Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Laszek napisał:

Jak dasz spsy i się przyjmą to zobaczysz będzie moment :)

Nie wiem czy SPS'y na początek mojej przygody z morszczyzną to dobry pomysł. Myślałem raczej o LPS'ach lub miękkich.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spsy to po dojrzeniu zbiornika. Tak z 2-3 miesiące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.05.2021 o 13:16, chris_ek napisał:

Zależy jak jak bardzo burzliwie to dojrzewanie będzie przebiegało. ;) I tak... już pierwsze niespodzianki pokazały dlaczego Marcinowi zbiedniały montipory (wyłowiłem aż trzy ślimaki nagoskrzelne) i że aiptasia może się przenieść nawet na niepozornym kawałeczku szkieletu montipory (też już usunięta)

Mam nadzieje, ze tylko tyle złego poszło do Ciebie.

Teraz co rano urzadzam polowanie i jednego/dwa znajduje na szybie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, rodzyngit napisał:

Mam nadzieje, ze tylko tyle złego poszło do Ciebie.

Teraz co rano urzadzam polowanie i jednego/dwa znajduje na szybie :/

A co jeszcze złego miałoby być? Coś jeszcze chowasz w zanadrzu: Valonia, majano? ;) :lol:

A tak na poważnie to naprawdę doceniam Twoją pomoc, ponoć wcześniej czy później i tak bym coś przywlókł do akwarium a teraz przynajmniej z pierwszej ręki wiem jak to wygląda.

W akwarium coś trochę drgnęło bo pojawiły się okrzemki a ja już nie mogę się doczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 4/22/2021 at 9:58 AM, chris_ek said:

Czy to znaczy, że powinien jeszcze dołożyć cyrkulator? Myślałem, że falownik plus spora kaskada załatwi sprawę cyrkulacji w zbiorniku. Tak myślę, że to pewnie dużo zależy od wielkości i ułożenia skały.

Gratuluję zalania :clapping, widzę że moja Rafka jest już influenserką ułożenia skały wśród mini baniaków ;) jeśli chodzi o cyrkulację i  jebao sw2 to ja miałam od początku jedną plus kaskada na full, dla mnie było zdecydowanie za słabo, teraz chodzą dwie na maksa na opcji falownika, a ja jeszcze myślę czy trzeciej z boku nie dołożyć, więc jedna jak jest pusto spoko, ale sam ocenisz jak zaczniesz karmić  i  co się z tym niezjedzonym żarciem będzie robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Marianna napisał:

widzę że moja Rafka jest już influenserką ułożenia skały wśród mini baniaków

Najpierw chciałem uzyskać taki efekt

 

DECE17DC-A399-4856-B17D-04501DAD572C (1).jpeg

Ale shelfs'y, które przyszły ze sklepu okazały się na tyle grube, że nie wyglądało to dobrze. Na szczęście pokazałaś swój projekt :D

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie dwa tygodnie od zalania, dojrzewanie w pełni, na razie akwarium opanowały okrzemki  i bomblują bardziej niż rośliny w słodkim. :D

IMG_20210508_195239_Easy-Resize.com.jpg

 

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, chris_ek napisał:

Prawie dwa tygodnie od zalania, dojrzewanie w pełni, na razie akwarium opanowały okrzemki  i bomblują bardziej niż rośliny w słodkim. :D

IMG_20210508_195239_Easy-Resize.com.jpg

To nie tylko okrzemki. To mieszanina różnych glonów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Arek77 napisał:

To nie tylko okrzemki. To mieszanina różnych glonów

Możesz rozwinąć myśl? Dlaczego tak sądzisz i w jakiej proporcji ta mieszanina?

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chris_ek napisał:

Możesz rozwinąć myśl? Dlaczego tak sądzisz i w jakiej proporcji ta mieszanina?

Z tego co u Ciebie widzę to gdzie nie gdzie pojawia się "kożuszek" z glonów a okrzemki raczej pojawiają się w formie nalotu. A w jakiej proporcji.....nie jest do do ustalenia ale to i tak nie ma znaczenia. Jak masz grubą warstwę waty to możesz od czasu do czasu to przemieszać lub przedmuchać pipetą przed wymianą waty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Arek77 napisał:

Z tego co u Ciebie widzę to gdzie nie gdzie pojawia się "kożuszek" z glonów a okrzemki raczej pojawiają się w formie nalotu.

Jeżeli chodzi Ci o prawy górny róg to glony tam znajdujące się przyniosłem razem z wodą z podmiany razem z kawałkami obumarłych korali. Do tej pory obserwowałem te plechy ale dzisiaj idą do kosza bo zauważyłem że zaczynają rosnąć - powiedzmy, że to był dla mnie taki wskaźnik co się dzieje w akwarium.

 

35 minut temu, Arek77 napisał:

Jak masz grubą warstwę waty to możesz od czasu do czasu to przemieszać lub przedmuchać pipetą przed wymianą waty

Właściwie to miałem nic z nimi nie robić, same przyszły same odejdą a w między czasie wyciągną trochę azotu z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, chris_ek napisał:

Jeżeli chodzi Ci o prawy górny róg

Cała lewa strona na piasku.

 

40 minut temu, chris_ek napisał:

glony tam znajdujące się przyniosłem razem z wodą z podmiany razem z kawałkami obumarłych korali

Te glony są w każdym akwarium i stanowią element mikroflory, są teź jednym z ważnych elementów łańcucha pokarmowego w ekosystemie akwarium, tylko nie są widoczne gołym okiem.  Dopiero jak znajdą niszę dla siebie i nie mają konkurencji to stają się plagą w dojrzałych akwariach. A w dojrzewających mogą być "etapem dojrzewania". Zjedzą ze skały czy piasku to co pasuje i "zejdą do podziemia" .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 5/8/2021 at 8:21 AM, chris_ek said:

Najpierw chciałem uzyskać taki efekt

 

DECE17DC-A399-4856-B17D-04501DAD572C (1).jpeg

Ale shelfs'y, które przyszły ze sklepu okazały się na tyle grube, że nie wyglądało to dobrze. Na szczęście pokazałaś swój projekt :D

To chyba znak, że jakieś grube hajsy muszę zacząć za to brać ;)

A tych okrzemków nie odsysasz, nie zamiatasz? Mnie to szlag po jednym dniu strzela, że piaseczek nie jest bielutki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skręć białe światło. Ominą Cię zielone glony.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Arek77 napisał:
22 godziny temu, chris_ek napisał:

Jeżeli chodzi Ci o prawy górny róg

Cała lewa strona na piasku.

No tak, miał być lewy górny róg... :blushing: W tym miejscu na piasku raczej są tylko okrzemki tylko w dość grubej warstwie. Zastanawia mnie dlaczego jest tak duży ich wysyp skoro używam wody RODI więc krzemu za dużo nie powinno być?

 

21 godzin temu, Marianna napisał:

To chyba znak, że jakieś grube hajsy muszę zacząć za to brać

No tego nie przewidziałem i nie wiem czy zmieszczę się w budżecie, może tym razem jakoś ulgowo się dogadamy ;)

21 godzin temu, Marianna napisał:

A tych okrzemków nie odsysasz, nie zamiatasz? Mnie to szlag po jednym dniu strzela, że piaseczek nie jest bielutki

Przetarłem przednią szybę, po dwóch dniach była jeszcze gorsza więc stwierdziłem że nie ma sensu. Dodatkowo mam zamiar dosypać jeszcze piasku to wtedy go oczyszczę. Zresztą uważam, że im rzadziej pcha się ręce do akwarium tym lepiej.

20 godzin temu, =Fresz= napisał:

Skręć białe światło. Ominą Cię zielone glony.

OK, światło skręcone. Tylko pytanie czy jak je na powrót podkręcę to wtedy nie wywali zielonymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dobrych wiadomości:

- cykl zamknął się 12 maja - NH3=0 NO2=0,

- 14 maja wleciały: trzy malutkie sarcopytony i jeden duży, malutka szczepka sinularii, mała szczepka pachyclavularii, trzy rhodactisy, jedna ricordea

- korale wydipowane i na drugi dzień polipują - tylko grzybki trochę słabiej napompowane

Ze złych wiadomości:

- na dzień przed wprowadzeniem korali stwierdziłem, że jednak dodam drugi worek piasku (użyłem tzw. żywego) bo chciałem mieć trochę grubszą warstwę, żeby nie przykryć całkiem poprzedniego tym nowym przemieszałem je dość dokładnie ze sobą, woda strasznie zmętniała ale na drugi dzień rano była już kryształ

- sprawdziłem dzisiaj parametry: NH3=0 a NO2=0,05

Teraz pytanie czy rola piasku była aż tak duża, że azotyny skoczyły? Wiadomo, że część starego piasku została przysypana nowym więc część bakterii tam osiedlonych pewnie nie spełnia swojej funkcji.

Czy też tych kilka małych korali obciążyło na tyle system, że się zdestabilizował? Dodam, że korali jeszcze nie dokarmiałem.

Dodałem dzisiaj dawkę bakterii Special Blend (według harmonogramu powinna zostać podana za dwa dni) i co dalej? Czopek i obserwować czy też należałoby coś zrobić - tylko co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, chris_ek napisał:

Czopek i obserwować

Najlepsze rozwiązanie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, chris_ek napisał:

Czy też tych kilka małych korali obciążyło na tyle system, że się zdestabilizował? Dodam, że korali jeszcze nie dokarmiałem.

Z bakteriami to tak jak z koralami którym to po włożeniu do zbiornika zajmuje  kilka godzin do kilku dni zanim zaczną się w pełni rozkładać. Dosypałeś piasku, zmieniłeś ciut środowisko, metaboluzm bakterii trochę zwolnił. Za kilka dni znowu się rozkrecą i NO2 będzie niewykrywalne. 

@chris_ek a jak tam ten nalot a'la cyjano ba piasku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ariel napisał:

Najlepsze rozwiązanie . 

OK, a w razie czego co mnie powinno zaniepokoić? Pochowanie polipów?

7 minut temu, Arek77 napisał:

a jak tam ten nalot a'la cyjano ba piasku?

To były okrzemki tylko w grubej warstwie, jak skręciłem światło białe to trochę odpuściły ale nadal nie odeszły i trochę wracają na dosypanym piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, chris_ek napisał:

OK, a w razie czego co mnie powinno zaniepokoić? Pochowanie polipów?

Robaki na polipach, rozpad tkanki, zmiana koloru korala....

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiekolwiek podjadające korale. Np wirki, dużo wirków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś doradzić, żeby obudzić biologię to daj troszeczkę mrożonki, ja jak odstawiłem pokarm mrożony na rzecz suchego to po kilku tygodniach obudziłem się z ponownym dojrzewaniem. Niech bakterie mają ucztę i niech w toni coś pływa, zawsze to jakiś proces będzie zachodził tak żeby bakterie się namnażały. A glony zielone tak czy inaczej się pokażą, będzie ich mniej jak skręcisz światło ale czy to jest sposób na pozbycie się ich to nie wiem, ja teraz znowu podkręciłem białe światło bo jednak wolę jak trochę jaśniej jest.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Arek77 napisał:

Jakiekolwiek podjadające korale. Np wirki, dużo wirków.

Ale ja ich do siebie nie zapraszałem ;) Szczepki wydipowane, akwarium bardzo świeże więc mam nadzieję że jeszcze mi się nie przyplątały.

9 minut temu, MichałAsia napisał:

Jeśli mogę coś doradzić, żeby obudzić biologię to daj troszeczkę mrożonki, ja jak odstawiłem pokarm mrożony na rzecz suchego to po kilku tygodniach obudziłem się z ponownym dojrzewaniem. Niech bakterie mają ucztę i niech w toni coś pływa, zawsze to jakiś proces będzie zachodził tak żeby bakterie się namnażały.

Dojrzewanie robiłem na zasadzie "ghost feeding", ale używałem tylko pokarmów suchych. Nie wiem czy jest jakaś różnica czy podajemy suche czy mrożone. Jak azotyny spadną to spróbuję z mrożonką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.