Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepsze w tym wszystkim to jest powolne zdobywanie upatrzonego korala. Pięknie to wszystko rośnie, ale czy nie za szybko. Ja mam malutką kostkę i powoli podmieniam korale z początku uruchomienia na nowe bo się nie mieszczą. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36,1 elektroniczny tester zasolenia

pH = 8,14- miernik elektroniczny

KH = 7,3 - test Salifert (było 7,7)

Ca = 445 - test Salifert (było 440)

PO4 = 0,04 - test Hanna (było 0,08)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Ponieważ mam nutrienty dość nisko to od ponad miesiąca nie stosuję VSV i zauważyłem jakby ogniska cyjano na styku piasku z szybą.

piach1.jpg.a8a40e331722c5473b5718f69f5fdc03.jpg

Przy stosowaniu VSV tego nie było. Plan mam taki, żeby podbić jeszcze nutrienty i zacząć stosować na nowo pożywkę dla bakterii.

Co do oświetlenia to doszedłem do 100% na jednym suwaku, ale to nadal w maksymalnym punkcie tylko 60% mocy lampy. Będę więc zwiększał dalej tym bardziej, że patrząc na te zoasy to mają trochę za mało światła bo wyciągają się i są grube jak palec.

zoa1.jpg.7c7c569c1884948d7411477d3fa49b9e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36,2 elektroniczny tester zasolenia

pH = 8,16- miernik elektroniczny

KH = 7,3 - test Salifert (było 7,3)

Ca = 430 - test Salifert (było 445)

PO4 = 0,06 - test Hanna (było 0,04)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Spadek poziomu Ca spowodowany nie zwiększoną konsumpcją a zwykłym zapominalstwem żeby w porę uzupełnić pojemniki ballinga.

Zmierzyłem na tygodniu pH około godziny 16 i miernik pokazał 8,56 :shock: - przydałoby się zmniejszyć lub całkiem przestać podawać NaOH w dzień chociaż na razie nie widzę jakiś negatywnych skutków tego. Dla pewności muszę skalibrować miernik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od długiego czasu jest u mnie jakaś odmiana bryopsis oraz valonia. Valonię próbowałem usuwać ręcznie podczas podmian ale to ostatnio nie wystarcza. Bryopsis w ogóle jest ciężko wyrwać, próbowałem raz czy dwa polać je stężonym NaOH (podczas stosowania go na aiptasie) ale nic to nie dało. Zdecydowałem w takim razie użyć fluconazole. W poniedziałek poszła dawka 250 mg i teraz czekam kiedy coś się zadzieje. Jeżeli nie będzie skutków do niedzieli to chyba nie zrobię jeszcze podmiany żeby nie zmniejszać dawki leku.

Tak wyglądają glony następnego dnia po podaniu leku.

glon1.thumb.jpg.5d109705b33a43cd5295b1a2670b0a24.jpgglon2.thumb.jpg.a9f137da3ed10b119b417d1eb7903d21.jpg

valonia1.thumb.jpg.4ceeee9ca9f4be5468d72fb4a4eec4fe.jpgvalonia2.thumb.jpg.a9ae25bcd1d2e73e410c3458cf17414f.jpg

Druga to rzecz to mam wrażenie, że korale jakoś wyhamowały, niby się pompują ale jakichś bardzo przyrostów nie widzę. Podniosłem poziom oświetlenia, zadbałem o parametry wody a nadal jakby coś było nie tak. Od paru tygodni zacząłem podejrzewać, że mój elektroniczny miernik pH coś przekłamuje.... a że nadarzyła się okazja to stałem się posiadaczem Dosera AT-1 do którego dokupiłem sondę pH z hydrometu. Tak przy okazji, jeżeli czytają to Panowie z Aqua-Trend, to proszę zróbcie porządek z tym co jest napisane w instrukcji a jak jest na prawdę. W instrukcji przeczytałem "Do prawidłowego przeprowadzenia procesu kalibracji niezbędne jest posiadanie płynów kalibracyjnych pH4 i pH9 oraz wody demineralizowanej". Zaopatrzyłem się w bufory, siadam do kalibracji a tam w mierniku możliwość wyboru 9/7, 7/4 i 9,18/7.... czyli nie mam odpowiedniego zestawu :rant: Na szczęście udało się szybko dokupić brakujący płyn, zrobiłem kalibrację, podłączyłem wszystko w zbiorniku i.... czar prysł i skończyło się rumakowanie. Na wyświetlaczu wartość pH=8,10 :o przy prawie najmocniejszym świetle. Jak lampa zaczęła przygasać to już było tylko 7,90 a dzisiaj rano najniższy wynik to 7,56. Czyli dotychczasowy miernik można sobie wsadzić w buty a ja mam problem w drugą stronę niż on pokazywał - jak zwiększyć poziom pH w zbiorniku. Na pewno najpierw zrobię za dzień/dwa ponowną kalibrację. Jak to nic nie zmieni to zacznę lać tylko NaOH, sprawdzę czy wieczorne wietrzenie coś pomaga i zobaczymy co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze raz kalibrację sondy i nic to nie zmieniło. Czas powalczyć trochę o podniesienie pH.

Pierwsza rzecz to poziom CO2 w pokoju gdzie stoi akwarium. Wczoraj i dzisiaj kilka razy robiłem wietrzenie - bez wpływu na wskazania pH. Wychodzi na to, że przynajmniej w pokoju nie mam jakiegoś bardzo wysokiego poziomu CO2.

W takim razie może w wodzie jest za dużo rozpuszczonego dwutlenku węgla na co powinno pomóc napowietrzanie. W tym celu zmieniłem ustawienie kaskady tak żeby bardziej falowała taflą wody, akwarium stało się prze z to głośniejsze ale nie ma tragedii.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano bez podmiany:

Zasolenie  = 36,1 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,57 - sonda hydromet

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,3)

Ca = 440 - test Salifert (było 430)

PO4 = 0,12 - test Hanna (było 0,06)

NO3 = 10 - test Salifert (było 5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, chris_ek napisał:

pH = 7,57 - sonda hydromet

Coś myślisz z tym robić ? troszku słabo  


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,3)

Podnieś trochę kH (np do 9)  to pH też powinno być  troszkę wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Coś myślisz z tym robić ? troszku słabo  

Wiem i staram się z tym walczyć ale chciałem po kolei wypróbować dostępne metody.

54 minuty temu, Arek77 napisał:

Podnieś trochę kH (np do 9)  to pH też powinno być  troszkę wyższe.

To też jest jedna z opcji jaką biorę pod uwagę.

Ogólnie w tym tygodniu próbowałem zwiększyć wymianę gazową poprzez zwiększenie ruchu powierzchni wody. Skutek:  najniższa wartość 7,57 a najwyższa 8,12 - czyli marnie.

Następny krok to podawanie tylko NaOH - obecnie w trakcie świecenia lampy leci także #1 z ATI Pro.

Jak ustalę na nowo dawkę dozowania to podniosę trochę KH - chyba, że wyjdzie tak, że podczas zmiany dozowania będzie wzrost KH.

Potem ewentualnie wydłużenie czasu świecenia i .... więcej mi nie przychodzi do głowy.

Pytanie tylko czy faktycznie bawić się w sprawdzanie co i jak działa czy zastosować wszystko żeby tylko podnieść pH? Ogólnie oprócz tego, że widzę zastój w akwarium to żadnych niepokojących rzeczy nie ma a takie pH pewnie miałem już długo bo dałem się zwieść odczytom poprzedniego miernika..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Pytanie tylko czy faktycznie bawić się w sprawdzanie co i jak działa czy zastosować wszystko żeby tylko podnieść pH? Ogólnie oprócz tego, że widzę zastój w akwarium to żadnych niepokojących rzeczy nie ma a takie pH pewnie miałem już długo bo dałem się zwieść odczytom poprzedniego miernika..

Na OH na pewno podniesie trochę pH, jednak przy dużym stężeniu CO2 w mieszkaniu na wzrost pow. 8.0 w nocy bym nie liczył. Sam obecnie używam NaOH zamiast węglanu sodu i pH w nocy potrafi być ponizej 7,8. 

Na szczęście za kilka tygodni zrobi się cieplej, otworzymy okna i problem z niskim pH zniknie..... przynajmniej do nastepnej zimy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci ze swojej walki ostatnie ph na czym stanelo, akwa 100l z panelem, odpieniacz tunze 9001, ph w dzien 8.3-8.5 w nocy potrafi spasc do 7.5 i tak odpieniacz czy chodzi czy nie to zmiany moze w wysokosci 0.2 stopnia, wezyk na zewnatrz bez zmian zauwazalnych, co2 scrubber zalozony rowniez bez fajerwerkow, stosowane reef buffer 8.3 z seachema srednio mi sie to sprawdzilo bo przy malej dawce nie trzyma dlugo parametru a przy wiekszej podnosi znacznie kh, nastepnie kalkwaser kroplowka ale tu tez bardziej podnosilo kh niz ph, ostatecznie zrobilem tak ze wywalilem odpieniacz, scrubbera, buffer, kalkwasera i zostawilem baniak zeby sobie zyl wlasnym zyciem, raz w tygodniu tylko podmiany wody, dozowanie kh,ca,mg z red sea przez pompy i zapomnialem o ph bo to po nic, moze i korale jakos nie rosna, ale elegancko sie pompuja wiec sobie odpuscilem temat ph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kokomag napisał:

Powiem Ci ze swojej walki ostatnie ph na czym stanelo, akwa 100l z panelem, odpieniacz tunze 9001, ph w dzien 8.3-8.5 w nocy potrafi spasc do 7.5 i tak odpieniacz czy chodzi czy nie to zmiany moze w wysokosci 0.2 stopnia, wezyk na zewnatrz bez zmian zauwazalnych, co2 scrubber zalozony rowniez bez fajerwerkow

Do zapamiętania: wapno sodowane działa, ale w wilgotnym środowisku! Widzę, że wielu źle go używa i stąd brak działania Mam podłączone pod odpieniacza, który chodzi tylko od 5:15 do 21:30 i rano, przed załączeniem odpieniacza nie schodzi poniżej 8, a wieczorem trzyma 8.2-8.3

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, kokomag napisał:

nastepnie kalkwaser kroplowka ale tu tez bardziej podnosilo kh niz ph,

Kalkwaser podnosiło Kh? Dziwne, na jakiej zasadzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej zasadzie to nie wiem ale takie byly rezultaty, moze proszek nie odpowiedni ja mialem seachema reef kalkwasser

Kolego WWO wapno sodowane mialem i w domu i na zewnatrz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, kokomag napisał:

 

Kolego WWO wapno sodowane mialem i w domu i na zewnatrz 

Musi pracować w środowisku wilgotnym, a w domu, czy na zewnątrz niewiele zmienia jeśli pracuje w suchym:) no i moc odpieniacza też odgrywa rolę. Jeśli ten będzie zbyt mały do obsługi danego akwarium, to niewiele wniesie. Tunze 9001, to bardzo słaby sprzęt 

8 godzin temu, Arek77 napisał:

Kalkwaser podnosiło Kh? Dziwne, na jakiej zasadzie?

https://reefstable.com/blog/stabilize-reef-tank-ph-kalkwasser 

Ten artykuł wszystko fajnie wyjaśnia

 

 

 

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, wwo napisał:

Musi pracować w środowisku wilgotnym, a w domu, czy na zewnątrz niewiele zmienia jeśli pracuje w suchym:) no i moc odpieniacza też odgrywa rolę. Jeśli ten będzie zbyt mały do obsługi danego akwarium, to niewiele wniesie. Tunze 9001, to bardzo słaby sprzęt 

https://reefstable.com/blog/stabilize-reef-tank-ph-kalkwasser 

Ten artykuł wszystko fajnie wyjaśnia

 

 

 

Widzialem tem artykul, ale co z tego ja wiem co mi sie dzialo w baniaku, a odnosnie odpieniacza to nie wiem moze uzywales i masz swoja opinie do obsady ktora jest u mnie jest az nadto, bez problemu potrafi wyprac baniak do zera. Tyle w temacie, nie ma co zasmiecac watku koledze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 9004, czyli teoretycznie mocniejszy od Twojego i uważam go za nieporozumienie. Wapno u Ciebie nie zadziałało więc gdzieś zrobiłeś błąd i nie ma co się obrażać. Na tym polega dyskusja i proba zwrócenia uwagi na potencjalne błędy, a link skierowany był do Arka, bo tam jest fajnie, prosto i przejrzyście opisany wpływ kalkwassera na pH, Ca i kh

21 minut temu, kokomag napisał:

 Tyle w temacie, nie ma co zasmiecac watku koledze. 

Myśle, że nie zaśmiecamy, bo Chris_ek ma właśnie problemy z niskim pH więc podpowiedzi i wytykanie  potencjalnych błędów przy stosowaniu metod jego podnoszenia mogą mu tylko pomóc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Arek77 napisał:

Na OH na pewno podniesie trochę pH, jednak przy dużym stężeniu CO2 w mieszkaniu na wzrost pow. 8.0 w nocy bym nie liczył. Sam obecnie używam NaOH zamiast węglanu sodu i pH w nocy potrafi być ponizej 7,8. 

Obecnie mając pomiar ciągły pH (idealnie jeszcze byłoby tylko jakby był zapis 24h wartości) mogę poobserwować wpływ różnych czynników na pH w moim zbiorniku i tutaj wpływ obecności osób to jakieś 0,01.

11 godzin temu, Arek77 napisał:

Kalkwaser podnosiło Kh? Dziwne, na jakiej zasadzie?

Kalkwaser to CaOH więc jon OH- dział jak ten z NaOH

11 godzin temu, wwo napisał:

Do zapamiętania: wapno sodowane działa, ale w wilgotnym środowisku

Nigdy nie stosowałem i raczej nie będę bo nie planuję odpieniacza (przynajmniej na razie) ale też gdzieś mi się to obiło o uszy.

2 godziny temu, wwo napisał:

Myśle, że nie zaśmiecamy, bo Chris_ek ma właśnie problemy z niskim pH więc podpowiedzi i wytykanie  potencjalnych błędów przy stosowaniu metod jego podnoszenia mogą mu tylko pomóc 

Dla mnie spoko, przynajmniej widzę że ktoś czyta te moje wypociny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja sie nie obrazam:) sorry jak to tak zabrzmialo, sproboje podejsc jeszcze raz do tematu. 
 To w zwiazku z tym moze poprostu ten twor co uzywalem tak mi zadzialal, mam seachema reef kalkwaser, producent mozi zeby mieszac 3g na 4l wody zwyklej lub 6g na RO i tak tez zrobilem, roztwor wychodzil jakies 12ph, podawalem to kroplowka z pojemnika nad akwarium, moze albo za duzo podawalem albo w zlym miejscu o malym przeplywie,  

Kolego Wwo a co bys zaproponowal z odpienkow wewnetrznych?  Moze ktos przerabial aquamedica evo501

Kolego Chris_ek ty jaki masz plan na NaOH?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kokomag napisał:

Nie no ja sie nie obrazam:) sorry jak to tak zabrzmialo, sproboje podejsc jeszcze raz do tematu. 
 To w zwiazku z tym moze poprostu ten twor co uzywalem tak mi zadzialal, mam seachema reef kalkwaser, producent mozi zeby mieszac 3g na 4l wody zwyklej lub 6g na RO i tak tez zrobilem, roztwor wychodzil jakies 12ph, podawalem to kroplowka z pojemnika nad akwarium, moze albo za duzo podawalem albo w zlym miejscu o malym przeplywie,  

Kolego Wwo a co bys zaproponowal z odpienkow wewnetrznych?  Moze ktos przerabial aquamedica evo501

Kolego Chris_ek ty jaki masz plan na NaOH?

 

 

 

Do kalkwassera dopiero się przymierzam, bo jeszcze mam zbyt małe ubytki. Czytam w szczególności na amerykanskich forach i się dokształcam na przyszłość. 

Odpieniacza o jaki pytasz nie polecę, bo miałem doświadczenie właśnie tylko z 9004(dla mnie bardziej glośna zabawka niż odpieniacza), wcześniej miniflotor, a teraz mam sump, a w nim siedzi NYOS - QUANTUM 160, ale ustawiony tak, by tylko natleniał+ podbijał pH powietrzem zasysanym przez wapno sodowane. W nocy nie pracuje więc zacząłem podawać NaOH, bo chciałbym mieć przez 24h pH na poziomie ok.8.2, ale póki co dawki ballinga jeszcze małe więc to bardziej inwestycja na przyszlość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kokomag napisał:

Kolego Chris_ek ty jaki masz plan na NaOH?

Ustawiłem dozowanie NaOH przez cała dobę. Chyba w najniższym momencie było 7,66. Martwią mnie skoki pH po podaniu dawki rzędu 0,03-0,04, zastanawiam się czy nie rozbić tego dozowania na mniejsze dawki ale póki co zobaczę jaką dawkę będę podawał żeby KH było na w miarę stałym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobilem 24 dawki, czyli co godzine, rowno po 2,5ml, kh wacha mi sie miedzy 8.20 a 8.60 wedlug kh keepera w ciagu doby, jednak ph w nocy dalej spada do okolo 7.6 a w dzien 8,2. Najlepiej ph sie trzymalo jak podawalem kroplowka kalkwasera ale wtedy znowu kh mocno podbijalo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się trafić z dawką całodobową NaOH tak, że KH utrzymuje się na poziomie 7,5 (przynajmniej rano). Poziom pH obecnie oscyluje pomiędzy 7,69 a 8,28 - to spore wahania dobowe które też mnie trochę martwią. Plan jest taki żeby teraz podnieść KH w okolice 9 a to powinno trochę zmniejszyć wahania dobowe pH.

17 godzin temu, kokomag napisał:

Ja zrobilem 24 dawki, czyli co godzine, rowno po 2,5ml, kh wacha mi sie miedzy 8.20 a 8.60 wedlug kh keepera w ciagu doby, jednak ph w nocy dalej spada do okolo 7.6 a w dzien 8,2

Masz może jakieś wykresy jak to wygląda? KH keeper coś dozuje czy tylko za jego pomocą mierzysz?

17 godzin temu, kokomag napisał:

Najlepiej ph sie trzymalo jak podawalem kroplowka kalkwasera ale wtedy znowu kh mocno podbijalo.

Prawdopodobnie za dużo lałeś kalkwasser. Problem z oboma metodami (NaOH i CaOH) jest taki, że jeżeli masz niewystarczającą konsumpcję KH to nie uda się utrzymać wysokiego pH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie jutro podeslac wykresy, kh keeper sluzy do pomiarow, ale z pompa dozujaca tej samej firmy w aplikacji moge ustawic jakas wymuszona akcje np jak keeper po pomiarze kh stwierdzi ze kh jest ponizej lub powyzej moich okreslonych zakresow moge zaprogramowac np zeby dodal albo odjal automatycznie dawke jakiegos produktu z danej pompy. 

a mozesz napisac jak rozmieszales NaOH i jaka teraz masz dawke? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.