Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Właśnie kupiłam filtr osmotyczny do akwarium, zamontowałam do prysznica, działa ale przed filtracja wynik 385 po 025PPM pytanie czy to już jest ok żeby dodać sól i wlac do akwarium czy nadal to za kiepski wynik. Dodam że akwarium przyjedzie do mnie za 2 tyg na ten moment testuje i uczę się sprzętów które zakupilam. Będzie to zbiornik 160l miernik którego użyłam to TDS-3 TDS/Temp.  

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Dzozefin napisał:

Witam 

Właśnie kupiłam filtr osmotyczny do akwarium, zamontowałam do prysznica, działa ale przed filtracja wynik 385 po 025PPM pytanie czy to już jest ok żeby dodać sól i wlac do akwarium czy nadal to za kiepski wynik. Dodam że akwarium przyjedzie do mnie za 2 tyg na ten moment testuje i uczę się sprzętów które zakupilam. Będzie to zbiornik 160l miernik którego użyłam to TDS-3 TDS/Temp.  

Pozdrawiam

 

A masz wkład z żywicą za filtrem RO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już po żywicy wynik dlatego się dziwię, powinno być 0 a filtr nowy.  Myślę że to pierwsze przepuszczenie może dlatego? Przelałam może z 5litrow oczywiście wcześniej przeplukalam też bez membrany i potem z membrana bez żywicy. Ten wynik już po przepuszczeniu pierwszym przez żywice. 

 

Edytowane przez Dzozefin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wiaderko nie powinno być metalowe. Przepuść ok 5-10 l wody przez system, a potem wypłukaj dokładnie w RODI pojemnik w którym mierzysz (kilka razy). I wypłucz też końcówkę miernika. Wtedy będziesz miała miarodajny wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc, tak zrobię, też się zastanawiałam nad wiaderkami z metalu. Właśnie kupiłam karnistry 20l z atestem, jak dojdą to wykonam to co powiedziałeś i zobaczymy jaki wynik będzie. Pozdrawiam serdecznie. 

Ps.chcialam jeszcze dopytać czy w tym ostatnim pojemniku na żywice w trakcie gdy nie jest używany może stać woda czy ją wylać? Zastanawiam się czy tam nie powstaną jakieś niepotrzebne bakterie a przecież filtrować będę raz na jakiś czas, przez większość dni filtry będą słały niepodłączone. 

Edytowane przez Dzozefin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica nie może wyschnąć, niech ta woda tam zostanie a przy następnym filtrowaniu pierwszy litr wylej do kanalizy.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 godzin temu, Dzozefin napisał:

Ps.chcialam jeszcze dopytać czy w tym ostatnim pojemniku na żywice w trakcie gdy nie jest używany może stać woda czy ją wylać? Zastanawiam się czy tam nie powstaną jakieś niepotrzebne bakterie a przecież filtrować będę raz na jakiś czas, przez większość dni filtry będą słały niepodłączone. 

Zostawić. Dobrze jest też sobie zrobić przed żywicą zaworek z kolankiem tak żeby pierwszy litr poszedł w kibel dlatego że na początku membrana puszcza jeszcze sporo syfu zanim się "ułoży". Tym sposobem przedłużysz życie żywicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, =Fresz= napisał:

Dobrze jest też sobie zrobić przed żywicą zaworek z kolankiem tak żeby pierwszy litr poszedł w kibel dlatego że na początku membrana puszcza jeszcze sporo syfu zanim się "ułoży". Tym sposobem przedłużysz życie żywicy.

Polecam skorzystać z rady kolegi Krzysztofa. Też tak zrobiłem u siebie i teraz dopiero jak za membraną osiągnę niską wartość TDS załączam pojemniki z żywicą. Dzięki temu już nie muszę wymieniać żywicy tak często.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samej żywicy używałem z i bez. Efekt podobny w zbiorniku więc zrezygnowałem z żywicy.

Przed żywicą mam 3-5 ppm.

Po żywicy 0 ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, pj007 napisał:

Co do samej żywicy używałem z i bez. Efekt podobny w zbiorniku więc zrezygnowałem z żywicy.

Przed żywicą mam 3-5 ppm.

Po żywicy 0 ppm.

Pomimo że masz bardzo dobrą wodę w kranie to i tak warto mieć ten wentyl bezpieczeństwa w postaci żywicy ;) a nóż widelec coś tam wodociągi puszczą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, pj007 napisał:

Co do samej żywicy używałem z i bez. Efekt podobny w zbiorniku więc zrezygnowałem z żywicy.

Przed żywicą mam 3-5 ppm.

Po żywicy 0 ppm.

po to właśnie się używa żywicy bo nie wiesz co zawarte w 3-5ppm się znajduje (jakie pierwiastki)...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft.

Ale żywica zbiera tylko krzemiany więc za bardzo mi ona nie pomorze :).

Na teraz nie widzę znaczącej przewagi wody RO + żywica bez żywicy.

A przewaga to czysto teoretyczna w postaci obniżonej zawartości krzemianów :).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pj007 napisał:

Ale żywica zbiera tylko krzemiany więc za bardzo mi ona nie pomorze :).

Myślę, że nie masz racji. Żywica podmienia zdysocjowane substancje na Jony H+ i OH- (no chyba że masz jakąś jonoselektywną dedykowaną jonom krzemianowym)

Polecam lekturę: https://reefhub.pl/tds-klamie/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester.

Mnóstwo zbiorników widziałem na ro + żywica i późniejsze przejście na ro. Efekt zawsze ten sam. Brak widocznego wpływu na życie w zbiorniku.

Nie neguję używania żywicy ale nie widziałem zbiorników po użyciu żywicy i bez jej użycia by było widać różnicę w funkcjonowaniu zbiornika.

Dlatego moja opinię opieram na doświadczeniu które mam.

 

Chciałbym zobaczyć zbiornik który był prowadzony na ro a później na ro + żywica i efekt wow. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, pj007 napisał:

Chciałbym zobaczyć zbiornik który był prowadzony na ro a później na ro + żywica i efekt wow. 

Tu chyba nie chodzi o efekt wow....bo i są zbiorniki na kranówce. To raczej chodzi o to aby spać spokojnie. Można przez wiele miesięcy prowadzić z powodzeniem zbiornik na wodzie w której są śladowe ilości miedzi, aż ilość przekroczy wartość krytyczną i wtedy jest problem. 

Analogicznie - widziałem wiele zbiorników na dolewce bez zabezpieczenia, działających przez długi okres, a tylko kilka w których doszło do zalania sąsiadów;)

Przy dobrej osmozie żywica wystarczy na setki litrów wody, a kosztuje ok 50 zł....warto na tym oszczędzać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek ,

„doświadczenie” sprowadzi Cię do swojego poziomu i wykończy doświadczeniem.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek nie chodzi o kwestie 50 zł, pytanie czy gra warta świeczki ?

Luft pisze aby zejść z tymi ppm do zera.

Tester pisze bardziej o anionach i kationach.

Co daje użycie żywicy. Lepsze wyniki icp ?

Tzn. co wybierze ?

Szkoda że nikt nie pokusił się o icp wody RO i icp po żywicy. Czy byłaby różnica ?

 

Wiadomo że miedź jest jednym z najgorszych wrogów naszego ekosystemu. A czy żywica ta miedź też wyciągnie ? Czy system prefiltry plus membrana wyciąga miedź do zera ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Jacek56 napisał:

Bartek ,

„doświadczenie” sprowadzi Cię do swojego poziomu i wykończy doświadczeniem.

Nie wiem czy to było do mnie, ale nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi.

2 godziny temu, pj007 napisał:

Tester.

Mnóstwo zbiorników widziałem na ro + żywica i późniejsze przejście na ro. Efekt zawsze ten sam. Brak widocznego wpływu na życie w zbiorniku.

Nie neguję używania żywicy ale nie widziałem zbiorników po użyciu żywicy i bez jej użycia by było widać różnicę w funkcjonowaniu zbiornika.

Dlatego moja opinię opieram na doświadczeniu które mam.

 

Chciałbym zobaczyć zbiornik który był prowadzony na ro a później na ro + żywica i efekt wow. 

Ja tylko odniosłem się do fragmentu w którym napisałeś że żywica wyciąga tylko krzemiany. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pj007 napisał:

Arek nie chodzi o kwestie 50 zł, pytanie czy gra warta świeczki ?

Luft pisze aby zejść z tymi ppm do zera.

Tester pisze bardziej o anionach i kationach.

Co daje użycie żywicy. Lepsze wyniki icp ?

Tzn. co wybierze ?

Szkoda że nikt nie pokusił się o icp wody RO i icp po żywicy. Czy byłaby różnica ?

 

Wiadomo że miedź jest jednym z najgorszych wrogów naszego ekosystemu. A czy żywica ta miedź też wyciągnie ? Czy system prefiltry plus membrana wyciąga miedź do zera ?

 

 

Membrana powinna miedź zatrzymać. I woda po filtrze RO bez żywicy powinna być ok. Tylko, że ...powinna być. Ja żywica traktuję jako zabezpieczenie przed ewentualną awarią membrany. Z drugiej strony, nawet jak tds za membraną pokazuje 4-6....a za żywicą 0000 to coś tam musi w niej zostawać. 

Ale ja żywicę traktuje bardziej jak..... podłączenie dodatkowego termostatu do grzałki, czy posiadanie w szafce zapasowej pompy obiegowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.