Skocz do zawartości
brT

Panel na JUŻ

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

W bliskiej realizacji akwa 100x40x40, miało być mniejsze na kaskadzie ale że pozwala miejsce zrobię większe i postanowiłem zamiast kaskady zrobić PANEL raczej na tylnej sciance

Teraz kilka pytań

Jaka pompa obiegowa będzie odpowiednia? 

Na jakiej wysokości otwór dla pompy z której zaciąga wodę? 

Panel na całej długości akwa? 

Ile cm dać przepływu między komorami

Wstępnie znalazłem projekt jakiś tutaj na forum ale sam chciałbym zobaczyć czym to się JE

Edytowane przez Bart1996 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek i tak jest juz bardzo wąski jak na morszczyznę, do tego panel w tylnej części, to już katastrofa. Mozesz kupić większą kaskadę i zamontować ją na boku, bo z panelem moze byc trochę kłopotu - wklejenie szyby, przegród i wykonanie otworów. Są na tym forum ludzie, którzy większe baniaki gonią na kaskadzie i wewnętrznym odpieniaczu i nie mają problemow z utrzymaniem właściwych warunkow dla korali

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówce, panel z tyłu taki, żeby choć tunze 9001 wszedł zostawi w baniaku zaledwie jakieś 27 cm co jest ewidentnym zmarnowaniem miejsca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wiesiektbg napisał:

Baniaczek i tak jest juz bardzo wąski jak na morszczyznę, do tego panel w tylnej części, to już katastrofa. Mozesz kupić większą kaskadę i zamontować ją na boku, bo z panelem moze byc trochę kłopotu - wklejenie szyby, przegród i wykonanie otworów. Są na tym forum ludzie, którzy większe baniaki gonią na kaskadzie i wewnętrznym odpieniaczu i nie mają problemow z utrzymaniem właściwych warunkow dla korali

 

40cm nie licząc panelu. Panel ok 10cm, więc skoro komoda 42 to 8cm by panel musial wisiec lekko i da się to zrobić bo mogę panel z grubszego szkła zrobić, osobiście wolę panel

No i mógłby mieć np te 15cm

Ewentualnie zrobić go na bocznej ścianie. Będzie większy napewno niż kaskada

Edytowane przez Bart1996 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boczna wydaje mi się bardziej adekwatna. Uwierz mi, mam jeden baniak szeroki na 40 cm i uwazam, że 50 cm to minimum przy morszczyznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię, lecz 40 lepsze niż 35 co u niektórych śmiga

Mniej więcej narazie tak to jest wykombinowane. Co myślicie? 

 

IMG_20210415_190027.jpg

Edytowane przez Bart1996 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu nasuwa się panel boczny, tylko wcześniej trzeba dobrać pompę i odpieniacz (wymiarowo). Rysunek spoko chociaż ja bym lewą komorę powiększył i tam wsadził media a do środkowej odpieniacz (i np. grzałkę). Czyli jakieś 12/18/10 lub jak pompę dasz dużą to by się przydało 12/16/12 szerokość około12cm. Panel możesz zakryć kawałkiem frontu szafkowego. Przemyśl dobrze jaki odpieniacz zastosować bo do komory np 12x16cm masz spory wybór sprzętu.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę sobie zamykasz opcje na zastosowanie większej pompy, raz że komora pompy za mała a dwa grzebień zdecydowanie za wąski, rozważyłbym dwie opcje:

- grzebień na całej długości i wtedy 1 duża komora, wylot z pompy możesz dać wtedy w 1 lub 2 miejscach, poszukaj na forum akwarium użytkownika krzysiekob 

- grzebień minimum 20cm, i w tej komorze media, środkowa komora odpieniacz, ostania komora pompy dobrana wymiarem pod pompę

Panel wklej ok 0,5-1cm poniżej krawędzi akwarium, wycięcie na grzebień minimum 40-50mm od krawędzi panela

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, owler napisał:

Od razu nasuwa się panel boczny, tylko wcześniej trzeba dobrać pompę i odpieniacz (wymiarowo). Rysunek spoko chociaż ja bym lewą komorę powiększył i tam wsadził media a do środkowej odpieniacz (i np. grzałkę). Czyli jakieś 12/18/10 lub jak pompę dasz dużą to by się przydało 12/16/12 szerokość około12cm. Panel możesz zakryć kawałkiem frontu szafkowego. Przemyśl dobrze jaki odpieniacz zastosować bo do komory np 12x16cm masz spory wybór sprzętu.

Generalnie miejsce na odpieniacz jest awaryjne bo będę starał się iść bez niego. Jeśli już to mam mały Resun Sk300

Wymiary pompy 2000l/h 
Wymiary: 100x55x85 (dł. x szer. x wys.)

Więc powinna wejść. Panel szeroki na 15cm więc miejsce na pompe jest bo wtedy komora 15x12 będzie 

12/16/12 chyba najmniej skomplikowany sposób. Wlot wody z pompy do akwa nie ma znaczenia na jakiej wys będzie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie za krótki grzebień, szkło masz pewnie z 8, przegrody dasz z 4 to już zamiast 40cm masz to podziału na komory 37,6 cm.

Minimum co bym zrobił to zamienił komory i dał bazując na twojej rozpisce: 16,12,12. Pierwsza komora spływ i media, przepływ dołem, 2 komora odpieniacz/media i do komory pompy przelew góra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Wg mnie za krótki grzebień, szkło masz pewnie z 8, przegrody dasz z 4 to już zamiast 40cm masz to podziału na komory 37,6 cm.

Minimum co bym zrobił to zamienił komory i dał bazując na twojej rozpisce: 16,12,12. Pierwsza komora spływ i media, przepływ dołem, 2 komora odpieniacz/media i do komory pompy przelew góra.

Jaka pompa byś to zasilil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Bart1996 napisał:

Jaka pompa byś to zasilil

Np.: DCP-3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rodzyngit napisał:

Np.: DCP-3000

Skręcona na połowę?:) Taki grzebień 10 czy 12 cm to raczej przeleje góra przy 100%. Przy panelu jedna kwestia, pompa nie ma praktycznie żadnego oporu i spadku wydajności (przynajmniej względem sumpa).

Nie polecę pompy bo nie chce odpowiadać jak coś będzie nie tak ale na pewno sterowalna (w mojej ocenie przy panelu grzebień minimum 20cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

Skręcona na połowę?:) Taki grzebień 10 czy 12 cm to raczej przeleje góra przy 100%. Przy panelu jedna kwestia, pompa nie ma praktycznie żadnego oporu i spadku wydajności (przynajmniej względem sumpa).

Nie polecę pompy bo nie chce odpowiadać jak coś będzie nie tak ale na pewno sterowalna (w mojej ocenie przy panelu grzebień minimum 20cm.

sugerując pompę opierałem się na własnych doświadczeniach - akwa 112l z bocznym panelem, grzebień DIY 13cm i pompa DCP-2500 , i nie żałuję wyboru, w akwarium wirówki nie ma, grzebienia nie przelewa, obecnie skręcona na jakieś 85% i jest błoga cisza, przy 100% "gwizd" pompy jest już słyszalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawilem swoje myśli

Zrobiłem mniej więcej jak napisałeś. 

Ta sama pompe mam na myśli z regulacja przepływu

Mam trochę mętlik i dużo niepewności .. Nie wiem czy to ruszy, czy woda będzie na odpowiednim poziomie

IMG_20210417_015127.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takiej konstrukcji jak narysowałes, będziesz musiał stosować pompy cyrkulacyjne. Bo 2500 to za mało by opędzić też cyrkulację.
A jak masz pompy cyrkulacyjne to nie możesz mieć ukwiałów.
Dla mnie, w małym akwarium pompy cyrkulacyjne szpecą odbiór.
Jak masz ochotę popatrzeć jak ja zrobiłem to podaję linka

https://drive.google.com/folderview?id=1UzSaTE4QhXeEljoyeJ6swZ8BDqypaE9b

Różnica dziś względem projektu jest taka, że obecnie mam dwie pompy po 2400 odkręcone na max.

Grzebień po całości sprawdza się świetnie. Na kratce rastrowej mam peletki i watę. I to wszystko. I obiegiem dmucham w taflę wody.


Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, krzysiekob napisał:

W takiej konstrukcji jak narysowałes, będziesz musiał stosować pompy cyrkulacyjne. Bo 2500 to za mało by opędzić też cyrkulację.
A jak masz pompy cyrkulacyjne to nie możesz mieć ukwiałów.
Dla mnie, w małym akwarium pompy cyrkulacyjne szpecą odbiór.
Jak masz ochotę popatrzeć jak ja zrobiłem to podaję linka

https://drive.google.com/folderview?id=1UzSaTE4QhXeEljoyeJ6swZ8BDqypaE9b

Różnica dziś względem projektu jest taka, że obecnie mam dwie pompy po 2400 odkręcone na max.

Grzebień po całości sprawdza się świetnie. Na kratce rastrowej mam peletki i watę. I to wszystko. I obiegiem dmucham w taflę wody.


Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

Dziękuję za odpowiedź

Mniej więcej czegoś takiego szukałem, zostało tylko przerobić pod siebie

Nie stawiałem pomp obiegowych jako cyrkulację, bardziej myślałem o 3000l/h + lockLine i z drugiej strony akwa dać jakiś mocniejszy że by dmuchał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.