Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko Rybusie :D

Po ponad 8 latach od likwidacji mojego ostatniego morskiego baniaka który miał prawie 500l w obiegu, wracam na morze tym razem w mikro skali.

Czuję się znów jak totalny nowicjusz i jaram się okrutnie, dlatego wszelkie cenne porady i dobre słowo mile widziane ;)

Mój baniak:

Akwarium: Aquael 35x35x40 49l

Skała: AF Rock

Piasek: może później jakaś cienka dekoracyjna warstwa super białego podoba mi się bardzo ReeFlowers Caledonia Live Sand

Lampa: AI Prime 16HD biała

Filtracja: kaskada Aquaela FZN 3 z AF Life Bio Fil plus włóknina na górę lub może cienka warstwa gąbki

Grzałka: Aquael Ultra Heater 50W

Falownik: Jebao SW-2 na razie 1 potem może drugi zoabcze jak to będzie dmuchało

Sól: Red Sea Salt

Zdjęcia poglądowe, bo chciałam zobaczyć możliwości nowej lampy ale tak to mniej więcej będzie wyglądało. Dziś okleiłam tło i bok na czarno. Skały docelowo będzie oczywiście mniej ale za klejenie wezmę się pewnie dopiero jutro, będzie to coś takiego tylko w lekko okrojonej wersji, zależy mi na maksymalnym wykorzystaniu wysokości i jak największej ilości półek. Zalewam 50% nowa woda, 50% woda z działającego (dzięki e-rybka :unworthy:)  do tego bakterie Special Blend. I tyle. Trzymajcie kciuki!

IMG_E8717.JPG

IMG_E8719.JPG

IMG_E8720.JPG

IMG_E8721.JPG

IMG_E8724.JPG

IMG_E8725.JPG

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Marianna napisał:

 

 

IMG_E8719.JPG

 

IMG_E8724.JPG

Jaką obsadę planujesz? Troszkę dużo tych kamieni jak na moje oko.... i górne półki będą zacieniać niższe. No  chyba, że na dolę np. Tubastery:).

Powodzenia ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, Arek77 said:

Jaką obsadę planujesz? Troszkę dużo tych kamieni jak na moje oko.... i górne półki będą zacieniać niższe. No  chyba, że na dolę np. Tubastery:).

Powodzenia ....

 

Dzięki :) Obsada będzie bardzo okrojona bo i zbiornik taki jest więc pewnie standartowe dwa błazny, garbik, krewecia i ślimak, nie bardzo wiem co mogło by tu więcej być jesłi chodzi o ryby. Co do korali to pewnie jakieś grzyby, przewaga miękkich, może jakiś twardy jak ustabilizuje się woda? Nie wiem jeszcze zacznę planować jak dojrzeje baniak, może jakieś pomysły na taką mikro skalę?

Co do skały to oczywiście jest tak teraz nawsadzane do zdjęcia żeby puste nie było ale  postaram sie złozyć z tego jakiś zgrabny układzik, część półek na pewno będzie zacieniona ale o to mi też trochę chodzi. Masz do polecenia jakieś cieniolubne gatunki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Marianna napisał:

Masz do polecenia jakieś cieniolubne gatunki?

Nie jestem długo w akwarystyce morskiej..... ale z moich kilkunastomiesięcznych obserwacji wynika, że..... nie ma cieniolubnych korali foto ... co najwyżej są takie co sobie w  cieniu poradzą. Na pewno do takich należy capnella, ale nie jest to zbyt urodziwy koral. U mnie w lekkim cieniu w miarę dobrze jeszcze sobie radzą palathyoia (chyba tak to się pisze) i rhodactis zielony.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minutes ago, Arek77 said:

Nie jestem długo w akwarystyce morskiej..... ale z moich kilkunastomiesięcznych obserwacji wynika, że..... nie ma cieniolubnych korali foto ... co najwyżej są takie co sobie w  cieniu poradzą. Na pewno do takich należy capnella, ale nie jest to zbyt urodziwy koral. U mnie w lekkim cieniu w miarę dobrze jeszcze sobie radzą palathyoia (chyba tak to się pisze) i rhodactis zielony.

Capnella odpada, rhodactis to taki standard więc pewnie wpadnie, zobaczymy pomalutku, najpierw pomyślę i może uda się zrobić jakąś mini landryneczke :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marianna
Masz oklejone dwie szyby nie myślałaś zrobić konstrukcji w łuku? Od prawej przedniego rogu do lewego tylnego?  Konstrukcja by szła w góre na prawy tylny róg?
NqoYEvn.png

Gdzieś fajnie schować cyrkulator grzałkę etc zostawić minimalnie miejsca na przepływ wody i dojście czyścikiem. Korale by miały fajne półki poziomy,
a nie ograniczałby sobie światła.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Discosomy i ricordee rosną bardzo dobrze w cieniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 hours ago, sith114 said:

@Marianna
Masz oklejone dwie szyby nie myślałaś zrobić konstrukcji w łuku? Od prawej przedniego rogu do lewego tylnego?  Konstrukcja by szła w góre na prawy tylny róg?
NqoYEvn.png

Gdzieś fajnie schować cyrkulator grzałkę etc zostawić minimalnie miejsca na przepływ wody i dojście czyścikiem. Korale by miały fajne półki poziomy,
a nie ograniczałby sobie światła.

Dzięki jest to też fajny pomysł na pewno do przemyślenia, zobaczę jak to wyjdzie w praniu jak usiąde i to zacznę kleić. Bo jak wiemy wizja to jedno a w praktyce to różnie to bywa :lol:

 

2 hours ago, Marcin P. said:

Discosomy i ricordee rosną bardzo dobrze w cieniu. 

Te na bank się pojawią, dodaję do listy, dzięki :)

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, krzysiekob said:

Cześć
Jeżeli chodzi o rybki to zobacz od 5 minuty
Gobiodon okinawae
 

Ale fajny cudaczek, dobrze było też zobaczyć grammę w akcji bo nad nią tez się zastanawiam, dzięki za super filmik :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała poklejona, jak kupowałam 10kg to myślałam, że będzie to  o wiele za dużo ale dobranie fajnych kawałków tak żeby w miarę pasowały zabrało mi co najmniej 8kg i prawie dwa dni roboty ale myślę, że było warto bo z efektu jestem bardzo zodowolona. Starałam się kleić tak żeby było jak najwięcej tarasów, i żeby się nie zasłaniały wzajemnie. Są trzy jaskinie dla rybek, kilka fajnych jamek i zakamarków więc każdy będzie miał swoją norkę i może obędzie się bez zbędnych dramatów. ;)  Jak wyschnie to zalewam  :)

IMG_8757.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Marianna napisał:

Skała poklejona

Czym kleiłaś? Ceresit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Just now, Arek77 said:

Czym kleiłaś? Ceresit?

Af Stone Fix, swoją drogą dla mnie to wygląda jak ceresit, szkoda, że nie zrobili produktu który po wyschnięciu wybarwia sie na biało lub biało-różowo, niby wiadomo że to potem się pokryje wapiennymi ale przez te pare tygodni będzie walić po oczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wyschło, wstawiłam i super extra ale potrzebuję porady bo zastanawiam się czy jednak trochę nie za wysoko i co ja tam posadzę na samej górze, generalnie zostanie mi ok 10cm do tafli wody. Wizualnie mega mi się podoba ale zastanawiam się czy jednak nie zdjąć z 2 półek? Plan miałam taki żeby tam na górze falowało mi stado euphylli.

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ;)

fajnie to wygląda, ale jednak 2 półki bym zdjęła ( może jedną )

Z różnych przyczyn, 

-tak wysoko się nie daje korali na start, choć różnie dają...może kwestia gustu.. 

-światło, za blisko, koral może różnie zareagować...zależy też co dajemy.

 

Ogólnie pierwszy raz widzę tak fajnie zrobioną skałę w 50l akwarium,  mega...trzymam kciuki :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Marianna napisał:

Plan miałam taki żeby tam na górze falowało mi stado euphylli.

Z moich obserwacji wynika, że euphyllie nie lubią mocnego światła....przynajmniej u mnie lepiej polipują w niższych partiach. Jeśli chcesz mieć falująco to spróbuj z Galaxea (nie będzie miała co parzyć) lub bez falowania z caulastrea. U mnie rosną obie pod lampami i  blisko powierzchni wody i mają się dobrze.... tylko, że ja mam zwykłe chinki bez soczewek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, Beti said:

Hej ;)

fajnie to wygląda, ale jednak 2 półki bym zdjęła ( może jedną )

Z różnych przyczyn, 

-tak wysoko się nie daje korali na start, choć różnie dają...może kwestia gustu.. 

-światło, za blisko, koral może różnie zareagować...zależy też co dajemy.

 

Ogólnie pierwszy raz widzę tak fajnie zrobioną skałę w 50l akwarium,  mega...trzymam kciuki :)

 

Bardzo dziękuję, tak właśnie myślałam, niby mierzyłam , niby kleiłam w makiecie ale jednak dopiero jak wstawiłam to to widzę :(

9 minutes ago, Arek77 said:

Z moich obserwacji wynika, że euphyllie nie lubią mocnego światła....przynajmniej u mnie lepiej polipują w niższych partiach. Jeśli chcesz mieć falująco to spróbuj z Galaxea (nie będzie miała co parzyć) lub bez falowania z caulastrea. U mnie rosną obie pod lampami i  blisko powierzchni wody i mają się dobrze.... tylko, że ja mam zwykłe chinki bez soczewek.

Galaxea była by idealna na sam top ale nadal się zastanawiam czy jednak nawet dla niej te 10cm luzu to będzie za mało, caulastrea pójdzie niżej, na górze musi byc falujący las :)

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Marianna napisał:

Galaxea była by idealna na sam top ale nadal się zastanawiam czy jednak nawet dla niej te 10cm luzu to będzie za mało, calaustrea pójdzie niżej, na górze musi byc falujący las :)

To zrób tak, aby dwie górne półki można było zdjąć (na jakieś wpusty) i spróbuj.... jak coś, to zdejmiesz najwyższe piętro i korala przeniesiesz niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, Arek77 said:

To zrób tak, aby dwie górne półki można było zdjąć (na jakieś wpusty) i spróbuj.... jak coś, to zdejmiesz najwyższe piętro i korala przeniesiesz niżej.

Wpusty spoko mogę nawiercić ale jak to cholerstwo teraz rozkuć żeby tylko te dwie półki odjąć i nie popsuć reszty? :unsure:

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Marianna napisał:

Wpusty spoko mogę nawiercić ale jak to cholerstwo teraz rozkuć żeby tylko te dwie półki odjąć i nie popsuć reszty? :unsure:

Pewnie klej mocniejszy od skały.... spróbuj brzeszczotem do metalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na podobnej wysokości górne półki i tylko  briareum sie tam dobrze czuje, rośnie falująca łąka ;)

Na szczęście nie schodzi poniżej - strefa cienia powstrzymuje.

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale...

Chyba szkoda aby tak fajną skałę zarosło briareum, jak to puści to skała zarośnie tym syfem że potem nie wiadomo co robić.

briareum, to tak proponują na osobnej małej skałce pod kontrolą. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minutes ago, Felix said:

Mam na podobnej wysokości górne półki i tylko  briareum sie tam dobrze czuje, rośnie falująca łąka ;)

Na szczęście nie schodzi poniżej - strefa cienia powstrzymuje.

U Ciebie bardzo fajnie to wygląda ale nie wiem czy to do końca moja wizja? Mogę spytać czy sam kleiłeś swoją skałę czy to gotowiec? Bo wygląda jakbys miał troszkę więcej odległości niż ja teraz do tafli wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zdjął 2 półki szczególnie jak ma tam byś Euphylia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.