Skocz do zawartości
DawidB

Cykl azotowy

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym się ładnie przywitać, Siemanko!!:D

W koncu po prawie dwóch latach od zakupu akwarium i całego osprzętu udało mi się je uruchomić. Całe szczęście wszystko działa bo po takim czasie nawet nie mam  pojęcia gdzie mam dowody zakupu żeby ewentualnie coś reklamować. 

Akwarium zalane i posolone 28 lutego 

od 3 lutego co tydzien podaje bakterie Equo Bacterya jak zaleca producent 

10 marca wrzuciłem mrożonke lasanogi 

15 marca pokazały się okrzemki i utrzymywały sie przez około 1,5 tygodnia aktuanie akwarium jest czysciutkie od jakichkolwiek glonów 

testy wody aktualnie wyglądają tak

Temp. 24,9

zasolenie 1,022

ph 8,3

po4 0

kh 11,8

nh3<0,25

no2 0

no3 0

wszystko praktycznie jest nie zmienne od 4 tygodni z wyjątkniem  po4 które było wczesniej na poziomie 0,1 teraz jest zerowe.

Moje pytanie do doświadczonych kolegów i koleżaniek,  czekać dalej może zmienic bakterie, moze wlac ATM colony. Zaznacze ze nie robiłem jeszcze żądnych podmian gdyż ta chciałem  zrobic przed wpuszczeniem ekipy sprzatajacej.

Z góry dziekuje za podpowiedzi i życzę miłego wieczoru :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, DawidB napisał:

aktuanie akwarium jest czysciutkie od jakichkolwiek glonów 

 

9 minut temu, DawidB napisał:

Zaznacze ze nie robiłem jeszcze żądnych podmian gdyż ta chciałem  zrobic przed wpuszczeniem ekipy sprzatajacej.

Czemu chcesz zaczynać od ekipy sprzątającej jak akwarium jest czyściutkie?

Kup jakiegoś prostego korala i i pierwszą rybkę lub krewetkę i zacznij delikatnie karmić.... jak duże masz akwa i co chcesz tam docelowo trzymać?

12 minut temu, DawidB napisał:

kh 11,8

Czym mierzyłeś kH i jakiej soli używasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium ma 300l 

docelowo to co chcaiłbym miec standardowo dwa błazenki i dwa ukwiały ze dwie krewetki szkarłatne  parke babek Valenciennea strigata lub Cryptocentrus Cinctus za koralami jeszzce się nie oglądałem

Kh mierzyłem testem salifert 

akwarium posolone Reeflowers Caledonia Reef Salt

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął już miesiąc od zalania to cykl azotowy się zamknął. Wg mnie nie ma co czekać i powoli trzeba zasiedlać. Wpuścić dwie  trzy rybki, korala (na początek np dunka, jakieś grzybki) i obserwować parametry.

Jak masz zaplanowaną filtrację? Sump? Jakieś refugium? Co ma zjadać to co wyprodukują zwierzęta?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sumpa, odpieniacz red sea rsk 300 , siporax i wrzucone Af life bio fil. dodatkowo jest jeszcze clarisea ale narazie jest nie uruchomione jeszcze jadę na wacie.

 dlatego pytam bo wystrzegam się tego że kupię jakieś rybki a one mi padną po 3h bo się okaże ze woda jest dla nich nie do życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, DawidB napisał:

dlatego pytam bo wystrzegam się tego że kupię jakieś rybki a one mi padną po 3h bo się okaże ze woda jest dla nich nie do życia.

Zawsze jest takie ryzyko.... ale bardziej będzie to sprawa pochodzenia rybek, czy są po kwarantannie, jak zniosą podróż i jak przebiegnie aklimatyzacja. Jeśli masz NO2 i NH3 niskie, woda RO posolona odpowiednią solą morską, temp ok 24-27° to przyczyną padnięcia rybek po 3 h na pewno nie będzie woda w akwa.

Wstaw fotkę akwarium i sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image_67160577 (Copy).JPG

kurcze nie mogę zmniejszyć rozmiaru zdjecia akwarium

 

W koncu sie udało:D

IMG-118.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nawet lampa UV jest :clapping. Wpuszczaj pierwsze życie i obserwuj. Nic się nie powinno stać. Za kilka dni jak parametry będą zadowalające to dołożysz kolejne zwierzęta.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi. 
Myślicie ze dwa malutkie błazenki dwa jakieś mniej wymagające korale i krewetka nie przeciąży ekosystemu na początek? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DawidB napisał:

Myślicie ze dwa malutkie błazenki dwa jakieś mniej wymagające korale i krewetka nie przeciąży ekosystemu na początek? 

Najpierw ten ekisystem musi się utworzyć.... muszą być producenci (np. Ty wrzucający pokarm), konsumenci (rybki, krewetki,  ślimaki) i reducenci(dobrze tozwinięta flora bakteryjna, która na razie gloduje) :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wsadziłem życie do zbiornika. Z rybek narazie dwa Błazenki i trzy szczepki korali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.