Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

7 minutes ago, Arek77 said:

@Marianna, a robiłaś może test świeżej solanki przygotowanej do podmiany?

Oczywiście paramtery są jak na pudełku, zawsze robię w zasoleniu 35ppm więc 8KH jest przy podmianie.

5 minutes ago, norbi2222 said:

Jeżeli problemem jest wydanie 3 stów na pompę to można dwa razy dziennie nalać z ręki. Jestem przekonany, że zajmie to mniej czasu i będzie znacznie mniej kosztować. I na pewno osiągnie się lepszą stabilizację parametrów makro. Jedyne co przemawia za częstymi podmianami to optymalne uzupełnianie mikroelementów, a najlepiej kiedy jest to podmiana ciągła. Jednak to zawsze wiąże się z dodatkowym sprzętem. Moim zdaniem uzupełnianie makroelementów przy konsumpcji 0,5 dKH na dobę jest mało racjonalne. 

Problemem nie jest wydanie 3 stów, dlatego pytam się co konkretnie polecasz? Póki co leje kilka razy dziennie a pracuję z domu więc nie mam z tym problemu ale docelowo na pewno chciałabym pompę. Tylko nadal nie wiem co lać? 2Part czy Balling? Czy KH, MG, Ca Plus osobno?

 

1 hour ago, krzysiekob said:

Na pewno będzie działać jak będą cotygodniowe podmianki. Do tego balling od samego początku.
Kiedyś miałem 700 l i reactor szedł od pierwszego dnia. Konsumpcja jest od razu. Przynajmniej powinna.
Możesz zacząć dozowanie makro od 1 ml. To prawie nic. Nauczysz się obserwować.
Co tydzień test na kh i podbijasz o 1 ml co tydzień. Na Ca i Mg też sobie rób testy, bo dobrze wiedzieć co się dzieje. Ale ręcznie nie podbijaj.
Testy robisz zawsze tego samego dnia o tej samej porze i w tym samym świetle.
Jeżeli chodzi o dozowanie makro to są różne płyny, po 3, po 2 i jest też jeden płyn. Nie podaje firmy, bo wyjdzie że reklamuje.
Przy podmianach i dozowaniu makro ważne jest by robiąc podmianę nie było dużego skoku kh. Najlepiej wogóle. Może dlatego poleciały korale? , huśtawka kh była. Ja tak kiedyś załatwiłem korale bo miałem kh około 7 i podmianki soli z kh 12. Wtedy korale lecą a ja jeszcze większe podmianki no bo jest źle w akwarium.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

Podmianki już pisałam zawsze są co tydzień.

Testy robię zawsze rano o tej samej porze, codziennie KH, Mg, Ca. Reszta po podmiance.

Tak na pewno te najwrażliwsze korale padły od tego nagłego skoku, tego jestem już pewna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ja nie mam. Jeżeli jest masa koralowa to będzie pochłaniać makro. Dam przykład ze zbiorników z mojego sklepu - świeżo odpalone zbiorniki, co prawda wypełnione koralowcami po brzegi. Każdy około 400 l wody netto w obiegu  i tego samego dnia odpalony "balling" i codziennie przez pierwsze dwa tygodnie podkręcany, bo parametry zjeżdżały. Obecnie musimy lać 700 ml płynów do każdego zbiornika aby utrzymać parametry. Zbiorniki odpalone 4 tygodnie temu.

Żem wtrącę... Ty Norbi nie jesteś nauczycielem? Gdzie ten Twój sklep, mogę odwiedzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sagerrak1 napisał:

Ty Norbi nie jesteś nauczycielem?

Jestem...bardziej trenerem (psychologiem). Zawsze możesz odwiedzić, mieści się w Lubinie (dolnośląskie).


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Marianna napisał:

Tylko nadal nie wiem co lać? 2Part czy Balling? Czy KH, MG, Ca Plus osobno?

Sama musisz wybrać..:).wszystkie metody powinny zadziałać. Ja bym postawił na ballinga. Jeśli jesteś pewna, że te znikające węglany i wapń to sprawka korali i dużej kalcyfikacji, a nie jakieś reakcje chemiczne ze skałą, to od początku do ballinga dodawał bym strongi od AF. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Marianna napisał:

Mały updejcik, dzień 55. Ogólnie wychodzę na prostą po dramatycznych spadkach KH, i walce z utrzymaniem parametrów, które dzięki mojej głupocie i braku doświadczeń z dozowaniem spowodowały, że kilka korali odeszło na wieczną rafę

Przyznam, że nie spodziewałem się tego, myślałem że będzie już jakiś młodnik Euphylii ... ale co się odwlecze to nie uciecze. Trzymam kciuki żebyś wyszła na prostą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI Essentials Pro, dwie butle i spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minutes ago, Arek77 said:

Sama musisz wybrać..:).wszystkie metody powinny zadziałać. Ja bym postawił na ballinga. Jeśli jesteś pewna, że te znikające węglany i wapń to sprawka korali i dużej kalcyfikacji, a nie jakieś reakcje chemiczne ze skałą, to od początku do ballinga dodawał bym strongi od AF. 

No wiem dlatego próbuje coś jednak podpytać. ^_^ Osobiście skłaniam się do opcji podbijania jak do tej pory do niedzielnej podmianki. I przejście na ATI ale jeszcze poczytam.

 

37 minutes ago, Tata said:

ATI Essentials Pro, dwie butle i spokój.

Tak też myślę o tej opcji. Jak dawkujesz? Z pompy czy z ręki?

39 minutes ago, chris_ek said:

Przyznam, że nie spodziewałem się tego, myślałem że będzie już jakiś młodnik Euphylii ... ale co się odwlecze to nie uciecze. Trzymam kciuki żebyś wyszła na prostą.

Uwierz mi ja też nie biorąc pod uwagę, że praktycznie mieszkam już w tym akwarium :lol: Damy radę, opisałam to też dlatego, że szukając podobnego wątka o moim problemie, na forum nie ma naprawdę nic konkretnego, takie tam tu trochę o KH ktoś spytał, ogólnie o Ballingu; ale ogólnie, a konkrety tu są potrzebne, myślę, że w większości ludzie się po prostu boją o cokolwiek już zapytać bo zaraz zjebka następuje, a przecież no niestety nie każdy jest tak doskonały jak niektórzy forumowicze, na szczęście pomocnych duszyczek też jest troszkę więc i na dobre konkretne rady można liczyć :) 

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa GHL (bardzo duża dokładność), ale Jebao też by dało radę, tylko wtedy lepiej rozcieńczyć preparaty wodą RO_DI.

Kwestię dozowania i rozcieńczania ułatwia kalkulator z ich strony, który pomaga ustawić na początek dawkę preparatu 1 i 2.

https://atiaquaristik.com/en/?page_id=1458

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Tata napisał:

Pompa GHL (bardzo duża dokładność), ale Jebao też by dało radę

Da się je kalibrować ? Bo ja mam starą pompę grotech i nie ma opcji kalibracji. I przez to podaje krzywo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Tata said:

Pompa GHL (bardzo duża dokładność), ale Jebao też by dało radę, tylko wtedy lepiej rozcieńczyć preparaty wodą RO_DI.

Kwestię dozowania i rozcieńczania ułatwia kalkulator z ich strony, który pomaga ustawić na początek dawkę preparatu 1 i 2.

https://atiaquaristik.com/en/?page_id=1458

 

Dzięki zaraz sprawdzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 godzin temu, Marianna napisał:

Ale coś doradzisz czy podśmiechujki tylko? Szczerze, dzięki takim komentarzom nikt praktycznie nie pisze już na tym forum...koleżanka miała zbiornik 450l 10 lat temu a nie 49l kałuże w którym parametry nie skakały jak tutaj więc to dla mnie zupełnie nowe pole doświadczalne...

 

Już moja sama odpowiedź powinna dać Ci do myślenia co powinnaś zrobić o czym też widzę napisał @norbi2222;) czy to mała kałuża czy duży zbiornik to sytuacja podobna, trzeba kontrolować na starcie parametry dużo częściej aż do ustabilizowania ;) to że same podmiany wystarczą już nie raz pisałem że można włożyć między bajki. Sól którą używasz do podmian jest jedną z najlepszych jak i najdroższych. W dużym akwarium też nic nie kontrolowałaś? :P 

 

A jeżeli szukasz czegoś co dokładnie dozuje to albo Reef Factory - Dosing pump X3 albo Coral Box WF-04  ;) 

 

Tak poza tym przy tamtym zbiorniku 375l byłaś bardziej cierpliwa. Co się stało że zbiornik zlikwidowałaś?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z aqua trend doser at1 i jestem zadowolony. Używam też ATI essentials pro, tylko rozcieńczyłem je 1:10, żeby nie lać takich małych dawek - zbierało się powietrze w wężykach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, =Fresz= said:

Już moja sama odpowiedź powinna dać Ci do myślenia co powinnaś zrobić o czym też widzę napisał @norbi2222;) czy to mała kałuża czy duży zbiornik to sytuacja podobna, trzeba kontrolować na starcie parametry dużo częściej aż do ustabilizowania ;) to że same podmiany wystarczą już nie raz pisałem że można włożyć między bajki. Sól którą używasz do podmian jest jedną z najlepszych jak i najdroższych. W dużym akwarium też nic nie kontrolowałaś? :P

Kontrolowałam i tutaj też wręcz obsesyjnie kontroluje, ale w dużym nigdy do Ballinga nie dotarłam, miałam tam mnóstwo tyci szczepek SPS-ów które widocznie tyle nie żarły jak ta kałuża, wystarczyły same podmiany przez prawie 2 lata, parametry makro też nie latały jak tutaj góra-dół, stąd też moje zapytania; nie sądzisz, że gdybym była taka wszelko -wiedząca to bym się w ogóle tutaj nie pytała? ;) także bez złośliwości proszę...a zlikwidowałam z powodów finansowych, wspólnik zrobił mnie w ... na pare milionów, trzeba było cały majątek wyprzedawać,  kiedyś się wódki napijemy to Ci może opowiem, nie wydaje mi się też żebym była jakoś bardzo niecierpliwa, były parametry w normie przez 1 miesiąc, zaczełam delikatnie sadzić, czy 10 małych szczepek to taki szał, jak widać zdania są podzielone jedni mówią, że obsadzać od początku na maxa  inni że po 1 sztuce raz na miesiąc. Na pewno jak każdy uczę się na błędach i teraz do momentu pełnej stabilizacji nic nie dokładam. Ale niech pierwszy rzuci kamieniem kto nigdy żadnych błędów w tej materii nie popełnił ;)

 

2 hours ago, =Fresz= said:

A jeżeli szukasz czegoś co dokładnie dozuje to albo Reef Factory - Dosing pump X3 albo Coral Box WF-04  ;) 

Dzięki i to jest dobra porada. Zaraz sprawdzę obie :)

1 hour ago, Cheilon said:

Ja mam z aqua trend doser at1 i jestem zadowolony. Używam też ATI essentials pro, tylko rozcieńczyłem je 1:10, żeby nie lać takich małych dawek - zbierało się powietrze w wężykach.

Dzięki zaraz spradzę :)

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marianna proponuje znaleźć 1 osobę, która Ci pomoże, trochę poprowadzi za rękę do momentu aż sama nie nabierzesz doświadczenia. Problem mniej doświadczonych akwarystów to słuchanie kilku osób na raz i brak umiejętności odsiewania opinii, ocen a czasem kompletnych bzdur i mitów od faktów, czy dobrej praktyki. Jeżeli nie masz nikogo na miejscu to popatrz na akwaria wszystkich doradzających i wybierz sobie osobę, której akwarium prezentuje się dobrze. Daje to szansę na wsparcie osoby, która ma pojęcie o akwarystyce morskiej.

Kieruję to do wszystkich świeżych morszczaków. Pozwoli to Wam popełnić mniej błędów początkującego i nabrać doświadczenia.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, norbi2222 napisał:

Jeżeli nie masz nikogo na miejscu to popatrz na akwaria wszystkich doradzających i wybierz sobie osobę, której akwarium prezentuje się dobrze. Daje to szansę na wsparcie osoby, która ma pojęcie o akwarystyce morskiej.

Dołączam się do tego apelu ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
40 minut temu, norbi2222 napisał:

Jeżeli nie masz nikogo na miejscu to popatrz na akwaria wszystkich doradzających i wybierz sobie osobę, której akwarium prezentuje się dobrze. Daje to szansę na wsparcie osoby, która ma pojęcie o akwarystyce morskiej.

Podpisuję się pod tym "ręcyma i nogyma" ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, norbi2222 said:

@Marianna proponuje znaleźć 1 osobę, która Ci pomoże, trochę poprowadzi za rękę do momentu aż sama nie nabierzesz doświadczenia. Problem mniej doświadczonych akwarystów to słuchanie kilku osób na raz i brak umiejętności odsiewania opinii, ocen a czasem kompletnych bzdur i mitów od faktów, czy dobrej praktyki. Jeżeli nie masz nikogo na miejscu to popatrz na akwaria wszystkich doradzających i wybierz sobie osobę, której akwarium prezentuje się dobrze. Daje to szansę na wsparcie osoby, która ma pojęcie o akwarystyce morskiej.

Kieruję to do wszystkich świeżych morszczaków. Pozwoli to Wam popełnić mniej błędów początkującego i nabrać doświadczenia.

Dzięki Norbert, Beti tak właśnie zrobię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, powrót na prostą więc i mały updejcik. Po ostatnich akcjach Ja vs KH, podciągałam KH, Ca, Mg płynami AF Plus przez jeszcze kilka dni po czym po którejś niedzielnej podmiance, na jeden dzień odstawiłam wszystko żeby zobaczyć jakie mam zapotrzebowanie. Od następnego dnia przeszłam na ATI Essentials pro 2 i póki co od 2 tygodni wszystko jest super. Podbiłam całość do normalych poziomów i jestem super szczęśliwa, że przestało lecieć w dół. Leje codziennie po 1.5ml obu, dzieląc na 2, mniejszą dawkę wieczorem, w przyszłym miesiącu kupię sobie wreszcie pompę dozująca. I tu pytanie do mądrzejszych czy pompa może leżeć do góry nogami? Czy to jakoś zakłóci jej pracę? Bo chciałabym ją położyć na szafce za akwarium.

Fala upałów dopadła i moją kałuże i po siedzeniu przez tydzień z wiatrakiem obok, od dziś jestem szczęśliwą posiadaczką Blau Aquaventilador 4 i kontorolera Dual D-D, póki co jest pięknie, temperaturka idealo, a ja siedzę i kontroluję :D, wiatrak mega cichy, a dzięki kontrolerowi odpala się tylko na momencik, zobaczymy jak się będzie Blau sprawował jak wróci wyższa temperatura. Wygląda to tak.

Parametry:

KH 8,6

Ca 430

Mg 1320

PH 8,0

NH3 0

NO2-0

NO3-5

206513023_861783178055827_1170470310239417167_n.thumb.jpg.5e08967249f452675bbff443e02f634c.jpg203720566_504189394255578_4647791195768926557_n.thumb.jpg.f49fe05ec03a2fc255029c697227ad8f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Marianna napisał:

czy pompa może leżeć do góry nogami? Czy to jakoś zakłóci jej pracę? Bo chciałabym ją położyć na szafce za akwarium.

Te "nogi" pompy często można obracać w dowolną dla siebie stronę(wokół osi), więc nie ma to znaczenia dla większości modeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl czy tego czymś nie nakryć 

mi  z takiej kostki wyskoczył jeden błazen w nocy..... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, Felix said:

Te "nogi" pompy często można obracać w dowolną dla siebie stronę(wokół osi), więc nie ma to znaczenia dla większości modeli.

Dzieki Felix a jaką masz pompę? Ja myślę o opcji najtańszej czyli Jebao.

4 hours ago, lukas79 said:

Pomyśl czy tego czymś nie nakryć 

mi  z takiej kostki wyskoczył jeden błazen w nocy..... 

Była wcześniej szyba ale to się w lecie i chyba jednak ogólnie kompletnie nie sprawdza, wymiana gazowa leci za bardzo i do razu widać przy tak małym baniaku zmiany w pH, pomijam kwestie ugotowania teraz całości towarzystwa przy tych temperaturach.  Marzy mi się taka piękna ramka z przezroczystej plexi z siateczką ale jakoś nie mogę nic znaleźć na takie mini. A ty czym masz swoje przykryte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przyciąłem siatkę z moskitiery i mam na obu

trochę prowizora, ale lepsze to, niż karmienie kotów :) - muszę zamówić na wymiar - jakoś się nie mogę zebrać by podjechać do tych co okna robią 

magnificę też już zbierałem z podłogi, ale to inna historia, bo się spłoszyła, jak czyściłem skały i zdjąłem siatkę 

-------

czytałem też, że takie ekscesy mocno eliminuje światło nocne - jednak przykrycie jest chyba skuteczniejsze 

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam co do światła nocnego - od kiedy mam żadna ryba nie wyskoczyła. Akwarium nie jest przykryte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doser mam Jebao  3.4 i jestem bardzo zadowolony, do małych zbiorników nie ma wad.

Co do siatki, to zobacz ta od DD, niestety ostatnio bardzo podrożała.

Siatkę i ramki docinasz sobie na wymiar :)

https://reefshop.pl/pl/p/D-D-Jumpguard-siatka-na-akwarium-/9376

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy lepszy link z allegro - można sobie dobrać dosłownie wszystko, jak się chwilę poszpera 

gramaturę siatki, kolor siatki i ramki 

nie ma logo marine i kosztuje już poskładane 1/4 

https://allegro.pl/oferta/moskitiera-na-wymiar-gotowa-do-zalozenia-na-okno-9249598194?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_wyposazenie&ev_adgr=Decor_1&gclid=CjwKCAjwoNuGBhA8EiwAFxomA7g9KQTkrHCoKTa6IdRcFkp3dzfU0lpJj1QXa7bnmaMqqyD-qCsDPBoCGbwQAvD_BwE

w każdym punkcie co montuje/sprzedaje okna zrobią też taką dokładnie na wymiar w podobnych pieniądzach i można pokombinować z różnymi kształtami (wycięcie pod filtr, lampę itd)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.