Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualizacja dwutygodniowa.

Parametry tydzień temu/dzisiaj:

Zasolenie  = 34/34 ppt

pH = 7,8/7,86 - miernik elektroniczny pomiar rano (było 8,08)

KH = 6,4/6,7 - test Salifert (było 8,6)

Mg = 1425/1440 - test Salifert (było 1425)

Ca = 420/435 - test Salifert (było 430)

PO4 = 0,5/0,65 - test Salifert (było 0,25)

NO3 = 1/1 - test Salifert (było 2)

Wygląda na to, że poprzedni pomiar był niedokładny (ten 8,6) ponieważ KH ciągle spadało - od piątku powoli koryguję za pomocą KH+ od AF.

Ponad tydzień temu pojawiły się pierwsze plamy cyjano (na piasku i skale). Po zdmuchnięciu na skałę nie wróciło, ale na piasku pojawiło się w trzech miejscach. Niby bardzo się nie panoszy, ale przy takim stosunku NO3/PO4 postanowiłem nie czekać i dodałem Rowa ExPhos do filtra oraz delikatnie dozuję KNO3. W planach przejście na karmienie mrożonkami.

Doszło kilka nowych szczepek korali: Caulastrea CandyCane oraz pistacjowa/miętowa (chyba), kilka odmian Zoa, Pachyclavularia violacea, Heliopora coerulea, Rhodactic czerwony

Doszła też pierwsza rybka: Trimma cana - niestety po wpuszczeniu jak poszła w skały to od piątku jej nie widziałem :(

Zastanawia mnie ten wysoki poziom Mg - sól AF ma 1300-1360 więc nie bardzo wiem skąd może się brać? Może powinienem zrobić test świeżej solanki?

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, chris_ek napisał:

Trimma cana

bardzo mnie ta rybka zaciekawiła 

co do piachu kup kilka nassariusów - babka to przy naszych małych szkiełkach dość dyskusyjna sprawa

mnie się trafił bob budowniczy - ale mała menda jest przeciekawa i niech se grzebie w tym piachu :) - syfu nie mam i nie miałem po wpuszczeniu babki (całość ryły wcześniej ślimaki dokładnie), ale mała menda usypuje sobie już drugi kopiec Kościuszki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, chris_ek napisał:

NO3 = 1/1 - test Salifert (było 2)

Test saliferta ma zakres od 2. Rozumiem, że intensywność koloru była mniejsza niż przy 2 ale wykrywalna?

20 minut temu, chris_ek napisał:

dodałem Rowa ExPhos do filtra oraz delikatnie dozuję KNO3

Przy wykrywalnych azotanach bym był ostrożny z tym dodawaniem jonów azotanowych, ja bym lekko zwiększył karmienie a  fosforany powinien wyłapać adsorber. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, lukas79 napisał:

bardzo mnie ta rybka zaciekawiła 

Miały być dwie, niestety jak zajechałem do sklepu to ponoć druga schowała się w skałę i nie mogli znaleźć. Szkoda może przy dwóch byłyby trochę odważniejsze.

9 minut temu, lukas79 napisał:

co do piachu kup kilka nassariusów

Mam dwie sztuki, z czego jeden bardziej się zakopuje a drugi raczej tylko po powierzchni łazi.

10 minut temu, lukas79 napisał:

babka to przy naszych małych szkiełkach dość dyskusyjna sprawa

Raczej babki tu nie planuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja babki też nie planowałem :) - ale pojechałem z żoną po korale i nie chciała wyleźć ... ale generalnie nie żałuję 

dokup kilka ślimaków - u mnie wszystkie buszują pod piachem i nawet bez babki nie było żadnego syfu 

o tym rybsonie to muszę mocniej postudiować 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Test saliferta ma zakres od 2. Rozumiem, że intensywność koloru była mniejsza niż przy 2 ale wykrywalna?

Wspomogłem się aplikacją Aquarium Note :D, ale tak na moje oko było przy patrzeniu z boku 2 a więc niby 0,2 ppm. Tak naprawdę chodzi o to, że jest wykrywalny.

 

6 minut temu, Arek77 napisał:

Przy wykrywalnych azotanach bym był ostrożny z tym dodawaniem jonów azotanowych, ja bym lekko zwiększył karmienie a  fosforany powinien wyłapać adsorber. 

Dałem dawkę NO3 na poziomie 1 ppm, a z karmieniem to nie bardzo mam obecnie kogo (bo nie wiem czy jeszcze rybka żyje) i czym (mam obecnie tylko suchy). Zapomniałem dodać, że dodaję też fitoplankton, ale nie wiem jak wpływa on na poziomy NO3/PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj przed podmianą:

Zasolenie  = 33 ppt

pH = 7,76 - miernik elektroniczny pomiar rano (było 7,86)

KH = 8,15 - test Salifert (było 6,7)

Mg = 1455 - test Salifert (było 1425)

Ca = 410 - test Salifert (było 435)

PO4 = 0,1 - test Salifert (było 0,65)

NO3 = 2 - test Salifert (było 1)

KH ogarnięte, powoli podbiję jeszcze do 9 i na razie tak będę utrzymywał.

Rowa sprawuje się świetnie - na tygodniu jak sprawdzałem to było 0,03 i gdyby nie codzienne przekarmianie korali to pewnie byłby 0. Natomiast w ogóle nie mogę podbić NO3 - karmię porządnie codziennie, dozowałem dwa razy po 1ppm KNO3 - i na koniec tylko 2ppm? Nie wiem czy mam tak duży pobór czy coś wyciąga go z wody?

Co do plag to dino pojawia się tylko w jednym miejscu na górnej półce - dzisiaj odessane, przedmuchane, do obserwacji.

Cyjano niestety coraz bardziej się rozprzestrzenia i oprócz jednej plamy z przodu zajęło prawie cały lewy bok. Rozprzestrzenia się tylko na piasku. Dzisiaj już nie przedmuchiwałem tylko odessałem razem z warstewką piasku, zobaczymy co będzie się dalej działo.

Tak dla unaocznienia jak to wyglądało.

2039705813_Trimmacana.thumb.jpg.8c39db444936904d92c68f9f96d4790a.jpg

Tu bardziej chodziło mi o uchwycenie rybki bo okazało się, że przeżyła i staje się coraz śmielsza. :DCiągle zamierzam dokupić tę drugą, nie wiem tylko czy nie będzie teraz agresji między nimi.

Ogólnie oprócz cyjano to nie jest źle. Sporo obserwuję i staram się uczyć reagowania korali żeby móc określić czy dane miejsce jest dla niego odpowiednie. "Udało" mi się przypalić światłem jednego zoathusa jak postawiłem go na półce wyżej. Zaważyłem też jak rozmnaża się Discosoma przesuwając się na skałce. Ogólnie "Marceli szpak dziwi się światu";):D

 

discosoma.thumb.jpg.51645fc4d5a32ab1986916b84ef2c84e.jpg

3 godziny temu, Marianna napisał:

Krzysiu dawaj jakieś foty całości jak to teraz u Ciebie wygląda?

Dzisiaj już trochę ogarnięte więc taka fotka na szybko. Częściowo wiem już do jakiego wyglądu będę dążył a część jest jeszcze poligonem doświadczalnym.

akwarium_calosc.thumb.jpg.71f05de09f6c28d3506108b0acdfadbb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bajka Panie, u Ciebie takie zalesienie, że prawie miejsca już braknie. już wygląda fajnie, a co dopiero będzie jak to wszystko się rozrośnie. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Marianna napisał:

No bajka Panie, u Ciebie takie zalesienie, że prawie miejsca już braknie. już wygląda fajnie, a co dopiero będzie jak to wszystko się rozrośnie. :)

 

Do bajki to jeszcze daleko ale dzięki za miłe słowa. :)Faktycznie miejsca obecnie jest jakby mało, ale to przez ten chaos ze szczepkami różnych koralowców - jak ogarnę co gdzie ma być to jeszcze sporo miejsca się zwolni.

Dzisiaj doszła druga Trimma cana i właśnie się zastanawiam czy nie przesadziłem - do tylu cukiereczków dodałem jeszcze dwie babki cukrowe ;) może teraz dla zrównoważenia powinienem dodać miętypieprzowej :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry wczoraj przed podmianą:

Zasolenie  = 34 ppt

pH = 7,77 - miernik elektroniczny pomiar rano (było 7,76)

KH = 7,85 - test Salifert (było 8,15)

Mg = 1500 - test Salifert (było 1455)

Ca = 420 - test Salifert (było 410)

PO4 = 0,25 - test Salifert (było 0,1)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2)

Kilka odmian zoa przestało się otwierać więc skręciłem trochę intensywność świecenia (sądzę, że w tym była przyczyna) przez co stanęła na chwilę konsumpcja KH i teraz na nowo się ustala - stąd spadek KH. NO3 podbite więc cyjano powoli odchodzi, dino właściwie nie widuję. PO4 podskoczyło więc wymieniłem ROWĘ.

Żeby nie było tak fajnie to kilka polipów zoa w ciągu dwóch dni skurczyło się i po prostu zanikło :(Poza tym jedna odmiana ma chyba coś co wygląda jak w tym linku

https://nano-reef.pl/forums/topic/100492-skurczone-zoa/

Najpierw tak wywinął się pojedynczy polip na oddzielnej podstawce ale wtedy myślałem, że go przypaliłem światłem bo był dwie półki wyżej niż inne :unsure:. Niestety ostatnio to samo dzieje się z dwoma polipami na drugiej podstawce. :( Te zoa są od dwóch tygodni, na czystych podstawkach, wydipowane przed włożeniem, potem ładnie się otwierały - nie wiem jak mógłbym im pomóc.

Zrobiłem też test świeżej solanki i chyba trochę mi się wyjaśniło:

Zasolenie  = 36 ppt - staram się przy okazji podmian trochę korygować zasolenie w akwarium

KH = 7,7

Mg > 1500 - zabrakło skali, dwie "krople" jeszcze dodałem dodatkowo

Ca = 435

Zdaję sobie sprawę, że przy wyższym zasoleniu wszystkie parametry będą wyżej ale trochę się zdziwiłem - według AF Reef Salt przy 35ppt powinno mieć: KH=7,7-8,3, Ca=440-460, Mg=1360-1420

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak używałem soli AF to też miałem Mg 1500 przy zasolenie 35. Reszta zgodnie z etykieta. Zmianielem na Ref Salt i problem z za wysokim Mg się skończył. Może ten produkt tak ma.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ja mam nauczkę na przyszłość żeby nic nie brać na wiarę a papier przyjmie wszystko. Zanim nie zmierzyłem to zachodziłem w głowę skąd może się brać. Podejrzewałem skałę albo piasek zamiast wykluczyć najbardziej oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A naprawdę uważasz że o tyle podwyższony magnez mógł mieć negatywny wpływ na życie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

A naprawdę uważasz że o tyle podwyższony magnez mógł mieć negatywny wpływ na życie???

Nie i nigdzie tak nie napisałem. Ja dopiero stawiam pierwsze kroki w akwarystyce morskiej i może faktycznie za dużą wagę przykładam do numerków, ale lubię gdy obie strony równania się zgadzają. Sprawdziłem jeszcze jedno - według testu na reefhub test Saliferta zawyża pomiar Mg :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, chris_ek napisał:

według testu na reefhub test Saliferta zawyża pomiar Mg :unsure:

U mnie zaniża :huh:Pokazywał 1410-1470 gdzie po testach ICP wyszedł magnez na poziomie 1500.

Wysokie stężenia magnezu są  bezpieczne do ok.1600 mg/l także nie ma tragedii .

Wyższe wartości powodują zachwianie równowagi chemicznej w podaży wapnia, co prowadzi do rozpuszczania tkanek w koralach miękkich i odrywania się tkanek w koralowcach SPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 7,75 - miernik elektroniczny pomiar rano (było 7,77)

KH = 7,7 - test Salifert (było 7,85)

Mg = 1440 - test Salifert (było 1500)

Ca = 445 - test Salifert (było 420)

PO4 = 0,25 - test Salifert (było 0,25)

NO3 = 10 - test Salifert (było 5)

Azotany poszły w górę więc pojawiły się glony. Ogólnie może nie jakaś tragedia, ale szyby potrafi nieźle zaatakować plus w kilku miejscach rosną jakieś kłaczki. Zastanawiam się nad jakąś metodą redukcji NO3/PO4.

W tym tygodniu zaobserwowałem pierwsze kropeczki glonów wapiennych - to chyba dobra oznaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 7,85 - miernik elektroniczny pomiar rano (było 7,75)

KH = 8,0 - test Salifert (było 7,7)

Mg = 1500 - test Salifert (było 1440)

Ca = 420 - test Salifert (było 445)

PO4 = 0,25 - test Salifert (było 0,25)

NO3 = 5 - test Salifert (było 10)

Zmiana uzupełniania poziomu KH z KHPlus na ReefBuffer mam nadzieję podniesie trochę także pH.

Zastosowany preparat Aiptasia-X ponieważ jedna sztuka, która była od jakiegoś czasu zaczęła się chyba rozsiewać bo znalazłem drugą wśród zoa - mam nadzieję, że to je wyeliminuje i że nie rozsiała się w innych miejscach.

Ogólnie akwarium chyba się stabilizuje, cyjano widać tylko w piasku przy szybach, dino chyba w ogóle odeszło. Następny krok to lekko podkręcić jasność świecenia lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minutes ago, chris_ek said:

Nie mam jakiś aktualnych zdjęć, trochę ostatnio robiłem przemeblowań i roszad, teraz już wygaszone, coś pstryknę jutro.

Koniecznie, w końcu nie samymi parametrami człowiek żyje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że ciągle się uczę to obecny układ jest trochę dziełem przypadku i eksperymentowania. Lewa strona, a przynajmniej jej dolna część, na razie tak zostanie. Poczekam jak to zarośnie i ewentualnie wtedy będę robił jakieś tutaj ruchy. Prawa strona powoli też zaczyna mi się klarować. Natomiast nadal nie bardzo wiem jak zagospodarować górę.

Z góry uprzedzam, że fotograf ze mnie kiepski a pstrykane zwykłym telefonem.

Ogródek acan

large.IMG_20210806_174733_Easy-Resize_com.jpg.f499aae3312e1b0f360dc57c48c919d5.jpg

Grzybki

large.IMG_20210806_174824_Easy-Resize_com.jpg.029105c864569d014cff3fe123c6bf4e.jpg

i jeszcze grzybki

large.IMG_20210806_174835_Easy-Resize_com.jpg.0eb58b283a36b9847bc57c9ccbf37462.jpg

trochę zoa

large.IMG_20210806_174847_Easy-Resize_com.jpg.3bfa7e487ac060a3e171fae1621e1cea.jpg

trochę góry

large.IMG_20210806_175045_Easy-Resize_com.jpg.dd3bb6bf561054f847dc4a90d5f9d597.jpg

trochę środka

large.IMG_20210806_175110_Easy-Resize_com.jpg.6b7ddce15b4f1ffb8d196cd4ccd0cd85.jpg

a tak wygląda lewa strona

large.IMG_20210806_175236_Easy-Resize_com.jpg.2f5fc95c96e2006e1f0b37e9c91dc039.jpg

tak prawa (naprawdę słabo)

large.IMG_20210806_175209_Easy-Resize_com.jpg.37c5e4f9df34f6958708f889fbd06c72.jpg

no i przód

large.IMG_20210806_175336_Easy-Resize_com.jpg.4380f178c9392e2d1bc25087680a3d33.jpg

a tak podoba mi się najbardziej

large.IMG_20210806_194851_Easy-Resize_com.jpg.d5f9e47041a6c19c2bb634badc7cef63.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marianna napisał:

Nieźle to zaczyna zarastać, niedługo Ci miejsca zabraknie, super :)

Dzięki. Co do "zarastania" to niestety ale tylko miękasy trochę się rozrastają, reszta pompuje się ładnie ale przyrostów raczej nie widać. Mam zamiar podkręcić światło i zobaczymy jaka będzie reakcja.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 7,93 - miernik elektroniczny pomiar rano (było 7,85)

KH = 7,7 - test Salifert (było 8,0)

Mg = 1470 - test Salifert (było 1500)

Ca = 400 - test Salifert (było 420)

PO4 = 0,10 - test Salifert (było 0,25)

NO3 = 2 - test Salifert (było 5)

Podawanie KHBuffer chyba przynosi zamierzony skutek w postaci wyższego pH trzeba tylko jeszcze trochę podciągnąć poziom KH. Poziom Ca od jakiegoś czasu zaczyna być coraz niższy więc widać że samymi podmianami nie uda się już utrzymać pożądanego poziomu - trzeba zacząć suplementację.

Poziom nutrientów zdaje się spadać, ale w sobotę pomiar fosforanów Hanką wyniósł 0,22 :o Traktuje więc to w ten sposób, że poziom spada ale nadal jest na trochę za wysokim poziomie - przynajmniej jeżeli chodzi o fosforany.

Od dzisiaj zwiększony trochę poziom oświetlenia - mam nadzieję, że nie wywali mi glonami. Co do samych glonów to ostatnio codziennie czyszczę szyby z brązowego nalotu, pojawiają się też kępki jakiś zielonkawych glonów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.