Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda fajnie ;) Tylko czy z tymi koralami to nie za szybko? Ryby i bezkręgowce ok. Nie widzę żadnych oznak dojrzewania a z opisu wygląda, że z obsadą już było na bogato! Małe zbiorniki wybaczają mniej, znam to bo sam prowadziłem małą kosteczkę. Poczekaj jeszcze trochę, szkoda nerwów, pieniędzy i zwierząt.  Pozdr., tomko

Ps. Robisz jakieś podmiany? 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ballinga równo musisz lać bo się rozjedzie
Już jest pewnie rozjechane
Polecam przeczytać
https://joejaworski.wordpress.com/2014/05/19/the-right-way-to-use-2-part-additives/

A najpierw proponuję zrobić podmianke. Nawet 80 %. Wiem że brzmi trochę jak głupota, na zagranicznych forach ludzie od pico rafek często robią takie duże podmianki
Np ten koleś
https://www.nano-reef.com/featured/2020/jon-pauls-3gal-pico-reef-aquarium/


Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małych zbiornikach z gęstą obsadą bez podmianek nie pojedzie.... Kolega krzysiekob dobrze prawi.  Co tydzień 20% i bez żadnej chemii. Parametry już dziś nie wyglądają obiecująco. Teraz nie masz już wyjścia. Kup bogatą sól i jedź na samych podmiankach ale reg. co tydzień. Uboga sól do dojrzewania ok. ale dojrzewanie nie ma polegać na wrzucaniu 15 koralowców po 3 tyg. To się nie może udać.

Ponadto dla LPSów stabilne kH ma kluczowe znaczenie. U ciebie w ciągu 1 doby różnica 2 dkh. Ja miałem skok o 1 w górę i straciłem euphylię glab. i 2 goniopory.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, tomko said:

Wygląda fajnie ;) Tylko czy z tymi koralami to nie za szybko? Ryby i bezkręgowce ok. Nie widzę żadnych oznak dojrzewania a z opisu wygląda, że z obsadą już było na bogato! Małe zbiorniki wybaczają mniej, znam to bo sam prowadziłem małą kosteczkę. Poczekaj jeszcze trochę, szkoda nerwów, pieniędzy i zwierząt.  Pozdr., tomko

Ps. Robisz jakieś podmiany? 

Robię regularnie podmiany co tydzień ok 15l , mam bardzo delikatny wysyp okrzemków, trochę zielonych glonów na jednym ślimaku i podstawce ale poza tym dojrzewanie przebiega u mnie bardzo spokojnie.

1 hour ago, krzysiekob said:

Ballinga równo musisz lać bo się rozjedzie
Już jest pewnie rozjechane
Polecam przeczytać
https://joejaworski.wordpress.com/2014/05/19/the-right-way-to-use-2-part-additives/

A najpierw proponuję zrobić podmianke. Nawet 80 %. Wiem że brzmi trochę jak głupota, na zagranicznych forach ludzie od pico rafek często robią takie duże podmianki
Np ten koleś
https://www.nano-reef.com/featured/2020/jon-pauls-3gal-pico-reef-aquarium/


Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

Dzięki za ten świetny artykuł, tak myślałam żeby zrobić jeszcze jedną podmiankę przed standardową niedzielną ale chyba 80% to trochę dużo, tamten kolo ma piko 11litrów to nie dziwne, że całość wymienia. Ale czy to nie za dużo na raz przy moim?

1 hour ago, tomko said:

W małych zbiornikach z gęstą obsadą bez podmianek nie pojedzie.... Kolega krzysiekob dobrze prawi.  Co tydzień 20% i bez żadnej chemii. Parametry już dziś nie wyglądają obiecująco. Teraz nie masz już wyjścia. Kup bogatą sól i jedź na samych podmiankach ale reg. co tydzień. Uboga sól do dojrzewania ok. ale dojrzewanie nie ma polegać na wrzucaniu 15 koralowców po 3 tyg. To się nie może udać.

Ponadto dla LPSów stabilne kH ma kluczowe znaczenie. U ciebie w ciągu 1 doby różnica 2 dkh. Ja miałem skok o 1 w górę i straciłem euphylię glab. i 2 goniopory.

Podmianki robię regularnie co tydzień 15l to więcej niż 20% ale niestety na tej soli nie dawało rady samymi podmiankami, parametry nie trzymały się już następnego dnia.

Kolega Krzysiek zasugerował 2-Part więc nie wiem jak bez samej chemii? Jaką sól proponujecie? Teraz używam RED SEA SEA SALT ale jest zdecydowanie za słaba.

Skoro przejście na 2 Part to co zrobić z Kh Plus, Ca Plus i Mg plus które już mam? Myślałam, że póki mam te płyny to wyrównam delikatnie korektą jak w kalkulatorze a potem zacznę dawkować je dziennie jak dobiję do dobrych parametrów czy lepiej to zrobić inaczej? Duża podmiana i od razu 2Part plus podmianki? Czy przejść na płyny do Ballinga? Help :unsure:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Marianna napisał:

Robię regularnie podmiany co tydzień ok 15l , mam bardzo delikatny wysyp okrzemków, trochę zielonych glonów na jednym ślimaku i podstawce ale poza tym dojrzewanie przebiega u mnie bardzo spokojnie.

Dzięki za ten świetny artykuł, tak myślałam żeby zrobić jeszcze jedną podmiankę przed standardową niedzielną ale chyba 80% to trochę dużo, tamten kolo ma piko 11litrów to nie dziwne, że całość wymienia. Ale czy to nie za dużo na raz przy moim?

Podmianki robię regularnie co tydzień 15l to więcej niż 20% ale niestety na tej soli nie dawało rady samymi podmiankami, parametry nie trzymały się już następnego dnia.

Kolega Krzysiek zasugerował 2-Part więc nie wiem jak bez samej chemii? Jaką sól proponujecie? Teraz używam RED SEA SEA SALT ale jest zdecydowanie za słaba.

Skoro przejście na 2 Part to co zrobić z Kh Plus, Ca Plus i Mg plus które już mam? Myślałam, że póki mam te płyny to wyrównam delikatnie korektą jak w kalkulatorze a potem zacznę dawkować je dziennie jak dobiję do dobrych parametrów czy lepiej to zrobić inaczej? Duża podmiana i od razu 2Part plus podmianki? Czy przejść na płyny do Ballinga? Help :unsure:

 

Sól, którą masz jest najzwyczajniej do niczego. Ca 200 / kH 4,5. O co kaman? Przecież takie szczepki jak masz prawie niczego nie konsumują. Kup np. AF Reef Salt zrób podmiankę np.50 % na start i nie lej niczego ekstra bo wszystko się rozjedzie. Utrzymuj podmianki 20% co tydzień i nie rób testów na Ca i kH co najmniej kilka tyg. To nie ma sensu. Zanim wszystko zatrybi i trzeba będzie lać Ballinga to trochę czasu minie. Daj sobie z 2-3 mies. Korale potrzebują w miarę stałych parametrów żeby się zaaklimatyzować a nie ciągłej huśtawki. Niskie kH i Ca im nie zaszkodzi ale duże skoki już tak.

Przy dobrej soli magnezu nie będziesz musiała w ogóle uzupełniać.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam o tych parametrach i jestem mocno zdziwiony, albo ja coś źle mierzę

Mam identycznej wielkości szklaneczkę z podobną ilością koralików + malusie 2 błazenki i 3 ślimaki. 

KH stabilnie między 7 a 8 

magnez, wapń, jak w opisie na wiaderku (wybierając sól zresztą kierowałem się opiniami z tego forum )

konsumpcję mam praktycznie zerową - nawet nie miałem jeszcze potrzeby robić podmiany (korale są od około 2 tygodni - dodawane w 3 turach) 

wiek akwarium bardzo zbliżony - nie wlałem nic, poza bakteriami 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rodzaj koralowców, skała, światło, pożywki i bakterie wszystko ma znaczenie. U koleżanki od razu na start duża masa koralowa i na full światło co spowodowało kalcyfikację i same podmiany nie wyrobiły. A niby koleżanka z doświadczeniem w tym temacie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, =Fresz= said:

 A niby koleżanka z doświadczeniem w tym temacie ;)
 

Ale coś doradzisz czy podśmiechujki tylko? Szczerze, dzięki takim komentarzom nikt praktycznie nie pisze już na tym forum...koleżanka miała zbiornik 450l 10 lat temu a nie 49l kałuże w którym parametry nie skakały jak tutaj więc to dla mnie zupełnie nowe pole doświadczalne...

 

51 minutes ago, tomko said:

Sól, którą masz jest najzwyczajniej do niczego. Ca 200 / kH 4,5. O co kaman? Przecież takie szczepki jak masz prawie niczego nie konsumują. Kup np. AF Reef Salt zrób podmiankę np.50 % na start i nie lej niczego ekstra bo wszystko się rozjedzie. Utrzymuj podmianki 20% co tydzień i nie rób testów na Ca i kH co najmniej kilka tyg. To nie ma sensu. Zanim wszystko zatrybi i trzeba będzie lać Ballinga to trochę czasu minie. Daj sobie z 2-3 mies. Korale potrzebują w miarę stałych parametrów żeby się zaaklimatyzować a nie ciągłej huśtawki. Niskie kH i Ca im nie zaszkodzi ale duże skoki już tak.

Przy dobrej soli magnezu nie będziesz musiała w ogóle uzupełniać.

Dzięki Tomko trochę brzmi to strasznie ale może rzeczywiście tak muszę zrobić. Tylko czy wytrzymam bez testów? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Marianna napisał:

Ale coś doradzisz czy podśmiechujki tylko? Szczerze, dzięki takim komentarzom nikt praktycznie nie pisze już na tym forum...koleżanka miała zbiornik 450l 10 lat temu a nie 49l kałuże w którym parametry nie skakały jak tutaj więc to dla mnie zupełnie nowe pole doświadczalne...

 

Dzięki Tomko trochę brzmi to strasznie ale może rzeczywiście tak muszę zrobić. Tylko czy wytrzymam bez testów? :lol:

Jak pojedziesz do sklepu z morszczyną po nową sól,  to zahacz o aptekę po czopki na wstrzymanie :D

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, tomko napisał:

ól, którą masz jest najzwyczajniej do niczego. Ca 200 / kH 4,5. O co kaman? Przecież takie szczepki jak masz prawie niczego nie konsumują. Kup np. AF Reef Salt zrób podmiankę np.50 % na start i nie lej niczego ekstra bo wszystko się rozjedzie. Utrzymuj podmianki 20% co tydzień i nie rób testów na Ca i kH co najmniej kilka tyg. To nie ma sensu.

To ja jestem odmiennego zdania. To nie sól jest do d*py. Mała ilość wody i sporo koralowców, co skutkuje szybkim wyciągnięciem węglanu wapnia. Moim zdanie zmiana sali, a szczególnie na AF RS nic nie zmieni - te sole mają bardzo podobne wartości makro. Tu trzeba włączyć regularne lanie płynów.

Nie rozumiem skąd takie założenie, że młode akwarium to wystarczą podmiany. Moim zdaniem to nie jest zależne, są konsumenci to parametry spadają. Ja jak przesiadłem się na nowy zbiornik to pierwszego dnia odpaliłem reaktor, bo nawet codzienne podmiany po 20% nie zaspokoiłyby potrzeb konsumpcyjnych.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, norbi2222 napisał:

To ja jestem odmiennego zdania. To nie sól jest do d*py. Mała ilość wody i sporo koralowców, co skutkuje szybkim wyciągnięciem węglanu wapnia. Moim zdanie zmiana sali, a szczególnie na AF RS nic nie zmieni - te sole mają bardzo podobne wartości makro. Tu trzeba włączyć regularne lanie płynów.

Nie rozumiem skąd takie założenie, że młode akwarium to wystarczą podmiany. Moim zdaniem to nie jest zależne, są konsumenci to parametry spadają. Ja jak przesiadłem się na nowy zbiornik to pierwszego dnia odpaliłem reaktor, bo nawet codzienne podmiany po 20% nie zaspokoiłyby potrzeb konsumpcyjnych.

Takie założenie z obserwacji własnych. U Ciebie trochę było inaczej. Przekładałeś całą masę rozkręconych korali, życia, wody z poprzedniego zbiornika, czyż nie? A może się mylę. W skrócie powiększyłeś istniejący, dojrzały system biologiczny. U Marianny było wszystko od 0. Miałem taką kostkę i właściwie jechałem cały czas na bardzo ubogiej soli IO, a konieczność dolewania pojawiła naprawdę późno, jak koralowce się mocno rozkręciły. Zdania nie zmieniam. Dobra sól, podmiany  bez dodatkowej chemii i nie mierzyć, póki nie dojrzeje na dobre.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Marianna napisał:

Tylko czy wytrzymam bez testów?

Przy konsumpcji testy powinnaś robić! Bo obudzisz się z ręką w nocniku, koralowce wsysają wszystko co jest w wodzi i się zatrzymają, a następnie zaczną obumierać. Wtedy wszyscy Ci napiszą, że  za szybko wstawiłaś koralowce do zbiornika, a to jest totalna bzdura. Koralowcom nic nie będzie po wstawieniu po dwóch tygodniach od odpalenia. A wręcz przeciwnie, woda czysta ze zbilansowanymi makro i mikroelementami, to raj dla koralowców. Wielokrotnie przetestowałem.

3 minuty temu, tomko napisał:

Takie założenie z obserwacji własnych. U Ciebie trochę było inaczej. Przekładałeś całą masę rozkręconych korali, życia, wody z poprzedniego zbiornika, czyż nie? A może się mylę. W skrócie powiększyłeś istniejący, dojrzały system biologiczny. U Marianny było wszystko od 0. Miałem taką kostkę i właściwie jechałem cały czas na bardzo ubogiej soli IO, a konieczność dolewania pojawiła naprawdę późno, jak koralowce się mocno rozkręciły. Zdania nie zmieniam. Dobra sól, podmiany  bez dodatkowej chemii i nie mierzyć, póki nie dojrzeje na dobre.

Tak, powiększyłem zbiornik, tylko woda w 80% świeża, czyli trudno to nazwać tylko powiększeniem. Jak patrzę na ilość konsumentów w porównaniu do wielkości zbiornika, to  jest podobnie jak w moim zbiorniku. Jest konsumpcja to trzeba lać chemię i tego nie da się przeskoczyć. Oczywiści można robić duże i częste podmiany. Tylko po co, aby się narobić i wydać pieniądze - można... Ponadto utrudnić można biologii rozwój, zależy kto co lubi... @tomko kompletnie nie zgadzam się z tym co napisałeś i uważam, że wprowadzasz koleżankę w błąd.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minutes ago, tomko said:

Jak pojedziesz do sklepu z morszczyną po nową sól,  to zahacz o aptekę po czopki na wstrzymanie :D

Ale się uśmiałam :D czopek już założony ale na nowe korale ;)

 

4 minutes ago, norbi2222 said:

Przy konsumpcji testy powinnaś robić! Bo obudzisz się z ręką w nocniku, koralowce wsysają wszystko co jest w wodzi i się zatrzymają, a następnie zaczną obumierać. Wtedy wszyscy Ci napiszą, że  za szybko wstawiłaś koralowce do zbiornika, a to jest totalna bzdura. Koralowcom nic nie będzie po wstawieniu po dwóch tygodniach od odpalenia. A wręcz przeciwnie, woda czysta ze zbilansowanymi makro i mikroelementami, to raj dla koralowców. Wielokrotnie przetestowałem.

Dzięki Norbi, baniak ma 2 miesiące, korale wstawiałam stopniowo ale może rzeczywiście za dużo na raz, start był na 50% dojrzałej wody, żywym piachu, parametry KH, Ca, Mg zaczęły drastycznie spadać już po pierwszym 1,5 miesiącu reszta stabilnie, a co byś polecał dla mnie do lania? 2Part czy Balling? Czy z rąsi płyny do KH, MG, Ca Plus jak teraz? Jaką sól? reaktor oczywiście odpada przy takim litrażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, norbi2222 napisał:

Przy konsumpcji testy powinnaś robić! Bo obudzisz się z ręką w nocniku, koralowce wsysają wszystko co jest w wodzi i się zatrzymają, a następnie zaczną obumierać. Wtedy wszyscy Ci napiszą, że  za szybko wstawiłaś koralowce do zbiornika, a to jest totalna bzdura. Koralowcom nic nie będzie po wstawieniu po dwóch tygodniach od odpalenia. A wręcz przeciwnie, woda czysta ze zbilansowanymi makro i mikroelementami, to raj dla koralowców. Wielokrotnie przetestowałem.

Tak, powiększyłem zbiornik, tylko woda w 80% świeża, czyli trudno to nazwać tylko powiększeniem. Jak patrzę na ilość konsumentów w porównaniu do wielkości zbiornika, to  jest podobnie jak w moim zbiorniku. Jest konsumpcja to trzeba lać chemię i tego nie da się przeskoczyć. Oczywiści można robić duże i częste podmiany. Tylko po co, aby się narobić i wydać pieniądze - można... Ponadto utrudnić można biologii rozwój, zależy kto co lubi... @tomko kompletnie nie zgadzam się z tym co napisałeś i uważam, że wprowadzasz koleżankę w błąd.

Ale co Cię tak ubodło, że napisałem że sól RS jest kiepska? Czy rzeczywiście masz tak dużą pewność, że koralowce przeniesione do zupełnie świeżego zbiornika od razu zaczynają pochłaniąć ogromne ilości makro? Ja mam wątpliwości, bo potrzebują aklimatyzacji. Po jakim czasie od wprowadzenia do nowego zbiornika widzisz przyrosty np. na akroporach? Czasami tygodnie a nawet miesiące tak? Nie wierzę w koncepcję gwałtownej konsumpcji po wprowadzeniu lpsów i miękkich w tak krotkim czasie i do tak świeżego zbiornika. Ja Balinga odpalałem po 3-4 mies. a miałem dużo lpsów i spsów wprowadzonych od razu. Podmiany raz na tydzień są zdecydowanie mniej upierdliwe niż codzienne lanie płynów z ręki kilka x/d i robienie testów. Bez sensu. 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Marianna napisał:

Dzięki Norbi, baniak ma 2 miesiące, korale wstawiałam stopniowo ale może rzeczywiście za dużo na raz,

Koralowców przy starcie nigdy nie jest za dużo. Jeżeli tylko pozwalają możliwości finansowe to zbiorniki powinny być obsadzone na maksa. Wraz z koralowcami przychodzi biologia, mikroorganizmy itp. To pozwala zbiornikowi szybciej budować biologię i stabilizację biologiczną. A ona jest moim zdaniem najistotniejsza. 

 

6 minut temu, Marianna napisał:

parametry KH, Ca, Mg zaczęły drastycznie spadać już po pierwszym 1,5 miesiącu reszta stabilnie, a co byś polecał dla mnie do lania?

To, że zaczęły spadać to normalne. Jak pisałem  wcześniej, są konsumenci to jest konsumpcja i trzeba uzupełniać od tego nie da się uciec. Ja jestem zwolennikiem stałego podawania KH i Ca, nie jestem zwolennikiem lania z ręki, szczególnie makroelementów. Nie będę wskazywał, żadnego konkretnego produktu bo jestem teraz po drugiej stronie barykady....


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko w takiej kostce te wszelkie urządzenia dość ciężko polokować (nie mając sumpa) 

autodolewka, filtr, grzałki, jeszcze balling , czujka do temperatury i zaczyna to wyglądać, jak pacjent na OIOMie :) (tak wiem, na to się decydowaliśmy zakładając takie szklaneczki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tomko napisał:

Ale co Cię tak ubodło, że napisałem że sól RS jest kiepska? Czy rzeczywiście masz taką dużą pewność, że koralowce przeniesione do zupełnie świeżego zbiornika od razu zaczynają pochłaniąć ogromne ilości makro? Ja mam wątpliwości, bo potrzebują aklimatyzacji.

Ja nie mam. Jeżeli jest masa koralowa to będzie pochłaniać makro. Dam przykład ze zbiorników z mojego sklepu - świeżo odpalone zbiorniki, co prawda wypełnione koralowcami po brzegi. Każdy około 400 l wody netto w obiegu  i tego samego dnia odpalony "balling" i codziennie przez pierwsze dwa tygodnie podkręcany, bo parametry zjeżdżały. Obecnie musimy lać 700 ml płynów do każdego zbiornika aby utrzymać parametry. Zbiorniki odpalone 4 tygodnie temu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Ja nie mam. Jeżeli jest masa koralowa to będzie pochłaniać makro. Dam przykład ze zbiorników z mojego sklepu - świeżo odpalone zbiorniki, co prawda wypełnione koralowcami po brzegi. Każdy około 400 l wody netto w obiegu  i tego samego dnia odpalony "balling" i codziennie przez pierwsze dwa tygodnie podkręcany, bo parametry zjeżdżały. Obecnie musimy lać 700 ml płynów do każdego zbiornika aby utrzymać parametry. Zbiorniki odpalone 4 tygodnie temu.

Zgoda. Tylko nie bardzo to przystaje do nano rafki Marianny. Ty mówisz o optymalnym postępowaniu, ja piszę o najmniej upierdliwym i bezpiecznym z punktu widzenia zbiornika, który ma 50 l i ograniczone możliwości rozbudowy systemu. Przy reg. podmianach nic nie padnie.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lukas79 napisał:

autodolewka, filtr, grzałki, jeszcze balling , czujka do temperatury i zaczyna to wyglądać, jak pacjent na OIOMie :) (tak wiem, na to się decydowaliśmy zakładając takie szklaneczki)

Są trzy rozwiązania: zrobić zbiornik z panelem, z sumpem albo czuć się jak na OIOM-ie. Lub czwarte rozwiązanie - obsadzić zbiornik koralowcami nie kalcyfikującymi np. miękkimi. Przed założeniem zbiornika, trzeba mieć go w swojej głowie. Mam taką zasadę, że jak nie omówię z klientem wszystkich kwestii i konsekwencji decyzji klienta, po to aby był świadomy, to nie zakładam mu zbiornika. Ludzie musza być świadomi, niestety większość osób, z którymi mam obecnie do czynienia to nie maja tej świadomości. A później są lamenty i płacze na forum.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie działać jak będą cotygodniowe podmianki. Do tego balling od samego początku.
Kiedyś miałem 700 l i reactor szedł od pierwszego dnia. Konsumpcja jest od razu. Przynajmniej powinna.
Możesz zacząć dozowanie makro od 1 ml. To prawie nic. Nauczysz się obserwować.
Co tydzień test na kh i podbijasz o 1 ml co tydzień. Na Ca i Mg też sobie rób testy, bo dobrze wiedzieć co się dzieje. Ale ręcznie nie podbijaj.
Testy robisz zawsze tego samego dnia o tej samej porze i w tym samym świetle.
Jeżeli chodzi o dozowanie makro to są różne płyny, po 3, po 2 i jest też jeden płyn. Nie podaje firmy, bo wyjdzie że reklamuje.
Przy podmianach i dozowaniu makro ważne jest by robiąc podmianę nie było dużego skoku kh. Najlepiej wogóle. Może dlatego poleciały korale? , huśtawka kh była. Ja tak kiedyś załatwiłem korale bo miałem kh około 7 i podmianki soli z kh 12. Wtedy korale lecą a ja jeszcze większe podmianki no bo jest źle w akwarium.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, norbi2222 napisał:

Są trzy rozwiązania: zrobić zbiornik z panelem, z sumpem albo czuć się jak na OIOM-ie. Lub czwarte rozwiązanie - obsadzić zbiornik koralowcami nie kalcyfikującymi np. miękkimi. Przed założeniem zbiornika, trzeba mieć go w swojej głowie. Mam taką zasadę, że jak nie omówię z klientem wszystkich kwestii i konsekwencji decyzji klienta, po to aby był świadomy, to nie zakładam mu zbiornika. Ludzie musza być świadomi, niestety większość osób, z którymi mam obecnie do czynienia to nie maja tej świadomości. A później są lamenty i płacze na forum.

W ramach polemiki polecam wyszukać kilka ciekawych wątków nano rafek na tym forum (w tym mój), które mają się lub miały całkiem dobrze, bez lania dodatkowej chemii. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, tomko napisał:

Zgoda. Tylko nie bardzo to przystaje do nano rafki Marianny. Ty mówisz o optymalnym postępowaniu, ja piszę o najmniej upierdliwym i bezpiecznym z punktu widzenia zbiornika, który ma 50 l i ograniczone możliwości rozbudowy systemu. Przy reg. podmianach nic nie padnie.

Już napisałem wyżej z jakiego powodu uważam, że uzupełnianie makro przez podmiany jest najmniej korzystnym rozwiązaniem dla samego akwarysty i młodego systemu. Po pierwsze czas akwarysty i kasa - w tym konkretnym przypadku konsumpcja jest na tyle duża, że trzeba by było robić  podmiany co kilka dni i w dużych ilościach. Druga sprawa to biologia, która jest jeszcze dość słaba w dwumiesięcznym zbiorniku, a częste podmiany raczej nie jej pomogą. Ponadto dodatkowe ciągłe wahania parametrów przy podbijaniu parametrów podmianami. Ja widzę same minusy takiego rozwiązania.

32 minuty temu, tomko napisał:

W ramach polemiki polecam wyszukać kilka ciekawych wątków nano rafek na tym forum (w tym mój), które mają się lub miały całkiem dobrze, bez lania dodatkowej chemii. Pozdr., tomko

Ja nie twierdzę, że się nie da, tylko jak napisałem powyżej...czy to się opłaca...każdy decyduje sam. Biorąc pod uwagę konsumpcję 0,5 dKH na dobę to podmiany są najmniej optymalnym rozwiązaniem. Ponadto woda morska to właśnie chemia, a w zasadzie tablica Mendelejewa...

Jeszcze raz podkreślam, że jest wiele dróg prowadzenia zbiornika...dla mnie ważne jest optymalizowanie  sposobu prowadzenia aby osiągnąć sukces hodowlany.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, norbi2222 napisał:

Biorąc pod uwagę konsumpcję 0,5 dKH na dobę to podmiany są naj mniej optymalnym rozwiązaniem

Finansowo może i tak, czasowo niekoniecznie nie mając supportu w dodatkowym sprzęcie.

32 minuty temu, norbi2222 napisał:

Jeszcze raz podkreślam, że jest wiele dróg prowadzenia zbiornika...dla mnie ważne jest optymalizowanie tego sposobu prowadzenia aby osiągnąć sukces hodowlany.

Biznesowo z pewnością ma to duże znaczenie. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marianna, a robiłaś może test świeżej solanki przygotowanej do podmiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomko napisał:

czasowo niekoniecznie nie mając supportu w dodatkowym sprzęcie.

Jeżeli problemem jest wydanie 3 stów na pompę to można dwa razy dziennie nalać z ręki. Jestem przekonany, że zajmie to mniej czasu i będzie znacznie mniej kosztować. I na pewno osiągnie się lepszą stabilizację parametrów makro. Jedyne co przemawia za częstymi podmianami to optymalne uzupełnianie mikroelementów, a najlepiej kiedy jest to podmiana ciągła. Jednak to zawsze wiąże się z dodatkowym sprzętem. Moim zdaniem uzupełnianie makroelementów przy konsumpcji 0,5 dKH na dobę jest mało racjonalne. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.