Skocz do zawartości
misiopysio73

Nowe akwarium- nowy sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie dobrzy ludzie. Postanowiłem niedawno przesiadkę na większy zbiornik. Aktualnie mam jakieś 135 litrów z panelem filtracyjnym, a w planie jest 500 w zbiorniku plus sump. Akwarium, hydraulika i sump będą robione na zamówienie. Otrzymałem propozycję wg załączonego rysunku. Z racji, że w temacie sumpowym jestem zielony jak szczypior bardzo proszę was o pomoc i konstruktywną krytykę.

1) Czy normalną jest konstrukcja, gdzie zaraz po zrzucie wody i rollermacie przepływ idzie do filtracji biologicznej (kulki, ceramika itp) a dopiero później do odpieniacza?

2) jak dużo miejsca powinie mieć odpieniacz po bokach by bez problemu zasysał i oddawał wodę? (w razie potrzeby mogę "rozsunąć" ścianki komory odpieniacza tak, by było wystarczająco miejsca dla swobodnej cyrkulacji) 

3) czy to ta ścianka po prawej stronie odpieniacza (180mm) stanowi o wysokości poziomu wody w komorze? (ze specyfikacji wielu odpieniaczy wynika, że poziom powinien być 20-25 cm zależnie od modelu)

4) nie przewiduję refugium czy reaktorów w sumpie. Gdyby zaszła takowa potrzeba- wygospodaruję miejsce w szafce na wolnostojące reaktory. 

Za wszelkie uwagi dotyczące tego projektu jak i ogólnie zbiornika 130x65x60 będę bardzo wdzięczny

Pozdrowił

202104101909411000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, misiopysio73 napisał:

Czy normalną jest konstrukcja, gdzie zaraz po zrzucie wody i rollermacie przepływ idzie do filtracji biologicznej (kulki, ceramika itp) a dopiero później do odpieniacza?

Wg mnie przy rollermacie nie ma to większego znaczenia. Ale osobiście wolałbym aby było odwrotnie.

38 minut temu, misiopysio73 napisał:

) czy to ta ścianka po prawej stronie odpieniacza (180mm) stanowi o wysokości poziomu wody w komorze? (ze specyfikacji wielu odpieniaczy wynika, że poziom powinien być 20-25 cm zależnie od modelu)

Tak. Ta ścianka będzie stanowić o poziomie wody w sumpie. Jak to się ma do odpieniacza...nie wiem, mam zewnętrzny. Może projekt jest pod konkretny odpieniacz... albo na tej przegrodzie będzie umieszczony grzebień regulujący poziom wody.

Pod jaką pompę planowany jest sump? 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Arek77 za odpowiedź. Planowana jest pompa 8000l/h

Jak uwzgędniać moc pompy do konstrukcji sumpa? Oświecisz mnie?

J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, misiopysio73 napisał:

Dzięki @Arek77 za odpowiedź. Planowana jest pompa 8000l/h

Jak uwzgędniać moc pompy do konstrukcji sumpa? Oświecisz mnie?

J

Ta komora na pompę to tak na styk. Ja bym dał min 15 cm. Pompę dobierasz do pojemnosci akwa.  Pojemność x 10 plus ok 30% na zapas. 8000 l/godz. powinna być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Ta komora na pompę to tak na styk. Ja bym dał min 15 cm. Pompę dobierasz do pojemnosci akwa.  Pojemność x 10 plus ok 30% na zapas. 8000 l/godz. powinna być ok.

Czyli szerokość komory zamiast 120mm powiększyć do 150?

No i chyba trochę podwyższyć, skoro poziom wody przeciętnego odpieniacza jest w zakresie 18-24 cm. (w razie zbyt głębokiej komory zawsze chyba można odpieniacz podnieść na dystansach..)

A jak wygląda niezbędna ilość miejsca po bokach dla odpieniacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, misiopysio73 napisał:

Czyli szerokość komory zamiast 120mm powiększyć do 150?

Tak

 

17 minut temu, misiopysio73 napisał:

A jak wygląda niezbędna ilość miejsca po bokach dla odpieniacza?

Nie wiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pionowe przegrody powiększył po + 7-8cm na wysokości, większa pojemność daje większy bufor, więcej miejsca na media itp. Co do komory odpieniacza to bym dał po 2-3cm luzu z każdej strony (minimum).


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.