Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 hours ago, tomko said:

Daj znać czy Vibrant pomógł na dino i czy zauważyłaś jakiś wpływa na system.

Będę obserwować, jednak optymalne wyniki dopiero po ok 8 tygodniach. Zobaczymy sama jestem ciekawa. Póki co 1ml tygodniowo.

28 minutes ago, krzysiekob said:

Jaką masz obecnie temperaturę a ile było w lato ?
 

Temperatura jest stała 25.0 stopni +/- 0.3 stopnia mam wentylator i czujnik od czerwca i bardzo tego pilnowałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, krzysiekob napisał:

Jaką masz obecnie temperaturę a ile było w lato ?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

Spadek temp. może powodować rzut Dino? Pozd., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spadek temp. może powodować rzut Dino? Pozd., tomko
Nie wiem. Kiedyś czytałem w net że koleś próbował wszystkiego i w końcu podniósł temperaturę do 28 stopni i zeszło. Ale jaki miał rodzaj dino to nie mam pojęcia. A linka nie mogę znaleźć. A zapytałem o temperaturę z ciekawości czy spadek mógł się przyczynić. Jak widać nie.
U mnie w glonowym 30l miałem dino i cyjano zielone. Kupiłem od Witka fito. Zacząłem wiecej karmić i dozować więcej azotanów i fosforanów. fito namnożyło sie. Tak że woda była zielona. Na tym skorzystały robaczki i makroglony. Konkurencja dla Dino wytworzyła się i dziś mam spokój. Miesiąc Dino sobie było. W tym czasie nie robiłem podmian.


Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, krzysiekob napisał:

Nie wiem. Kiedyś czytałem w net że koleś próbował wszystkiego i w końcu podniósł temperaturę do 28 stopni i zeszło. Ale jaki miał rodzaj dino to nie mam pojęcia. A linka nie mogę znaleźć. A zapytałem o temperaturę z ciekawości czy spadek mógł się przyczynić. Jak widać nie.
U mnie w glonowym 30l miałem dino i cyjano zielone. Kupiłem od Witka fito. Zacząłem wiecej karmić i dozować więcej azotanów i fosforanów. fito namnożyło sie. Tak że woda była zielona. Na tym skorzystały robaczki i makroglony. Konkurencja dla Dino wytworzyła się i dziś mam spokój. Miesiąc Dino sobie było. W tym czasie nie robiłem podmian.


Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

U mnie się pojawiło w czasie gdu temp. rzeczywiście spadła o 1 czy 2 stopnie tj. po okresie letnim oraz jak wyzerowałem nutrienty. Nie ma dramatu ale na piasku widać. Czekam spokojnie na rozwój wypadków. Od 4 tyg. się utrzymuje.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto sprawdzić cyrkulację, martwe strefy, jakaś skarpeta żeby wyłapać to co pływa w toni i UV. Odessać też nie zaszkodzi


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 hours ago, krzysiekob said:

Nie wiem. Kiedyś czytałem w net że koleś próbował wszystkiego i w końcu podniósł temperaturę do 28 stopni i zeszło. Ale jaki miał rodzaj dino to nie mam pojęcia. A linka nie mogę znaleźć. A zapytałem o temperaturę z ciekawości czy spadek mógł się przyczynić. Jak widać nie.
U mnie w glonowym 30l miałem dino i cyjano zielone. Kupiłem od Witka fito. Zacząłem wiecej karmić i dozować więcej azotanów i fosforanów. fito namnożyło sie. Tak że woda była zielona. Na tym skorzystały robaczki i makroglony. Konkurencja dla Dino wytworzyła się i dziś mam spokój. Miesiąc Dino sobie było. W tym czasie nie robiłem podmian.
 

Czytałam ten artykuł na jakimś amerykańskim forum i jakiś spektakularnych efektów tam nie było bo i tak stosował chemię i pamiętajmy, że zwiększenie temperatury zmniejszy też ilość tlenu w wodzie co przy dodatkowym laniu bakterii i mikro metrażu nie wydaje mi się dobrym pomysłem dla moich rybusi, jedną przyduchę już przerobiłam- Apogon na wiecznej rafie pływa, a strat z tej ekipki nie przewiduje bo to moi ulubieńcy ;)

10 hours ago, Dr@co said:

Może warto sprawdzić cyrkulację, martwe strefy, jakaś skarpeta żeby wyłapać to co pływa w toni i UV. Odessać też nie zaszkodzi

To już zrobione, skarpeta w 49l z kaskadą bez sumpa to nie bardzo wiem gdzie? Nad lampą UV się jeszcze zastanawiam, zobaczymy jak sytuacja się rozwinie za kilka tygodni.

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na fejsie grupa gdzie wszyscy dzielnie walczą z dino, jest tego wiele rodzajów. Jakbyś miała dostęp do mikroskopu to od razu można sprawdzić z czym masz do czynienia i zastosować odpowiednie środki. Ja przez 3 miesiące myślałam, że mam dino, brązowe gluty, A pod mikro wyszło, że to chyzofity- uv by tu np. nie pomogło, a w ciemno bym lampę zastosowała 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dino. Pod mikroskopem wyszło, że to Amphidinium mające tę "zaletę", że w nocy uwalnia się do wody. Wystarczyły trzy doby zaciemnienia plus lampa UV i jest czyściutko. A męczyłem się z tym prawie miesiąc. Przy okazji pytanie: skąd wiedza, że Vibrant pomaga na dino? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 hours ago, kass said:

Jest na fejsie grupa gdzie wszyscy dzielnie walczą z dino, jest tego wiele rodzajów. Jakbyś miała dostęp do mikroskopu to od razu można sprawdzić z czym masz do czynienia i zastosować odpowiednie środki. Ja przez 3 miesiące myślałam, że mam dino, brązowe gluty, A pod mikro wyszło, że to chyzofity- uv by tu np. nie pomogło, a w ciemno bym lampę zastosowała 

Bardzo ciekawe, podasz nazwę tej grupy albo linka? Właśnie nie mam mikroskopu, a najtańszy w miarę to koszt lampy UV więc na chwilę obecną sie jeszcze zastanawiam.

22 hours ago, Reefbos said:

Miałem dino. Pod mikroskopem wyszło, że to Amphidinium mające tę "zaletę", że w nocy uwalnia się do wody. Wystarczyły trzy doby zaciemnienia plus lampa UV i jest czyściutko. A męczyłem się z tym prawie miesiąc. Przy okazji pytanie: skąd wiedza, że Vibrant pomaga na dino? 

Moje znikają na noc, też się zastanawiam nad zaciemnieniem, jak nie będzie różnicy to tak zrobię.

A jeśli chodzi o Vibrant to jest opinia producenta i ludzi co testowali, kliknij ten poprzedni link ze składem tam jest cały wątek i ich wypowiedź jak wypuszczali ten środek w 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Marianna napisał:

Moje znikają na noc

Niczym spróbujesz zaciemnienia włóż na noc watę. Jeśli po nocy będzie mocno zabrudzona w kolorze dino to pewnie masz odmianę migrującą w ciemności do wody i zaciemnienie powinno być skuteczne. Niestety istnieje i taka odmiana, która na noc chowa się w piasku. Dlatego dobrze by było sprawdzić pod mikroskopem. Szczegóły są tu: https://humble.fish/community/index.php?attachments/dinoflagellateid12_12_2019-1-pdf.6827/

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minutes ago, Reefbos said:

Niczym spróbujesz zaciemnienia włóż na noc watę. Jeśli po nocy będzie mocno zabrudzona w kolorze dino to pewnie masz odmianę migrującą w ciemności do wody i zaciemnienie powinno być skuteczne. Niestety istnieje i taka odmiana, która na noc chowa się w piasku. Dlatego dobrze by było sprawdzić pod mikroskopem. Szczegóły są tu: https://humble.fish/community/index.php?attachments/dinoflagellateid12_12_2019-1-pdf.6827/

Dzięki za link,  tak właśnie robię, zobaczymy jakie będą efekty po kilku dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Marianna napisał:

obaczymy jakie będą efekty po kilku dniach

Pamiętaj o włączeniu UV - przynajmniej na noc. Na stronie producenta Vibranta nie znalazłem ani słowa o dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, Reefbos said:

Pamiętaj o włączeniu UV - przynajmniej na noc. Na stronie producenta Vibranta nie znalazłem ani słowa o dino.

Już mówiłam, kliknij w ten poprzedni post gdzie wkleiłam opisany skład, tam jest 300 stronnicowy wątek z reef2reef na temat tego produktu plus wypowiedź właściciela na pierwszej stronie w którym pisze, że działa również na dino.

Lampy UV ani mikroskopu na razie nie planuje. To dla mnie ostateczność, póki co metody naturalne czyli podniesienie poziomu nutrientów i bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Updejcik w walce z dino- my love :lol:

Po 2 tygodniach bez podmiany parametry poszły w górę i obecnie mamy po podmianie:

KH-10

NO3-7,8 tak dokładnie bo Mam nową Hankę 782 :D wcześniej było 3/4 potem 10

PO4-0,04 wcześniej było 0,01/0,02/0,03 niestety nadal za mało

Ca-450

Mg-1350

pH-8,15

NH3/NH4- 0

NO2-0

W zeszłym tygodniu był już taki wysyp, że od środy zrobiłam pełne zaciemnienie na 72h. Korale po wyglądają dobrze, ryby były zdziwione ;)

Po zaciemnieniu przez 1 dobę efekt był super, czyściutki piaseczek, glonów zero, skała jak nówka sztuka,

Teraz nadal ok i totalnie mniej w porównaniu do opcji przed ale jest wieczorem minimalny nalot na piachu, nadal się zastanawiam jak podnieść bardziej PO4, żeby mieć ten bialutki piaseczek, mrożonek nie płuczę.

NO3 obniże pewnie przy następnej podmianie.

Leję 1ml Vibranta 2x w tygodniu i 5ml MicrobeLift Special Blend po podmianie. Zastanawiam się czy coś kombinować, VSV, K3PO4 czy olać i czekać jak się sytuacja będzie rozwijać?

249018093_2908090022785811_12457328766584170_n.jpg.f924a9e7a2076afa6ea97142f62ddb8b.jpg248344194_4180028055459353_1929532852430546468_n.thumb.jpg.84f8c4b6266a98a675fe304f353966bb.jpg248945699_1901111340049396_2830487059760629762_n.jpg.15684399f02e46dbd181d6359598424e.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Marianna napisał:

Zastanawiam się czy coś kombinować, VSV, K3PO4 czy olać i czekać jak się sytuacja będzie rozwijać

Moim zdaniem czekać. Po pierwsze poziom PO4 jest bardzo niski ale z tendencją wzrostową dlatego nie dodawałbym nic podnoszącego poziom fosforanów tylko poczekał - może się sam ustabilizuje. Po drugie czy NO3 na poziomie 7,8 to jakiś problem - zresztą na razie trochę oscyluje. Daj czas zbiornikowi niech złapie balans. Koralom jak widać cała ta sytuacja nie przeszkadza :D

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny updejcik w walce z dino-my love, po trzech tygodniach praktycznie wróciłam do punktu wyjścia, czyli dino ma się świetnie ja coraz gorzej :lol:

Parametry po podmianie:

KH-10

NO3-0  2 tyg temu było 5,1, tydzień później 4,4

PO4-0,05 wcześniej było 0,02/0,02

Ca-450

Mg-1350

pH-8,15

NH3/NH4- 0

NO2-0

Zaczełam dawkować 0,5ml dziennie PO4 Colombo i delikatnie rośnie. Bakterie nadal tak samo leję 1ml Vibranta 2x w tygodniu i 5ml MicrobeLift Special Blend po podmianie.

Czekam, patrzę, obserwuję i staram się nie zwracać uwagi na "przepiękne" gluty z bąbelkami :unsure:

Całość prezentuje się tak i nawet korale też jakoś nie grymaszą bardzo, gorzej jak ktoś się spojrzy z bliska :lol:

257565984_311016230846690_2462680070717539992_n.thumb.jpg.a8b5cd1ad8fce2e5f2b7a5ac0a46cf7d.jpg

257492383_373531584528997_7269792891395506807_n.thumb.jpg.dcd3b70ffe24b36f3f2f46437f4a5310.jpg256662459_474434627284467_1094378782446530569_n.thumb.jpg.c0074bef8dab6f09b5cfe4d6134f9899.jpg257430568_1930543187153693_1444633444269714776_n.thumb.jpg.52e04e776668e8575d586da60a314047.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Marianna napisał:

NO3-0  2 tyg temu było 5,1, tydzień później 4,4

PO4-0,05 wcześniej było 0,02/0,02

Tak z ciekawości.... jaki jest sens sztucznego podnoszenia PO4 przy zerowych azotanach?

Co chcesz przez to osiągnąć?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, Arek77 said:

Tak z ciekawości.... jaki jest sens sztucznego podnoszenia PO4 przy zerowych azotanach?

Co chcesz przez to osiągnąć?

 

Jak zaczęłam dawkować nie były zerowe. Dziś są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam trochę zwiększył karmienie zamiast stosować sztuczne dozowanie tego czego zazwyczaj chcemy się pozbyć:)

A odsysasz glony z piasku?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Just now, Arek77 said:

Ja bym tam trochę zwiększył karmienie zamiast stosować sztuczne dozowanie tego czego zazwyczaj chcemy się pozbyć:)

A odsysasz glony z piasku?

Arek glony odsysam plus odkurzanie i przedmuchiwanie całości zawsze przy podmianie i tak robiłam cały czas, dodatkowo karmiłam jak zła, rosło tylko NO3, a PO4 spadało do 0 więc teraz próbuję tak, bo szczerze brak mi już innych pomysłów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję się, że wysokie KH nie wpływa dobrze na namnażanie się bakterii - jeżeli nie będziesz miała już żadnego pomysłu na walkę z dino to spróbuj trochę obniżyć KH. U siebie jak miałem trochę cyjano i dino (wystąpiły razem ale nie było tego tak dużo jak u Ciebie) to lałem jeszcze fitoplankton.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.11.2021 o 20:06, Marianna napisał:

Arek glony odsysam plus odkurzanie i przedmuchiwanie całości zawsze przy podmianie i tak robiłam cały czas, dodatkowo karmiłam jak zła, rosło tylko NO3, a PO4 spadało do 0 więc teraz próbuję tak, bo szczerze brak mi już innych pomysłów.

Dokładnie to samo mam u siebie. Nigdy nie miałem problemu z wysokim po4 zawsze probka testu niezabarwiona. Czasami aż sie dziwie, że u niektórych nie jest wyobrażalne prowadzenie zbiornika bez tych wszystkich absorberów na po4. Za to z wysokim no3 po wiekszym karmieniu jest zawsze problem. Obecnie dozuje dziennie 0.03 fosforu z myśla że no3 pobudzi i zacznie spadać. Dzisiaj też powinny być wyniki icp i aż jestem ciekaw jaki fosfor pokaże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, szyman napisał:

Dokładnie to samo mam u siebie. Nigdy nie miałem problemu z wysokim po4 zawsze probka testu niezabarwiona. Czasami aż sie dziwie, że u niektórych nie jest wyobrażalne prowadzenie zbiornika bez tych wszystkich absorberów na po4. Za to z wysokim no3 po wiekszym karmieniu jest zawsze problem. Obecnie dozuje dziennie 0.03 fosforu z myśla że no3 pobudzi i zacznie spadać. Dzisiaj też powinny być wyniki icp i aż jestem ciekaw jaki fosfor pokaże

To, jak przyjdzie ICP daj proszę znać, czy wartości są podobne?

U mnie ICP po4 - 0,20 a na testach 0,01 ?! Zmieniałem testy i pokazują to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Raff 2020 napisał:

 

U mnie ICP po4 - 0,20 a na testach 0,01 ?! Zmieniałem testy i pokazują to samo

No to mamy ten sam przypadek :) testy kropelkowe na po4 mozna o kant d*py rozbić szkoda kasy na to. Pokusilem się o dozowanie bo no3 zaczeło mi wzrastać i zasugerowałem się tym ze moze po4 jest juz w limicie biorąc pod uwage że w lipcu mialem icp 0.03. Wrzuce u siebie w wątku to sobie zerknij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.