Skocz do zawartości
adrenalina

Problemy z akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Problem: 
Witam, mam problem z moim "świeżo" założonym akwarium
Akwarium stoi już dobre 3 miesiące, od prawie 2 miesięcy woda jest zmętniona, przez ten czas nie pojawiły się żadne glony ani inne kolorki czy narośle. Codziennie leje po trochu Microbe-lift.
Po zobaczeniu słabych parametrów na początku zrobiłem podmianę 50% wody, lecz to nie pomogło dalej jest to samo. Następnie zakupiłem dwa specyfiki JBL DETOXOL oraz Tropical Marine Power Easy Calcium.
Z początku amoniaki i azotyny były większe, po laniu JBL DETOXOL niektóre są na 0 pozostało tylko no2 , zaś po laniu Calcium zamiast wzrosnąć z 40 na więcej spadło do 0.

 

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietosc brutto: 60x40x30

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala): 50L

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry?: Nie

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc): 
- Eheim Aqua 160 Filtr wewnętrzny narożny
- AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY PAT MINI
- Skimmer 
- Media filtracyjne: matrix, węgiel aktywny, wata filtracyjna, gąbka

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)
Spectra Nano LED 30w, ok 10h

6. Bez życia

8. Kiedy zbiornik wystatowal?: 18 stycznia

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?: 7kg suchej skały, ok 2 cm żywego, białego piachu. 

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc): NIE

11. Uzywasz ozon, UV? NIE

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?

NO3: 5, PO4: 0, KH: 8, pH: 8, Ca: 0, Mg: 2850, zasolenie: 1,022, temp: 25C firmami zoolek. Robione 1 dzien temu. 

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?
Po wyczytaniu na razie nie robię podmian, dopóki nie ustabilizuje mi się woda. Raz zrobiłem 50% podmiany wody. Sól: Reef Salt Aqua Forest

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc) NIE

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?
JBL DETOXOL, Tropical Marine Power Easy Calcium, Microbe-lift

18. Jaka masz cyrkulacje?
1x Falownik JVP-110 Cyrkulator

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca i Mg to jakiś kosmos,czym ty to mierzyłeś?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem , że kosmos dlatego dokupiłem specyfik aby Ca zwiększyć. Tak jak napisałem testami zoolek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to nie możliwe że masz takie ca I Mg,testy do d*py 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, adrenalina napisał:

Wiem , że kosmos dlatego dokupiłem specyfik aby Ca zwiększyć. Tak jak napisałem testami zoolek. 

Jesteś pewny, że to testy do wody morskiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I oba testy pokazują Ca 0? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoolek nie nadaje się do morskiego a ca coś źle robisz test 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To albo nasz pecha i trafiłeś na oszukaną sól, albo źle robisz testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe, żeby w pustym, zalanym akwarium Ca było 0. To znacy możliwe są takie wyniki testów jeśli sól jest trefna, w co wątpię, albo test walnięty. Albo coś źle testujesz.

Mg 2850 też jest absurdalne.

Również nie ma sensu lać codziennie bakterii. nie masz w ogóle żadnego życia? Daj fotkę akwarium.

Przestań laćdo akwarium to co lejesz. Nie ma sensu. Akwarium po 3 miesiącach powinno mieć glony, okrzemki, cokolwiek powinno w nim rosnąć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię innymi testami od zoolek i pokazuje niby wszystko okej, spróbuje może od kogoś pożyczyć testy lub w sklepie jakimś zrobić. Sól wydaje mi się, że jest dobrej jakości i dobrej firmy tanio za nią nie dałem (w sklepie mówił, że to ta lepsza). 

Jeżeli chodzi bakterie tak mi doradziło parę osób , że jeżeli startuje z akwarium to lać bakterie cały czas, żeby na czymś się to akwarium zrobiło. 

 

171766641_474475796926008_3565301781766109504_n.thumb.jpg.339273b4c8c510a4afb5da3bac97391d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz krok po kroku jak robisz test na Ca - saliferta. Zakładam, że robisz jakiś błąd, to  prawie nie możliwe aby były takie wyniki, chyba że AF zrobiło niespodziankę...i zamiast dosypać Ca sypnęli Mg;).


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Opisz krok po kroku jak robisz test na Ca - saliferta. Zakładam, że robisz jakiś błąd, to  prawie nie możliwe aby były takie wyniki, chyba że AF zrobiło niespodziankę...i zamiast dosypać Ca sypnęli Mg;).

Nie wiem co mam Ci napisać :D Przepisać całą polską instrukcję? Nie robię nic na oko bo nie znam się aż tak, robię wszystko tak jak jest w instrukcji. W ostatnim punkcie jak jest dodawanie kropel ze strzykawki i czekanie jak się kolor zmieni w probówce, wlałem całą strzykawkę a kolor się nie zmienił. Wcześniej doliczyłem się aż 70 kropel przy strzykawce jak było 0,92 czyli 40 stężenie wapnia w ppm (mg/L) później kupiłem calcium dolewałem i nie zmieniało już koloru. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, adrenalina napisał:

wlałem całą strzykawkę a kolor się nie zmienił.

Jak kolor się nie zmienił to znaczy, że Ca jest ponad 500...Przeczytaj jeszcze raz instrukcję, później jeszcze raz...

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz zasolenie? Bo przy magneze prawie 3000 to szanse na 1022 są mizerne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następnie, przy nowej soli i zasoleniu 1.022 Ca powinno być w granicach 380, Mg 1340-60 więc czym mierzysz zasolenie, 

@katanibył szybszy ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposón ustawiasz tą lampę? Po 1 to wydaje mi się, że ona będzie za słaba, po drugie to jakoś ciemno. Bardzo ciemno.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

Jak kolor się nie zmienił to znaczy, że Ca jest ponad 500...

Czyli wychodzi na to, że mój błąd, że czytałem na odwrót i nie było to 0,94 tylko 0,06 (470) czyli było w miarę w normie. Ah to już znalazł się mój pierwszy błąd :D Dzięki

W takim razie zostaje pytanie, dlaczego ta woda jest taka mętna, nie ma w niej życia typu glony itp i czemu taki magnez wysoki. 

5 minut temu, katani napisał:

Czym mierzysz zasolenie? Bo przy magneze prawie 3000 to szanse na 1022 są mizerne.

Salimetrem optycznym takim z termometrem, przed chwiilą wyłączyłem wszystkie filtry i falownik sprawdziłem wyszło 1,026

 

4 minuty temu, katani napisał:

W jaki sposón ustawiasz tą lampę? Po 1 to wydaje mi się, że ona będzie za słaba, po drugie to jakoś ciemno. Bardzo ciemno.

Zdjęcie nie oddaje tego co w rzeczywistości, aparat zbiera inne kolory niż rzeczywiście są. Na razie szczerze to nie mam instrukcji jak dokładnie tym świecić, jak dowiadywałem się bo przy braku życia nie trzeba zbytnio się tym przejmować ( nie wiem ile w tym prawdy) świecę ok 10h dziennie niebieskim, żeby chociaż glony wyciągnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Czym mierzysz zasolenie? Bo przy magneze prawie 3000 to szanse na 1022 są mizerne.

Zakładam, że podobnie interpretuje test na Mg jak na Ca. Aczkolwiek zasolenie jest prawdopodobnie w granicach 40 lub więcej, tylko patrząc po tym, że Ca przed dolewaniem dodatkowego wapnia było ponad 500.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, norbi2222 napisał:

Zakładam, że podobnie interpretuje test na Mg jak na Ca. Aczkolwiek zasolenie jest prawdopodobnie w granicach 40 lub więcej, tylko patrząc po tym, że Ca przed dolewaniem dodatkowego wapnia było ponad 500.

Do pierwszego rzeczywiście, przyznałem się do błędu mogłem źle to odczytać. Lecz przy magnezie. stężenie Mg= (B - A) x 40 [mg/l] B naliczyłem ok 70 kropel zaś A naliczyłem 2 krople x 40 wyszedł taki wysoki wynik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, adrenalina napisał:

Do pierwszego rzeczywiście, przyznałem się do błędu mogłem źle to odczytać. Lecz przy magnezie. stężenie Mg= (B - A) x 40 [mg/l] B naliczyłem ok 70 kropel zaś A naliczyłem 2 krople x 40 wyszedł taki wysoki wynik. 

Jak masz na imię, bo trudno mi się dyskutuje jak piszę do kogoś bezosobowo. Tak wysoki magnez jest prawie niemożliwy. Jakim testem mierzysz Mg? Jeżeli Zozolkiem, to schowaj go głęboko do szafki i nie wyciągaj. Kup test saliferta, AF lub innych firm lub podejdź do sklepu i poproś o pomiar, ewentualnie innego morszczaka. Poproś też o sprawdzenie zasolenia, aczkolwiek kh pokazuje, że jest w miarę właściwe, na pewno wyższe niż 1.022, zakładam, że w granicach 1.026.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek
Większość testów mam właśnie z zoolek. Rozumiem, że nie jest on tak polecany. Tak zrobię, kupię inny prawdopodobnie. 

Sprawdziłem przed chwilą zasolenie i tak jak napisałeś 1.026

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, adrenalina napisał:

Krzysiek
Większość testów mam właśnie z zoolek. Rozumiem, że nie jest on tak polecany. Tak zrobię, kupię inny prawdopodobnie. 

Sprawdziłem przed chwilą zasolenie i tak jak napisałeś 1.026

Witaj Krzyśku, ja mam na imię Norbert. Zakładam, że zozolek niepoprawnie mierzy, Mg może być  w granicach 1500, bo sól AF tak ma. 

A w akwarium prawdopodobnie masz zakwit bakteryjny, pewnie przelałeś bakterie. Na razie nic nie rób i zaprzestań lania bakterii. Światła też nie musisz świecić, bakteriom ono jest zbędne. Za kilka dni/tydzień woda powinna się wyklarować.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zakwit bakteryjny może trwać tak długo ? (2 msc) I dodatkowe pytanie kiedy zacząć podmieniać wodę ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, adrenalina napisał:

Czy zakwit bakteryjny może trwać tak długo ? (2 msc) I dodatkowe pytanie kiedy zacząć podmieniać wodę ? 

Jeżeli to trwa dwa miesiące to nie jest to zakwit.  Może ze skały coś się uwalnia. Sprawdź skałę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.