Skocz do zawartości
Pawel7811

Piasek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

W związku z chwilową likwidacją zbiornika i oczekiwaniem na nowy trzymam  w wiadrze piasek Natural Ocean's live sand.  Czy po miesiącu będzie się  jeszcze nadawał? W zbiorniku był jakieś 3-4 tyg.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam, się, że zwyczajnie zgnije i będzie źródłem poważnych kłopotów. Przynajmniej bez gruntownego przepłukania przed ponownym użyciem. A podejrzewam, że samo płukanie i czyszczenie najprzyjemniejsze nie będzie ;) 

 

Chyba, że będzie w akwariowej wodzie, mieszany - utrzymywany jak w normalnym akwa.

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna powoli śmierdzieć. A może go wygotowac przed użyciem a bakterie pojawia się z czasem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, jak i pisał też Leel00, piasek gnije temu śmierdzi i będzie źródłem wielkich problemów, często ludzie płuczą go, ale nie polecam tego.

Nowy zbiornik nowy piasek.

Paweł, zakładasz potężny zbiornik,tu trzeba wszystko dobrze przemyśleć, ile masz tego piasku 20kg, warte jest to płukania, i tak tego na igłę nie zrobisz.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Pawel7811 napisał:

Zaczyna powoli śmierdzieć. A może go wygotowac przed użyciem a bakterie pojawia się z czasem?

Wypłukaj go dobrze, wysusz go, a potem, przed ponownym zalaniem znowu go dobrze wypłukaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Beti napisał:

Niestety, jak i pisał też Leel00, piasek gnije temu śmierdzi i będzie źródłem wielkich problemów, często ludzie płuczą go, ale nie polecam tego.

Nowy zbiornik nowy piasek.

Paweł, zakładasz potężny zbiornik,tu trzeba wszystko dobrze przemyśleć, ile masz tego piasku 20kg, warte jest to płukania, i tak tego na igłę nie zrobisz.

 

45L. Z jednej strony mi go szkoda a z drugiej nie chce nic ryzykować. Myślałem o gotowaniu i wybiciu wszelkich bakterii ale czy to ma sens?

Masz racje kupie nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pawel7811 napisał:

45L. Z jednej strony mi go szkoda a z drugiej nie chce nic ryzykować. Myślałem o gotowaniu i wybiciu wszelkich bakterii ale czy to ma sens?

Masz racje kupie nowy

Paweł 

Uważam że są rzeczy na których nie da się zaoszczędzić stawiając taki basen.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie to sobie wlejesz świeże, w tym piasku jest przecież miliard innych organizmów.. szkoda ale co zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Beti napisał:

Paweł 

Uważam że są rzeczy na których nie da się zaoszczędzić stawiając taki basen.

 

Zrobię jak mówisz. Kupie nowy. Planuję jakieś 2-3cm. Martwi mnie tylko ze taki drobny będzie co chwile w innym miejscu. A odsłonięta kratka pod skałą nie wygląda dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Pawel7811 napisał:

Zrobię jak mówisz. Kupie nowy. Planuję jakieś 2-3cm. Martwi mnie tylko ze taki drobny będzie co chwile w innym miejscu. A odsłonięta kratka pod skałą nie wygląda dobrze.

To kup aragonit 2-3mm lub 3-5mm


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Beti napisał:

To kup aragonit 2-3mm lub 3-5mm

Mam jeszcze chwilę. Nowy zbiornik gdzieś za miesiąc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Beti napisał:

To kup aragonit 2-3mm lub 3-5mm

Polecam. Miałem jakiś czas temu ten sam piasek co Ty i niestety, ale latał po całym akwarium drażniąc przy tym korale. Obecnie przy aragonicie problem zniknął, nawet babce kopiącej taki granulat nie przeszkadza jeśli być planował jakąś.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, R3BEL napisał:

Polecam. Miałem jakiś czas temu ten sam piasek co Ty i niestety, ale latał po całym akwarium drażniąc przy tym korale. Obecnie przy aragonicie problem zniknął, nawet babce kopiącej taki granulat nie przeszkadza jeśli być planował jakąś.

Nie żartuj, 130kg piasku mam i nic nie lata, może ustaw odpowiednio cyrkulację.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pawel7811 napisał:

 A odsłonięta kratka pod skałą nie wygląda dobrze.

Po kiego grzyba kratka pod skałę?

To jest dopiero proszenie się o kłopoty :)

Jak boisz się uszkodzenia dna akwa przez skałę to układasz ją wstępnie na kartonie na podłodze i miejscu styku robisz podstawki np z cx5. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem żeby dać ja wyłącznie pod skalę. Układałem ostatnio bezpośrednio w zbiorniku na kratce, podklejajac miejscami cx5.

Babka piaskowa powinna grzebać w piasku ale nie chciałbym żeby robiła dziury do dna.

Wiem, ze spora część rezygnuje z piasku mimo to uważam że ze względu na estetykę gra warta zachodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka i tak będzie ryć gdzie ma ochotę i jak trafisz wersję Caterpilara to nic z tym nie zrobisz i będą kupy piachu tam gdzie ona będzie chciała, a nie tam gdzie Ty będziesz chciał:) W kratkę i tak dostanie się piach, ale go już nic nie przekopie, ani babka, ani ślimak czy rozgwiazda, będziesz miał pole minowe w zbiorniku, które potencjalnie kiedyś może coś oddać do wody i będzie problem. 

Część osób stosuje kratki pod skały, bo obawia się uszkodzenia dna akwarium przez skałę, ale jak ją dobrze ułożysz i przygotujesz to nie ma prawa nic się wydarzyć :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Myślałem żeby dać ja wyłącznie pod skalę. Układałem ostatnio bezpośrednio w zbiorniku na kratce, podklejajac miejscami cx5.
Babka piaskowa powinna grzebać w piasku ale nie chciałbym żeby robiła dziury do dna.
Wiem, ze spora część rezygnuje z piasku mimo to uważam że ze względu na estetykę gra warta zachodu
U mnie za "piasek" robią koralowce. Dna nie widać. Piasek często to problem z zalegającym detrytusem. Ale co kto lubi ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakas plaska podkładka rozkładająca obciążenie. Nie mam jakoś przekonania do punktowego nacisku na dno od skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.