Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.01.2022 o 11:37, Marianna napisał:

Całe szczęście, że mi się ta dominacja podoba

Jak by nie patrzeć to o to tu chodzi.:)

W dniu 12.01.2022 o 11:37, Marianna napisał:

Daj może zdjęcie swojego zbiornika w całości, zamiast samych parametrów co tydzień to wtedy zobaczę jak to według Ciebie powinno dobrze wyglądać

Tu mnie masz, póki co to jak obecnie wygląda w całości moje akwarium nie bardzo mi się podoba więc takich fotek nie wstawiam.:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minał tydzień i chyba wreszcie powoli wychodzę na prostą ;) Wczoraj była podmianka. Dino, cyjano nadal nie widać, korale coraz piękniejsze, woda kryształ. Jedynie jedna Gonia mi się fochuje po przeprowadzce w nowe miejsce ale czekam jeszcze cierpliwie zanim ją znowu ruszę może zacznie porządnie polipować. Wczoraj miałam też pierwszą wylinkę kraba Mitraxa i szczerze miałam pierwszy mikro zawał :lol: Myślałam, że wykitował bo przecież raptem jest tydzień i od razu wylinka? Wyłowiłam te "zwłoki" myślę sobie jak mnie zaraz utnie palca... ale patrzę, że bestia siedzi i gapi się na mnie ze swojej ulubionej miejscówki pod skałką, więc jest ok. :ninja:

Parametry:

KH-10,9

NO3-5,3

PO4-0,02

271701917_973466639931624_2667112502018783518_n.thumb.jpg.acf802c2613e16f912ef851b9af948bf.jpg

271710594_301179035388594_6787599925117307050_n.thumb.jpg.ebacce77fc898d2999a094701dc2e35b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super :) Wszystko pięknie napompowane :) Oby tak dalej :)


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy uv masz wlaczone caly czas czybtylko w nocy kiedy niektore gatunki dino migruja do wody? Drugie pytanko: czy mialas pik nutrientów po wlaczeniu uv, pochodzacy z zabitych przez uv mikroorganizmów.?

 

Pozdrawiam i Dzięki

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 1/17/2022 at 4:46 PM, Chrusciik said:

Super :) Wszystko pięknie napompowane :) Oby tak dalej :)

Dzięki :) Walczymy dalej ;)

19 hours ago, mhornat said:

Hej, czy uv masz wlaczone caly czas czybtylko w nocy kiedy niektore gatunki dino migruja do wody? Drugie pytanko: czy mialas pik nutrientów po wlaczeniu uv, pochodzacy z zabitych przez uv mikroorganizmów.?

Hej, lampa chodzi 24/7 i tak będzie chodzić. Nie bawiłam się też w identyfikację mojego dino, dlatego postawiłam na lampę. Lampa uv to też nie jest samo rozwiązanie problemu, lampa to sterylizator czyli jedynie ograniczy Ci populację ale nie wybije wszystkiego. Jeśli warunki dla dino czy innego syfilisu będą nadal sprzyjające to odbije. Z moich obsrwacji to mega ważny jest też obieg i ruch wody, a szczególnie wzruszanie  podłoża, tak żeby nie zalegały syfy i nie robiły się martwe strefy, Niestety przez to że jest tak małe szkło trudno ustawić cyrkulację tak by nie było pralki i koralom głowy nie urywało ale z drugiej strony tak żeby jednak był mocny ruch wody. Nie miałam też żadnego piku nutrientów. Zrób testy przed podmianką, żeby nie wyzerować wszystkiego, bo zerowe parametry= powrót plag. Ja zrobiłam normalnie co tygodniową podmiankę i wróciłam do moich standartowych parametrów. Póki co jest bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Marianna napisał:

Hej, lampa chodzi 24/7 i tak będzie chodzić. Nie bawiłam się też w identyfikację mojego dino, dlatego postawiłam na lampę. Lampa uv to też nie jest samo rozwiązanie problemu, lampa to sterylizator czyli jedynie ograniczy Ci populację ale nie wybije wszystkiego. Jeśli warunki dla dino czy innego syfilisu będą nadal sprzyjające to odbije. Z moich obsrwacji to mega ważny jest też obieg i ruch wody, a szczególnie wzruszanie  podłoża, tak żeby nie zalegały syfy i nie robiły się martwe strefy, Niestety przez to że jest tak małe szkło trudno ustawić cyrkulację tak by nie było pralki i koralom głowy nie urywało ale z drugiej strony tak żeby jednak był mocny ruch wody. Nie miałam też żadnego piku nutrientów. Zrób testy przed podmianką, żeby nie wyzerować wszystkiego, bo zerowe parametry= powrót plag. Ja zrobiłam normalnie co tygodniową podmiankę i wróciłam do moich standartowych parametrów. Póki co jest bajka.

Ja włączyłem finalnie uv wczoraj po wymianie żarnika i w sumie po kilkunastu godzinach w odpieniaczu pojawił się urobek jak za 10 dni. Jakie będą parametry zobaczę dzisiaj.

Pik nutientów miałem po zaciemnieniu zbiornika na 2,5 dnia NO3 z 5 weszło na 25 a P04 z 0,0 na 0,5.... Glony wtedy na parę dni odpuściły (tylko na parę) ale takie szarpanie parametrami zbiornika coś mi się wydaje że nie poprawi jego ogólnego stanu. Podmianę musiałem zrobić aby zbić te wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.01.2022 o 12:12, Marianna napisał:

Póki co jest bajka.

Jak tam zbiorniczek? Nadal bajka trwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze dorzuce pytanie o cyrkulatory - na jaka moc masz je ustawione i w jakim trybie ? Jakieś pulsacyjne czy ciągłe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek ma się stabilnie. Po dino póki co nie ma śladu, innych plag odpukać też nie widać. Więc opcja lampy UV jak najbardziej na tak, polecam z całego serduszka.

Ogólnie jest spoko ale...jako, że zmniejszyłam karmienie to Pan Krab wyżarł mi dwie głowy nowej Euphylli, więc teraz wielmożny dostaje kawałek prosto do ryja, inaczej chodzi i obsiada mi korale.  Zastanawiam się czy go jednak  nie oddać bo z glonów wyżarł wszystko co było (Valonia, zielone itd) i teraz biedak głoduje, a ja mam straty. Zobaczymy jak mi pójdzie z tym dokarmianiem.

Oprócz tego muszę zmienić jednak chyba rozplanowanie tych korali i nie będzie Euphylliowego lasku na samej górze, co było moich naj marzeniem ale przez to, że w tym akurat miejscu jest bardzo duże natężenie ruchu wody z cyrkulatorów i kaskad z góry, to im to niestety nie służy,  nie do końca jeszcze wiem jak to zrobię ale jako, że Alveopora rozrosła się już do gigantycznych rozmiarów to albo wyleci kompletnie albo ciach ciach na pół i może Euphyllie dam na środkowe pięterko. Cyrkulatory u mnie są i tak juź ustawione na minimum puls i slow, a sprawdziłam już tysiąc możliwych ustawień i albo robią burzę piaskową albo za wielką pralkę jak są w innych miejscach. NIestety taki minus kostki.

Oprócz cotygodniowych podmian, nie leję nic. Może czasem śmierdziuszków z 5ml po podmianie. Same podmianki na soli RS Pro wystarczają, minusem jest oczywiście wysokie KH ale jak wiadomo co kto lubi, a ja lubię robic jak najmniej przy akwarium :P i tak już od wielu miesięcy, muszę tylko podkręcić karmienie bo ostatnio bardzo dużo pracuje i czasem zapomne nakarmić towarzystwo.

Dziś zrobiłam pełne testy:

Parametry:

KH-10,9

NO3-0,9

PO4-0,05

PH-8,0

Mg-1380

Ca-440

I fotka na szybko.

274888977_661742331601191_769474752626519495_n.thumb.jpg.d48eccac91eae5e9cb8174d24d59f9fc.jpg

 

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Marianna napisał:

Alveopora rozrosła się już do gigantycznych rozmiarów

Piękna sztuka , generalnie kozacka kosteczka:Dgratuluję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Marianna napisał:

Baniaczek ma się stabilnie.

No i pięknie :clapping

super kostka , czas popłaca… ;)

super kolorki


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 3/7/2022 at 6:19 PM, natan2012 said:

Piękna sztuka , generalnie kozacka kosteczka:Dgratuluję

 

On 3/7/2022 at 9:16 PM, Beti said:

No i pięknie :clapping

super kostka , czas popłaca… ;)

super kolorki

Dzięki za miłe słowa, walczymy dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna kosteczka, Marianna.

Tym bardziej cieszy, że może tez niedługo zacznę.
Jak czytałem Twój watek to podkręciła mnie nieco spinka tomko i  norbi2222.
tomko radził sprawę uzupełniania brakujących parametrów rozwiązać możliwie najprościej, czyli podmianami.
Też mi się wydawało, że w tak małej kosteczce powinno to załatwić sprawę.
norbi2222 zaś proponował dozowanie ballinga plus inne uzupełniania jakimiś preparatami.
Dodatkowo niektórzy pisali nawet o reaktorze. 
Przyznam, że trochę mnie to przerażało bo mała kosteczka ma cieszyć i być prosta w obsłudze, a nie pompy dozujące czy reaktory.
I dlatego bardzo się cieszę, że akurat Twoja kosteczka pokazuje, że właśnie ta prostota wystarcza.
Jakbym tylko mógł prosić to napisz coś o tym ATI. Jak to dozowałaś i właściwie dlaczego przestałaś.
Pozdrawiam cieplutko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 3/22/2022 at 11:13 AM, Nalesnick said:

Piękna kosteczka, Marianna.

Tym bardziej cieszy, że może tez niedługo zacznę.
Jak czytałem Twój watek to podkręciła mnie nieco spinka tomko i  norbi2222.
tomko radził sprawę uzupełniania brakujących parametrów rozwiązać możliwie najprościej, czyli podmianami.
Też mi się wydawało, że w tak małej kosteczce powinno to załatwić sprawę.
norbi2222 zaś proponował dozowanie ballinga plus inne uzupełniania jakimiś preparatami.
Dodatkowo niektórzy pisali nawet o reaktorze. 
Przyznam, że trochę mnie to przerażało bo mała kosteczka ma cieszyć i być prosta w obsłudze, a nie pompy dozujące czy reaktory.
I dlatego bardzo się cieszę, że akurat Twoja kosteczka pokazuje, że właśnie ta prostota wystarcza.
Jakbym tylko mógł prosić to napisz coś o tym ATI. Jak to dozowałaś i właściwie dlaczego przestałaś.
Pozdrawiam cieplutko

Dzięki. NIe wiem o jakiej spince mówisz bo dla mnie to były jedynie mądre wypowiedzi dwóch mega doświadczonych kolegów, którzy w dodatku obaj mieli rację.

Nie istnieje też jeden dobry przepis na każde akwarium, bo po prostu każdy zbiornik jest inny. Przepis na dawkowanie ATI jest jeden na stronie producenta.

Dawkowanie czy Bailinga czy produktów dwu składnikowych czy innych zaczynasz jak masz braki w makro po podmiankach. Dlatego robisz testy, żeby wiedzieć czy masz braki czy nie i co się dzieje.

Mi przy stostowaniu słabszej soli takie podmianki już nie wystarczały, dlatego zaczełam stosować ATI, później wleciała mocniejsza sól i dawkowanie ATI stało się zbędne. Każda metoda ma więc swoje plusy i minusy. Dla mnie dawkowanie czegokolwiek z ręki jest minusem. Dlatego wszelka automatyzacja procesów czyli automatyczne pompy dozujące, reaktory, dolewki to akurat coś wspaniałego i osobiście jakbym miała milion monet to właśnie 500l albo więcej litrów szumiałoby już w moim salonie w pełni zautomatyzowane. Technologii wcale nie trzeba się bać ;)

Kostka też wcale nie jest najprostsza w obsłudze, a juz na bank nie cieszy najbardziej bo jeśli coś spier... to wszystko następuje b. szybko, a straty są maksymalne bo zachodzą o wiele szybciej niż w dużym baniaku.

Myślę, że zanim zaczniesz poczytaj więcej za działu dla początkujących i ucz się powoli na swoim baniaku. Inaczej się nie da. Metoda prób i błędów. Powodzenia :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie twój wątek i muszę powiedzieć że masz bardzo ładny baniaczek :) może jakaś aktualizacja? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.