Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono fachowców.

Jestem na etapie projektu, układania w głowie wszystkiego, dobierania sprzętu itp. Aktualnie posiadam kostkę 145 litrów z obsadą mieszaną. Potraktowałem to jako "poligon doświadczalny" - pierwsze morskie po wielu latach posiadania słodkowodnego. Hobby wciągnęło, więc postanowiłem przesiadkę na większy zbiornik. Ze względów lokalowych, jestem ograniczony długością akwarium. Planowane wymiary to 130x65x60. Komin wewnętrzny po prawej, tylnej ścianie.  Do tego sump taki jak na rysunku. Planuję - tradycyjnie - rafę mieszaną, choć z czasem będzie pewnie więcej SPS-ów. Proszę o uwagi dotyczące sprzętu. 

  1. Rollermat Theiling V2 (będzie stał na tej półeczce w sumpie)
  2. Odpieniacz  Maxspect JUMP MJ-SK400
  3. Pompa obiegowa Maxspect Jump 10.000
  4. Falowniki 2 sztuki na tylnej ścianie JEBAO SLW 20 i na krótkim, przeciwległym do komina boku -  RedSea reefwave 25
  5. Chyba jedynie czego jestem w miarę pewien do światło, stawiam na hybrydę ATI 6x54W + 3x75 LED (lub 8x54W + 3x75W LED)

W związku z tym, że dotychczasowe akwarium jest z panelem a nie tradycyjnym sumpem - w temacie sumpowym jestem zielony. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i rady. Rzecz jasna obok sumpa stanie niewielki zbiornik na dolewkę. 

 

 

 

 

SUMP.thumb.jpg.11aa87e0c2af017bdf3b30a10406cba9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, misiopysio73 napisał:

Chyba jedynie czego jestem w miarę pewien do światło, stawiam na hybrydę ATI 6x54W + 3x75 LED (lub 8x54W + 3x75W LED)

Dobry wybór. Jak w przyszłości będziesz chciał "sadzić" acropory to wybrałbym 8x54...

Sugerowana przepustowość tego rollermata to 2500-3000, trochę mało...

Bio media dałbym w komorze, w której przewidziałeś odpieniacz, a sam odpieniacz zaraz za rollerem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko wrażenie, że odpieniacz to będziesz po czasie zmieniał. Planuję taki sam litraż i bardzo podobne wymiary, a wybrałem znacznie więcej powietrza zasysanego przez odpieniacz. Choć w dobie mody bezodpieniaczowej to zbyt śmiałe stwierdzenie pewnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki zatem odpieniacz brać pod rozwagę?

12 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Mam tylko wrażenie, że odpieniacz to będziesz po czasie zmieniał. Planuję taki sam litraż i bardzo podobne wymiary, a wybrałem znacznie więcej powietrza zasysanego przez odpieniacz. Choć w dobie mody bezodpieniaczowej to zbyt śmiałe stwierdzenie pewnie ;)

Jaki zatem odpieniacz brać pod rozwagę?

I druga rzecz- skoro ten rollermat przewidziany jest na mniejszy przepływ to czy zrezygnować z pierwszej komory zrzutowej, lub powiększyć ją i dać Clearsea 3000 pracujący w zanurzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, misiopysio73 napisał:

I druga rzecz- skoro ten rollermat przewidziany jest na mniejszy przepływ to czy zrezygnować z pierwszej komory zrzutowej, lub powiększyć ją i dać Clearsea 3000 pracujący w zanurzeniu?

Ale przy Clearsea 3000 masz podobny przepływ (3000l/h) co przy Theilingu, więc nic tym nie zyskasz. Miałem wcześniej pompę Maxpecta 9000l/h i do tego rollermata Bubble Magus ARF-S (też 3000l/h) i nie wyrabiał z filtracja - rolka nie zdążyła się całkowicie zabrudzić a on już przewijał bo nie wyrabiał z przepływem. Jeśli myślisz o czymś pod większy przepływ to pomyśl o Clearsea 5000.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.