Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie będzie ciężko z koralami w niskich partiach ze względu na cień jaki dają półki wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Marianna napisał:

U Ciebie bardzo fajnie to wygląda ale nie wiem czy to do końca moja wizja? Mogę spytać czy sam kleiłeś swoją skałę czy to gotowiec? Bo wygląda jakbys miał troszkę więcej odległości niż ja teraz do tafli wody?

Dokładnie 10cm od tafli wody.

Kupiłem gotowca z ceramiki, na kształt drzewka - z perspektywy czasu, uważam, że jest za duża.

Wyglądała idealnie gdy było pusto w akwarium, ale teraz gdy korali więcej i zaczynają się rozrastać to skróciłbym każda półeczkę o połowę ;)

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Marianna napisał:

 

169782832_771567260400707_1257098319889800891_n.jpg

czy to akwarium jest przykryte szybą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, Arek77 said:

czy to akwarium jest przykryte szybą?

Na razie jest, potem wymyślę coś innego widziałam superowe pokrywy z siatką w środku z plexi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

czy to akwarium jest przykryte szybą?

Ja mam swoje cały czas przykryte i nic się nie dzieje, poza tym mam o wiele mniejsze parowanie wody dzieki temu i nie zbieram ryb z podłogi.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, andzior70 napisał:

Ja mam swoje cały czas przykryte i nic się nie dzieje, poza tym mam o wiele mniejsze parowanie wody dzieki temu i nie zbieram ryb z podłogi.

@andzior70, a ty nie masz sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Arek77 napisał:

andzior70, a ty nie masz sumpa?

Nie mam, mam panel.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, Arek77 said:

czy to akwarium jest przykryte szybą?

 

1 hour ago, andzior70 said:

Ja mam swoje cały czas przykryte i nic się nie dzieje, poza tym mam o wiele mniejsze parowanie wody dzieki temu i nie zbieram ryb z podłogi.

Na razie jest i będzie przykryte szybą, bo nie widzę powodu czemu by nie? Biorąc pod uwagę, że

-szyba leży pod kątem więc jak skrapla się to od razu spływa (uchwyt lampy AI jest wiekszy niż w przypadku leddy slim a otwór mniejszy)

-nie widzę problemu z wymianą gazową prz kaskadzie,

jedyny problem z temperaturą pojawi się pewnie jak będzie cieplej i do tego czasu muszę sobie taką przykrywę z PVC z siatką na lato jakoś zrobić lub ewentualnie gdzieś kupić jak nie będzie za miliony monet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mineły 2 tygodnie od zalania, w połowie tego czasu doszedł żywy piach ReeFlowers Caledonia Live Sand, dałam dużo bo 9-10kg ale w końcu niech przyniesie to też inne korzyści niż tylko deko, teraz jest tyle norek, że już nie mogę się doczekać aż ktoś to zacznie przekopywać :) Doszło też drugie Jebao SW2. Parametry ideolo a mnie kusi już bardzo i jadę w przyszłym tygodniu na poszukiwanie pierwszych lokatorów co by wreszcie ktoś jakąś kupę zrobił w tym krysztale ;) Wybór jest oczywisty będą to Błazny i pierwsza Euphylia żeby miały się gdzie podziać. Po siedzeniu i gapieniu się na czystą skałę przez ostatnie dwa tygodnie, wymyśliłam, że będzie to zbiornik głównie LPSowy, jak mi to pójdzie w praktyce zobaczymy, trzymajcie kciuki :)

 

174819567_466486861442203_4367275059675620063_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Marianna napisał:

doszedł żywy piach ReeFlowers Caledonia Live Sand, dałam dużo bo 9-10kg ale w końcu niech przyniesie to też inne korzyści niż tylko deko, teraz jest tyle norek, że już nie mogę się doczekać aż ktoś to zacznie przekopywać

Dekoracja i DSB w jednym:). U siebie też piachu nie żałowałem. Na starcie miałem równiutko 3,5 cm na całej powierzchni....teraz w niektórych miejscach jest ok 10, a w innych widać szybę. Zwierzęta ułożyły piach pod siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza ekipka wjechała na kwadrat w składzie:

Galaxea fascicularis

Rhodactis

Euphyllia glabrescens

Euphyllia yaeyameansis

Acanthastrea green

Caulastrea green fluo

i 5 rodzajów Zoa

oraz Apogon szt1

Wszystko się ładnie otwiera, czekam tylko na jedną nieśmiałą Euphylie  i Caulastre :)

 

176364741_749759002351428_6497788744284639487_n(1).jpg

177360722_451783816115512_5722017882206290422_n(1).jpg

176481512_470326177632525_2916924888348014766_n(1).jpg

177534210_207719234164802_5108132913129832118_n(2).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cykl azotowy to się raczej zamknie być może za pół roku, żeby ruszył musi być ktoś lub coś co wydali Amoniak same bakterie i skała roboty nie zrobią ;) 

Bakterie używam śmierdziuchy czyli MicrobeLift Special Blend

7 minutes ago, chris_ek said:

Cykl azotowy Ci się już mknął? Jak to zrobiłaś, jakie bakterie?

Cykl azotowy to się raczej zamknie być może za pół roku, żeby ruszył musi być ktoś lub coś co wydali Amoniak same bakterie i skała roboty nie zrobią ;) 

Bakterie używam śmierdziuchy czyli MicrobeLift Special Blend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... dopiero będę startował więc sorry jeżeli głupio pytam, ale mi się wydawało że najpierw doprowadzamy do zamknięcia cyklu azotowego (zero amoniaku, zero azotynów) i dopiero powoli wprowadzamy życie. Amoniak można dodawać w różnej formie.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minutes ago, chris_ek said:

Hmm... dopiero będę startował więc sorry jeżeli głupio pytam, ale mi się wydawało że najpierw doprowadzamy do zamknięcia cyklu azotowego (zero amoniaku, zero azotynów) i dopiero powoli wprowadzamy życie. Amoniak można dodawać w różnej formie.

Dobrze zrozumiałeś i jest tak jak mówisz, może ja zrobiłam za duży skrót myślowy chodziło mi o dojrzewanie zbiornika, cykl azotowy może Ci się zamknąć nawet w kilka tygodni może też załamać się w klika godzin ale dojrzewanie zbiornika nie polega na tym, że po tym jak parametry masz idealne to wrzucisz zwierzęta i tak już będzie,  teraz dopiero zaczyna się zabawa w utrzymanie tego w ryzach i balansie jako takim ;) Jedni dodają kostkę żarcia ja wolę rybkę.

Moje parametry:

zasolenie 1026

PH 8.6

NH3 <0.15

NO2- 0

NO3- 1

KH 7

Ca 420

Mg 1290

 

 

 

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Marianna napisał:

NH3 >0.15

Pomyliłaś kierunek znaku czy faktycznie jest wykrywalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Just now, Arek77 said:

Pomyliłaś kierunek znaku czy faktycznie jest wykrywalny?

Pomyliłam oczywiście, czujny jak ważka Arek :) dzięki :unworthy: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, możesz napisać co w końcu wylądowało na najwyższej półce bo nie mogę rozpoznać? Ciekawi mnie też odległość tej półki od lustra wody bo nie wiem czy w swoim nie mam jej za wysoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafka ma miesiąc więc czas na mały update, w ostatnim czasie zdjęłam a raczej wykułam jeszcze dwie górne półki bo miałam wrażenie, że jednak dla Euphylli jest na samej górze za jasno i słabo się pompowały, teraz siedzą już tak od tygodnia i wreszcie zaczynają pokazywać na co je stać :) Teraz najwyższa półka ma ok 15 cm od lustra wody.

Doszło kilka nowych landrynków; niestety wizyty w e-rybce są dla mnie wysoko niewskazane, pojechałam po Kh plus wrócilam z 6 nowymi koralami, ale na razie na tym koniec bo pojawiły się delikatne pierwsze plagi czyli lecimy z dojrzewaniem.

Z pierwszą szczepką zoa przyniosłam cyjano, na szczęście tylko na tej jednej podstawce więc przestawiłam, ściągnęłam co mogłam przy podmiance i postawiłam przy falowniku, póki co jest lepiej i nie widzę od kilku dni nowego a przyduszone zoa zaczynają się znowu otwierać.

Od 1,5 tygodnia pojawiają się też delikatnie okrzemki, zamiotłam, zwiększyłam obieg i na razie dramatu nie ma. Zobaczymy co będzie dalej.

Parametry gitara oprócz spadającego o 0,5 na dobę KH, dolewam KH plus, sprawdzam Ca, i Mg jak trzeba też dolewam, dziwne to dla mnie, że przy tak nowym zbiorniku tak szybko to dolewanie następuję ale samymi podmiankami nie daje rady tego ni jak wyrównać, może też kwestia soli wszyscy radzili mniej zasobną na początek więc sama już nie wiem co lepsze? :unsure:

Wszystkie korale ładnie się pompują oprócz Galaxei która na początku ładnie się otworzyła a potem d*pa, zastanawiam się czy to o te KH jej chodzi, że za niskie bo gdzieś wyczytałam, że lubi wysokie?

Z nowości doszło:

Acanthastrea

Euphyllia Paraanacora

Euphyllia Glabrescens

Favia

Blastomusa

A całość prezentuje się tak :D

 

182480809_1216035198813532_6079577095881073455_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, ładnie. Zapowiada się las Euphylii.

A sprawdzałaś KH podczas dojrzewania?

To teraz mam zagwozdkę co zrobić u siebie :unsure:

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marianna napisał:

Parametry gitara oprócz spadającego o 0,5 na dobę KH, dolewam KH plus, sprawdzam Ca, i Mg jak trzeba też dolewam, dziwne to dla mnie, że przy tak nowym zbiorniku tak szybko to dolewanie następuję ale samymi podmiankami nie daje rady tego ni jak wyrównać, może też kwestia soli wszyscy radzili mniej zasobną na początek więc sama już nie wiem co lepsze?

Czemu myślisz że to dziwne, na tak mały zbiornik dodajesz tyle korali że to normalne że pociągną Kh.

Zgadza się,

na starcie daje się taką sól, po to są Kh,Ca, Mg + aby to uzupełniać. 

Następnie, zbiornik jest bardzo młody, jeszcze może pokazać co potrafi, więc...wszystko przed Tobą. 

Cierpliwości życzę, i nie obciążaj za szybko tego szkiełka. 

Pozd ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 5/6/2021 at 8:52 PM, Beti said:

Czemu myślisz że to dziwne, na tak mały zbiornik dodajesz tyle korali że to normalne że pociągną Kh.

Zgadza się,

na starcie daje się taką sól, po to są Kh,Ca, Mg + aby to uzupełniać. 

Następnie, zbiornik jest bardzo młody, jeszcze może pokazać co potrafi, więc...wszystko przed Tobą. 

Cierpliwości życzę, i nie obciążaj za szybko tego szkiełka. 

Pozd ;)

Beti dzięki za dobre słowa i porady :unworthy:, będę dolewać jak do tej pory , na razie po robieniu testów codziennie już widzę ile mniej więcej czego schodzi, poza tym teraz już tylko grzecznie patrze co i jak się pompuje, karmie tak żeby nie leżało i póki co mam mentalny ban na sklepy ale to chyba też przez to, że za bardzo boję się wielkich plag i hardcorowego okresu dojrzewania :lol:

On 5/6/2021 at 8:31 PM, chris_ek said:

No ładnie, ładnie. Zapowiada się las Euphylii.

A sprawdzałaś KH podczas dojrzewania?

To teraz mam zagwozdkę co zrobić u siebie :unsure:

Dzięki dzięki. Tak mam plan ale na razie wstrzymuję się z zakupami, mam te kilka rodzajów które chciałam i patrzę jak im jest w tym miejscu, póki co każdego dnia jest coraz lepiej.

Tak parametry badam od samego początku, prawie codziennie ale przez to że ostatni zbiornik miałam jak basen w porównaniu do tego to nie było takich skoków jak przy tym mini, na szczęście to tylko KH reszta w miarę stabilnie, muszę się przestawić i tyle. Dojrzewanie dopiero się zaczeło jakieś 1,5 tygodnia temu na razie jest delikatny wysyp okrzemków. Zobaczymy co będzie dalej. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały updejcik, dzień 55. Ogólnie wychodzę na prostą po dramatycznych spadkach KH, i walce z utrzymaniem parametrów, które dzięki mojej głupocie i braku doświadczeń z dozowaniem spowodowały, że kilka korali odeszło na wieczną rafę :(

Wszystko zaczęło się od tego, że nagle w ciągu kilku dni KH zaczeło mi spadać na łeb na szyję do raz najniższego poziomu 4.6KH :o w panice zaczęłam dawkować na potęgę KH Plus AF bo na forum wyczytałam, że można lać to KH plus wiadrami i spoko będzie, otóż nie będzie, przestrzegam wszystkich mniej doświadczonych, że będzie daleko od spoko, przynajmniej nie w tych mikro litrażach, może większe baniaki wybaczają więcej. Mimo, że dzieliłam dawki na kilka w ciągu dnia, roztwór lałam razem z wodą RO, bezpośrednio na falownik itp  itd. to już po kilku dniach 2 Euphyllie dosłownie rozpadły mi się w oczach, to samo z Caulastrea, Favia i Blastomusą. Obecnie Galaxea dogorywa, a Rhodoactis podzielił się z tej paniki na 3, reszta w miarę ok, Zoa jeszcze poobrażane, pozostałe Euphyllie jako tako, reszta korali póki co ok delikatnie się pompują i  trzymają, a ja obserwuję i modlę się, żeby przetrwały moje głupie ruchy.

Ogólnie miałam wrażenie, jakby akwarium wciągało to KH litrami, a poziom praktycznie wogóle się nie zwiększał. Zaczełam dawkować według Aqua Calculatora i od paru dni wszystko zaczyna powolutku rosnąć, obecnie leje na dobę:

Ca Plus 7ml

KH Plus 30ml

Mg Plus 26ml

Parametry z niedzieli po ostatniej podmiance:

Zasolenie 35ppm temp. 25

pH 8.6

NH3/4- 0

NO2-0

NO3-5

KH 8.5

Ca-200

Mg-1200

A dziś rano

KH- 6.6

Ca-250

Mg-1260

Także walczę dalej na spokojnie, nic nie kupuję dopóki nie ogarnę  i nie ustabilizuje parametrów tej wody  i mam nadzieje, że obejdzie się bez kolejnych strat w obsadzie. Zmieniłam też mam nadzieję, że już po raz ostatni :D wygląd rafki, zmniejszyłam ją na tyle ile się dało i to chyba już będzie ostateczna wersja, dwa tygodnie temu doszły jeszcze Nassarius szt1 i Strombus szt1 i Escenius Bicolor, zakochałam się w tym pyszczku od pierwszego wejrzenia, zachowanie tej rybki jest po prostu superowe, na drugim zdjęciu widać koniec ogonka :)

194992917_3717276745062352_5817089596991728866_n.thumb.jpg.15c35f7cc1cb010d5a5be326565292f5.jpg191801790_829868161266543_4282536242645968410_n.thumb.jpg.8e32e107d20e0cb556362fa759621a1a.jpg

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.