Skocz do zawartości
khazad93

Niskie kH w odcieku reaktora

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Zakupiłem w styczniu reaktor wapnia Deltec pf509 i cały czas walczę z niskim kH w odcieku. Zakup oparłem na artykule Seba Holcera o reaktorach, tam autor opisywał że można osiągnąć bez problemu kH 60 w odcieku, mnie się ta sztuka nigdy nie udała. Bąbli na chwilę obecną podaję 190 bąbli na minutę przy przepływie 1,5l przez reaktor. Długi czas jechałem z przepływem 0,5l/h ale już nie mogłem rozpuścić więcej gazu, reaktor chodził cały czas zapowietrzony. Teraz przy większym przepływie pralka z bąbli trochę się uspokoiła ale i tak daleko jest do ideału. kH w zbiorniku przed zakupem reaktora utrzymywałem 8 teraz mam ledwo 6,1. Pisałem w tej sprawie do sklepu ale dostałem jedynie odpowiedź żeby zwiększyć dozowanie bąbli. kH w odcieku mierzone przed chwilą wynosi jakieś 14.

Ja już zgłupiałem nie mam pojęcia co robię źle. Wkład jakiego używam to ARM extra coarse ten najgrubszy, reaktor prowadzę bez komputera pH. Myślę że ten reaktor po prostu nie nadaje się do mojego zbiornika i musiałbym kupić coś pokroju twistmana 150 lub delteca 601. Akwarium 100x50x50 mieszane, SPS/LPS gęsto obsadzone ale miałem zamiar dołożyć jeszcze parę akropor po wystartowaniu reaktora. Ballinga lałem koło 190 ml dziennie przed postawieniem reaktora.

Pozdrawiam! Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Znam kogoś kto od września walczy z podobnym problemem, źródłem motywacji i rezultatem działań, tylko, że korzysta z Deltec PF501 przy akwarium 2 x większym.

KH spada do około 6 (a czasem nawet niżej, ale jest podbijane innymi sposobami).

Dochodziło do 200 bąbli na minutę, ale wtedy już wzrok głupieje :D

Korelacja z wydajnością reaktora może być istotna, bo przy przeplywie 1L/h w odcieku jest 35 (ale reaktor większy a przepływ podobny).

Wkład używany to ten sam "ARM extra coarse".

Jest sonda w reaktorze i w zbiorniku.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli też masz za mały reaktor ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam masz ten sam problem co ja  . Jak masz dużo twardych to tem reaktor nadaje sie na Max 200 L akwarium . Jezeli masz duży odciek w za małym reaktorze nigdy nie osiągniesz wysokiego kh w odcieku . Ja mam jeszcze ( mam nadzieje przez tydzień ) PF501 w 600L akwarium . Próbowałem wszystkiego by zagęścić odciek . Obniżyłem nawet pH w reaktorze do 5.7 i nic to nie dało . Dozuje teraz ballinga wraz z reaktorem by kh w akwarium miało 8 . Zbyt małej ilości zasypu nie przeskoczysz niczym . 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom to jaki reaktor byś polecał do mojego litrażu ? Myślałem początkowo o Twistmanie 150 ale Grzechotnic pisał w wątku o reaktorach ze licznik bąbelków przytyka się piaskiem i zacząłem mieć wątpliwości. 
Szkoda tylko ze dałem się namówić na taki mały reaktor ale mądry Polak po szkodzie. 
 

Tak u mnie zbiornik wyglada:

11AE18E2-67BA-49D5-8211-8568311B41D2.jpeg

Edytowane przez khazad93
Dodałem zdjęcie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec robi naprawdę dobre reaktory z drugiej strony przy zasypie arm extra c nie wierze by zapychał sie licznik bąbelków w twistman . Ja bym kupił twistman bo polski i jestem mega zadowolony ze wszystkich ich wyrobów i naprawdę profesjonalnej obsługi a co do wielkości . To ja bym brał największy jaki dasz radę zmieścić . Czym więcej zasypu tym mniej bezobsługowy . Ja sam sobie buduje teraz reaktor za tydzień będzie skończony , do 600 litrów będę miał z 17 kg zasypu arm . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To myślę że ten na rurze 150 z 8 kg pojemności na zasyp wystarczy u mnie. W sumie i tak większego do sumpa nie wcisnę, musiałby stać poza szafką. Dodatkowo musiałbym przerobić szafkę ale to się ogarnie bez problemu ;) Warto zamawiać kolumnę szlifującą żeby zwiększyć pojemność reaktora?

 

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, khazad93 napisał:

To myślę że ten na rurze 150 z 8 kg pojemności na zasyp wystarczy u mnie. W sumie i tak większego do sumpa nie wcisnę, musiałby stać poza szafką. Dodatkowo musiałbym przerobić szafkę ale to się ogarnie bez problemu ;) Warto zamawiać kolumnę szlifującą żeby zwiększyć pojemność reaktora?

 

Kolumna szlifujaca nie zwiększa pojemności tylko przynajmniej w teorii zwiększa pH odcieku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie będę zamawiać. BRS kiedyś robiło test z pH z użyciem i bez kolumny szlifującej i różnice naprawdę są bardzo małe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, khazad93 napisał:

Warto zamawiać kolumnę szlifującą żeby zwiększyć pojemność reaktora?

Bierz z kolumną, zawsze to trochę wyższe pH. Wszystko zależy od ilości odcieku. Zaworkiem się nie przejmuj, jak się zasypie piaskiem, wystarczy odkręcić dwie nakrętki, przepłukać pod wodą i gra gitara. Całość, z odgazowaniem reaktora zajmuje 5 minut.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



nie wierze by zapychał sie licznik bąbelków w twistman .


Jak nie wierzysz to patrz. Tak wygląda po tygodniu od płukania. KH w odcieku 30. Owszem reaktor jest super wykonany ale cóż licznik bąbelków i jego położenie nie jest dobrze przemyślane bo to miejsce gdzie nie uniknie się odkładania piachu z wkładu. To pierwsze miejsce gdzie opadnie. To można było zaprojektować nieco lepiej. We wspomnianym przez was wcześniej Deltecu miałem KH na poziomie 40 ale na ARM coarse przy przepływie na 3 kresce w pompie milestone od Aquatrendu. Gaz podawałem około 1,5 bąbla na sekundę. Jedyny mankament tamtego sprzętu z perspektywy czasu to kiepska izolacja jeżeli chodzi o przenoszenie drgań z pompy na korpus. Musiałem podkładać pod niego gumę żeby wyciszyć ten rezonans. No i faktycznie wkładu niewiele. Musiałem często uzupełniać.708260b959da052df4ed088652006e2f.jpg2a695d3e7c2129b72893b41f65fec72e.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Zaworkiem się nie przejmuj, jak się zasypie piaskiem, wystarczy odkręcić dwie nakrętki, przepłukać pod wodą i gra gitara. Całość, z odgazowaniem reaktora zajmuje 5 minut.


Jeżeli mówimy o tym samym reaktorze Twistmana ( Twistman reaktor medium)to się go nie odkręca bo jest wklejony na stałe w obieg. Żeby go przepłukać trzeba wyjąć wężyk CO2 przy wyłączonej pompie obiegowej a następnie parę razy odpalić i piach wypływa. Przy takim płukaniu musisz upuścić około 1/5 wody z reaktora co oczywiście skutkuje skokiem pH. Jak dla mnie to spory mankament. Robię to co tydzień. Obawiam się go zostawić na dłużej bez płukania w obawie przed zatkaniem dopływu gazu. Reaktor mam dopiero od jakiegoś miesiąca dwóch więc lepiej niech napisze coś o nim ktoś kto dłużej używa. Jakoś jego wykonania to petarda gdyby tylko nie ten zapychające się licznik.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic niepotrzebnie się przejmujesz. U mnie, w tym samym reaktorze na tym samym zasypie zbiera się ten sam piasek w takiej samej ilości. Różnica jest taka, że ja mojego od pół roku nie płukałem/czyściłem/usuwałem. Nie mam go więcej, nie mam go mniej, nie przeszkadza w niczym.  Zostaw, nie płucz, nie marnuj gazu... Reaktor ma ułatwiać a nie utrudniać prowadzenie zbiornika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grzechotnic napisał:


 

 


Jak nie wierzysz to patrz. Tak wygląda po tygodniu od płukania. KH w odcieku 30. Owszem reaktor jest super wykonany ale cóż licznik bąbelków i jego położenie nie jest dobrze przemyślane bo to miejsce gdzie nie uniknie się odkładania piachu z wkładu. To pierwsze miejsce gdzie opadnie. To można było zaprojektować nieco lepiej. We wspomnianym przez was wcześniej Deltecu miałem KH na poziomie 40 ale na ARM coarse przy przepływie na 3 kresce w pompie milestone od Aquatrendu. Gaz podawałem około 1,5 bąbla na sekundę. Jedyny mankament tamtego sprzętu z perspektywy czasu to kiepska izolacja jeżeli chodzi o przenoszenie drgań z pompy na korpus. Musiałem podkładać pod niego gumę żeby wyciszyć ten rezonans. No i faktycznie wkładu niewiele. Musiałem często uzupełniać.708260b959da052df4ed088652006e2f.jpg2a695d3e7c2129b72893b41f65fec72e.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 


 

 


Jeżeli mówimy o tym samym reaktorze Twistmana ( Twistman reaktor medium)to się go nie odkręca bo jest wklejony na stałe w obieg. Żeby go przepłukać trzeba wyjąć wężyk CO2 przy wyłączonej pompie obiegowej a następnie parę razy odpalić i piach wypływa. Przy takim płukaniu musisz upuścić około 1/5 wody z reaktora co oczywiście skutkuje skokiem pH. Jak dla mnie to spory mankament. Robię to co tydzień. Obawiam się go zostawić na dłużej bez płukania w obawie przed zatkaniem dopływu gazu. Reaktor mam dopiero od jakiegoś miesiąca dwóch więc lepiej niech napisze coś o nim ktoś kto dłużej używa. Jakoś jego wykonania to petarda gdyby tylko nie ten zapychające się licznik.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Chyba krótko używałeś reaktor delteca . Tak wyglada licznik bąbelków w deltecu . Problem tego jest taki ze woda ucieka przez wężyki i po jakimś czasie nie widać bąbelków i trzeba dolewać . Każda z tych metod ma jakieś wady ale gdyby nie pompa na dole w Twistman nigdy nie kupił bym delteca ten reaktor zajmuje za dużo miejsca w sumpie 

39E7E535-F105-4E2F-BEFE-8AA0FE5575EF.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolumny nie będę jednak brać. Ogladnalem filmik na brs i dodanie kolumny delikatnie podniesie pH rzędu 0,05 stopnia. A na koncentracji odcieku aż tak bardzo mi nie zależy bo pojemność reaktora do mojego zbiornika będzie aż nadto. Plus nie będę miał już miejsca w sumpie. Widzę że są dwie wersje reaktora od twistmana dostępne. Jedna na pompie JEBAO druga na aquabee. Są jakieś istotne różnice pomiędzy nimi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, khazad93 napisał:

Kolumny nie będę jednak brać. Ogladnalem filmik na brs i dodanie kolumny delikatnie podniesie pH rzędu 0,05 stopnia. A na koncentracji odcieku aż tak bardzo mi nie zależy bo pojemność reaktora do mojego zbiornika będzie aż nadto. Plus nie będę miał już miejsca w sumpie. Widzę że są dwie wersje reaktora od twistmana dostępne. Jedna na pompie JEBAO druga na aquabee. Są jakieś istotne różnice pomiędzy nimi? 

Pompa aquabee może pracować po za sumpem dlatego deltec je używa . Wiec zakładam ze reaktory z tą pompa mogą być montowane na zewnątrz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, grzechotnic napisał:

Jeżeli mówimy o tym samym reaktorze Twistmana ( Twistman reaktor medium)to się go nie odkręca bo jest wklejony na stałe w obieg. Żeby go przepłukać trzeba wyjąć wężyk CO2 przy wyłączonej pompie obiegowej a następnie parę razy odpalić i piach wypływa. Przy takim płukaniu musisz upuścić około 1/5 wody z reaktora co oczywiście skutkuje skokiem pH. Jak dla mnie to spory mankament. Robię to co tydzień. Obawiam się go zostawić na dłużej bez płukania w obawie przed zatkaniem dopływu gazu. Reaktor mam dopiero od jakiegoś miesiąca dwóch więc lepiej niech napisze coś o nim ktoś kto dłużej używa. Jakoś jego wykonania to petarda gdyby tylko nie ten zapychające się licznik.

Przyjacielu, odkręcasz łącznik z zaworem i drugi z korpusem, następnie odpinasz wężyk co2 i płuczesz. A jeszcze prościej, odpinasz wężyk od góry - odpowietrzający, wsuwasz rurkę od kroplówki podłączoną  do strzykawki - największej jaką kupisz w aptece i odciągasz piasek delikatnie "pompując" strzykawką. Na wyłączonym reaktorze. Ilość osadu jest w dużej mierze zależna od tego czy i ile razy nam się zapowietrzył reaktor. Ja osobiście czyściłem go dwa razy od września. Obecnie przestałem, bo osad w niczym nie przeszkadza.

Z resztą, na stronie Twistmana jest e-mail i telefon, Krzysiek to bardzo życzliwy człowiek, pozytywnie nastawiony do wszelkiego feedbacku, co prawda wiecznie zagoniony, ale jak się uda do niego dodzwonić, to kopalnia wiedzy i myślę że znajdziecie jakieś rozwiązanie. To jest element który można łatwo wymienić, może uda Wam się coś poprawić? Może by pomyśleć o modyfikacji w postaci przycięcia rurki i wstawienia złączki? Wtedy odkręcało by się sam licznik?

 

Oba reaktory mogą pracować na zewnątrz, tyle że zdaje się @dadario pisał że na zewnątrz jest nieco głośniej? Pompa Jebao jest regulowana, a aquabee?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, pompa aquabee poza sumpem jest słyszalna. 

Nie, pompa aquabee nie ma regulacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

Tak, pompa aquabee poza sumpem jest słyszalna. 

Nie, pompa aquabee nie ma regulacji. 

Ja mam pompę aquabee na zewnątrz i nie słychać jej wcale co prawda to pompa 1000L/h . 
Z mojego doświadczenia wydaje mi sie ze regulacja pompy w reaktorze jest zbędna . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, grzechotnic napisał:

 

@grzechotnic da się to jak najbardziej rozebrać i czyścić. O zatkaniu nie ma mowy, gaz skutecznie wypycha te drobinki. U siebie nie czyściłem tego od 4 lat...
Pozdrawiam
 

calc+ licznik_jpg.jpg

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... zawsze mówiłęm że dobra instrukcja obsługi to podstawa... z drugiej strony, kto poza klientami Ikeii czyta instrukcje ? :) ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=10631]grzechotnic[/mention] da się to jak najbardziej rozebrać i czyścić. O zatkaniu nie ma mowy, gaz skutecznie wypycha te drobinki. U siebie nie czyściłem tego od 4 lat...
Pozdrawiam
 
682527910_calclicznik_jpg.thumb.jpg.7d4d8a16b08bc53cebb0e6932332469e.jpg
Ha. Nawet nie wiedziałem. Ale jak mówisz że nie trzeba płukać to dam sobie spokój i będę obserwował. Dzięki Krzyśku za instrukcję.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem nowy reaktor dzisiaj, padło na model twistmana na pompie aquabee, zobaczymy jak się będzie sprawować. Dobrze że wyjaśniło sie z tym licznikiem bąbelków, będzie dla potomności ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, khazad93 napisał:

Zamówiłem nowy reaktor dzisiaj, padło na model twistmana na pompie aquabee, zobaczymy jak się będzie sprawować. Dobrze że wyjaśniło sie z tym licznikiem bąbelków, będzie dla potomności ;)

Czyli wziąłeś ten na 8kg zasypu ? Dobry wybór tez chciałem twistman ale mi sie nie zmieścił 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom Dokładnie tak, na 8kg. Teraz dziękuję sobie sprzed dwóch lat że zrobiłem sumpa maksymalnie dużego. Będę musiał przerobić półkę nad sumpem i przeorganizować kable ale wejdzie. I tak za niedługo całe akwarium będę przenosił do nowego lokum więc będzie czas na przeróbki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Jestem szczęśliwym posiadaczem komputera. Skalibrowałem sondę, podłączyłem i tu niespodzianka. Okazuje się że pH w reaktorze to 5.8 !!!! ( SIC! kropelki pokazywały sporo wyżej ) co przy przepływie 3,6l/h daje KH 30. Podniosłem więc pH do 6.1 i straszna kicha. Odciek ma KH 19 !!! Zastanawiam się co jest nie tak z wkładem ARM Coarse. Skąd taki dramatycznie kiepski odciek przy tak niskim pH w reaktorze jak 6.1. Zastanawiam się jak to  u Was wygląda.  KH w zbiorniku spadło mi w 24 godziny z 7.7 do 6.7 i spodziewam się najgorszego za jakieś dwa tygodnie jak koralowce pokażą jak są niezadowolone z takiego wahnięcia.

Zatem pytanie i prośba do Was pro użytkownicy reaktorów. Jakiego zasypu użyć żeby mieć KH w odcieku w okolicach 30 przy pH w reaktorze w normalnych granicach tj: 6.1-6.4 i przepływie średnio 3,5l/h

Co z tym ARMem jest nie tak że przy 6.1 daje odciek 19KH? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.