Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sytacja jest niestety bez zmian, a może nawet gorzej niż było czyli Dino 2:0 ja już w załamce. :banghead Póki co od tygodnia leję wodę utlenioną 4ml na dobę i mówiąc szczerze widzę może minimalną różnicę, podmian nie robiłam od 2 tyg.  Rafka wygląda ja oblepiona brązowym glutem, korale podrażnione, ale póki co strat zero tylko słabo się pompują. Odsysam ale końca tego nie widać. Leje też fito.

Parametry dziś:

KH 9,8

PO4 0,13

NO3-0

264227387_335383511368129_849458537368893060_n.thumb.jpg.a8d46b83e2450216c20a83f94286923c.jpg241842766_423390789509860_9129063252001067036_n.thumb.jpg.b66b2fa27b361a4120dd9d2a3b5b688b.jpg

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerowe azotany przy dość wysokim KH. Do odsysania dorzuciłbym podniesienie azotanów.Fosforany bym za to nieco ograniczył ;) Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Marianna napisał:

Sytacja jest niestety bez zmian, a może nawet gorzej niż było czyli Dino 2:0 ja już w załamce. :banghead Póki co od tygodnia leję wodę utlenioną 4ml na dobę i mówiąc szczerze widzę może minimalną różnicę, podmian nie robiłam od 2 tyg.  Rafka wygląda ja oblepiona brązowym glutem, korale podrażnione, ale póki co strat zero tylko słabo się pompują. Odsysam ale końca tego nie widać. Leje też fito.

Parametry dziś:

KH 9,8

PO4 0,13

NO3-0

264227387_335383511368129_849458537368893060_n.thumb.jpg.a8d46b83e2450216c20a83f94286923c.jpg241842766_423390789509860_9129063252001067036_n.thumb.jpg.b66b2fa27b361a4120dd9d2a3b5b688b.jpg

Witam

@Marianna  Póki co od tygodnia leję wodę utlenioną 4ml na dobę i mówiąc szczerze widzę może minimalną różnicę,

 

Stanowczo za mało lej co najmniej 10ml

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Marianna napisał:

Sytacja jest niestety bez zmian, a może nawet gorzej niż było czyli Dino 2:0 ja już w załamce

Nie załamuj się, w końcu mu się znudzi i samo odejdzie. ;)

A tak na poważnie to ostatnio natrafiłem na ten filmik. Pewnie dużo tu marketingu i najpewniej już go oglądałaś ale gdyby nie to:

Pomijając cel sprzedażowy może z ogólnych zaleceń da się coś dopasować.

Widzę teraz ile szczęścia miałem, że mnie to na razie ominęło. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że niedługo się z tym uporasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałaś wodę RO na obecność krzemianów?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marianna napisał:

Sytacja jest niestety bez zmian, a może nawet gorzej niż było czyli Dino 2:0 ja już w załamce. :banghead Póki co od tygodnia leję wodę utlenioną 4ml na dobę i mówiąc szczerze widzę może minimalną różnicę, podmian nie robiłam od 2 tyg.  Rafka wygląda ja oblepiona brązowym glutem, korale podrażnione, ale póki co strat zero tylko słabo się pompują. Odsysam ale końca tego nie widać. Leje też fito.

Parametry dziś:

KH 9,8

PO4 0,13

NO3-0

264227387_335383511368129_849458537368893060_n.thumb.jpg.a8d46b83e2450216c20a83f94286923c.jpg241842766_423390789509860_9129063252001067036_n.thumb.jpg.b66b2fa27b361a4120dd9d2a3b5b688b.jpg

U mnie po 2 miesiącach zniknęło po destabilizacji zbiornika. Także czas i brak nerwowych ruchów. Pozdr., tomko 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, Robin_PL said:

Zerowe azotany przy dość wysokim KH. Do odsysania dorzuciłbym podniesienie azotanów.Fosforany bym za to nieco ograniczył ;) Powodzenia.

Tak spadło mi z 1 teraz do zera więc dziś wleciało NO3 dodatkowo. Fosforany za to są wreszcie na poziomie którym chciałam więc totalnie nie zamierzam ich zmniejszać ;)

2 hours ago, JerzyB said:

Stanowczo za mało lej co najmniej 10ml

Tak dziś już wlałam 5ml więc chyba podjadę do 10ml bo kompletnie nie widzę różnicy. Dzięki :)

1 hour ago, chris_ek said:

Nie załamuj się, w końcu mu się znudzi i samo odejdzie. ;)

A tak na poważnie to ostatnio natrafiłem na ten filmik. Pewnie dużo tu marketingu i najpewniej już go oglądałaś ale gdyby nie to:

Pomijając cel sprzedażowy może z ogólnych zaleceń da się coś dopasować.

Widzę teraz ile szczęścia miałem, że mnie to na razie ominęło. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że niedługo się z tym uporasz.

Krzysiu oby tak było, walczę powoli i tyle. Dzięki za filmik nie widziałam i od razu zmniejszyłam niebieskie spectrum poniżej 50%

Ja wiem dokładnie kiedy to się zaczęło, kiedy przez króciutką chwilkę miałam zerowe NO3 i PO4 i bum także uważaj u siebie ;)

1 hour ago, tomko said:

U mnie po 2 miesiącach zniknęło po destabilizacji zbiornika. Także czas i brak nerwowych ruchów. Pozdr., tomko 

Tak właśnie robię Tomuś, na razie tylko woda utleniona i kontrola NO3 i PO4 i mam nadzieje, że czas i cierpliwość zrobią swoje. Czekam na rozwój wydarzeń :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Marianna napisał:

Tak spadło mi z 1 teraz do zera więc dziś wleciało NO3 dodatkowo. Fosforany za to są wreszcie na poziomie którym chciałam więc totalnie nie zamierzam ich zmniejszać ;)

Tak dziś już wlałam 5ml więc chyba podjadę do 10ml bo kompletnie nie widzę różnicy. Dzięki :)

Krzysiu oby tak było, walczę powoli i tyle. Dzięki za filmik nie widziałam i od razu zmniejszyłam niebieskie spectrum poniżej 50%

Ja wiem dokładnie kiedy to się zaczęło, kiedy przez króciutką chwilkę miałam zerowe NO3 i PO4 i bum także uważaj u siebie ;)

Tak właśnie robię Tomuś, na razie tylko woda utleniona i kontrola NO3 i PO4 i mam nadzieje, że czas i cierpliwość zrobią swoje. Czekam na rozwój wydarzeń :)

Nie stopniowo, lej od razu dychę .

Kiedyś @And  Mi podpowiedział i poskutkowało.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zasugerował sprawdzenie RO tds i ewentualną wymiane żywicy. W moim przypadku gdzie robie male co 2tyg podmiany tds na poziomie 2 juz robił problem. Najwidoczniej następowala kumulacja tego co RO przepuszczalo bo dolewka wody odparowanej była spora. Wymiana żywicy i praktycznie w tydzien po problemie. Ludzie szukaja przyczyn miedzy stosunkiem no3:po4 a tu moze byc problem wlasnie z woda dolewana. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy prezent dla mnie pod choinkę czyli koniec Dino plagi. :strutin

I tu ogromne dzięki dla kolegi @JerzyB bo dzięki niemu odważyłam się lać więcej tej utlenionej, a nawet o wiele więcej. :unworthy:

Mianowicie od razu doszłam po ostanim moim poście do 10ml na dobę, a jak i to dało nadal słaby efekt to zaczęłam lać po 20ml na dobę przez ok 5 dni i wreszcie zaczęło schodzić, teraz po 2 tyg baniak praktycznie zero dino, może jeszcze jakieś mikro niedobitki niteczki, a dawkę zmniejszam powoli.  Lałam też trochę NO3 na początku bo było zerowe i teraz jest ok.

Myślę, że w niedzielę zrobię pierwszą od 2 miesięcy podmianę bo widzę, że Dino brak ale za to zaczyna się Valonia time. Koralki wreszcie zaczynają się otwierać i pompować na maxa więc jest radość w domu i zagrodzie :D chyba obyło się też bez strat w załodze, no i wreszcie widzę piaseczek a nie gluty.  Wesołych Świąt wszystkim, u mnie już sama radość ;)

Parametry:

KH 11

NO3-7.7

PO4-0,08

269611510_4959469887397709_8174846505197073766_n.thumb.jpg.a2f62907b625c1e3c6dea4efacdb09be.jpg268712164_336986844612736_3793451814428163484_n.thumb.jpg.a147235a670d0fe4ca201972f6a66fd3.jpg
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda zdecydowanie lepiej. Pogratulować wytrwałości i powodzonka :)


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Marianna napisał:

Parametry:

KH 11

@Marianna

To Kh 11 to tak celowo  ?

12.12 było 9.8 co to się porobiło, z czystej ciekawości pytam...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 hours ago, Chrusciik said:

Wygląda zdecydowanie lepiej. Pogratulować wytrwałości i powodzonka :)

Dzięki oby dalej na prostą :)

19 hours ago, chris_ek said:

No ta Aleopora jest chyba dwa razy większa :shock: super. Gratulacje wyprowadzenia zbiornika na prostą.

No troszkę się jej podrosło, dzięki mam nadzieje, że teraz już tylko do przodu ;)

4 hours ago, Beti said:

@Marianna

To Kh 11 to tak celowo  ?

12.12 było 9.8 co to się porobiło, z czystej ciekawości pytam...

Też miałam zdziwko szczególnie, że nic nie dolewam od paru miesięcy bo z samych podmian mi wystarczy ale tu ewidentnie podejrzewam lekki błąd i stary odczynnik do Hanki więc za bardzo się tym nie sugeruje póki po świętach nie dojedzie nowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, od paru miesięcy toczę jak Ty nierówną walkę z dino. Weszły do mnie zaraz po cyjano.... i już nie mam siły. :( Rozumiem ,że polecasz H2O2 3%? O której godzinie lałaś to do akwarium? Czy do tej pory nie miałaś żadnych efektów ubocznych tej kuracji? Kiedy podmieniłaś wodę i jaką masz temp w akwarium (25-26?)?

 

 

pozdrawiam

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 1/5/2022 at 7:44 PM, mhornat said:

Cześć, od paru miesięcy toczę jak Ty nierówną walkę z dino. Weszły do mnie zaraz po cyjano.... i już nie mam siły. :( Rozumiem ,że polecasz H2O2 3%? O której godzinie lałaś to do akwarium? Czy do tej pory nie miałaś żadnych efektów ubocznych tej kuracji? Kiedy podmieniłaś wodę i jaką masz temp w akwarium (25-26?)?

U mnie zadziałało, lałam rano, temp mam 25.0, wodę podmień dopiero po sprawdzeniu parametrów, bo ja ostatnią podmianą znowu wyzerowałam sobie nutrienty i mam teraz lekki nawrót, także tym bym się nie przejmowała. No chyba, że masz syf. Lej śmiało, bo ja jak się bałam i lałam po 5ml to praktycznie nie było żadnych efektów, od razu uderzeniowe 20ml u mnie  na 49l przez 5 dni i zeszło wszystko, potem lałam po pół dawki kilka dni. Strat zero. Wręcz korale jakby odzyskały swój normalny wygląd i pompują się jak ta lala. Ale i tak nadal uważam, że najważniejsze, żeby nie było zerowych Po4 i NO3.  Poczytaj o współczynniku Redfielda. Myślę też od długiego czasu nad lampą UV i chyba w końcu zakupię, napewno zaszkodzić nie zaszkodzi, a może ułatwi tą walkę, powodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Marianna napisał:

U mnie zadziałało, lałam rano, temp mam 25.0, wodę podmień dopiero po sprawdzeniu parametrów, bo ja ostatnią podmianą znowu wyzerowałam sobie nutrienty i mam teraz lekki nawrót, także tym bym się nie przejmowała. No chyba, że masz syf. Lej śmiało, bo ja jak się bałam i lałam po 5ml to praktycznie nie było żadnych efektów, od razu uderzeniowe 20ml u mnie  na 49l przez 5 dni i zeszło wszystko, potem lałam po pół dawki kilka dni. Strat zero. Wręcz korale jakby odzyskały swój normalny wygląd i pompują się jak ta lala. Ale i tak nadal uważam, że najważniejsze, żeby nie było zerowych Po4 i NO3.  Poczytaj o współczynniku Redfielda. Myślę też od długiego czasu nad lampą UV i chyba w końcu zakupię, napewno zaszkodzić nie zaszkodzi, a może ułatwi tą walkę, powodzenia ;)

W głównym temacie na forum o tej metodzie "Dino vs H2O2", opinie są skrajne,  część osób widziała zmianę na plus a inne potraciły obsadę zbiornika albo przez wybicie flory bakteryjnej pogorszyły i tak złą sytuację. Stąd też mam takie obawy.

Drugą sprawą jest dawka: u Ciebie wychodzi jakieś 40ml/100l a w tamtym wątku najczęściej stosowano 5ml/100l. 

Co do RR to znam temat, niestety nie mogę podbić PO4. Po paru tygodniach NO3 podbiłem w końcu do 10 ppm, karmiąc codziennie 1,5 kostki na 72litry brutto !! Wcześniej karmiąc 0,5 kostki  dla 4 ryb i używając reefroids dla korali wyzerowałem wszystkie nutrienty i zacząłem zabawę z plagami.

Na razie spróbuje ze zmiana świecenia + temperaturą z 25 na 28st C. + lampa UV + odsysanie. Jak to nie podziała to woda utleniona w ruch (już czeka w szafce).

 

Dzięki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakieś sukcesy, a mianowicie od soboty jestem szczęśliwą posiadaczką lampu UV Newa Mirror UV Hang-On 11W i problem powracającego Dino, początków Cyjano, zniknął kompletnie, woda kryształ, piaseczek czyściutki, korale szczęśliwe, a ja wreszcie mogę z przyjemnością patrzeć na moje szkiełko, a jedyne czego żałuję to, że cały ten czas szkoda mi było kaski na tą lampę wydawać. Więc odpowiadając na pytanie czy warto kupić lampę UV, warto. U mnie załatwiła temat w 2 dni całkowicie. Tyle w temacie. Zrobiłam małe przesadzanki, podmiankę bo przelałam trochę NO3. Doszła nowa Euphyllia i krabik Matrix, który rzeczywiście siedzi i wcina te glony, a nie jest tylko srajtuchem jak co poniektórzy członkowie załogi czyszczącej. :)

Parametry:

KH-11

NO3-8,3

PO4-0,01 dolewam delikatnie żeby nie spadło a 0

271424838_1166672203739565_4106385108817743465_n.jpg.2109fbe22ec0996d5c1b2fa3dd12eda2.jpg271376163_248034294139965_4547190212254931907_n.thumb.jpg.e8aad740d974becf5fad712ced839895.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Marianna napisał:

a jedyne czego żałuję to, że cały ten czas szkoda mi było kaski na tą lampę wydawać

Faktycznie trochę kosztuje ale tak to czasem bywa, że jak już odżałujemy tych pieniędzy i zrobimy zakup to potem zastanawiamy się tylko dlaczego tak długo zwlekaliśmy :)

Ta alveopora jest piękna i bardzo ładnie Ci się rozrosła ale mam wrażenie, że teraz za bardzo zdominowała przód akwarium i przez to wydaje się "przyciężkawe".

Jak Ci rośnie ta czerwona blastomussa, jakieś nowe główki? Daj jakieś zdjęcie jej z bliska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie startuje z kostką 49l, zabudżętuję sobie taką UV od razu, żeby potem nie sępić jak się gloniska pojawią :)

Akwarium prezentuje się mega !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 hours ago, chris_ek said:

Ta alveopora jest piękna i bardzo ładnie Ci się rozrosła ale mam wrażenie, że teraz za bardzo zdominowała przód akwarium i przez to wydaje się "przyciężkawe".

Całe szczęście, że mi się ta dominacja podoba :)  Daj może zdjęcie swojego zbiornika w całości, zamiast samych parametrów co tydzień to wtedy zobaczę jak to według Ciebie powinno dobrze wyglądać ;)

16 hours ago, 0rzech said:

Ja właśnie startuje z kostką 49l, zabudżętuję sobie taką UV od razu, żeby potem nie sępić jak się gloniska pojawią :)

Akwarium prezentuje się mega !

Dzięki! Polecam z całego serduszka,  a jak jeszcze możesz to na pewno robiłabym większe szkiełko na dzień dobry :)

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze to było 65l i to taki fajny wymiar na początek moim zdaniem - koszty praktycznie takie same, a jednak więcej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

too late, juz mam kostke 49l, bedzie poligon doświadczalny. Docelowo, za rok czy dwa, mam miejsce w salonie długie na 2.5m, bedzie miejsce do popisu, ale najpierw trzeba zdobyć doświadczenie.

@Marianna updatuj dalej, przeczytalem caly watek 2x ! :)

Edytowane przez 0rzech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często przycinasz koralowce ? Czy czekasz na większy rozrost ?
Bardzo mi się podoba właśnie taki minimalizm :D 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 hours ago, Cheilon said:

Moje pierwsze to było 65l i to taki fajny wymiar na początek moim zdaniem - koszty praktycznie takie same, a jednak więcej wody.

Też bym teraz robiła od razu większe ale czasem życie życiem, miałam już kostkę więc była przesiadka ze słodkiego na słone. Ale w planach jak najbardziej jest większy basenik ;)

19 hours ago, 0rzech said:

too late, juz mam kostke 49l, bedzie poligon doświadczalny. Docelowo, za rok czy dwa, mam miejsce w salonie długie na 2.5m, bedzie miejsce do popisu, ale najpierw trzeba zdobyć doświadczenie.

@Marianna updatuj dalej, przeczytalem caly watek 2x ! :)

No to witaj w klubie ja też już kostkę miałam ale generalnie w tych mikrusach trzeba uważać bardziej na stabilne parametry które jest po prostu trochę trudniej utrzymać niż w większych ;)

18 hours ago, Chrusciik said:

Często przycinasz koralowce ? Czy czekasz na większy rozrost ?
Bardzo mi się podoba właśnie taki minimalizm :D 

Ze względu na rozmiary kostki i budżet nigdy nie kupiłam "normalnej" wielkości koralowca, zawsze to są szczepeczki, które po prostu rosną jakoś u mnie w miarę dobrze. Mam też kilka spadów, które w sklepie były prawie trupkami, a u mnie jakoś heja i do przodu. Moja ulubiona "dominująca" Alveopora jest raptem 4 cm kawalutkiem który dostał jakiegoś szału i pompuje się razy 5 u mnie, można by to pokroić ale raczej poczekam jak będzie większy kawałek co by sobie paluszków nie uciąć przy okazji ;) :D

Kilka korali tez straciłam na początku przy moich wahaniach z KH, do tej pory płaczę, szczególnie za moimi Eupyhylliami. :(

Plan jest taki, że dosadzam i przesadzam to co jakiś czas bo wiem jak docelowo chcę, żeby to wyglądało ale wszystko na spokojnie, nie mam też wizji na obsadzenie na maxa całości szybko zarastającymi tańszymi koralami na raz bo nie o to tu chodzi, no i nadal nie mam też sponsora na takie ruchy albo tak dużej skarbonki ;) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.