Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Krazy teoria, ze kazdorazowe dosypanie piasku zaburzy biologie zwlaszcza w tak malych i niedojrzalych zbiornikach jak nasze dlatego ja juz zostane bez piasku :)

A jak tam korale, cos juz mocniej sie pompuja ?

Krazy teoria, ze kazdorazowe dosypanie piasku zaburzy biologie zwlaszcza w tak malych i niedojrzalych zbiornikach jak nasze dlatego ja juz zostane bez piasku :)

A jak tam korale, cos juz mocniej sie pompuja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rodzyngit napisał:

Krazy teoria, ze kazdorazowe dosypanie piasku zaburzy biologie zwlaszcza w tak malych i niedojrzalych zbiornikach jak nasze dlatego ja juz zostane bez piasku

Coś mi się obiło o uszy, dlatego dosypałem teraz gdzie jeszcze niewiele tego życia jest a dodatkowo starałem się wymieszać stary z nowym. Mi bardzo podoba się z piaskiem i na tą chwilę nie wyobrażam sobie bez a jak będą z tym problemy to może zweryfikuję swój pogląd.

1 godzinę temu, rodzyngit napisał:

A jak tam korale, cos juz mocniej sie pompuja ?

Tak, jedynie ricordea trochę mała (tak niewiele więcej niż moneta 5 zł) a u Ciebie są sporo większe. Nie wiem co zrobić z tym dużym sarcopytonem bo jak bym go nie umieścił to kładzie się i tylko kapelusz wystawia w stronę światła. Wolałbym żeby prezentował się jak "grzyb" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, chris_ek napisał:

Tak, jedynie ricordea trochę mała (tak niewiele więcej niż moneta 5 zł) a u Ciebie są sporo większe. Nie wiem co zrobić z tym dużym sarcopytonem bo jak bym go nie umieścił to kładzie się i tylko kapelusz wystawia w stronę światła. Wolałbym żeby prezentował się jak "grzyb" ;)

Z rico moze poprostu uciachal sie mniejszy grzybek, bo na tej skalce sa takie od 1 do 10cm

A sarco daj mu troche czasu u mnie na poczatku tez takie "flaki" z nich byly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skok NO2 trwał tylko 2 dni, okrzemki zaczynają ustępować, pojawiły się niewielkie skupiska glonów zielonych. Do zbiornika trafiły dziś: 3xTrochus, 3x Nassarius, 10x Columbella, 1x Babylonia. W końcu piach trochę będzie przekopywany, a przynajmniej mam taką nadzieję. Nie wiem czy nie przesadziłem z ilością Trochusów bo 2 są bardzo duże a u mnie po redukcji okrzemków jakoś glonów strasznie dużo nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry dzisiaj:

Zasolenie  = 33 ppt

pH = 7,95 - miernik elektroniczny pomiar rano (bez zmian)

KH = 8,6 - test Salifert (było 8,9)

Mg = 1410 - test Salifert (było 1320)

Ca = 440 - test Salifert (było 430)

Zasolenie spadło ponieważ podniosłem wysokość kaskady oraz poziom wody a dolewka uzupełniła wodą RODI. Nie chcę za bardzo kombinować i skoryguję zasolenie podmianami.

A teraz gorsze:

PO4 = 0,25

NO3 = 20

NO2 = 0,025

NH3 = 1

No i teraz zachodzę w głowę skąd skok amoniaku i mam  trzy typy:

 - z jednej strony trochę zacząłem karmić: przez cały tydzień dwa razy dodałem  troszeczkę mrożonego czerwonego planktonu i dwa razy 3 krople PhytoMix od AF

- wyciągnąłem rano jednego z nassariusów bo leżał niezamknięty na muszli, chyba jeszcze trochę się rusza ale raczej nic z niego nie będzie

- widziałem parę razy jak największy z Trochusów wypuszcza sporo mleczka do wody

Dzisiaj w akwarium jeszcze "noc", ale wczoraj wszystkie korale ładnie się pompowały, jedynie największy Sarcophyton chyba się obraził na zmianę miejsca i zrzuca skórę.

Dodałem bakterie i czekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, chris_ek napisał:

 

PO4 = 0,25

NO3 = 20

NO2 = 0,025

NH3 = 1

 

Masz jeszcze młodziutki zbiornik i cykl azotowy nie jest w pełni wydajny. 

Karm mało i 

33 minuty temu, chris_ek napisał:

.Dodałem bakterie i czekam.

tego się trzymaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie moje przemyślenia się z tym pokrywają. Mógłbym zrobić podmiankę wody, akwarium za kilka dni będzie miało 4 tygodnie więc to i tak będzie do wykonania, ale pomyślałem że lepiej jeżeli ten amoniak zostanie przetworzony a przez to namnoży się więcej bakterii. Mam nadzieję, że wtedy wydajność cyklu azotowego w moim akwarium będzie większa bo w następnym tygodniu ma dojść kilka nowych szczepek.

Po koralowcach nie widać żadnego stresu, po zapaleniu się światła ładnie polipują więc raczej żadnych zbędnych ruchów nie będę robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.05.2021 o 11:17, chris_ek napisał:

Mg = 1410 - test Salifert (było 1320)

 

ciekawi mnie skąd ten skok magnezu, skoro nie było podmian ani nic nie dozujesz, na błąd pomiarowy chyba zbyt wielka różnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, rodzyngit napisał:

ciekawi mnie skąd ten skok magnezu, skoro nie było podmian ani nic nie dozujesz, na błąd pomiarowy chyba zbyt wielka różnica

Ja też się nad tym zastanawiałem i miałem nadzieję, że ktoś zwróci na to uwagę. Używam soli AF Reef Salt i według producenta powinno być 1300-1360. Jedyne obecnie wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to wpływ dodania 10 dni temu żywego piasku, ale nie mam pojęcia czy to możliwe. Błąd pomiarowy to raczej nie jest bo drugi pomiar wyszedł mi 1470. Test nie jest przeterminowany.

Co do skoku poziomu amoniaku to rano wyciągnąłem drugiego martwego ślimaka. Tym razem dużego Trochusa, który w sumie od paru dni siedział w jednym miejscu na skałce. NH3 po południu jeszcze nie zero, ale już w pobliżu.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze rozbieżność pomiarów dosyc spora 1320/1410/1470, na pewno dobrze wykonujesz test ? Zawsze jest ta sama ilosc plynu w strzykawce ? U mnie w Salifercie jest ok 8,9 płynu i 1,1 powietrza, czasem zdarza sie nabrac wiecej powietrza ale wtedy wlewam wszystko spowrotem i nabieram jeszcze raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, rodzyngit napisał:

Kurcze rozbieżność pomiarów dosyc spora 1320/1410/1470

Kolejność pomiarów była inna: 1470 - tydzień temu, trzy dni po dosypaniu piasku, 1410 - teraz.

8 godzin temu, rodzyngit napisał:

Zawsze jest ta sama ilosc plynu w strzykawce ? U mnie w Salifercie jest ok 8,9 płynu i 1,1 powietrza, czasem zdarza sie nabrac wiecej powietrza ale wtedy wlewam wszystko spowrotem i nabieram jeszcze raz

Przyznam, że nie skupiam się nad tym ile jest powietrza a ile płynu. Pilnuję tylko aby tłoczek był dokładnie na 1 ml. Z ciekawości zrobię dziś wieczorem test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chris_ek napisał:

Przyznam, że nie skupiam się nad tym ile jest powietrza a ile płynu. Pilnuję tylko aby tłoczek był dokładnie na 1 ml. Z ciekawości zrobię dziś wieczorem test.

Przy nizszych wartosciach raczej nie ma to znaczenia bo i tak dodasz odpowiednia ilosc plynu bez wzgledu na to ile jest powietrza w strzykawce ale wydaje mi sie, ze z wartosciami pod koniec skali trzeba zwrocic uwage ile jest plynu bo niewielka roznica moze dac rozne wskazania 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry dzisiaj:

Zasolenie  = 31 ppt

pH = 8,03 - miernik elektroniczny pomiar rano (było 7,95)

KH = 8,0 - test Salifert (było 8,6)

Mg = 1275 - test Salifert (było 1410)

Ca = 400 - test Salifert (było 440)

Znowu nie przewidziałem skutków i zasolenie spadło. Muszę się nauczyć, że jak zabiorę trochę wody (nawet wydawałoby się niewielką ilość) z akwarium do aklimatyzacji korali to dolewka doleje RODI. A że w tym tygodniu dwa razy dodawałem nowe szczepki to.... :banghead

Poszła pierwsza podmiana 10 litrów i przy "okazji" podniosłem zasolenie do 32ppt

Nadal nie do końca rozumiem te parametry:

PO4 = 0,5

NO3 = 20

NO2 = 0,025

NH3 < 1 ale nie 0

Natomiast po koralach nie widać żadnego stresu czy czegokolwiek. Powiedziałbym wręcz, że się ładnie pompują.

Z nowości w akwarium:

- zoanthus blondies, rasta, sunny d, playboy bunny

- ricordea zielona i niebiesko-zielona,

- rhodactis bouble,

- Duncanopsammia axifuga,

- Discoma Ultra fire,

- Briareum, Tubipora musica.

Wpadło też parę wężowideł

IMG_1.jpg

IMG_2.jpg

IMG_3.jpg

IMG_5.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja dwutygodniowa.

Parametry tydzień temu/dzisiaj:

Zasolenie  = 33/35 ppt

pH = 8,06/8,16 - miernik elektroniczny pomiar rano (było 8,03)

KH = 8,3/7,7 - test Salifert (było 8,0)

Mg = 1380/1470 - test Salifert (było 1275)

Ca = 425/440 - test Salifert (było 400)

PO4 = 0,5/0,5 - test Zooleka (było 0,5)

NO3 = 10/10 - test Zooleka (było 20)

Znowu mam trochę huśtawkę parametrów i trochę wysoki Magnez i Wapń (zrobiłem dla pewności pomiar dwa razy). Tym razem prawdopodobnie odkryłem przyczynę - wczoraj coś mi strzeliło do głowy i przedmuchałem mocno skałę skąd podniosło się bardzo dużo drobinek piasku i pyłu; a poprzednim razem skok magnezu i wapnia był po dodaniu drugiego worka piasku. Moje podejrzenia idą więc w stronę piasku - nie wiem czy może on oddawać te związki do wody, ale zauważyłem pewną korelację. Może ktoś z większym doświadczeniem by się odniósł do tej teorii.

Pierwszy raz KH spadło poniżej 8 i mimo, że niewiele to chyba powinienem zwrócić na nie większą uwagę.

Z nowych nabytków:

- Caulasterea sp. fluo,

- Clavularia Papaya,

- Zoanthus: Ultra Lunar/Lunar Eclipse, Utter Chaos, Gatorade, Lord of the Ring

Ogólnie chyba nie jest źle. Podkręciłem trochę białe światło to i skała mocno się zazieleniła, ale przy takich parametrach to chyba nic dziwnego.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.04.2021 o 23:59, chris_ek napisał:

Z ryb to sam jeszcze nie wiem dokładnie jakie i ile mógłbym trzymać w tym zbiorniku - liczę na wasze podpowiedzi. Jakoś niekoniecznie chcę skończyć z parą błazenków a podobają mi się: Gramma Loreto, Nemateleotris decora lub magnifica.

Zastanawiałeś się nad obsadą?

Miałem podobną kostkę. Jak bym dzisiaj wybierał obsadę to z rybek kupiłbym taki zestaw:

Escenius Pictus, 

discordipinna griessingeri - piękna i ciekawa rybka  lub zestaw babka symbiotyczna z krewetką.

Gobiosoma oceanops(neon gobby)

4-5 sexykrewetek i .... pustelnika halloween.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Arek77 napisał:

Zastanawiałeś się nad obsadą?

Tak, ale nadal do końca nie mam sprecyzowanej obsady ryb.

24 minuty temu, Arek77 napisał:

Escenius Pictus, 

discordipinna griessingeri

Zastanawiałem się nad tym ślizgiem lub Ecsenius Stigmatura bo z tego co czytałem to pasowałyby do akwarium o tej wielkości, ta druga ryba też ostatnio mi wpadła w oko. Tylko, że Discordipinnę widziałem tylko na olx i nie wiem czy można zawierzyć sprzedającemu. Pytanie też czy one mogłyby być razem w akwarium.

37 minut temu, Arek77 napisał:

babka symbiotyczna z krewetką

Mogłem mieć, ale się nie zdecydowałem bo chyba wolę sam kształtować wygląd akwarium. ;)

38 minut temu, Arek77 napisał:

Gobiosoma oceanops

Też jest na liście. :D Ciągle też podoba mi się Nemateleotris decora tylko nie wiem czy akwarium nie za małe dla niej.

40 minut temu, Arek77 napisał:

4-5 sexykrewetek i .... pustelnika halloween.

Tutaj raczej będzie Lysmata debelius i Paguristes cadenatki (jest zdaje się trochę mniejszy i mniej agresywny niż halloween)

Pytanie czy taka obsada nie będzie za duża do tej kostki. Druga sprawa to dostępność tych gatunków w sklepach bo raczej nie jest to standardowa obsada. Zdaje się, że kolejność wprowadzania ryb w morskim ma znaczenie więc od której należałoby zacząć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Arek77 napisał:

discordipinna griessingeri

pełna zgoda, bardzo ciekawa rybka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, NAP napisał:

pełna zgoda, bardzo ciekawa rybka

Miałeś może? Możesz coś więcej o niej powiedzieć typu łatwość w utrzymaniu, karmienie, agresywność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, chris_ek napisał:

Miałeś może? Możesz coś więcej o niej powiedzieć typu łatwość w utrzymaniu, karmienie, agresywność?

niestety nie miałem, natknąłem się na tę rybkę w jednym ze sklepów kiedy już miałem skompletowaną obsadę. Ale zrobiła na mnie wtedy wrażenie.

Co do agresji, karmienia itd, to generalnie babki nie są jakieś trudne w utrzymaniu.

Edytowane przez NAP (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry wczoraj:

Zasolenie  = 34 ppt

pH = 8,08 - miernik elektroniczny pomiar południe(było 8,16)

KH = 8,6 - test Salifert (było 7,7)

Mg = 1425 - test Salifert (było 1470)

Ca = 430 - test Salifert (było 440)

PO4 = 0,25 - test Salifert (było 0,5)

NO3 = 2 - test Salifert (było 10)

Temperatura = 26

Nie wiem czy ja jestem niedokładny czy też powtarzalność pomiarów mam kiepską, ale ostatni tydzień miałem wolne od akwarium (a może raczej akwarium miało wolne ode mnie ;)) i znowu lekka huśtawka parametrów. Rozumiem spadek azotanów i fosforanów bo trochę widać to po koralach, chociaż pewnie bardziej odpowiadają za to glony zielone, które opanowały każdy oświetlony kawałek skały.

Zastanawia mnie jak, nie mając miernika, określić czy mam wystarczającą ilość oświetlenia. Tak patrzę na nowe przyrosty Tubipory i nie wiem z czego wynika ich prawie brak koloru.

tubipora.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Mg = 1425 - test Salifert (było 1470)

Ca = 430 - test Salifert (było 440)

To są minimalne różnice i wg mnie w granicach błędu pomiarowego.... jest ciepło i kropelki mogą mieć ciut inną objętość. Wg mne przy takich różnicach (pon. 5%) dopiero kilka pomiarów np co 3-5 dni mogą wskazać tendencję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.