglądaj się za większymi cyrkulatorami 15 000 -20 000 l/h. Rozglądaj się też za dużym odpieniaczem by ci ten basen ogarnął. Nie wiem jaki masz budżet ale warto zajrzeć na olx i coś wyhaczyć z rynku wtórnego. Po oglądaj sobie podobne litraże w dziale nasze akwaria i dobierz podobny sprzęt. Powodzenia!


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że będzie za mały. Gdybym ja stawiał taki basen to celował bym w coś na rurze 25cm. Np. Twistman 250, SKIMZ SM Monzter 257, ATI Powercone 250 - te trzy mają dobrą cenę i te bym brał pod uwagę. Są jeszcze Nyos Quantum 220, Deltec 2000i, , i mercedesy z górnej pułki Vertex Alpha 250 i BK 250. Może znajdziesz używane. Ten sprzęt posłuży na lata. Z czasem przybędzie ryb i korali. Zrobi się zupa rybna i potrzebny  będzie dobry odpieniacz do obciążonego systemu w walce z parametrami. W takim dużym baniaku na pewno będziesz miał kilka karpi (pokolce) a one brudzą wodę.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na start to raczej jakąś ubogą sól. Tą bym zostawił na późniejsze podmiany jak już dojrzewanie minie.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZesc ,co do soli najlepiej startowac na docelowej soli  ,po co potem zmieniac sol gdy akwa sie dotrze.   po prostu na poczatku bez podmian  , puzniej  np.co miesiac, a jak juz ruszy akwa pelna para to normalne podmianki . Ja startowalem na RS i do dzis na niej jade .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na Red Sea niebieskiej czy pro? Bo widzisz Marek ma sól pro czyli bogatą. W nowo założonym akwarium świecąc światłem karmimy korale, glony i cyjano. W takim nowym akwarium nie ma jeszcze korali przez co nie ma konkurencji pokarmowej dla glonów i cyjano. Dodatkowo startując na bogatej soli dostarczamy w nadmiarze mikro i makroelementów potrzebnym glonom do wzrosty(przenawozimy). Wpuszczając do tego młodego akwarium pierwsze zwierzęta dostarczamy dodatkowo stały dostęp do azotu i fosforu. Przez co prosimy się o wysyp glonów i cyjano już na początku. Stosując bogatą sól od początku spowodujemy że plagi przyjdą szybciej i zostaną na dłużej. Dodatkowo mając w akwarium tanią suchą skałę wątpliwego pochodzenia,  która była kiedyś żywa(zawiera martwą organikę) będzie jeszcze gorzej. Co innego gdy robimy przekładkę z jednego pełnego korali akwarium na nieco większe. W takim przypadku mamy sporo korali które będą skutecznie konkurować z glonami i tu można by już stosować sól bogatą. Jednakże zazwyczaj używamy tu takiej soli jaką mamy w mniejszym baniaku często używając możliwie najwięcej żywej wody ile się da z pierwszego akwarium. Uważam że nie powinno się startować na bogatej soli. Na bogatą sól "pro" przechodzimy dopiero gdy mamy akwarium gęsto obsadzone koralowcami i uzupełniamy spadki parametrów dozując Ballinga lub używając reaktora.

Dlatego też podczas dojrzewania akwarium nie zaleca się stosowania podmian wody aby nie dokarmiać glonów i plag.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje byś startował na ZEOvit . Przy twardych to idealna filtracja 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Steron napisał:

Dodatkowo startując na bogatej soli dostarczamy w nadmiarze mikro i makroelementów potrzebnym glonom do wzrosty(przenawozimy)

A jakie to składniki zawiera bogatsza sól (np taka przeznaczona dla sps-ów) które mogły by stymulować rozwój glonów? Glony to proste organizmy i nie będą korzystać ze zwiększonej podaży Ca, Mg czy jodu. Im do źycia potrzebne głównie azot i fosfor.....no może jeszcze potas i Fe. Wg mnie jeszcze przed startem zbiornika należy zastanowić się jak zlikwidować pojawiające się nutrieny aby zminimalizować rozwoj glonów....np refugium od początku, absorbery wiążące P i N.

Każda późniejsza zmiana, czy to soli, czy długości oświetlenia powoduje zaburzenia w rozwijającym się młodym ekosystemie poprzez zmianę warunków i walka o dominowanie w zbiorniku zaczyna sie na nowo. Ja jestem zwolennikiem startu zbiornika z zapewnieniem takich warunków jakie planujemy mieć docelowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale widziałeś co się dzieje jak się przedobrzy z SBS?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Steron napisał:

Niby tak, ale widziałeś co się dzieje jak się przedobrzy z SBS?

Nie. Nie miałem takiej sytuacji. Masz na myśli takie przedawkowanie SBS, że poziom niektórych pierwiastków staje się toksyczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodziło mi o zielone szyby.

Jak stawiałem swoją pierwszą solniczkę kilka lat temu to wszyscy na forum polecali na start ubogą sól ze względu na łatwe dojrzewanie. Najlepiej Instant Ocean. W kilku tematach na forum w latach pomiędzy 2012-2015 problemy z dojrzewaniem na wczesnym stadium akwarium były zrzucane na zbyt bogatą sól. Skoro starzy wyjadacze tak twierdzili to nie widziałem sensu tego podważać. I tak też zrobiłem. Moje drugie akwarium odpaliłem i prowadzę na Red Sea Niebieskiej - również uboga(jestem z tej soli zadowolony). Nie mam potrzeby używać soli PRO gdyż korale rosną mi w zadowalającym tempie a każdy z parametrów mogę w razie potrzeby podnieść Ballingiem. Jeszcze z jednego powodu nie używam soli PRO. Z powodu wysokiego Kh 9-11. Ja utrzymuje 7-8 dlatego jak zmieniam sól to jest to główny parametr jaki biorę pod uwagę.

Co do tego czy zbyt bogata sól ma wpływ na dojrzewanie, to do tej pory uważałem że tak. Być może jestem w błędzie. Czasy się zmieniają. Akwarystyka morska się rozwija. Dzisiaj mamy lepsze sprzęty, wydajniejsze odpieniacze i lepszy dostęp do wiedzy. Być może twierdzenie że start na zbyt bogatej soli prowadzi do problemów jest błędne i jest często powielaną głupotą którą sam powielam. Tego nie wiem. Tak mnie uczono. Nie widziałem dowodów że tak nie jest. Nikomu nic nie narzucam. Jedynie wyrażam jak uważam. I jak Ja bym zrobił.

Trochę zaśmieciłem koledze temat tymi wywodami za co przepraszam.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrze chetnie przeczytam co macie do powiedzenia. Dopiero się uczę akwarystyki morskiej, bo z tej kostki 50l to nie miałem powodów do dumy. Tyle dobrze ze już wiem jakich bledów nie popełniać i chcętnie wysłucham wszystkich uwag :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Steron napisał:

Jak stawiałem swoją pierwszą solniczkę kilka lat temu to wszyscy na forum polecali na start ubogą sól ze względu na łatwe dojrzewanie. Najlepiej Instant Ocean.

Ja absolutnie nie neguje tego faktu. Jesteś na forum i masz akwarium o wiele dłużej niż ja..... ja tylko chciałem się dowiedzieć co jest takiego w bogatszej soli, że może ona stymulować rozwój glonów, bo na logikę raczej nie powinno to mieć znaczenia szczególnie jeśli przeanalizujemy, które pierwiastki  są w większym stężeniu. 

Ale to jest biologia i nie zawsze logiką należy się kierować.... zalecenie stosowania uboższych soli na start skąś się musiało wziąść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie Kh soli, szczególnie na starcie jest pewnym problemem: przerzucenie korali ze zbiornika, w którym Kh jest w granicach 7, a świeża woda na bogatej soli to 10 lub nawet 12 Kh. Kolejną wadą wysokiego Kh to słabszy rozwój bakterii, co za tym idzie biologii zbiornika. Ja jestem zwolennikiem trzymania Kh w okolicach naturalnej wody morskiej i takich soli używam.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Akwarium się kleji, skała się moczy, a ja powoli kompletuje sprzęt ;)

I mam do Was pytanie. Co myślicie o cyrkulacji 2x Maxspect Gyre Generator 350 i obieg Jebao DCP 10000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gyre to są co do nich mieszane opinie. Ja bym ich nie brał. Są drogie i podobno głośne powyżej 50% mocy i są awaryjne. tak słyszałem. Ludzie z czasem z nich rezygnują. Polecam Jebao SOW 15 i więcej. Tanie i ciche. Ja jestem zadowolony. Obiegówkę brałbym większą 12000-15000. Jak nie Jeabo to Aqua Nova praktycznie to samo. Wysterujesz na jakie 60%, do tego wąż silikonowy z 10-15cm i będzie cisza.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jesteś już którąś z kolei osobą która mi odradza gyre. Tak ze chyba faktycznie zdecyduje się na jebao.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam odpieniacz firmy Nyos Quantum 220, pompy Jebao z serii SOW 15/20. Odpuść sobie zakup pompy maxspect Gyre. Wirniki w tych pompach po kilku miesiącach pracy są całe porysowane z uwagi na miękkie tworzywo którym są pokryte, sterownik się blokuje, głośna praca powyżej 50 procent. Wystarczy tą pompę źle złożyć i cały wirnik masz porysowany.  


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marecki Marek napisał:

Cześć.

Akwarium się kleji, skała się moczy, a ja powoli kompletuje sprzęt ;)

I mam do Was pytanie. Co myślicie o cyrkulacji 2x Maxspect Gyre Generator 350 i obieg Jebao DCP 10000?

Mam jedno i drugie tak się składa.

DCP 10000 super pompa. Bardzo cicha, bezawaryjna jak na razie, dobra wydajność. Robi, to co ma robić, pompuje wodę.

 

Co do XF-350 to mam mieszane uczucia. Polecam bo:

- świetnie miesza wodę,

- dają szeroki, równomierny strumień wody, świetnie rozchodzący się po akwarium.

- mają wiele ustawień (ale trzeba dodatkowo sterownik ICV6)

- na razie u mnie bezawaryjnie ( o ile hałas to nie awaria)

- nie zamieniłbym ich na nic innego (miałem wcześniej Tunze i Vortecha MP40)

Nie polecam bo:

- z czasem robią się głośniejsze lub u niektórych głośne. Nie jest to jakiś wielki hałas, ale jednak jest. Do tego hałas to kwestia dosyć indywidualna, jeden nie będzie ich słyszał, bo odpieniacz hałasuje, inny bo mieszka przy ruchliwej ulicy a komuś innemu będą warczały bo zagłuszają śpiew ptaków pod lasem. Jak były nowe były ultra ciche. Wynika to prawdopodobie z faktu, że producent użył złej mieszanki do robienia dekli wirnika i z czasem dekiel się kurczy, robi się luz i pompa zaczyna wydać niepożądane dźwięki. Ja swoje dekle obwinąłem taśmą teflonową taką jak do uszczepniania rur i jest lepiej. @luft się może wypowiedzieć. U mnie jak chodzi prawy to go praktycznie nie słychać. Lewy trochę hałasuje. Jak chodzą dwa na raz to szłychać lekki szum.

- trzeba dokupić dodatkowy sterownik, ustawianie ich bez sterownika to droga przez mękę

- żeby wydajnie pracowały trzeba je regularnie czyścić. Nie można sobie pozwolić, żeby pracowały miesiącami niedotykane, bo drastycznie spada ich wydajność.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Marecki Marek napisał:

Co myślicie o takim sumpie?

Screenshot_20210506-091752_Gallery.jpg

Co chcesz mieć w komorze o szerokości "W" ? I rozumiem, że spływ po prawej stronie - jeśli tak to pierwsza przegroda powinna być do dna i przepływ górą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.