Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 37 ppt

pH = 8,01 - miernik elektroniczny (było 8,09)

KH = 8,6 - test Salifert (było 8,45)

Ca = 425 - test Salifert (było 430)

Mg = 1365 - test Salifert (było 1335)

PO4 = 0,05 - test Hanna (było 0,05)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2)

Chyba mogę potwierdzić, że wcześniejsza duża konsumpcja Ca była spowodowana przez ekspansję glonów wapiennych. Obecnie przy dużo niższych poziomach nutrientów glony wapienne przystopowały i pobór Ca spadł z 60 do 40 ppm na tydzień.

Przestawiłem alveoporę i widać, że brakuje jej światła bo strasznie się wyciąga.

alveo1.thumb.jpg.aa7cf17f4f068c24ea485c5d4935f6cb.jpg

Doszła lobophylia a raczej jej ćwiartka ;)

lobo1.thumb.jpg.2b874a22ee3c68a045f7c7982a1d7b31.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 37 ppt

pH = brak - miernik elektroniczny zastrajkował

KH = 7,85 - test Salifert (było 8,6)

Ca = 425 - test Salifert (było 425)

Mg = 1350 - test Salifert (było 1365)

PO4 = 0,06 - test Hanna (było 0,05)

NO3 = 10 - test Salifert (było 5)

Pomiary nutrientów mogą być trochę przekłamane bo zwykle najpierw pobieram wodę do testów a potem wlewam kilka kropel PhytoMix a dziś zrobiłem odwrotnie :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,21- miernik elektroniczny

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,85)

Ca = 405 - test Salifert (było 425)

PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,06)

NO3 = 10 - test Salifert (było 10)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 8,14- miernik elektroniczny

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 410 - test Salifert (było 405)

PO4 = 0,02 - test Hanna (było 0,03)

NO3 = 5 - test Salifert (było 10)

Czerwona digitata, którą mam od bardzo dawna, w końcu zaczęła rosnąć, niestety zamiast do góry to bardziej na boki.

digi_1.thumb.jpg.cbfae4b43c0c1f46d07e126ccdfc9b32.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 8,08- miernik elektroniczny

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 400 - test Salifert (było 410)

PO4 = 0,02 - test Hanna (było 0,02)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 8,19- miernik elektroniczny

KH = 7,3 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 400 - test Salifert (było 400)

PO4 = 0,09 - test Hanna (było 0,02)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Skok fosforanów skutkiem usunięcia glonów jakie ciągle mi wyrastają na wylocie z filtra plus dwa razy w tygodniu karmiłem Reef Roids.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 37 ppt

pH = 8,13- miernik elektroniczny

KH = 8,3 - test Salifert (było 7,3)

Ca = 430 - test Salifert (było 400)

PO4 = 0,00 - test Hanna (było 0,09)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Z racji tego, że od poprzedniego postu nie było podmian wody to dzisiaj pójdzie trochę większa podmiana (10 l).

Przez ten czas w akwarium nic wielkiego się nie zadziało i wszystko wygląda w miarę dobrze. Jednak mam wrażenie, że koralom czegoś brakuje (oprócz fosforanów) dlatego ta większa podmiana. Planuję też wysłać ICP dla sprawdzenia obecnej suplementacji ale to dopiero za tydzień/dwa.

Te zera na fosforanach trochę mnie zdziwiły bo bardzo mi się rozpanoszyła valonia więc myślałem, że fosforanów jest w bród - chyba, że to ona je skonsumowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tego korala jako Favia dragon soul z renomowanego skepu. Jednak przeglądając wątek @katani to bardzo przypomina mi jego Goniastree dragon soul. Jednak jak przejrzałem https://pl.reeflex.net to tam nie ma takiej Goniastrei a jest tylko Favia. Żeby było ciekawiej to wcześniej miałem już korala nazwanego Favia dragon soul i moim zdaniem różnił się od tego. Sam nie wiem co teraz mam :unsure: .

Poniżej zdjęcie zaraz po zakupie oraz teraz.

koral1.jpg.b148b6343213607228564ad4361d9510.jpgkoral2.jpg.2e26a1acc5890491c0d4b6c7321488f7.jpg

A tu poprzedni dragon soul

koral3.jpg.a9b73f6d3d98dab643d7850c9ad06083.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi koralami jest zadyma ;)

Wg http://www.coralsoftheworld.org/synonymy_lookup/

goniastreii jest grubo ponad 30 gatunków...

favii pod 60...

favites ponad 40...

...I konia z rzędem temu, kto z akwarystów w domu odróżni Goniastrea deformis od Favia maxima i od Favites bestae. Przy oznaczaniu tych korali często wytrawia się szkielet z tkanki i wtedy na podstawie budowy szkieletu określa gatunek... czy też rodzaj. I dwa konie z rzędem sprzedawcy, który w ogóle przywiązuje uwagę do tego jaki gatunek korala sprzedaje. Zazwyczaj jest acropora, goniopora, favia, favites, blastomussa, acanthastrea itd. A jak są cokolwiek opisane, to zazwyczaj kompletnie pomylone. A przecież to gatunek określa, czy będzie to zwarty krzak, talerz, drzewko, jak szybko rośnie i ile światła potrzebuje...

A teraz popatrz na zdjęcie mojej platygyry... wejdźna zstronkęna górze i powiedz mi, który to koral: Goniastrea australensis, Platygyra daedalea, a może jeszcze inna platygyra, albo całkiem inny gatunek...

 

P_20221127_155709

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

A teraz popatrz na zdjęcie mojej platygyry... wejdźna zstronkęna górze i powiedz mi, który to koral: Goniastrea australensis, Platygyra daedalea, a może jeszcze inna platygyra, albo całkiem inny gatunek...

Nawet nie będę próbował... ;) a tak z ciekawości to Ty wiesz czy używasz nazwy pod którą go kupiłeś.

Ale zastanawiałem się z jeszcze jednego, dość ważnego, powodu - wiedząc jaki to jest gatunek możesz go umieścić obok innych przedstawicieli tego gatunku nie bojąc się, że poparzy lub zostanie poparzony. Chyba, że jak koral jest z tych agresywnych to nie patrzy na "gatunek " i parzy wszystko co w zasięgu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, chris_ek napisał:

nie bojąc się, że poparzy lub zostanie poparzony.

Pod warunkiem, że naprawdę są tego samego gatunku. Już w obrębie rodzaju będą się parzyć, lub ograniczać wzrost. Np. blastomussa merletti ogranicza wzrost blastomussy wellsi, chociaż jej bezpośrednio nie parzy. A już u acropor walki międzygatunkowe to codzienność.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem już skąd roznosiła i się valonia: zadomowiła się za kratką spływową Tidala. Tidala wymieniłem na ten sam model ponieważ na wylewce ciągle odrastały mi glony włosowate. Stary po czyszczeniu będzie jako zapas. Przy okazji przypomniałem sobie jak głośny jest ten filtr zanim się trochę nie ułoży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś niedobrego dzieje się z jedną gonioporą. Od podmiany wody przestała się pompować, choć obok dwie inne bez żadnych zmian. Dzisiaj ją wyciągnąłem, zrobiłem lekki dip (nic niepokojącego nie wypadło), oczyściłem z kilku ślimaków osiadłych i wsadziłem z powrotem tylko trochę dalej od czerwonej. Nie wiem czy coś jej nie pasuje w parametrach, czy może ta czerwona zaczęła jej przeszkadzać (były tak koło siebie już kilka miesięcy). Ze zmian ostatnio to trochę zwiększam poziom oświetlenia - tak co tydzień ze 2%.

Tak wygląda przed dipowaniem

goniopora2.thumb.jpg.8869aa11be0fb2e1d7832a707143775d.jpg

A tak we wrześniu

gniopory2.thumb.jpg.cee4eca4f92ee851be63da9dc29b90d1.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak, generalnie gonio tak ma niestety, u siebie mam 8 sztuk, z roznych zrodel i rozne kolory, generalnie potrafia zastrajkowac z dnia na dzien, i niestety powiem Ci ze trzeba dac im czas zeby same wrocily na dobre tory, inna sprawa ja zauwazylem na swojich okazach ze nie przepadaja za dipowaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kokomag napisał:

Powiem Ci tak, generalnie gonio tak ma niestety, u siebie mam 8 sztuk, z roznych zrodel i rozne kolory, generalnie potrafia zastrajkowac z dnia na dzien, i niestety powiem Ci ze trzeba dac im czas zeby same wrocily na dobre tory, inna sprawa ja zauwazylem na swojich okazach ze nie przepadaja za dipowaniem

Cóż, mleko się już wylało. Dipowalem bo gdzieś przeczytałem, że źle znoszą zbieranie się detrytusu lub zaglonienie. A co robisz jak za długo są pozamykane, chyba nie czekasz z założonymi rękoma patrząc jak Ci koral schodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze zadna mi nie zeszla:) przestaw w inne miejsce w mocniejsza cyrkulacje. inna sprawa to to ze z gonioporami jest tak ze potrafia bez przyczyny zejsc w kilka dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry wczoraj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 37 ppt refraktometr optyczny, 35,7 elektroniczny tester zasolenia

pH = 8,17- miernik elektroniczny

KH = 8,0 - test Salifert (było 8,3)

Ca = 415 - test Salifert (było 430)

Mg = 1365 - test Salifert (było 1350)

PO4 = 0,02 - test Hanna (było 0,00)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Wysłałem test ICP.

Zaopatrzyłem się w końcu w miernik zasolenia elektroniczny i wygląda na to, że mój refraktometr optyczny przekłamuje (kalibrowany na płynie 33 ppt) - zobaczymy co ICP powie. Sprawdzałem w międzyczasie pożyczonym salimetrem spławikowym ale ten praktycznie ciągle pokazywał podobną wartość więc zaniechałem.

Pomiar PO4 chyba trochę zaniżony bo podczas wykonywania testu zająłem się na chwilę czymś innym i miernik zdążył się wyłączyć.

Co do asterin to przestałem na nie polować bo widzę je tylko wcześnie rano i tylko na skale pokrytej glonem wapiennym - mam wrażenie, że tylko nim się żywią. Mam nadzieję, że tak pozostanie a w sumie przy okazji trochę odblokowują pory skały.

Co do ślizga to zmiana podawanego pokarmu chyba rozwiązała problem. Zacząłem podawać mu granulki dla ryb roślinożernych i od dłuższego czasu nie widzę żadnego podgryzania zielonych koralowców (chyba, że obecny problem z gonioporą to jego sprawka).

Tak wygląda zdmuchnięta tkanka korala przez zbyt mocny strumień z cyrkulatora.

koral1.thumb.jpg.67941624654a11fc041d5cf2d022177c.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły wyniki ICP z AF. Ogólnie chyba nie jest źle. Z tego co ja zauważam to mam dość wysoki poziom sodu i potas wyższy niż wapń. Nie wiem czy próbować uzupełniać brakujące pierwiastki czy też nie ma potrzeby.

856560662_icpaf.thumb.jpg.e21cf0196927e7bca0511378b90c6a52.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35,8 elektroniczny tester zasolenia

pH = 8,22- miernik elektroniczny

KH = 7,5 - test Salifert (było 8,0)

Ca = 415 - test Salifert (było 415)

PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,02)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Co do pH to niby wczoraj było spore wietrzenie i praktycznie od popołudnia nikt nie przebywał w pokoju ale mimo wszystko poziom trochę wysoki - trzeba zrobić kalibrację miernika.

Goniopora nadal obrażona, próbuję jeszcze nie ingerować, zamieniłem ją tylko miejscami z czerwoną.

Z innych rzeczy to jakiś czas temu podpiąłem miernik mocy żeby zobaczyć ile mocy pobiera akwarium oraz, a może przede wszystkim, ile wat pobiera lampa. Skoro nie mam dostępu do miernika PAR to przynajmniej w ten sposób chciałem sprawdzić moc świecenia. Trochę zdziwiłem się bo miernik pokazał 30 W na samej lampie. Chwila konsternacji, sprawdzania i okazało się że nie ogarnąłem ustawień radiona - jeden suwak odpowiadający za moc wszystkich kanałów był ustawiony na 50%. Od tego czasu powoli zwiększam co tydzień/dwa moc o jakieś 2%. Obecnie dochodzę do 100% na tym suwaku, niestety ze dwa miesiące temu zepsuł się miernik i nie wiem iloma watami obecnie świecę. Nadal nie jest to jednak maksymalny poziom jaki można uzyskać.

Z końcem października zrezygnowałem z wkładania waty do kaskady jako filtracji mechanicznej - jak do tej pory nic nie "wybuchło" a i woda nie jest jakaś brudniejsza. Plusem jest to, że oczywiście nie muszę co kilka dni wymieniać tej waty, akwarium zrobiło się też cichsze a także nie ma efektu chlapania kropelkami wody dookoła.

Zauważyłem dziwną rzecz: na szybie w miejscu największego wypływu strumienia z kaskady zebrały się wirki a wcześniej widziałem tu skupisko ślimaków. Nie wiem z czym to powiązać - lepiej natleniona woda, więcej pokarmu niesiona z nurtem? :unsure:

Ciężko było złapać focus na tej szybie ale tak to wyglądało.

wirki_1.thumb.jpg.950258dabe702aa9fed8b4b5f3953897.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, chris_ek napisał:

zebrały się wirki

Ty się nie zastanawiaj tylko je łap i do kibla 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Maniekkkkk napisał:

Ty się nie zastanawiaj tylko je łap i do kibla 

Nie wszystkie wirki są zagrożeniem, te u mnie są już od jakiegoś czasu i widuję je tylko na szybach, nigdy nie widziałem ich na koralu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 elektroniczny tester zasolenia

pH = 8,13- miernik elektroniczny

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 435 - test Salifert (było 415)

PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,03)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Niby poziom fosforanów jest ok ale mam wrażenie, że to trochę za mało dla niektórych korali. Zechcę trochę więcej podkarmiać żeby podnieść tak do  około 0,05.

Caulastrea to też niezłe ziółko. Od jakiegoś czasu dunka z jednej strony nie pompowała się - teraz wiem dlaczego. :(

caulastrea1.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36,1 elektroniczny tester zasolenia

pH = 8,12- miernik elektroniczny

KH = 7,7 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 440 - test Salifert (było 435)

PO4 = 0,08 - test Hanna (było 0,03)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

W obu ICP wyszedł wysoki poziom sodu więc zmieniłem suplementację azotu z NaNO3 na Ca(NO3)2x4H2O - co prawda wpływ dodawanego azotanu sodu na ogólny poziom sodu był niewielki ale skoro miałem azotan wapnia...

Następna z instynktem zabójcy <_<

favites.jpg.18c7dbe92ce94408673a15e274705ef9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.