Skocz do zawartości
Lukash

Green truf algae - jak się pozbyć.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, może tutaj znajdę pomoc. Pojawiły mi się w akwarium glony zielone darniowe. Nie mogę nigdzie znaleźć sposobu na pozbycie się tego.

Flukonazol nie działa, mechanicznie nie da się usunąć ponieważ jest wszędzie.  

IMG_20210418_225904.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz skałę i od jak dawna są te glony? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała sucha macro rock, glony pojawiły się jakies 3 miesiące temu. Akwarium ma 14 miesięcy. Są w nim same miekasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam za słabą cyrkulację, ewentualnie też za słabą filtrację mechaniczną. Nie pozbędziesz się tych glonów, jeśli będzie się na nich osadzał i kumulował dytrytus. Poprawić ruch wody, regularnie przedmuchiwać skałę z syfu, rwać ile się da (nie wyrwiesz glonów, ale w ten sposób po pierwsze usuwasz biomasę z akwa, do drugie - przerzedzasz darń glonów i zruszasz osady w nich ukryte, po trzecie - pomagasz glonożercom, którzy niezbyt chętnie jedzą długie, stare glony). Pomoże zerowanie no3 i po4 np wódką/vsv (i nie chodzi o zera na testach, tylko autentyczne wyzerowanie nutrientów, aż się glony zaczną rozpuszczać), ale nie próbuj głodzić akwarium, bo zredukujesz biologię. Trzeba zwiększyć eksport, nie zmniejszyć karmienie. Pomaga też bujne drobne życie (kiełże, małe ślimaki, wieloszczety...). Ogólnie, po prostu trzeba zadbać o czystość i porządek w akwa.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Lukash napisał:

Pojawiły mi się w akwarium glony zielone darniowe

Może Vibrant będzie skuteczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,metoda algae scrubber takze bylaby Tu bardzo Pomocna 1.hodowla alg pozwoli na stworzenie konkurencji Pokarmowej, 2. Mniejsza fizyczna ingerencja[wkladanie rak do akwa,rwanie reczne itp..] Hodowla alg na zewnetrzym nosniku jakim bedzie siatka pozwoli na "wyciaganie " nutrientow z warsw powierzcniowych skaly-innymi slowy twoja skala jest nimi nasiaknieta.Lecz i takze mogles zarodniki wniesc do akwa na podstawkach korali,czy kawaleczkach skal na ktorych byly umiejscowione.Opcji walki z tym paskudztwem jest kilka,wybierz jakas z nich,co i koledzy wyzej proponowali-bys wiedzial co daje a co nie przynosi efektu,pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Obstawiam za słabą cyrkulację, ewentualnie też za słabą filtrację mechaniczną. Nie pozbędziesz się tych glonów, jeśli będzie się na nich osadzał i kumulował dytrytus. Poprawić ruch wody, regularnie przedmuchiwać skałę z syfu, rwać ile się da (nie wyrwiesz glonów, ale w ten sposób po pierwsze usuwasz biomasę z akwa, do drugie - przerzedzasz darń glonów i zruszasz osady w nich ukryte, po trzecie - pomagasz glonożercom, którzy niezbyt chętnie jedzą długie, stare glony). Pomoże zerowanie no3 i po4 np wódką/vsv (i nie chodzi o zera na testach, tylko autentyczne wyzerowanie nutrientów, aż się glony zaczną rozpuszczać), ale nie próbuj głodzić akwarium, bo zredukujesz biologię. Trzeba zwiększyć eksport, nie zmniejszyć karmienie. Pomaga też bujne drobne życie (kiełże, małe ślimaki, wieloszczety...). Ogólnie, po prostu trzeba zadbać o czystość i porządek w akwa.

Dziękuję bardzo za obszerna odpowiedź. Poprzednio dostałem informację żeby podbijać nutrienty bo przez ich wyzerowanie pojawiły się glony. I to rozkręciło plagę... Dodatkowo pojawiła się Valonia z którą też nie daje rady....

8 minut temu, grzegorz.p napisał:

Witam,metoda algae scrubber takze bylaby Tu bardzo Pomocna 1.hodowla alg pozwoli na stworzenie konkurencji Pokarmowej, 2. Mniejsza fizyczna ingerencja[wkladanie rak do akwa,rwanie reczne itp..] Hodowla alg na zewnetrzym nosniku jakim bedzie siatka pozwoli na "wyciaganie " nutrientow z warsw powierzcniowych skaly-innymi slowy twoja skala jest nimi nasiaknieta.Lecz i takze mogles zarodniki wniesc do akwa na podstawkach korali,czy kawaleczkach skal na ktorych byly umiejscowione.Opcji walki z tym paskudztwem jest kilka,wybierz jakas z nich,co i koledzy wyzej proponowali-bys wiedzial co daje a co nie przynosi efektu,pozdrawiam grzegorz

Ciekawa metoda jednak mam mały zbiornik na kaskadzie i nie mam pomysłu jak wsadzić tam makro glony tak aby nie zarosły mi całości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukash,albo zrobic kaskade w "stylu" Hob, wewnatrz siatka,na wymiar oczywiscie,ostro zmechacona czyms ostrym.Na okolo niej ledy-nawet ich wariantow jest kilka.Szczelnia ja okleic by swiatlo nie Uciekalo na boki.Na pstrykniecie palcami sytyacji nie unormujesz,lecz "ogien" zwalczysz ogniem,pozdrawiam gregor


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bys chcial to troche Vibrant'a mi zostało,tak z 2/5 butelki,nie wiem jak duze masz akwa,czy wystarczy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Też z tym walczyłem i powiem szczerze, że w tym podbijaniu NO3 jest dużo prawdy. Wiem, że zaraz zostanę za te słowa ukrzyżowany no bo jak glony to przecież wysokie NO3 i PO4 :DGlony miały się świetnie gdy parametry NO3 i PO4  były bliskie 0 - swoje na pewno wyciągały z wody . Zauważyłem u siebie w zbiorniku, że jak podniosłem NO3 w okolice do 3 - 5 ppm stawały się łatwiejsze do rwania tak jakby coś robiło im konkurencję .... bakterie oczywiście :P Jak wygrałem z glonem ???

1 Lałem bakterie

2 Podbijałem NO3 nawozem do roślinnego i testowałem NO3 nie przekraczając poziomów jak wyżej

3 Zacząłem wyłączać odpieniacz na dwie godziny dziennie - zostało tak do tej pory:D 

4 Zmieniłem oświetlenie ( mam t5 ) na same Blue Plusy z ATI

5 Rwałem ręcznie ile się dało

6 Nie robiłem podmian wody

U mnie to pomogło ..... wiadomo każdy zbiornik jest inny.

Powodzenia - czeka Cię trudna walka z tym dziadostwem 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wygrałem flukonazolem, ale... po dwóch tygodniach przyszły fioletowe, jest ich niedużo, ale pojawiają się. U mnie było tego tyle, że skały nie było widać. 

glon.jpg


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak by tak zacisnąć zęby..zdać się na naturę..wytrzymać ze dwa trzy miesiące i co tydzień wyrywać to co się da...... myślę, że po tym czasie same odpuszczą.

U mnie tak było z caulerpą. Tzn jest bo rośnie na skałkach, które niedawno zasiedliła. Na głównej skale, gdzie pojawiła się najpierw i kilka tygodni temu tworzyła dywan, zostały resztki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

A jak by tak zacisnąć zęby..zdać się na naturę..wytrzymać ze dwa trzy miesiące i co tydzień wyrywać to co się da...... myślę, że po tym czasie same odpuszczą.

U mnie tak było z caulerpą. Tzn jest bo rośnie na skałkach, które niedawno zasiedliła. Na głównej skale, gdzie pojawiła się najpierw i kilka tygodni temu tworzyła dywan, zostały resztki. 

Nie odpuszczą. Rwałem, czyściłem skałę, w akwarium wir taki, że ryby nie chciały pływać, zero detrytusu, a te rosły jak szalone. I tak ponad trzy miesiące. Twarde, sztywne, nic nie chciało tego jeść. Flukonazol zadziałał dopiero po 5 tygodniach.

 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Danielj napisał:

Nie odpuszczą. Rwałem, czyściłem skałę, w akwarium wir taki, że ryby nie chciały pływać, zero detrytusu, a te rosły jak szalone. I tak ponad trzy miesiące. Twarde, sztywne, nic nie chciało tego jeść. Flukonazol zadziałał dopiero po 5 tygodniach.

 

No mnie się jednak udało bez chemii, więc da się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

No mnie się jednak udało bez chemii, więc da się

Czarek pewnie, że się da.

Tylko nie porównuj rwania glonów na małej skałce do hektarów "zieloności" na skałach w zbiornikach np. 500+

Sam w swojej 7-setce miałem bryopsis i po prawie pół roku rwania i szorowania skał zastosowałem flokozanol.

Powiem tak - stracone pół roku i mnóstwo koralowców przy okazji.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rwaniem się nie pozbędziesz glonów, to tylko trochę pomaga.Tak samo zresztą jak fluko. Jak rozwiążesz problemy z filtracją, to glon sam zejdzie tak czy inaczej, a jego usuwanie mechaniczne lub chemiczne tylko może proces przyśpieszyć. Jeśli problemy pozostaną - glon wróci. Weź też pod uwagę na przykład, że do kosteczki nie wsadzę pokolca. No nie mam zamiaru teraz tłumaczyć, że w kosteczce wcale nie jest łatwiej. W każdym razie, da się (bo padła opinia, że bez fluko się nie da)

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tobą.

Po kuracji fluko filtracja została ta sama a glon nie powrócił.

Na nic pokolce, dolabelle, mitraxy i inne biologiczne bronie.

Na nic szorowanie i przedmuchiwanie skał falownikiem.

Po fluko przecież bakterie padły ale potem wszystko wróciło do normy.

I wiem, że prowadzenie małego zbiornika nie jest łatwiejsze - łatwiejsze jest rwanie glonów i szorowanie skały , bo jest jej po prostu dużo mniej.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie szorowałem skały, rwałem też niewiele, bo zwyczajnie nie miałem na to czasu. To że glony szlak trafił u mnie jest efektem usunięcia niedociągnięć oraz rozkręcania biologii (vsv, obfitsze karmienie przy jednoczesnym utrzymaniu przyzerowych no3 i po4, import drobnego życia razem z koralami, zwiększenie masy koralowej), a nie jakichś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, montymick napisał:

...

Na nic szorowanie i przedmuchiwanie skał falownikiem.

Po fluko przecież bakterie padły ale potem wszystko wróciło do normy.

...

Że tak wtrącę i zapytam:
Czemu bakterie padły? To jakieś potwierdzone info?
Z tego co ja wiem, to flukonazol uszkadza ściany komórkowe, stąd działanie na grzyby i niektóre glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

Że tak wtrącę i zapytam:
Czemu bakterie padły? To jakieś potwierdzone info?
Z tego co ja wiem, to flukonazol uszkadza ściany komórkowe, stąd działanie na grzyby i niektóre glony.

Raczej moje przypuszczenie. Zakładam, że biologia w naszych zbiornikach jest dość delikatna i dawanie jakiejkolwiek chemii ( w tym leków ) mocno ją zaburza.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, montymick napisał:

Raczej moje przypuszczenie. Zakładam, że biologia w naszych zbiornikach jest dość delikatna i dawanie jakiejkolwiek chemii ( w tym leków ) mocno ją zaburza.

Pokusiłbym sie prędzej o stwierdzenie, że flukonazol wzmocni bakterie, ale pozostawiłbym to też w sferze przypuszczeń :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku tygodniach z Vibrantem i zmianie ustawienia cyrkulacji zielony glon zniknął. Pozostała Valonia....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.