Skocz do zawartości
Sagerrak1

[500] Piećset i pół

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Wam,

Czytając wpisy o zbiornikach i prowadząc poprzedni uznałem, że czas wreszcie otworzyć własny temat, bo to jest świetny sposób na notowanie sobie całej historii zbiornika.
Do tej pory radziłem sobie bez tematu, a szkoda, bo nie musiałbym przeszukiwać wpisów w aplikacji, które są ograniczone w ilości treści i przemyśleń.
Obecnie istniejący zbiornik:
large.IMG_20210126_152644755.jpg.ce766b2cc261fbfe62da5040ba11ceed.jpglarge.IMG_20201222_130725780.jpg.a258d9c2e74a51ba26548ef276653a48.jpg

Generalnie przyszedł czas na większe, dużo można mówić o powodach, ale w skrócie określę : jest za ciasno.
Kolejny wpis będzie o tym, co powstaje

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się kolega kamuflował z akwarium!

Fajnie zarosło. Monti z przedniej szyby nie skrobiesz? Z czasem bęzie zarastać coraz więcej. Choruję na taką, czerwoną gonioporę jak twoja.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji mniejszej zasobności portfela, projekt, który powstaje miał być mocno ekonomiczny.
W procesie jego powstawania jednak okazuje się, że nie jestem zdolny do oszczędności w każdym aspekcie, ubolewam nad tym ja, ubolewa mój portfel i żona, która jednak wspiera mnie jak potrafi. Mam tylko nadzieję, że ubolewał nie będzie zbiornik.

Opis zbiornika:
- 130 x 70 x 55h, 12mm szkło Opti. Kupiony używany, po wyczyszczeniu pokazały się pokaźne rysy, czym zajęla się już lokalna firma z ogromnym doświadczeniem w produktach ze szkła, tu akurat w jakimś nadchodzącym wpisie pojawi się moje pytanie na ten temat.
Zbiornik ma komin zewnętrzny z wbudowanym waveboxem, który zawsze chciałem mieć, bo efekt wywoływany przez wavebox jest dla mnie niezastąpiony przy obserwacji euphylli. Niemniej w tym przypadku mam wrażenie, że wykonany został bezmyślnie i źle, ale to będę testował, najprawdopodobniej odetnę komin i go poszerzę kosztem wbudowanego waveboxa.
large.IMG_20201020_183522183.jpg.614ee6be53dc60aa2662ca4aac6f0f3e.jpg

Opis sumpa:
110x50x50 10mm szkło.
Póki co brak zdjęć, bo wyciąłem przegrody i będę je przebudowywał. Plan jest lekko kontrowersyjny, bo na przekór promowanej prostocie metod filtracji.
I. 12cm spływ i trzy skarpety na autorskim stojaku, coś a'la sumpy red sea
II. ~30cm refugium ze skałą w komorze około 30cm wysokości
III. ~30cm komora sprzętów i mediów: Odpieniacz, reaktor zeo, filtr przepływowy,
IV. 12cm komora tylko dla mediów, silny przepływ
V-VI. komory wąskie ok 6cm - bubble stop i przepływ do komory pompy
VII. 14cm komora pompy 

Przekór prostocie, wynika z moich doświadczeń, jak na razie słusznie trafiałem w punkt co akurat kuleje, glony czy bakterie czy filtracja mechaniczna, zamierzam dalej polegać na tym co już znam. Zeo reaktor jest przygodą, która była próbą usprawnienia obecnego zbiornika, nie zrobił jednak furory bo zastąpił filtrację mechaniczną, to w konsekwenci przyniosło niewiele lepszy efekt niż poprzedni stojak na włókninę. Z reacji, że sump jest jednak większy niż poprzedni - zostanie i będzie działał.

Opis stelaża:
No i tu mamy jeden z aspektów ekonomii, najzwyczajniej w świecie nie stać mnie na aluminium tudzież kwasówkę, stelaż wykonał ktoś, kto już zrobił dziesiątki takich a robi to niedrogo, pomalował podkładem, a ja dołożyłem jeszcze 2 warstwy podkładu w sprayu i miejscami narażonymi dwie warstwy lakieru epoksydowego do wanien. profile 40x40x3mm
Stelaż ma 160cm x 70 cm x ~90cm razem z blatem, podkładem etc. Wysoko, ale z racji skromnego obdarzenia wzrostem i tak jestem przyzwyczajony do stołka, a plus, że zbiornik stoi za stołem i musi być wysoko. Szerszy niż akwarium, bo komin ma być zabudowany w szafce na przydasie.

large.IMG_20210302_155800791.jpg.ce339de363b2b3a9589526f78933a6b2.jpg

large.IMG_20210313_112858371_HDR.jpg.6a1eb731d881f50496897d2a10848fad.jpg

@katani nie skrobię, bo jak dobrze pójdzie to dwa-trzy miesiące i będę się przesiadał. To zdjęcie ma w istocie trochę czasu i montiporka wlazła 3 cm wyżej :).
Gonioporę można dostać od dwóch takich fajnych Panów w Warce. 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, no. Tak właśnie widziałem, że się zdjęcia pojawiły, to już wiedziałem - coś się będzie działo, jedno z dwóch... Tym lepsza to wiadomość. Nie dość, że to nie kolejne ogłoszenie na targowisku o likwidacji, to i obecny zbiornik piękny, a jeszcze perspektywy na nowy większy... Nic tylko gratulować:clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście w obecnym miejsce powoli Ci się kończy, ale korale bardzo ładne ;) 3mam kciuki za nowy projekt :thumbup:


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam szczepke takiej gonioprki  jak chcesz to wpadnij pogadamy z wrocka nie masz daleko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny wymiar, to akwarium ze stolicy?Wydaje mi się że gdzieś mi się rzuciło w oczy jak szukałem tylko miało tylną szybę barwioną chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Fajny wymiar, to akwarium ze stolicy?Wydaje mi się że gdzieś mi się rzuciło w oczy jak szukałem tylko miało tylną szybę barwioną chyba.

Moje ma barwione dwie, skądinąd wiem, że ze stolicy, później na sucho w Krakowie, później znów mazowieckie... Taki baniak globtroter :). Jednak stosunkowo młody i niedługo zalany, a po wymianie dwóch szyb to funkiel nówka niemal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę zapytać Was, niestety cała sprawa pozostaje wyłącznie opisowa, bo nie zrobiłem zdjęć akwarium na hali.
Jak wspominałem, oddałem akwarium do dużej firmy zajmującej się szkłem.
Pojechałem zobaczyć akwarium z wymienionymi dwiema displayowymi szybami:

Ładne optiwhite, docięte idealnie, idealny szlif, wymienione wzmocnienia (które też dla sprawy są istotne)
Poklejone silikonem akwarystycznym denbraven... i 5mm wypływka do wewnątrz, taka wyokrąglona jak wygładzany palcem silikon przy podłodze w łazienkach.
5mm to dużo, to widać.
Firma deklaruje, że taka jest technologia, przy takim klejeniu dają gwarancję na spoiny, opisałem dlaczego ta spoina jest niedopuszczalna to dostałem odpowiedź, że ten silikon nie zachodzi glonem czy grzybem, to oczywiście traktuję jako bzdurę bo albo zachowa się neutralnie jak szyby i porośnie glonem, albo ma niedopuszczalne fungicydy i herbicydy. 

Póki akwarium jest u nich, mogą mi wykleić bez wypływki, na życzenie ale bez gwarancji dla spoiny.

Technicznie:
12mm szkło optiwhite, 55cm wysokości, dwa wzmocnienia sklejone ze sobą jak na zdjęciu poniżej, to zdjęcie przed wymianą, także pewną podpowiedzią dla mnie jest to, że już tak się trzymało i tak się klei akwaria.

 

large.IMG_20201021_112112951_HDR.jpg.633f52a1d505b0d00a42e275f2afc500.jpg

 

No i tu pytanie do Was:

co robić? Kazać im poprawić spoiny bez wypływki do środka bez gwarancji? A może sprawdzić jak będzie i usunąć żyletką jak już będzie problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rodzyngit

to racja, wykonawca powołuje się na wytyczne producenta, niemniej każde akwarium jakie widziałem, czy to Przemka , erybki czy innych ywkonawców nie miało tego wykończenia spoiny w narożniku wewnątrz.
Czy ja przesadzam, i nie będzie przykrych konsekencji posiadania takiej spoiny? nie wiem czy flipper wyczyści mi to, czy przypadkiem nie podwinie tej wypływki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam czegoś takiego. Do tego kijowo są wzmocnienia wklejone. Dlaczego nie są wszystkie na tej samej wysokości tylko jedne wyżej drugie niżej? To imo obniża wartość wizualną zbiornika, a przecież w akwarium o to chodzi, żeby "wyglądało". U mnie są wklejone na równo.

51125131856_a2d8cabaa3_b.jpg

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 To może powinni użyć soudal'a i jednak zrobić "po bożemu"? No bo to jest jedyny logiczny wniosek z powoływania się na specyfikację, że złego silikonu w takim razie użyli. Ogólnie dziwne tłumaczenie trochę. Czarnym silikonem też by tak paćkali? Toż to by wyglądało tragicznie.

Sam bym nie wycinał, bo raz że stracisz gwarancję, a dwa - duże ryzyko, że coś uszkodzisz (naruszysz spoinę, porysujesz szybę) . Przeszkadzać przy czyszczeniu będzie na sto procent, estetycznie też lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Słony leszcz napisał:

 To może powinni użyć soudal'a i jednak zrobić "po bożemu"? No bo to jest jedyny logiczny wniosek z powoływania się na specyfikację, że złego silikonu w takim razie użyli. Ogólnie dziwne tłumaczenie trochę. Czarnym silikonem też by tak paćkali? Toż to by wyglądało tragicznie.

Sam bym nie wycinał, bo raz że stracisz gwarancję, a dwa - duże ryzyko, że coś uszkodzisz (naruszysz spoinę, porysujesz szybę) . Przeszkadzać przy czyszczeniu będzie na sto procent, estetycznie też lipa.

Soudal nie jest tak precyzyjny w wytycznych, ale w karcie technicznej też można znaleźć zapis o "wygładzaniu fugi"
 

 

54 minuty temu, katani napisał:

Ja nie mam czegoś takiego. Do tego kijowo są wzmocnienia wklejone. Dlaczego nie są wszystkie na tej samej wysokości tylko jedne wyżej drugie niżej? To imo obniża wartość wizualną zbiornika, a przecież w akwarium o to chodzi, żeby "wyglądało". U mnie są wklejone na równo.

 

No nikt nie ma takiej wypływki :). To po prostu odstępstwo firm akwarystycznych od "ostrożności" producenta, coś tam pewnie wzmacnia, ale i tak główne siły działające na spoinę są między szybami, to trochę tak jakby plasterek przykleił na pęknięty zderzak.
Co do wzmocnień, nie będziemy dyskutować na ten temat, bo raz, że tak było, dwa, że tak chciałem bo takie ich ustawienie będzie przydatne przy budowie korony... to znaczy, że wzmocnienia całkowicie będą zakryte koroną.

Czyli co, niech kleją na nowo bez wypływki?

Edit:

na filnmie soudal też pokazuje wykonanie takiego czegoś zaokrąglonym narzędziem :

Ergo: wszystkie firmy akwarystyczne się mylą :D

 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

Czyli co, niech kleją na nowo bez wypływki?

Jeśli miałbyś sam wycinać nadmiar, to zdecydowanie lepiej, żeby od razu zrobili bez nadmiaru.

Dla mnie to źle trafiłeś z "fachowcem" niestety. Klejenie akwarium bez wałka silikonu to standard i wszędzie dostajesz normalną gwarancję. A to są jakieś wymysły po prostu. Zaraz jeszcze Ci zrobią spoinę 5mm i będą twierdzić, że zgodnie z normą i specyfikacją...

A próbowałeś jakoś "nieformalnie" zagadać? Czy nie mogli by zrobić tej wypływki "bardzo małej", żebyś jednak miał gwarancję? Nie wiem, jak w tej firmie to wygląda, ale często czteropak piwa pomaga;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Słony leszcz napisał:

Jeśli miałbyś sam wycinać nadmiar, to zdecydowanie lepiej, żeby od razu zrobili bez nadmiaru.

Dla mnie to źle trafiłeś z "fachowcem" niestety. Klejenie akwarium bez wałka silikonu to standard i wszędzie dostajesz normalną gwarancję. A to są jakieś wymysły po prostu. Zaraz jeszcze Ci zrobią spoinę 5mm i będą twierdzić, że zgodnie z normą i specyfikacją...

A próbowałeś jakoś "nieformalnie" zagadać? Czy nie mogli by zrobić tej wypływki "bardzo małej", żebyś jednak miał gwarancję? Nie wiem, jak w tej firmie to wygląda, ale często czteropak piwa pomaga;)

Fachowcy to są od szkła w niemal każdej gałęzi przemysłu gdzie szkło się znajduje, akwaria stanowią u nich niewielki promil działalności stąd pewnie brak doświadczenia z takimi wymaganiami, nic im nie zarzucam, a tym bardziej "niefachowości" bo fachowo to zgodnie ze sztuką. Firmy akwarystyczne robią zgodnie z oczekiwaniami akwarystów, sprawdziłem już kilka klejów, i mają rację, każdy zaleca spoinę w narożniku. 

Co do gwarancji - a co ona mi da? To formalność, bo ewentualne zwrócone koszty to koszt wyklejenia szkła, tudzież koszt całego akwarium. Nikt mi za życie nie zwróci, nikt mi podłogi nie wymieni. Kierując się tym, że mam grubość z nadmiarem, wzmocnienia wklejone na samej górze i sklejone razem też stanowią wzmocnienie - dzwonię by zrobili po mojemu.
Przy ich obrotach, to nie wiem czy czteropak dobrego single malta by wystarczył :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Przy ich obrotach, to nie wiem czy czteropak dobrego single malta by wystarczył :D

Ale to nie idziesz do szefa, tylko do pracownika co kleił będzie. No mniejsza z tym. Też bym tak zrobił, tzn brał bez wałków na własną odpowiedzialność. Najlepiej by było zmienić wykonawcę, no ale w tym momencie to już trochę problem.

Co do specyfikacji producenta, że to szklarze "akwatystyczni" naginają zasady to nie do końca się zgodzę. Producent chroni swoje interesy i się zabezpiecza, co nie znaczy że akwaria bez wałków są klejone źle. Ot taka właśnie różnica pomiędzy nawet bardzo dobrą firmą "ogólną", a specjalizującą się w akwariach, że pierwsza robi wg ogólnych specyfikacji i norm, a druga ma doświadczenie i wie jak zrobić dobrze. Tak samo pisze producent, że mogą być małe bańki powietrza w spodnie, co w przypadku akwarium jest wadą istotną. Specyfikacja określa warunki brzegowe, ale nie znaczy to, że nie da się zrobić lepiej.

Ps. Jeszcze taki aspekt, że jak kupujesz akwa na zamówienie, to oprócz gwarancji jakiejś tam, masz też rękojmię. A z niej już się możesz domagać szerszej rekompensaty od sprzedawcy, niż tylko wymiana szkła.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Ale to nie idziesz do szefa, tylko do pracownika co kleił będzie. No mniejsza z tym. Też bym tak zrobił, tzn brał bez wałków na własną odpowiedzialność. Najlepiej by było zmienić wykonawcę, no ale w tym momencie to już trochę problem.

Co do specyfikacji producenta, że to szklarze "akwatystyczni" naginają zasady to nie do końca się zgodzę. Producent chroni swoje interesy i się zabezpiecza, co nie znaczy że akwaria bez wałków są klejone źle. Ot taka właśnie różnica pomiędzy nawet bardzo dobrą firmą "ogólną", a specjalizującą się w akwariach, że pierwsza robi wg ogólnych specyfikacji i norm, a druga ma doświadczenie i wie jak zrobić dobrze. Tak samo pisze producent, że mogą być małe bańki powietrza w spodnie, co w przypadku akwarium jest wadą istotną. Specyfikacja określa warunki brzegowe, ale nie znaczy to, że nie da się zrobić lepiej.

Ps. Jeszcze taki aspekt, że jak kupujesz akwa na zamówienie, to oprócz gwarancji jakiejś tam, masz też rękojmię. A z niej już się możesz domagać szerszej rekompensaty od sprzedawcy, niż tylko wymiana szkła.

Tak zrobiłem, najwyżej wymienię podłogę bo mi się znudziła :).
Z tym klejeniem źle firm akwarystycznych to był żart ;).
Tymczasem i do kolejnego wpisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, @Słony leszcz dosyć dużo treści wnosi i czasem ma rację.

Moja cudowna firma od szkła pojechała po całości. Co do obróbki szkła, wymiarów tafli - zero zarzutów. Co jednak:

1. To pikuś ale jednak boli : zamiast przekleić akwarium ponownie by usunąć fugi... To je wycięli... Trochę mam filmu delikatnego do usunięcia ostrzem.

2. Jeszcze by przeskoczył: Kleili tak, że nadmiar silikonu wypłynął pod spód na stół i zakładam, że dlatego brakuje trochę fugi na spodzie frontowej szyby . .. bo się oderwało i zostało na stole

large.IMG_20210430_072352147.jpg.405a7f7993d95df766e0d2c70a9ba3e9.jpg

3. Dramat : wymieniali dwie szyby, krótką boczną przykleili po stronie starych szyb równo z dnem, a po stronie drugiej nowej ok 1,5mm poniżej dna. Do krótkiej doszło 1mm fugi za dużo na dole . W efekcie narożnik jest skoszony o jakies 3mm (fotki) i to bym łyknął, bo jakbym nie pomierzył to pewnie bym się nie jorgnął. Jednak to, że przez opuszczenie dwóch szyb w rogu dno wisi nad obrzeżem z pionowych szyb w rogu na wysokości 1,5mm - boję się. Niby na logikę te pionowe szyby zapadną się w styropian pod akwarium... Co myślicie ?

large.IMG_20210430_072157521.jpg.faf2af8c71265691f38c692747ccedf9.jpglarge.IMG_20210430_072241484.jpg.8c2a981788e035942b7c7c06401ec245.jpglarge.IMG_20210430_072257997.jpg.aa848a82cece16086a170844f7bb3147.jpg

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, proszę o pomoc czy to w ogóle możliwe.

Pracownik firmy Szklarskiej zadzwonił, że wpadnie się dogadać i zabrać akwarium do poprawki. Twierdzi jednak, że klejąc postawili akwarium na szkle, i nie ma szans, żeby zapadły się szyby nowe. Twierdzi też, że to dno po odklejeniu dwóch szyb pręży do góry. Niby mogą naprawić, skleić na nowo i obciążyć dno żeby nie wyparło znowu

I teraz pytanie... Bo wydaje mi się, że szkło samo z siebie nie może prężyć bez ugięcia. Migają się od odpowiedzialności, nie chcą przyznać się do błędu , czy może rzeczywiście dno samo wyprężać się do góry w narożniku nowych szyb ? 

Proszę o jakieś opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

dno po odklejeniu dwóch szyb pręży do góry

Ale tekst. Ty nadal z tym walczysz? Masakra.

Ja ten zwrot rozumiem tak, że albo dwie stare szyby są krzywe (nie są prostokątami), albo dno jest z nimi krzywo sklejone, i dlatego róg unosi się do góry. Coś jak stół z krzywymi nogami, który na prostej podłodze zawsze będzie się kolebał. Może poprzednio było dno dociśnięte "na siłę" podczas klejenia a potem silikon te naprężenia trzymał (choć wątpię, żeby coś takiego się nie rozkleiło). Twierdzenie że szyba jest krzywa, w sensie że wygięta, to wg mnie bujdą.

Co bym zrobił, to dokładnie wszystko pomierzył. Stare szyby, nowe, czy przeciwległe krawędzie są równe, czy przekątne są równe. To samo z akwarium - krawędzie i przekątne. Jeśli szyby są równo docięte, spoiny są w miarę równe, to raczej nie ma opcji i musieli coś zrypać przy klejeniu teraz, albo nowe szyby krzywo docieli.

Szczerze współczuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szyby ideolo i nowe i stare, przekątne zgadzają się we wszystkich, spoiny w starych cienkie, ale równe.

Chyba bujda na resorach z tym prężeniem, by nie przyznać się oficjalnie do braku doświadczenia w tej materii. 

Jeszcze jedna szansa chyba będzie im dana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi pamiętniczku, z prac nad sumpem. 

Poprzedni był jakoś dziwnie wyklejony, druga opcja, to że ja jestem dziwny.

Założenia dosyć proste: 

- stojak na skarpety, a'la Red sea. Niestety sprawa się rypła, spływ 12*12cm i przepływ na skarpety to nie jest słuszny pomysł dla 3000-8000lph , głośne jak diabli, wyrzuciłem DIY, zostanie skarpeta, a może kiedyś roller. Niestety nie zrobiłem temu cudu zdjęcia.

- refugium 10% display, bo trochę już z glonami żyje poniekąd i chcę mieć je dalej.

- komora sprzętów, i tu wyszło kontrowersyjnie bo woda wpływa górą i wypływa górą, ale przemyślane, bo odpieniacz i odpływy filtrów zrobią wir

-komora szybkiego przepływu 12cm na siporax

-przelew dołem do wąskiej znow z ceramiką

-pompa

W trakcie prac:

large.IMG_20210418_171306468.jpg.af749d55f5da168b08f085d3b1630e62.jpg

Tu mały test kontrowersyjności kolejnej tj. różnica poziomów 5cm. Było głośno od ~4500lph to przerobiłem na 3cm wtedy nawet przy 8000lph jest cicho.

large.IMG_20210420_171434760.jpg.34e43ccfb16276875e4a8c4ea6989806.jpg

Finalnie wyszło tak:

large.1622394092288627736690913256916.jpg.a1b0d109167bda8e79ccbc05fd7b76cf.jpg

 

Trochę z prac nad skałami. MR 30kg bo planuję szybką przekładkę zatem nie kupowałem dużo, resztę będą stanowić skały z mojego dojrzałego 200l systemu. Po wypłukaniu pomoczyly się trochę w RO , nie będę przeżywał płukania wiele razy i trzymania w solance. Co będzie to będzie.

large.IMG_20210511_121759357_HDR.jpg.ad4f118ec09ac4549067d4ce4137fefa.jpglarge.IMG_20210522_165506535.jpg.81d1cdc58028a781f0345a64eb93f7d4.jpglarge.IMG_20210522_165501521_HDR.jpg.de313a742bdbe261a38a12818d610461.jpg

 

Przy okazji po jakimś czasie od zakupu w Polskim sklepie jargnalem się co dostałem... Ech, pal licho że przejściówki tanie, ale to będzie wypadać z niej.

large.IMG_20210527_205847505.jpg.4fdfae5b100d0a96ec74bfb9a6301c15.jpg

Pierwsze życie w akwarium;

large.IMG_20210523_205149059.jpg.6a7c642f3730741109e465ae8455b431.jpg

 

Co planuję :

550l nowej wody+100l zasiedlonej. Trochę zasiedlonych mediów (3L), które kręcą się w wodzie z podmiany. Jakieś 4L swiezych mediów.

1. Special blend i trochę innych bakterii.

2. Co dzień wymieniać po 5L wody z nowego ze starym. Może przekładać trochę mediów między nimi.

3. Badanie na obecność no2 i nh4 

4. Jeśli nie będzie wysoko to ATM Colony po dwóch tygodniach i pełna przekładka na raz. Tutaj na stopniowe przekładanie nie ma miejsca bo mogę mieć jedynie dwa błazny co dla ATM Colony wydaje się zbyt mało na 500L.zeby złapać resztę ryb to muszę wyjąć skały korale etc tym samym rozpieprzyć kompletnie stary system... Chyba da się tylko na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne, że idzie do przodu. Życie w akwarium, nieważne jakie, ważne że jest.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.