Skocz do zawartości
Pawel95

Koralowce słabną w oczach...

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Akwarium mam od ponad roku. Akwarium ma 1000l. Wszystkie ryby żyją i mają się dobrze. Co 2 tygodnie robie podmianę wody 120litrów. Ostatnio zakupiłem 2 korale, które krótko po włożeniu do zbiornika zaczęły gubić tkankę... :(

Nie mam pojęcia już co z tym zbiornikiem jest nie tak. Proszę o rady! Dodam, że korale miękkie i euphyllie pięknie sobie zyją.

Parametry wody:

Mg 1280, Ca 490, KH 8.9, NO2 0, Sól 1.023

Co mam zmienić aby takie sytuacje nie zdarzały się następnym razem. I czy koral ze zdjęcia jest do odratowania czy już po nim?

 

Czy nie wystarczające oświetlenie może być przyczyną? Mam lampy aqua medic 2x200w. Zamierzam teraz zainwestować w lepsze.

IMG_8941.JPG

Edytowane przez Pawel95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, że zasolenie masz za niskie. Ja bym podbił do 1,025. NO3 powinno być na niskim poziomie, ale więcej niż 0, PO4 może byc blisko zera. Poczytaj sobie   https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/. Ogólnie to nie chodzi o to, zeby "wytrzepać" wodę do zera z azotanów i fosforanów, ale o to, zeby miedzy nimi zachować odpowiedni stosunek. Te zwiazki też są potrzebne do funkcjonowania organizmow morskich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy wykazuja 0 wartosci ale mysle ze nie sa one 0, bo dosc sporo karmie. A z drugiej strony nigdy nie mialem zadnego problemu z glonami czy cyjano. Wiec wydaje mi sie ze to nie jest problem. Sproboje podbic sol do 1.024 bo jutro robie podmianke wody. 
Czy KH wody na poziomie 8.9 jest ok? Czy powinienem wylaczyc podawanie tego KH na jakis czas aby spadl do poziomu 8?

Czy zbyt mala moc lamp moze byc powodem obumierania niektorych korali LPS? W tej chwili nie mam zadnego SPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Pawel95 napisał:

Czy zbyt mala moc lamp moze byc powodem obumierania niektorych korali LPS? W tej chwili nie mam zadnego SPS

No światło to główne źródło energii w zbiorniku. Jakie masz obecne ustawienia tych lamp?

KH na poziomie 9 nie powinno przeszkadzać, o ile jest stabilne. Z jakiegoś poziomu się rekomenduje KH w okolicach 7.5.

Euphylie wyglądają w miarę ok, ale one będą rosły nawet przy słabszym świetle. Trachyphylia może odrosnąć, jeśli będą dobre warunki. jeśli się pompuje wieczorem /w nocy możesz spróbować ją dokarmiać.

EDIT: Fresz mnie uprzedził, co to dokładnie za lampy są?

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Pawel95 napisał:

Czy KH wody na poziomie 8.9 jest ok? Czy powinienem wylaczyc podawanie tego KH na jakis czas aby spadl do poziomu 8?

Nie wyłączyć tylko zmniejszyć ilość dozowania i tak samo z Ca moim zdaniem za wysoko. Zasolenie podnieść. Jakie masz tam światło i ile godzin świecisz? Może koralowiec został źle zaaklimatyzowany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie do 1.025 czy 1.024 wystarczy? Nie chce robić szybkich zmian. Jutro robie podmiankę to mogę ustawić. Dozowanie Ca już tydzień jest wyłączone bo było 500, przez tydzień spadło o 10 - chcę aby dobiło do 460 potem ponownie uruchomie dozowanie. Lampy moc łączna to 400w. Wschód od 9-10 i potem 100% przez 12h i ostatnia godzina to zachod.

Zamówiłem już mocniejsze lampy (łącznie będzie 900w) bo przymierzam się do SPS ale najpierw musze doprowadzić wode do porządku i ustalić co na ten moment jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pawel95 napisał:

Lampy moc łączna to 400w.

OK jakie to lampy dokładnie?

Staraj się dążyć do tego co jest rekomendowane. Jeśli chcesz iść pod SPS to tym bardziej celuj w to, co jest na wiadrze twojej soli napisane.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

OK jakie to lampy dokładnie?

Staraj się dążyć do tego co jest rekomendowane. Jeśli chcesz iść pod SPS to tym bardziej celuj w to, co jest na wiadrze twojej soli napisane.

 

Nie mogę znaleźć tego modelu lampy w sklepie chyba już wycofali ze sprzedaży ten model.

Aqua Medic 200w 2018 mam 2 takie lampy (tylko tyle pisze na obudowie)

Tak to wygląda:

IMG_8937.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pawel95 napisał:

Ostatnio zakupiłem 2 korale, które krótko po włożeniu do zbiornika zaczęły gubić tkankę... :(

Doprecyzuj prosze, po jakim czasie od włożenia do zbiornika, to sie zaczelo?

Masz może wiedzę, czy ten koral miesiącami rósł u sprzedawcy, czy może pochodzi z niedawnego importu ?( kilka tygodni wstecz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pod SPS to jeśli dołożysz jeszcze dwa razy tyle co masz to na 1000 litrów za dużo nie będzie. Jakie masz wymiary akwarium? Wygląda na dość długie i niezbyt wysokie, ale ze zdjęcia ciezko pomierzyć.

Fresz zaraz napisze, że bardzo ciemno w tym akwarium jest ;)

Doprowadź parametry do porządku, dołóż światła i powinno ruszyć.

Nowe lampy już wybrałeś/zamówiłeś?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, katani napisał:

Fresz zaraz napisze, że bardzo ciemno w tym akwarium jest ;)

Dokładnie hehe

Jestem ciekaw jak to wygląda w szczycie dnia kiedy jest najwięcej światła. Koralowce ogólnie mniej wymagające ale warto się i temu przyjrzeć.

A główny problem może leżeć po stronie parametrów o których pisałem i braku aklimatyzacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma wymiary: długosc x szerokosc x wysokosc 2.7m x 0.65m x 0.6m. Zamówiłem lampy Ophek Atlantic v4 x4.  

Czyli podsumowując jutro przy podmiance wody dosalam do 1.024, nadal wyłaczam dozowanie Ca az spadnie do 460, KH zmiejszam dozowanie i również czekam az spadnie do około 7.5-8? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe lampy dobry wybór. Zbij parametry do optymalnych i potem obserwuj korale.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Pawel95 napisał:

Zamówiłem lampy Ophek Atlantic v4 x4.

I git ;)

3 minuty temu, Pawel95 napisał:

Czyli podsumowując jutro przy podmiance wody dosalam do 1.024, nadal wyłaczam dozowanie Ca az spadnie do 460, KH zmiejszam dozowanie i również czekam az spadnie do około 7.5-8? 

Skręć dozowanie i kontroluj codziennie te parametry. 

Jakiej soli używasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej cudzego posta masz cytuj. Względnie zaznaczasz kawałek czyjejś odpowiedzi i też pojawia sie znaczek cytuj.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

Poniżej cudzego posta masz cytuj. Względnie zaznaczasz kawałek czyjejś odpowiedzi i też pojawia sie znaczek cytuj.

OOO ok dzieki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól też solidna. Nie używałem jej ale się zastanawiałem nad nią teraz przy zmianie.

Podejrzewam, że jak doprowadzisz podstawowe parametry do ładu i wymienisz światło to będzie OK.

Opisz coś więcej o swoim akwarium. Jaką masz cyrkulację, jaki obieg, jak filtrujesz wodę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie ze ten koral jeszcze dojdzie do siebie? 

Nie znam jego wcześniejszej historii. Po włożeniu do zbiornika przez 24h wyglądał pięknie. Ale następnej doby niestety nagle zaczał się kurczyć i tak az do teraz. Wszystkie moje korale są dosyć łatwe, specjalnie brałem wiekszosc Euphyllli bo one własnie nie potrzebują mocnego swiatła a bardzo się tego obawiałem. Wszystko do akwarium (cały sprzet) brałem właśnie z Aqua Medic i oni doradzali mi te lampy. Wtedy nie miałem pojecia praktycznie nic o akwarium więc je wziałem. No cóż pozostaje czekać na nowe Orpheki :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Opisz coś więcej o swoim akwarium. Jaką masz cyrkulację, jaki obieg, jak filtrujesz wodę.

Może jeszcze jest coś, do czego warto się "przyczepić".


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pawel95 napisał:

Mg 1280, Ca 490, KH 8.9, NO2 0, Sól 1.023

Czy mierzyłeś NO3 i omyłkowo wpisałeś NO2? 

Jeśli to nie jest pomyłka to w sumie nic nie napisałeś o parametrach nutrienów - NO3 i PO4.

Godzinę temu, Pawel95 napisał:

Testy wykazuja 0 wartosci ale mysle ze nie sa one 0, bo dosc sporo karmie

 No właśnie....zerowe NO2 czy NO3? Bo może azotyny są niewykrywalne a NO3 i PO4 są wysokie. Czym mierzysz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, katani napisał:

Może jeszcze jest coś, do czego warto się "przyczepić".

Caly sump mam w piwnicy wiec akwarium w salonie jest bardzo cieche, i ulatwia to caly proces podmiany wody.

Filtracja jest bardzo prosta, zamonotwany mam jedynie filtr przez carbolit i absorbent fosforanow i na koncu przez wate i potem pompa do gory :D

zastanawiam sie tez nad lampa Uv ale nie wiem czy jest sens wydawac na to pieniadze
posiadam tez 3 cyrkulatory w akwarium ale nie pamietam jakiej firmy...

No i wiadomo odpienicz bialek

7 minut temu, Arek77 napisał:

Czy mierzyłeś NO3 i omyłkowo wpisałeś NO2? 

Jeśli to nie jest pomyłka to w sumie nic nie napisałeś o parametrach nutrienów - NO3 i PO4.

 No właśnie....zerowe NO2 czy NO3? Bo może azotyny są niewykrywalne a NO3 i PO4 są wysokie. Czym mierzysz? 

Zerowe NO2, niestety nie mam testow na NO3 i PO4, ale juz wiem ze musze sie zaopatrzyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Pawel95 napisał:

zastanawiam sie tez nad lampa Uv ale nie wiem czy jest sens wydawac na to pieniadze

Warto.....dużo nie kosztuje. Zerknij na temat dot. mojego akwa - pierwsze posty - bez UV-ałki bym męczył się przez co najmniej dwa miesiące.

11 minut temu, Pawel95 napisał:

Zerowe NO2, niestety nie mam testow na NO3 i PO4, ale juz wiem ze musze sie zaopatrzyc

No to, w mojej opini, bez tego to działanie po omacku.

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, Arek77 napisał:

No to, w mojej opini, bez tego to działanie po omacku.

Patrząc po zdjęciu zbiornika i wyposażeniu w sumpie strzelam że nie ma złego ;) zobaczymy jak pomierzy i wrócimy do mojej wypowiedzi :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mowilem wydaje mi sie, ze te wartosci nie beda zerowe, ale nie sa problematyczne. Mysle tak poniewaz  glonow nie mam wgl praktycznie. Szybe czyszcze raz na 2 dni i jest tylko taki delikatny pylek.

Co do testow to wszystko Salifert

Kupilem juz te testy na allego, dotra w poniedzialek pewnie wiec wtedy zbadam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.