Skocz do zawartości
grzegorz77

Grymaszenie korali po szybkim zbiciu PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,w swoim baniaku miałem spory problem z PO4 sięgało nawet 0,9 mg/l.Po Zapakowaniu do filtra AF Phosphate Minus w 24h zbiłem do około 0.03 mg/l,ale korale zaczęły grymasić.I teraz pytanie z jednej strony podejrzewam że przy tak szybkim zbiciu PO4 do którego przywykły w dużych stężeniach może wpływać na ich kondycję,pytanie tylko czy mój tok rozumowania jest poprawny i czy cierpliwie czekać na dalszy rozwój sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, korale nie lubią zmian i zdecydowanie mogą marudzićpo raptownej zmianie parametrów. Ja przetrenowałęm skalę PO4 od zer do 1.04 i znów do zer i nie widziałęm zmian. Ale zajęło to rok z kawałkiem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy szybkim zbiciu PO4 korale twarde mogą lecieć zwłaszcza seriatopory tracą tkankę. Kolory twardych korali robią się jasne. Przynajmniej u mnie tak było.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do korali, to długo dłużej potrafią żyć bez azotanów niż bez fosforanów. Zresztą są dużo łatwiej przystosowane do konsumpcji azotanów z wody niż fosforanów z wody. Stąd metody probiotyczne są dość efektywne.

PS

Szybkie zbicie PO4 może zachęcić dino i cyjano do ataku.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, grzegorz77 napisał:

AF Phosphate Minus

Dodałeś go zgodnie z instrukcją czy na pałę ile wlezie?:P następnym razem pamiętaj że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z instrukcją.Wiadomo że testy na PO4 raczej przekłamują w dół,więc podejrzewam że fosforanów jest więcej niż 0,03 mg/l.Przed zbadaniem fosforanów w laboratorium,byłem przekonany z testu saliferta że mam ich w granicach między 0,5 a 0,25 mg/l (dla mnie te odcienie niebieskiego poniżej 0,5 mg/l to masakra),a okazało się że mam 0,9 mg/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już  raczej nic. Nie znam baniaka, Pilnować parametrów i utrzymywać na pożądanych poziomach bez wahnięć NO3, PO4 i kh. Obserwuj korale czy nie lecą.  Jak zaczną tracić tkankę to tnij je żeby co odratować. Jakie masz azotany przy tych niskich fosforanach? bo tego nie podałeś. Utrzymuj NO3 na wykrywalnym poziomie. Przy niskich niewykrywalnych NO3 /PO4 możesz więcej karmić.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.