Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Czas postawić pierwszy krok na drodze do spełnienia marzeń :D

Akwarium  64l: 40x40x40 szyba 6mm opti

Skała: Fiji shelfs

Piasek: Natures Ocean Live Sand

Filtracja: Seachem Tidal 75 wypełniony Matrixem

Oświetlenie: Aqua Knight CREE 50 W - a przynajmniej jego klon ;)

Ogrzewanie: Aquael Fix 2 50W

Falownik: Jebao/Jecod SW-2

Dolewka: Levelautomatic EYE

Sól: Aquaforest Reef Salt

Bakterie: Special Blend

Zdjęcie na razie sprzętów bo skałę muszę pokleić w jakiś sensowny sposób.

Ponieważ to moje pierwsze akwarium morskie to muszę się tego nauczyć i na początek planuję miękkie korale. Pewnie zacznę od zoa, briareum, pachyclavularia, clavularia, ricordea, sinularia. Podoba mi się Caulastrea green fluo, Acanthastrea, Montipora talerzowa, Blastomussa no oczywiscie Euphyllie - ale to pewnie dopiero za jakiś czas. No i na koniec chciałbym mieć SPS'y ale nie wiem czy w tym zbiorniku dam radę.

Bezkręgowce w postaci kilku ślimaków (pewnie jakiś do przekopywania piasku), krab (Red hermit lub Ciliopagurus striatus), krewetka Lysmata debelius

Z ryb to sam jeszcze nie wiem dokładnie jakie i ile mógłbym trzymać w tym zbiorniku - liczę na wasze podpowiedzi. Jakoś niekoniecznie chcę skończyć z parą błazenków a podobają mi się: Gramma Loreto, Nemateleotris decora lub magnifica.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi i porady.

 

IMG_20210420_220455 (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może u Ciebie będzie ok, ale ja musiałem nieco przerobić falownik. Jednak 40cm to mała odległość między ściankami i wszystko "fruwało" na pełnej mocy falownika. (mam dokładnie to samo szkło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że to chyba najmniejszy z budżetowych falowników więc chyba nie mam innej opcji. Raczej nie mam zamiaru używać go na pełnej mocy a dodatkowo spotkałem się z opiniami, że po jakimś czasie traci na wydajności. A tak w razie czego to jak go przerobiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przy 40x40cm mam SOW-4 i działa fajnie na 50% do max 75% przy miękkich i LPS + cyrkulator obiegowy 2500l/h

Kwestia ustawienia programu dla falownika, przy pracy ciągłej, faktycznie zrobi pralkę ale ustawiając go na tryb pulsacyjny, będzie fajnie bujał wodą.

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do takiej kostki zainwestował w jakiegoś malucha SLW fajnie dmuchaja, ale trzeba regularnie czyścić ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że powinien jeszcze dołożyć cyrkulator? Myślałem, że falownik plus spora kaskada załatwi sprawę cyrkulacji w zbiorniku. Tak myślę, że to pewnie dużo zależy od wielkości i ułożenia skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy kaskada i 1 falownik na początek, za rok bedziesz wiedzial, czy chcesz dokładać kolejny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sith114 napisał:

Ja bym do takiej kostki zainwestował w jakiegoś malucha SLW fajnie dmuchaja, ale trzeba regularnie czyścić ;P

Nawet podobają mi się ze względu na ilość przestrzeni jaką zajmują w akwarium. Tylko to już nie wersja budżetowa i może w przyszłości się skuszę. Druga wada takiego falownika to że może dmuchać tylko prosto, bez możliwości skierowania strumienia w odpowiednią stronę.

2 minuty temu, Felix napisał:

wystarczy kaskada i 1 falownik na początek, za rok bedziesz wiedzial, czy chcesz dokładać kolejny.

OK, dzięki. Zbieram wiedzę więc takie informacje są dla mnie bardzo cenne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chris_ek napisał:

Druga wada takiego falownika to że może dmuchać tylko prosto, bez możliwości skierowania strumienia w odpowiednią stronę.

lekki kąt możesz tam ustawić - w tej misce magnesowej

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w posiadaniu od sierpnia takiego samego szkiełka. Kaskada to u mnie tidal 110. Do tego jebao sw-2 i sw-4 tylko korali już trochę tam mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, chris_ek napisał:

Czas postawić pierwszy krok na drodze do spełnienia marzeń :D

 

IMG_20210420_220455 (1).jpg

Cześć 

No to trzymam kciuki za spełnienie marzenia. 
Powoli i na pewno się uda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Tadoris napisał:

Jestem w posiadaniu od sierpnia takiego samego szkiełka. Kaskada to u mnie tidal 110. Do tego jebao sw-2 i sw-4 tylko korali już trochę tam mam

Też się zastanawiałem nad 110, ale trochę przerażała mnie jej wielkość. 75 też całkiem dużo miejsca zajmuje z tyłu przez co cała szafka musi być sporo odsunięta od ściany co mi się nie do końca podoba. Tak teraz myślę, że zrobiłem błąd i trzeba było iść w stronę akwarium z panelem.

Jak Twoje wrażenia ze skały Fiji Shelfs?

 

8 godzin temu, new-age napisał:

Cześć 

No to trzymam kciuki za spełnienie marzenia. 
Powoli i na pewno się uda. 

Dzięki. :)

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

611021934_IMG_20210423_231605(1).thumb.jpg.4525f5863acb3866ae7d484e27648c8b.jpg

5 godzin klejenia i wyszło mi coś takiego :unsure: Raczej nic lepszego nie jestem w stanie stworzyć:no

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw jeszcze fotkę z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

639076940_IMG_20210423_231616(1).thumb.jpg.1ced58dcfda3d523716705de6cbca5fd.jpg

Tak z pozycji jakiej zbiornik będzie oglądany (tylko te paluchy na szybie :blushing:)

1149282595_IMG_20210423_233118(1).thumb.jpg.67bc8370d3ab32f0a464eb05d14c33c4.jpg

A tak wygląda z góry

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostało tylko lać wodę i solić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tak szybko, najpierw muszę jeszcze wzmocnić łączenia a potem ją porządnie wypłukać.

Tak przy okazji jeżeli ktoś z Lublina i okolic planuje w najbliższym czasie podmianę wody i nie ma co zrobić z wodą z podmiany to chętnie ją przygarnę (w rozliczeniu proponuję jasne pełne lub ciemne lub inne do dogadania) :D

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda. 

Ja poluje na zestaw używany, aby postawić drugie większe. Problem tylko, że jak już coś sensownego i ok cenowego jest to albo za małe, albo za szerokie :(

Skończy się pewnie w wakacje tym, że zamówię od Przemka ze Szczecina całość jako nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Tadoris napisał:

Fajnie to wygląda. 

Dzięki, mam nadzieję że po zasiedleniu koralami będzie jeszcze fajniejsze. Chciałbym mieć już tak obsadzone jak u Ciebie.

Tez zastanawiałem się nad zestawem używanym, ale najczęściej coś było nie do końca tak jak chciałem albo trzeba było jechać na drugi koniec Polski. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

211571705_IMG_20210502_181756(1).thumb.jpg.58de700d578fdc0681fa0959a41f7d33.jpg

Akwarium wystartowało 27 kwietnia.

Zalane świeżą solanką plus 20 litrów z podmiany od Marcina z forum ( jeszcze raz dzięki Marcin).

Parametry z wczoraj:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 7,96 - miernik elektroniczny

KH = 8,9 - test Salifert

Mg = 1320 - test Salifert

Ca = 430 - test Salifert

No i czekam na plagi ;)

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, chris_ek napisał:

No i czekam na plagi ;)

Chyba na dojrzewanie. Jak dla mnie to te pierwsze tygodnie są jednymi z najciekawszych w akwarium. Każdy dzień przynosi coś nowego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Tylkonta ostatnia półka zobaczysz że jest trochę za wysoko. Jak obsadzisz koralami i zaczną ładnie rosnąć nie będą miały miejsca na rozwój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Arek77 napisał:

Chyba na dojrzewanie. Jak dla mnie to te pierwsze tygodnie są jednymi z najciekawszych w akwarium. Każdy dzień przynosi coś nowego. 

Zależy jak jak bardzo burzliwie to dojrzewanie będzie przebiegało. ;) I tak... już pierwsze niespodzianki pokazały dlaczego Marcinowi zbiedniały montipory (wyłowiłem aż trzy ślimaki nagoskrzelne) i że aiptasia może się przenieść nawet na niepozornym kawałeczku szkieletu montipory (też już usunięta)

23 minuty temu, Laszek napisał:

Fajnie. Tylkonta ostatnia półka zobaczysz że jest trochę za wysoko. Jak obsadzisz koralami i zaczną ładnie rosnąć nie będą miały miejsca na rozwój.

Mam nadzieję że nie, ona jest jakieś dziesięć centymetrów od powierzchni wody. W sumie to nie wiem jeszcze co na niej miałoby lub mogłoby rosnąć - podpowiedzi mile widziane.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz spsy i się przyjmą to zobaczysz będzie moment :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.