Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, kokomag napisał:

a mozesz napisac jak rozmieszales NaOH i jaka teraz masz dawke? 

Ja mam raczej niestandardowe stężenie (standardowe dla mnie to takie które w stosunku 1:1 można zamienić z ballingiem) i raczej niskie - daję 5 g NaOH na 500 ml RO. Obecnie dawka to 4 ml co godzina. Dodatkowo od dziś 4*1 ml #1 ATI pro w czasie gdy lampa najmocniej świeci - raz żeby trochę podnieść KH do 9 a dwa żeby przy największej konsumpcji nie było dużego spadku KH. Tak mnie teraz naszło, że mógłbym zrobić pomiar KH w "południe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies mi sie obilo o uszy ze NaOH mieszac 43g na 1l wody? slyszales cos? ja tak jak mowilem mam z seachema kalwkasser i tam jest 6g na 4L RO, dzisiaj bede mial inne czyste NaOh laboratoryjne i bede mieszal od nowa,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kokomag napisał:

Gdzies mi sie obilo o uszy ze NaOH mieszac 43g na 1l wody? slyszales cos? 

Nieważne jakie stężenie zrobisz, ale by lać odpowiedni przelicznik w stosunku do ballinga. Ja np.robie 8g./l NaOH i ilość  roztworu podaję mnożąc razy 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kokomag napisał:

Gdzies mi sie obilo o uszy ze NaOH mieszac 43g na 1l wody? slyszales cos?

Ogólnie 40g NaOH zastępuje 80g NaHCO3 (chyba to jest typowa wartość w metodzie ballinga). Ktoś pisał, że powinno być właśnie 43 g ale dobrze nie pamiętam dlaczego (chyba pisał to @norbi2222 na tym forum). Myślę, że dla mnie nie ma to wielkiego znaczenia skoro i tak raz na tydzień mierzę i KH i Ca.

8 godzin temu, wwo napisał:

Nieważne jakie stężenie zrobisz, ale by lać odpowiedni przelicznik w stosunku do ballinga. Ja np.robie 8g./l NaOH i ilość  roztworu podaję mnożąc razy 5

Moim zdaniem przelicznik potrzebny jest tylko do tego żeby łatwo móc zastąpić jeden roztwór drugim (NaOH i NaHCO3), jeżeli na bieżąco monitorujesz parametry to nie ma znaczenia jakie stężenie będzie miał roztwór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, chris_ek napisał:

 

Moim zdaniem przelicznik potrzebny jest tylko do tego żeby łatwo móc zastąpić jeden roztwór drugim (NaOH i NaHCO3), jeżeli na bieżąco monitorujesz parametry to nie ma znaczenia jakie stężenie będzie miał roztwór.

A co napisałem!!?!!?? Podobno wymiana jonowa musi się zgadzać(kidyś ktoś napisałł) i wszyscy za świety graał to mają), ale czy to jest takie oczywiste? Kiedyś błotko z kalkwassera było złe, a teraz super się sprawdza i co???? Jestem ciekaw opinii @Testera na ten temat.

 

 

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano bez podmiany:

Zasolenie  = 36,1 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,80 - sonda hydromet

KH = 7,7 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 440 - test Salifert (było 440)

PO4 = 0,15 - test Hanna (było 0,12)

NO3 = 25 - test Salifert (było 10)

Co do walki z bryopsis to dopiero pojawiają się jakieś pierwsze oznaki słabnięcia dlatego jeszcze bez podmiany.

Tak to obecnie wygląda.

IMG_20230304_154120.thumb.jpg.ce64cf4ca49bab36c879d7584be9dfed.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36,0 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,83 - sonda hydromet

KH = 8,9 - test Salifert (było 7,7)

Ca = 425 - test Salifert (było 440)

Mg = 1410 - test Salifert (było 1365)

PO4 = 0,12 - test Hanna (było 0,15)

NO3 = 25 - test Salifert (było 25)

Niestety z bryopsis nie udało się wygrać, nic nie zmieniło się od tygodnia. Dzisiaj robię pierwszą podmianę od podania leku, za miesiąc pewnie wrócę do ponownej kuracji tylko zwiększę dawkę leku.

Natomiast całkiem nieźle udało się powalczyć z niskim pH. Obecnie poziom waha się pomiędzy 7,78 a 8,33. Teraz pozostało trochę popracować nad zmniejszeniem wahań dobowych.

Niestety któregoś dnia po przyjściu z pracy zaskoczył mnie taki widok lobophylii gdy poprzedniego dnia była pięknie napompowana.

lobo1.jpg.5dccd25c7b25daa20d2dbf40faaffac3.jpg

Zamieniłem ją miejscami z favią ale z dnia na dzień jest tylko gorzej. Inne korale w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

 

Natomiast całkiem nieźle udało się powalczyć z niskim pH. Obecnie poziom waha się pomiędzy 7,78 a 8,33. Teraz pozostało trochę popracować nad zmniejszeniem wahań dobowych.

 

Uważasz, że 7.78 to dobry wynik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wwo napisał:

Uważasz, że 7.78 to dobry wynik?

Wcześniej było 7,55 więc patrzę w stosunku do tego, a że mogłoby być lepiej to już inna sprawa i pole do poprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36,0 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,78-8,40 - sonda hydromet

KH = 8,6 - test Salifert (było 8,9)

Ca = 410 - test Salifert (było 425)

PO4 = 0,08 - test Hanna (było 0,12)

NO3 = 5 - test Salifert (było 25)

Spadek poziomu NO3: podejrzewam, że z jednej strony poprzedni wzrost był spowodowany działaniem flukonazolu na glony a po ubiegłotygodniowej podmianie glony odżyły a z drugiej zwiększona konsumpcja koralowców (co widać po spadającym Ca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36,2 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,78-8,40 - wahania dobowe, sonda hydromet

KH = 8,6 - test Salifert (było 8,6)

Ca = 390 - test Salifert (było 410)

PO4 = 0,08 - test Hanna (było 0,08)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Widać zwiększoną konsumpcję po spadku Ca, zwiększyłem ilość #2 ATI ale co ciekawe, patrząc na zapisy w przeciągu czasu, dopiero wróciłem do tego co było na początku września.

Milka zaczęła gubić tkankę na czubku, obecnie się to zatrzymało, gdzieś znalazłem informację że milka jest wrażliwa na skoki KH.

milka1.jpg.2c8036c0bf637f0934f84a41ee4bb6cc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36,2 elektroniczny tester zasolenia

KH = 8,45 - test Salifert (było 8,6)

Ca = 385 - test Salifert (było 390)

PO4 = 0,04 - test Hanna (było 0,08)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Mimo zwiększenia ilości Ca na pompie dalej spadek - podkręcam dalej :)

Ciekawa sprawa z bryopsis - nie podawałem dodatkowej dawki flukonazolu, zacząłem robić podmianki a glon dalej zanika, jak pójdzie tak dalej to może jednak uda się go pozbyć ze zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja dwutygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36,0 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,88-8,40 - sonda hydromet

KH = 8,3 - test Salifert (było 8,9)

Ca = 395 - test Salifert (było 395)

PO4 = 0,06 - test Hanna (było 0,07)

NO3 = 10 - test Salifert (było 10)

Od paru dni w pokoju z akwarium jest ciągle przynajmniej rozszczelnione okno i od razu widać poprawę w poziomach pH.

W tym tygodniu zmieniłem dozowanie NaOH - rozbiłem na dwie dawki w ciągu godziny ze względu na skok pH przy podawaniu. Przy jednej dawce skok był około 0,04, teraz jest 0,02. Najchętniej podawałbym co 15 min albo i częściej (jak kalkwasser) ale wtedy byłby problem z karmieniem - lubię karmić korale a do tego potrzebuję zatrzymania całej cyrkulacji.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35,9 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,88-8,40 - sonda hydromet

KH = 8,15 - test Salifert (było 8,3)

Ca = 400 - test Salifert (było 395)

PO4 = 0,12 - test Hanna (było 0,06)

NO3 = 10 - test Salifert (było 10)

Chyba przesadziłem z karmieniem w tym tygodniu :(

Do tej pory corynactisy traktowałem jako urozmaicenie fauny w akwa jednak po przeczytaniu postu @Alcoholik na forum zacząłem się baczniej im przyglądać (mam jednego blisko przedniej szyby) i chyba zacznę ich trochę eliminować. Po pierwsze parzą korale (w sumie nic dziwnego) a po drugie chyba zjadają ślimaki (co mogłoby tłumaczyć dlaczego u mnie ślimaki nie namnożyły się za bardzo).

 

corynactis.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35,9 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,88-8,40 - sonda hydromet

KH = 8,45 - test Salifert (było 8,15)

Ca = 395 - test Salifert (było 400)

PO4 = 0,20 - test Hanna (było 0,12)

NO3 = 5 - test Salifert (było 10)

Azotany spadły ponieważ zmniejszyłem dozowanie CaNO3. Co do fosforanów to muszę zacząć dozować pożywkę dla bakterii.

Właśnie mija dwa lata od startu akwarium więc może parę fotek z tego tytułu.

large.IMG_20230423_222821.jpg.53215d20df83ae0e8f2a8595072ad3e7.jpglarge.IMG_20230423_222139.jpg.805cc348c687675ba83a8ce54f96b415.jpglarge.IMG_20230423_222210.jpg.b0f19b84800cc90b83055cb5e07a3d97.jpglarge.IMG_20230423_222250.jpg.892b155f2cb711821575953a0396cd9c.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35,8 elektroniczny tester zasolenia

pH = 7,80-8,40 - sonda hydromet

KH = 8,00 - test Salifert (było 8,45)

Ca = 400 - test Salifert (było 395)

Mg = 1365 - test Salifert (było 1380)

PO4 = 0,30 - test Hanna (było 0,20)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Zdecydowanie przekarmiam akwarium :rolleyes:. Pożywkę dla bakterii zacząłem stosować, kwestia dostosowania dozowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.01.2022 o 10:45, chris_ek napisał:

 

Od czwartku nad akwarium świeci Radion 15 Pro - w końcu będzie można trochę pokręcić poziom oświetlenia no i to oddawanie kolorów :D

Fotka zrobiona na szybko wieczorem więc już na niebiesko.

36164890_widokzgory.thumb.jpg.49552bf162d360cf1efbe229b586401a.jpg

Przeglądam  wątek i pytanko odnośnie tej lampy. Jak ją oceniasz ją do tej pory czy jest warta wydania tyle kapuchy, jak oddawanie kolorow i przedewszystkim jak korale zareagowały czy zauważyłeś jakiś lepszy wzrost?  Z jaką mocą obecnie świecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szyman napisał:

Przeglądam  wątek i pytanko odnośnie tej lampy. Jak ją oceniasz ją do tej pory czy jest warta wydania tyle kapuchy, jak oddawanie kolorow i przedewszystkim jak korale zareagowały czy zauważyłeś jakiś lepszy wzrost?  Z jaką mocą obecnie świecisz?

Ja jestem bardzo zadowolony, jedyne co mi trochę przeszkadza to dość słyszalny wiatrak (włącza się chwilami przy świeceniu z większą mocą). Porównanie mam niewielkie bo wcześniej świeciłem chińskim Gako (tutaj to przepaść w oddawaniu kolorów, sterowaniu i ogólnie możliwościach) i AI Prime przez chwilę testowałem (jak dla mnie świeci zbyt punktowo). Obecnie świecę na jakieś 70% w szczycie, watowo to chyba około 60W. Co do reakcji korali to dopiero po przekroczeniu 50W (o ile dobrze pamiętam) zaczęły mi rosnąć proste SPS. Gdybym miał teraz kupować to nadal bym się na nią zdecydował (warto też rozważyć G6) albo poszukał czegoś co ma jeszcze większy panel świetlny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kostce miałem własnie Ai Prime a teraz rzeźbie z diy ale po głowie ciagle chodzi jakaś kupna. Skosnoocy coraz wiecej wypuszczaja i nawet robia taka podrobke xr30. Problem jest taki, że upychaja tych ledów coraz wiecej na małej płaszczyznie i rzeby wieksze akwa ogarnać w miare równomiernie to trzeba brac pare modułów.  W tych radionach G6 poszeżyli kąty na 120 żeby lepiej sie mieszały kolory. 60 wat to juz dużo na 64litry akwa. Po zoantusach nie widać kurczenia bo u mnie tak było jak dowaliłem wiecej światła to zaczynały zanikać . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, szyman napisał:

W tych radionach G6 poszeżyli kąty na 120 żeby lepiej sie mieszały kolory

Na sto procent nie jestem pewny ale bardziej chodziło o to żeby uzyskać efekt taki jak przy świetlówkach - dużo światła rozproszonego i odbitego od szyb.

8 godzin temu, szyman napisał:

60 wat to juz dużo na 64litry akwa. Po zoantusach nie widać kurczenia bo u mnie tak było jak dowaliłem wiecej światła to zaczynały zanikać . 

Ja na pewno będę jeszcze zwiększał bo widzę, że mogę. Co do zoanthusów to niedawno wstawiałem zdjęcie LOR gdzie widać, że jeszcze nie mają wystarczająco światła a Utter chaos dopiero niedawno zaczęły mi w końcu rosnąć a mam je od roku przynajmniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.