Skocz do zawartości
khazad93

Niskie kH w odcieku reaktora

Rekomendowane odpowiedzi

Grzechotnik nie ty pierwszy hehe

Też mialem taki problem na reaktorze Aquamedic którego przerobiłem na pompę zewnętrzną dcp 3000. Zasypałem go dwiema puchami wkładu ARM extra coarse, sonda skalibrowana na reaktorze ph=6. I tak od początku problem z kh ok. 20. Pracował 8 miesięcy i po tym czasie go rozebrałem do czyszczenia. Gruntowne płukanie całego złoża muło sporo. Złożyłem ustawienia ph i pompy perystaltycznej jak przed robotą. Po 2 dniach coś gwałtownie kh zaczęło iść do góry w baniaku mierzę odciek i szok kh=58. Skąd takie nie mam pojęcia. Może po przepłukaniu wkładu i wywalwniu całego brudu po wkładzie. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli rzeczywiście może coś być z tym wkładem. Chyba ze to kwestia tych super dużych kawałków, mają mniejszą powierzchnie kontaktu z wodą niż te małe i dlatego wolniej się rozpuszczają ? Tak tylko teoretyzuję... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy jakiej ilości odcieku ? mam ten sam problem ph w reaktorze 5.9 1,2 l na godz kh odcieku 30kh 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz 1,5l odcieku przy bąblach w ilości praktycznie ciągłej strugi. PH nie mierze w reaktorze tylko w kH w akwarium. Przy odcieku 0,5l gaz już nie chciał się rozpuszczać tylko zapowietrzał reaktor a równocześnie nie mogłem podnieść kH w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbować na grysie koralowym  ponoć daje gęsty odciek  przy wyższym ph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh odcieku zależy przede wszystkim od ilości zasypu . Nie da sie osiągnąć wysokiego kh odcieku jak masz zbyt mały reaktor w stosunku do ilości odcieku . 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Festoll napisał:

Może spróbować na grysie koralowym  ponoć daje gęsty odciek  przy wyższym ph

Grys koralowy gruby ciężko spotkać w handlu o ile w ogóle jest to możliwe. Ile razy szukałem to nie było, podobno trzeba mieć teraz CITES na niego dlatego nie sprowadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, khazad93 napisał:

Grys koralowy gruby ciężko spotkać w handlu o ile w ogóle jest to możliwe. Ile razy szukałem to nie było, podobno trzeba mieć teraz CITES na niego dlatego nie sprowadzają.

Jeżeli masz na myśli ten dedykowany dla reaktorów np two little fishies to tak. Jest nie do zdobycia. Natomiast zwykłego grysu koralowego bez marki o różnej gradacji jest cała masa:

https://www.google.com/search?q=grys+koralowy&oq=grys+ko&aqs=chrome.1.69i57j35i39l2j0l7.5345j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Pytanie czy ktoś takiego używał. 

Edytowane przez grzechotnic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno to jest najlepszy i najtańszy wkład jaki istnieje, ale sam nie testowałem u siebie, narazie borykam się z tym ARM. Jak się skończy to będę myśleć nad zmianą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu przyszedł nowy reaktor, sprzęt pierwsza klasa, chodzi dużo ciszej od delteca no i przede wszystkim jest ogromny, ledwo go zmieściłem do sumpa. Borykam się jednak że mi się zapowietrza cały czas. Po dokładnym odpowietrzeniu chodzi mega cicho ale po podaniu gazu po jakiejś godzinie zaczyna chodzić wszystko jak w pralce. Reaktor prowadzę bez komputera pH, pompę zasilającą ustawiłem na 0,5 l/h. Jest jakiś myk żeby reaktor się nie zapowietrzał?

 

CF936407-CCB3-4C53-BF85-513785BFB5AE.jpeg

F86F4B5A-DFA2-4633-8FFD-88A0B7474012.jpeg

Edytowane przez khazad93
Dodałem zdjęcia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, miał duży wylot dla odcieku i to co się nie rozpuściło to wylatywało na zewnątrz. Później to nie miało znaczenia bo dawałem mnóstwo gazu do niego. Ale na początku było spoko.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, khazad93 napisał:

Tak, miał duży wylot dla odcieku i to co się nie rozpuściło to wylatywało na zewnątrz. Później to nie miało znaczenia bo dawałem mnóstwo gazu do niego. Ale na początku było spoko.

 

A masz go pod ręką żeby pokazać jak wyglądało wieko od spodu? Mam na myśli część wieka która jest w środku reaktora ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda, jeżeli o to chodziło. 

18A5EAEC-9D1A-4A9E-96D4-AF5CFFBFA987.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć jeżeli mogę coś doradzić to sposób na odpowietrzenie reaktora. Wyłącz pompę cyrkulacyjną reaktora, włącz pompę zasilającą (wodą z akwa)reaktor odkręć tą zaślepkę na sondę pH i poczekaj aż woda przeleję się właśnie przez nią. Reaktor odpowietrzony.

No chyba że masz na myśli zbyt dużą ilość gazu w reaktorze. Jeżeli podasz za dużo gazu to on się nie rozpuści i reaktor będzie pracował głośno. Jednym słowem będzie chlupało. Sądząc po zdjęciu to właśnie jest ten przypadek u Ciebie. Ja też próbowałem prowadzić ten reaktor bez sondy pH ale mi się nie udało ze względu na osadzający się piach w liczniku bąbelków. Nie byłem w stanie go dobrze wyregulować jak nie widziałem stałego przepływu gazu. Kupiłem komputer i podłączyłem. Woda w reaktorze jest dość mętna co sugeruje że pH jest niskie. Być może zbyt niskie. Ja obecnie w reaktorze mam pecha 5.9 żeby uzyskać KH na wyjściu 25- 28 przy około trzech i pół l.na godzinę. Z moich obserwacji wynika że woda w reaktorze robi się właśnie taka mętna w okolicach ph 5.9. przy władzie jakim używasz bo widzę że używasz arm. Ja na twoim miejscu zobaczyłbym jakie mam KH odcieku na chwilę obecną i spróbował zmniejszyć dawkowanie gazu. Woda w reaktorze robi się krystaliczna jeżeli pH osiąga powyżej 6.0-6.1. zobacz tylko czy kh odcieków przy takim PH w reaktorze będzie dla ciebie wystarczające.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic po zatrzymaniu pompy obiegowej w reaktorze woda zrobiła się kryształ. Ciężko mam to uchwycić na zdjęciu ale woda była wymieszana z bąbelkami CO2 prawie jak w odpieniaczu dlatego wydawała się mętna. Widocznie ten reaktor ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na gaz niż deltec. Reaktor odpowietrzałem Twoim sposobem ;)  Aktualnie kH w odcieku wynosi 13 i rośnie bo o 14 było 9. Zmniejszyłem podawanie gazu i zobaczymy co będzie dalej. W moim reduktorze mam zintegrowany licznik bąbelków i w ogóle nie patrzę na ten przy reaktorze. Ewentualnie czy gaz sobie zasysa odpowiednio. Ustawiłem teraz 1 bąbel/8 sekund.

D02D093F-5324-4920-B942-9C1FF9946064.jpeg

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@khazad93i jak odciek u ciebie jest gęstszy ?  Ja uruchomiłem nowy reaktor i zauważyłem jedna dziną rzecz która miała bardzo duży wpływ na gęstość odcieku . Do mojego nowego reaktora wchodzi 17kg zasypu . Wiec jest duża masa złoża nie powinno być w teorii żadnego problemu z uzyskanie dużego zagęszczenia a był . Zasypiałem reaktor zasypem arm extra course . Są to dość duże kawałki . Po uruchomienie ustawiłem pH 6.4 po tygodniu odciek kh 20 , mało pomyślałem i obniżyłem pH do 6,1 . Odciek 30 i mimo skręcenia pompy Milestone na minimum i ani drgnie w górę ,obniżyłem odciek nawet do 5.8 i nic nie pomogło . I wtedy coś zauważyłem ciekawego dopływ co2 mam przed pompą reaktora . Nierozpuszczalne bąble co2 przelatywały przez złoże i poprostu zbierały sie na gorze reaktora i duża ich cześć wywalał reaktor odciekiem na zewnątrz . Po rozmowie z Bartkiem który zasugerował mi ze odciek sie zagęści po tym jak złoże sie częściowo rozpuści i będzie drobniejsze . Otworzyłem reaktor dosypalem cześć arm i dosypalem knopa drobny . Około 5kg . Zrobiła sie na gorze warstwa gęsta . Co2 przestało przelatywać przez złoże a po dwóch dniach odciek pokazało kh45 . Przy pH 6.2 . Podobnie miałem ze starym reaktorem delteca ciężko było uzyskać gesty odciek . Może jest to problem z zasypem arm tym grubym . Wsypanie kilku centymetrów knopa rozwiązało problem

2FD0AD06-8EBA-41C1-8D0E-24E2A4C9F509.jpeg

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa myśl Hoom. Ja zastanawiam się czy generalnie ARM nie daje takiego odcieku. Być może kalcyt wydobywany dla Knoppa ma inne parametry, lepiej się rozpuszcza dając wyższe KH. Ja ostatnio w jednym sklepie dostałem ciekawa radę co do zasypu. Dowiedziałem się że niektórzy używają coral sandu od Aqua Medica. Mówię o granulacji 10-29 jeżeli dobrze pamiętam. To grys koralowy. Kupiłem worek 5 kg. Zrobi test dam jeden worek tego a pozostałe trzy kg uzupelnię ARMem Coarse. Zobaczę jaki sok uda się wycisnąć z takiego setupu. Muszę tylko mieć chwilę na zabawę.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom narazie podawałem 60 b/min gazu, odciek miałem 18 kH przy przepływie 0,5l. KH w zbiorniku sporo spadło więc dziś dodałem gazu do reaktora i zobaczymy co się będzie działo. Jednak reaktor cały czas się zapowietrza, nawet przy małej ilości bąbli. Jest teraz dużo lepiej bo przez jeden wężyk podsysało mi powietrza do reaktora. Kurczę jeżeli to by była prawda z tym drobniejszym wkładem do reaktora to by było super bo objawy mam takie same; wszystko przelatuje przez złoże. Kupiłbym ten ARM drobny i całe opakowanie dał na wierzch a na spodzie niech sobie będzie ten gruby. Korale mi świetnie zareagowały na ten wkład więc chciałbym zostać przy tej firmie. Myślisz że też się nada? Patrzę na zdjęcie i się zastanawiam czy ten drobny nie będzie zbyt drobny...

@grzechotnic Jak tam poszły testy? Doszedłeś do jakiś wniosków?

pol_pl_CaribSea-Arm-Reactor-Media-3-78-l-Gruby-7995_1.jpg

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@khazad93 nie mam wielkiego doświadczenia z reaktorem używam go od 7 miesięcy a dodatkowo opis moich spostrzeżeń był na podstawie reaktora który sam zbudowałem . Jest prawdopodobieństwo ze go poprostu schrzaniłem . Choć mam nadzieje ze nie :-) . Ale tak na chłopski rozum zasyp rozpuszcza sie powierzchnią a czym drobniejszy zasyp tym jej więcej . Na deltecu nie mogłem z zasypem arm extra course osiągnąć gęstego odcieku bez względu co bym nie robił . A przy małym odcieku powinno to być bez problemu . Przy nowym reaktorze który powinien obsłużyć akwarium z 10 razy większe niż moje tez miałem ten problem . Po zasypaniu drobnym zasypem na wierzchu odciek odrazu sie zagęścił , wiec chyba coś w tym jest . Ja zasypiałem knopem a nie drobnym arm bo poprostu miałem go w domu . Zalegał mi w garażu . Gdybym go nie miał zasypał bym pewnie tym drobnym arm . Wsypałem tez opakowanie grotech magnez . Bo przy arm w testach tritona zawsze miałem magnez w dolnych granicach . 
wracajac do niskiego odcieku . Nigdzie nie spotkałem info jaki odciek można osiągnąć na zasypie ARM E C . Może ktoś sie podzieli swoimi spostrzeżeniami . @norbi2222ty używasz zasyp Arm extra course jak gesty masz odciek u siebie . Ja z mieszanym zasypem przy pH 6,0 mam około 50kh 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem dziś ten najdrobniejszy wkład ARM, jak przyjdzie będę robić testy czy to działa czy nie ;) kH zaczęło mi się dźwigać ale pralka w reaktorze jest nadal może nowy wkład wszystko załatwi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

ty używasz zasyp Arm extra course jak gesty masz odciek u siebie .

Używam mieszanego zasypu, course i extra. Z tym, że extra to tylko 1/5 bo nim uzupełniam braki. Dawno nie mierzyłem odcieku, ostatnio było to około 50, a jak mierzyłem na samym początku bo chciałem sprawdzić efektywność reaktora to było to 82.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by pasowało teraz ze na samym arm extra course nie uzyska sie gęstego odcieku . Wychodzi na to ze moje spostrzeżenia są słuszne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, khazad93 napisał:

 

@grzechotnic Jak tam poszły testy? Doszedłeś do jakiś wniosków?

Jeszcze się nawet za to nie zabrałem. Ja przy pH 5.9 w reaktorze i odcieku około 3,5l na godzinę aktualnie mam KH w granicach 24 .... kicha. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.