Skocz do zawartości
MayFly

wyciszenie komina i zrzutu wody w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry dzień, zbliża sie wielki dzień montażu wszystkich elementów ale zastanawiam sie jak najlepiej wyciszyć komin i spływ w sumpie. Bo to mnie najbardziej denerwowało w poprzednim akwa. ;) 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja ucięta po skosie. Włożona w przelot nie wklejona(owinięta taśmą izolacyjną) w miarę wysoko (około 2-0,5cm od grzebienia). Dlatego nie wklejasz żeby łatwo ustawić/dociąć. Woda ma lekko przez nią się przelewać, jak najmniej się da. Do tego dobry zawór na spływie. U mnie się to sprawdza. A jak nie to durso. Co do spływu to unikaj kolanek 90 stopni, lepiej Łuk 90 stopni. Można też użyć węży na spływie.

169281392_1057682378052728_5946772939095171297_n

 

 

 

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taśma izolacyjna pod wodą nie oddaje czegoś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie powinna, a nawet jak, to tego jest tak mało że właściwie nie powinno mieć znaczenia lub marginalne. Właściwie jest tylko po to, żeby ta rurka nie latała . Zawsze można owinąć czym innym. Mikroplastik to już jest obecny dosłownie wszędzie.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobione kolanko:

Jest idealnie cicho.

Komin/overflow

 

2 godziny temu, MayFly napisał:

taśma izolacyjna pod wodą nie oddaje czegoś? 

Co chcesz kleić taśmą izolacyjną?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam to rozwiązanie , mam u siebie . Kompletna cisza . Tylko nasuwasz to na rurkę bez klejenia 

https://twistman.eu/pl/p/DURSO-Silencer-25-mm/451

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest durso. Już o tym pisałem. Zastanawiam się jak to(durso) się spisuje jak braknie prądu gdy nie ma nas w domu (praca/urlop), a potem prąd wróci i zacznie się woda przelewać przez komin, gdy niema komu zassać powietrza przez ten bajer. Miałeś Hoom taką sytuację? Pytam bo jestem ciekawy. Bo w takiej sytuacji chyba jesteśmy w tedy pozbawieni całkowicie rewizji i jak coś zatka spływ to woda na podłodze. Chyba. Nigdy nie miałem tego urządzenia. Nawet się nad nim zastanawiałem swego czasu.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hoom napisał:

Polecam to rozwiązanie , mam u siebie . Kompletna cisza . Tylko nasuwasz to na rurkę bez klejenia 

https://twistman.eu/pl/p/DURSO-Silencer-25-mm/451

Też miałem podobnie rozwiązanie i jest to bardz odobre rozwiązanie, ale ma jedną wadę. Na powierzchni akwarium tworzy się film bakteryjny i normalnie spływa do komina, i przez rewizję do sumpa, gdzie jest filtrowany. z durso zostaje w kominie, lub kręci cię częściowo w akarium. Dlatego zostawiłem otwarte kolanko.

2 minuty temu, Steron napisał:

To jest durso. Już o tym pisałem. Zastanawiam się jak to(durso) się spisuje jak braknie prądu gdy nie ma nas w domu (praca/urlop), a potem prąd wróci i zacznie się woda przelewać przez komin, gdy niema komu zassać powietrza przez ten bajer. Miałeś Hoom taką sytuację? Pytam bo jestem ciekawy. Bo w takiej sytuacji chyba jesteśmy w tedy pozbawieni całkowicie rewizji i jak coś zatka spływ to woda na podłodze. Chyba. Nigdy nie miałem tego urządzenia. Nawet się nad nim zastanawiałem swego czasu.

Normalnie, poziom wody się podnosi, w końcu zacznie się przelewać. U mnie samo działało, bez żadnej interwencji. dziurkę wystarczy nawiercić na 2 mm i jest git.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, katani napisał:

Też miałem podobnie rozwiązanie i jest to bardz odobre rozwiązanie, ale ma jedną wadę. Na powierzchni akwarium tworzy się film bakteryjny i normalnie spływa do komina, i przez rewizję do sumpa, gdzie jest filtrowany. z durso zostaje w kominie, lub kręci cię częściowo w akarium. Dlatego zostawiłem otwarte kolanko

Chyba coś źle miałeś podłączone skoro miałeś film bakteryjny ja go nie mam . To montujesz w kominie gdzie poziom wody jest około 2cm niższy niż w samym akwarium wiec cały film spływa do komina a tam sie tworzy niezły wir jak woda z akwarium wpada tam i wszystko miesza wiec ewentualny brud z powierzchni odrazu schodzi do sumpa . 

13 minut temu, Steron napisał:

To jest durso. Już o tym pisałem. Zastanawiam się jak to(durso) się spisuje jak braknie prądu gdy nie ma nas w domu (praca/urlop), a potem prąd wróci i zacznie się woda przelewać przez komin, gdy niema komu zassać powietrza przez ten bajer. Miałeś Hoom taką sytuację? Pytam bo jestem ciekawy. Bo w takiej sytuacji chyba jesteśmy w tedy pozbawieni całkowicie rewizji i jak coś zatka spływ to woda na podłodze. Chyba. Nigdy nie miałem tego urządzenia. Nawet się nad nim zastanawiałem swego czasu.

Trochę nie rozumiem o czym piszesz . Ja przy każdym karmieniu wyłączam wszystkie pompy i nic sie nie dzieje tego sie nie zasysa to jest tylko odpowietrznik który jest nad powierzchnia wody . On nawet nie styka sie z wodą zakładasz to na rewizje gdzie woda sie tylko sączy 

Jezeli kogoś to interesuje mogę nagrać film jak to dokładnie sie spisuje i jak uruchamia po restarcie pomp

Po za tym twistman naprawdę ładnie to wykonał . Pierwsza liga 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

tego sie nie zasysa to jest tylko odpowietrznik który jest nad powierzchnia wody .

ok, już kumam. Dzięki


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jedna rzecz źle pokazana na tym rysunku odległość pomiędzy sitem spływu a dorso powinna być jak najmniejsza . Jak clarisea przewija taśmę to poziom wody w takim rozwiązaniu jak na rysunku bardzo skacze . Ja ustawiłem różnice około 10mm i jest bajka 

E37E693F-B98F-4513-9C5D-3EAE7877BBD6.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Hoom napisał:

jest bajka 

Tylko weź wytłumacz, jaką przewagę ma tak zamontowane durso nad zwykłym kolankiem jak ma np Michał? Bo wydaje się, że to tylko dodatkowa komplikacja i więcej plastiku, woda będzie spływać identycznie jak przez zwykłe kolanko na końcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Słony leszcz napisał:

Tylko weź wytłumacz, jaką przewagę ma tak zamontowane durso nad zwykłym kolankiem jak ma np Michał? Bo wydaje się, że to tylko dodatkowa komplikacja i więcej plastiku, woda będzie spływać identycznie jak przez zwykłe kolanko na końcu.

Musiał byś dać dwa kolanka i odpowietrzenie by woda wpływała od dołu inaczej słychać siorbanie wody 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Hoom napisał:

Musiał byś dać dwa kolanka i odpowietrzenie by woda wpływała od dołu inaczej słychać siorbanie wody 

No ale przy zwykłym pojedynczym kolanku i dobrze ustawionym poziomie wody (żeby woda w rewizji się tylko delikatnie sączyła) nic tam nie siorbie. Siorbanie masz jak za dużo wody leci rewizją. Mnie to też durso kojarzy się z układami bez rewizji, z pojedynczym spływem. A takie podniesione "durso"? Trzeba by to zobaczyć gdzieś na żywo

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kolankiem jest ultra cicho. zero hałasu.

 

Co do złego pokazania na rysunku - u mnie sitko spływu jest na samym dnie po to, żeby w razie zaniku nie zostawała woda w kominie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

No ale przy zwykłym pojedynczym kolanku i dobrze ustawionym poziomie wody (żeby woda w rewizji się tylko delikatnie sączyła) nic tam nie siorbie. Siorbanie masz jak za dużo wody leci rewizją. Mnie to też durso kojarzy się z układami bez rewizji, z pojedynczym spływem. A takie podniesione "durso"? Trzeba by to zobaczyć gdzieś na żywo

Reasumując twoim zdanie jezeli odpływ jest pod woda a rewizja powiecmy sobie z 10cm wyżej nic nie będzie siorbać itp. A co jak na pompie delikatnie skacze wydajność lub lekko zabrudzi sie zawór bramowy na spływie i więcej wody pójdzie rewizją . W twoim rozwiązaniu będzie hałas w tym nigdy bez względu ile wody sie będzie przelewać rewizją 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Hoom napisał:

Reasumując twoim zdanie jezeli odpływ jest pod woda a rewizja powiecmy sobie z 10cm wyżej nic nie będzie siorbać itp. A co jak na pompie delikatnie skacze wydajność lub lekko zabrudzi sie zawór bramowy na spływie i więcej wody pójdzie rewizją . W twoim rozwiązaniu będzie hałas w tym nigdy bez względu ile wody sie będzie przelewać rewizją 

Ja to nawet sumpa nie mam, więc raczej pytam żeby zrozumieć, niż Cię przekonywać chcę:-) Natomiast, jak czytam i oglądam, to kolanko lub ścięta rewizja jest popularna i polecana, a durso raczej odradzane. Stąd pytania i wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Ja to nawet sumpa nie mam, więc raczej pytam żeby zrozumieć, niż Cię przekonywać chcę:-) Natomiast, jak czytam i oglądam, to kolanko lub ścięta rewizja jest popularna i polecana, a durso raczej odradzane. Stąd pytania i wątpliwości.

A czemu odradzane z jakiej przyczyny . Ja miałem wcześniej ściętą rurkę . I widzę tylko jedna wadę w stosunku do ściętej rurki to jest dużo większe . Ale za to same zalety 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to ja mam durso, ale na spływie, rewizja ścięta pod kątem. Głośno jest jedynie z powodu rewizji jeśli przydławi mi się zawór na spływie. 
Chyba wykorzystam pomysł na durso Twistmana od @Hoom bo jednak doświadczenia z samym durso mam dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie rozumiem czemu durso miałoby być odradzane. Mam przedstawiony wyżej produkt Twistmana i sprawdza się u mnie znakomicie, w końcu skończył się problem siorbania rewizji. Wcześniej miałem rewizję ściętą pod kątem.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Steron napisał:

To jest durso.

Poprawcie mnie jeśli sie mylę, ale wydaje mi się, że to nie jest durso. Durso, jak ktoś wcześniej wspomniał ma taki sam kształt, ale by działało prawidłowo musi byc odpowietrzone, a po odpowietrzeniu otwór odpowietrzający musi być zaślepiony tak, by całe wnętrze było wypełnione wodą. Tym samym nie nadaje się na przelew a może jedynie mieć zastosownia na głównym spływie. Zaleta proponowanego przez Twistmana rozwiązania to wyciszenie siorbania przez "zamknięcie" tego dźwięku wewnątrz orurowania przez co jest mnie słyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

Kurcze to ja mam durso, ale na spływie, rewizja ścięta pod kątem. Głośno jest jedynie z powodu rewizji jeśli przydławi mi się zawór na spływie. 
Chyba wykorzystam pomysł na durso Twistmana od @Hoom bo jednak doświadczenia z samym durso mam dobre.

Jak możesz mieć dobre lub złe doświadczenie z durso skoro masz go źle zamontowanego . Woda ma przelewać sie przez odpływ swobodnie i zakryć go az do rewizji . Po co tan montować durso . Zmień to i zobaczysz jak to mega działa . Na odpływie dajesz tylko sito . Zresztą ja dałem tez sita na durso bo mi ślimaki zwiewały do sumpa rewizją , ja nie mam grzebienia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

Jak możesz mieć dobre lub złe doświadczenie z durso skoro masz go źle zamontowanego . Woda ma przelewać sie przez odpływ swobodnie i zakryć go az do rewizji . Po co tan montować durso . Zmień to i zobaczysz jak to mega działa . Na odpływie dajesz tylko sito . Zresztą ja dałem tez sita na durso bo mi ślimaki zwiewały do sumpa rewizją , ja nie mam grzebienia 

Kolego, durso pierwotnie powstało właśnie na spływ, a nie na rewizję. Powstało jeszcze w akwariach w stanach gdzie nie robili często rewizji w celu wyciszenia spływu, nie mów zatem o złym montażu.
Nie neguję natomiast wyciszenia durso rewizji. W nowym akwarium zrobię właśnie spływ na sitku od dna samego, a rewizję na durso.

Jako obronę durso na spływie dodam, że dzięki durso na spływie wachania poziomu wody w kominie (a tym samym zasolenia) to zaledwie 3 cm na całych 45cm wysokości słupa wody w kominie. A głośność rewizji informuje mnie tylko o tym, że należy doregulować zawór na spływie bo się gąbka oderwała :)

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie jednak jedna rzecz zastanawia. Jeśli rewizją stale będzie płynęła znaczna ilość wody, to czy w rurce nie zaczną rosnąć gąbki, film bakteryjny, rurówki, aiptasie..., czy nie wejdą tam ślimaki i inne robaki? Jednym słowem, czy taka rewizja nie będzie narażona na zatkanie, dokładnie tak samo jak spływ? Albo nawet nie zatkanie, tylko przepływ się zmniejszy na tyle, że w przypadku zatkania spływu rewizja nie przyjmie całej wody? Jednak główną funkcją rewizji jest spływ awaryjny, a kwestia regulacji poziomu wody w kominie jest jakby przy okazji. Natomiast to durso zmienia rewizję w zasadzie w drugi, trochę "fikuśny", spływ. Może w takim razie powinna być trzecia rura, taka prawdziwa rewizja? Tylko że to jeszcze bardziej komplikuje układ.

Ps. A jakby dać to durso jednak na spływie? Tzn, na dole dać sitko, a na wierzchołku - durso, żeby poziom wody w kominie ustawić. Do tego osobną rewizję, która wtedy była by tylko rewizją, woda by w niej nie płynęła w ogóle (poza sytuacją awaryjną).

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam durso na spływie , i  święty spokój.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.