Skocz do zawartości
kosmi07

23,5l w obiegu z sumpem :D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem nowy na forum (choć tylko z racji dodanych postów, bo jako gość czytam od miesięcy, a zarejestrowałem się kilka tygodni temu). Od lat chodziła mi po głowie solniczka, ale nigdy mnie nie było stać... i tak po prawdzie to dalej jest słabo, ale postanowiłem się szarpnąć i mieć choć mały kawałek, namiastkę rafy (której nigdy na oczy nie zobaczę) w moim domu. Do tego od lat pasjonowała mnie akwarystyka (z tym, że zawsze to były słodkowodne akwa) i mam nadzieję, że dzięki tej małej solniczce zaszczepię tą pasję także w moim niespełna dwuletnim bąblu. Tyle wstępu, a to co dla wszystkich ważniejsze - poniżej ;)

 

Akwarium: 40x30x20 + sump (sumpik/sumpiczek?) około 4l. Łącznie wody w obiegu - jak w tytule 23,5l.

Oświetlenie: belka power led DIY 18w przerobiona z belki, którą robiłem do krewetkarium (po prostu dodałem do niej 6 diod royal blue), świeci 12h.

Cyrkulacja:

 - pompka w sumpie z jakiegoś małego filtra no name 150l/h (trochę za słaba, ale kiedyś wymienię na taką z pata mini - wlewa wodę do akwarium wyjściem udającym kaskadę (jak prawie wszystko w tym projekcie - DIY) - z racji nadmiernej produkcji bąbelków na wlocie do akwarium - musiałem przyczepić kawałek folii - śmiejcie się śmiało, wiem że wygląda brzydko, ale działa - a nie chcę żeby te  pęcherzyki powietrza zakłócały życie koralom więc wolę opcję brzydko ale dobrze niż ładniej (niewiele bo to i tak tanie DIY) a gorzej;

- wewnątrz akwa miesza wodę głowica od pata mini, która mi została po krewetkarium.

Grzałka 50w aquael gold (po krewetkarium, wciąż sprawna więc ok).

Skała - 2,1kg trochę żywej skały z najbliższego mi sklepu (50km) - trochę żywej czyli nie wniosła do akwarium nic poza jakimiś bakteriami, glonami i dino (całe szczęście nie miała na sobie aiptasii i majano)

Podłoże - 250ml żywego piasku od Pana Konrada z Warszawy

W sumpie - matrix 1,25l, garść makro glonów, węgiel. Wstępne oczyszczanie wody z akwa - włóknina filtracyjna z Chin (taka sobie, ale coś tam łapie).

Parametry - a przynajmniej te, które mogę podać:

- zasolenie 34,5 - 35 ppt

- kh robione słodkowodnym testem zooleka - 11,5

- temperatura 27 stopni.

Innych testów niestety nie będzie. W planach za jakieś dwa tygodnie - dorzucenie z 50g purigenu do sumpa (mam po poprzednim akwarium, więc czemu nie?).

 

 

Obsada po około 3 tygodniach:

- ustępujące powoli dino (a tak ładnie rosło...),

- ustępujące glony,

- 3 ślimaki turbo (raczej ślimaczki bo jeszcze małe)

- 1 nassarius

- 1 nerita

- jeszcze 3 małe ślimaki, każdy inny, na pewno z tych pożytecznych - ale nazw nie znam (jak się kiedyś uda im zrobić dobre fotki to dodam)

- od dwóch dni dwa korale miękkie - zoanthus captain america i sinularia ssp. (kosztowały mnie prawie 200 zł, doliczając paliwo to nawet więcej, więc będą to jedyne koralowce na najbliższe 1-2msce bo muszę nazbierać na kolejne).

- przypadkowy corynactis (chyba?), który przybył wraz z dwoma kolegami na muszli jednego ze ślimaków (dwa pozostałe dalej na muszli).

W planach jeszcze z jeden zoa, jakaś favia/favites i caulastrea (bo strasznie mi się podoba) i chyba tyle bo raczej nic więcej nie wejdzie do tego akwarium :/ szkoda bo chętnie bym wpuścił jakąś małą rybkę, ale byłoby mi jej szkoda raczej. Innych koralowców niż wymienione nie będę raczej dokupywać bo akwarium jest niewielkie i wolę mieć kilka ładnych niż wiele takich sobie.. Dalszy plan - za kilka miesięcy mój brat się przeprowadza i rezygnuje (z racji braku miejsca) ze swojego słodkowodnego akwarium 80l - plan jest taki, żeby je w miarę możliwości zmodyfikować i zrobić solniczkę... Mam nadzieję, że się uda.

 

To tyle na razie. Możecie już po mnie jechać, że testów nie robię, że brzydko itd. ale możecie mi wierzyć lub nie - zrobię wszystko co mogę (nawet jeśli niewiele mogę), żeby korale miały u mnie możliwie dobrze. Pozdrawiam wszystkich :)

 

Edit.: Zapomniałem dopisać, że PH też mierzę - mam 8,3 i leję bakterie seachem stability (mam to leję ;) ).

 

img_20210428_112424111.jpg

img_20210428_112434222.jpg

img_20210428_112452333.jpg

Edytowane przez kosmi07 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw fotkę całego akwa. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie całościowo (no prawie, bo wstydzę się trochę pokazywać tych moich udziwnień DIY jak lampka i sump z rurami na wierzchu, mocowanymi na spinacze od suszenia ubrań itd. - ale wyobraźcie sobie najbrzydsze oprzyrządowanie wokół i to będzie mniej więcej to... ale działa ! ;) )...

 

Edit.: Dodaję zdjęcie jednego z tych trzech ślimaków, których gatunku nie znam (to ten na którym rosną corynactisy).

img_20210428_112412444.jpg

img_20210428_204330555.jpg

Edytowane przez kosmi07
dodanie zdjęcia ślimaka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym z olsztyńskich sklepów. Mam wrażenie, że w okolicy nie ma za bardzo akwarystów morskich i pewnie przez to takie ceny. Zoa kosztował 80zł za główkę - i jak widać jest jedna, sinularia kosztowała okrągłe 100zł. Pewnie gdybym był sam na tych zakupach to pozostałbym przy samym zoa, ale była ze mną żona i namówiła mnie razem ze sprzedawcą na tą sinularię...

 

Przy okazji dorzucam zdjęcie drugiego z trzech ślimaków, których nie znam, a są mnie w akwarium - może ktoś zna?

img_20210428_212040666.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega będzie chciał korale to się wybierze do Trójmiasta to się znajdzie troche tego ;)
Paru hobbystów sie znajdzie co za 4pak szczepki odda ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

6 godzin temu, sith114 napisał:

Kolega będzie chciał korale to się wybierze do Trójmiasta to się znajdzie troche tego ;)
Paru hobbystów sie znajdzie co za 4pak szczepki odda ;P

Dzięki z góry ;) Żona coś powoli zaczyna podgadywać o jednodniowym wypadzie nad morze w lato, to w razie czego się odezwę tu na forum :D Choć niewiele wejdzie do tych moich 23+ litrów... Marzy mi sięcośw tym stylu:

https://www.nano-reef.com/forums/topic/323574-the-italian-nano-cube/

Oczywiście wiem, że nie osiągnę tego wszystkiego bo dopiero się uczę w temacie morskich akwariów, ale do czegoś trzeba dążyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co wstydzić, jak coś działa tak, jak powinno, to wszystko jest w porządeczku. A takie wynalazki DIY są najfajniejsze, bo może czasem uda się coś zaadoptować do siebie. Sam miałem obrzydliwą lampkę , którą całe szczęście zeżarła sól. Teraz też mam obrzydliwą, ale na power ledach, i co z tego że podwieszona na kawałku plastiku do nie wiadomo czego. Działa ? Świeci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takiego założenia zawsze wychodziłem - jeśli działa, to nie ważne jak wygląda (bo i owszem, można zrobić coś samemu nie tylko by było sprawne, ale też ładne, ale to podnosi koszty :/). Teraz jednakże - na starość - powoli chciałbym też żeby to wyglądało (dlatego się trochę wstydzę), jeśli będziecie chcieli to pokażę jak to wygląda, ale ostrzegam - jest naprawdę źle XD

 

Jeśli to małe akwarium będzie działać i będzie w nim ładne życie, to za 1-2 lata będę mógł przerzucić się na większe - 80 kilka litrów -  z tym, że moja najmilejsza od razu zaznaczyła - może być DIY, ale tym razem ładne, jeśli spełnię wszystkie wymagania to w bardzo dalekiej przyszłości (jak dzieci wyfruną z domu) - będzie 300 ;) (tak, wiem, bardzo dalekosiężne te moje marzenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiła mała zmiana - udało mi się wczoraj zdobyć szczepkę (a w zasadzie dwie, jedna w gratisie) od pewnej bardzo miłej pani. Jak wszyscy na pewno wiedzą jest to Caulastrea. Od początku chciałem mieć taką w akwarium, niesamowicie mi się podoba. Przydałaby się jakaś podpowiedź - jeśli mogę was o to prosić - czym najlepiej ją dokarmiać, a z czego też skorzystają w razie czego pozostałe korale? I druga kwestia - podrzucona przez jednego z kolegów z forum - co myślicie o wprowadzeniu do zbiornika jakiejś niewielkiej krewetki? A jeśli miałbym jakąś wpuścić to jaką? Niby zbiornik malutki, więc pewnie najlepiej jakąś najmniejszą - jak na przykład Bumblebee Shrimp, ale z drugiej strony nie wiem czy kiedyś się z czymś nie dostanie aiptasia i wtedy potrzebowałbym krewetki na nią (z tego co kojarzę to była któraś z Lysmata), a raczej za mało tu miejsca dla stada różnych gatunków krewetek :/

img_20210501_095445777.jpg

img_20210501_095452888.jpg

img_20210501_095501999.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kosmi07 napisał:

Przydałaby się jakaś podpowiedź - jeśli mogę was o to prosić - czym najlepiej ją dokarmiać, a z czego też skorzystają w razie czego pozostałe korale?

Moja ma kilkadziesiąt główek a caczynałem od 1. Jak na pewno zauważysz w dzień koral robi się mocno napimowany (wystawia się do światła) a wieczorem główki się zmniejszają u wystawiają "macki").  I to co się do nich przyczepi to on przenosi do swojego "brzucha" (jamy chłonąco trawiącej). Ja od czasu do czasu rozbylam wokoło korala to co mam pod ręką np. plankton czerwony, solowca, ikrę morską lub suche granulki z Tropicala dla LPS-ów (tani i lubią go korale).

Godzinę temu, kosmi07 napisał:

co myślicie o wprowadzeniu do zbiornika jakiejś niewielkiej krewetk

A nawet 3. Do takiego akwa polecam tzw. sexy krewetki Thor amboinensis. Fanie wyglądają jak tańczą w grupie. Tylko to są zwierzęta stadne i nie powinno ich trzymać się pojedynczo. Nie rosną duże max 2-2,5 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe jest piękne :) trzymam kciuki......

Jeno wydaje mi się że 4 tyg to za szybko na obsadę , zwłaszcza w takim małym litrażu .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Arek77 napisał:

A nawet 3. Do takiego akwa polecam tzw. sexy krewetki Thor amboinensis. Fanie wyglądają jak tańczą w grupie. Tylko to są zwierzęta stadne i nie powinno ich trzymać się pojedynczo. Nie rosną duże max 2-2,5 cm.

Nie ukrywam - podobają mi się, ale mają - z tego co czytałem tu na forum - niefajny zwyczaj podjadania zoasów - a chcę mieć przynajmniej jeszcze jedną odmianę zoa, więc odpadają :(

 

5 godzin temu, Arek77 napisał:

Moja ma kilkadziesiąt główek a caczynałem od 1. Jak na pewno zauważysz w dzień koral robi się mocno napimowany (wystawia się do światła) a wieczorem główki się zmniejszają u wystawiają "macki").  I to co się do nich przyczepi to on przenosi do swojego "brzucha" (jamy chłonąco trawiącej). Ja od czasu do czasu rozbylam wokoło korala to co mam pod ręką np. plankton czerwony, solowca, ikrę morską lub suche granulki z Tropicala dla LPS-ów (tani i lubią go korale).

No i fajnie, czyli nie muszę szukać jednego konkretnego skoro tak mocno nie wybrzydza. A próbował ktoś kiedyś pokarmu od Hikari (coralific delite)? Kiedyś krewetkom dawałem karmę Hikari i wyglądały na zadowolone, dlatego pytam.

 

Edit - ciągle zapominam - dziękuję wszystkim za miłe słowa i wsparcie - jest to bardzo budujące :) (ciągle zapominam podziękować, więc teraz wolałem edytować i dodać niż znów nic nie napisać).

Edytowane przez kosmi07 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kosmi07 napisał:

A próbował ktoś kiedyś pokarmu od Hikari (coralific delite)

Ja używam tej karmy, ale bardziej z przeznaczeniem dla SPS-ów i korali nie foto. To jest pokarm pylisty i nie bardzo widać czy calaustrea go łapie....pewnie tak. Grubsze kąski, jak siè odzyczepią do wypustek korala, to widać jak powoli zagłębiają się we wnętrzu polipa i znikają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Ja używam tej karmy, ale bardziej z przeznaczeniem dla SPS-ów i korali nie foto. To jest pokarm pylisty i nie bardzo widać czy calaustrea go łapie....pewnie tak. Grubsze kąski, jak siè odzyczepią do wypustek korala, to widać jak powoli zagłębiają się we wnętrzu polipa i znikają.

Gdzieś czytałem, że można go rozrabiać na dwa sposoby (a może na YouTube widziałem, teraz nie pamiętam). Jak się doda mniej wody to jest jak żel, a jak więcej to zawiesina czy coś w tym stylu - dlatego rozważam zakup (taka trochę uniwersalność). A w sumie zamówię na próbę - zobaczymy czy będą jakieś rezultaty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokarm z Hikari dla korali używam, fajny, tani i łatwy w użyciu. Podaję go właśnie Caulastrei, grzybkom i innym LPSom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie dawaj go za dużo bo zauważyłem, że PO4 idzie po nim trochę w górę. Na Twoje korale odrobinka wystarczy, a całe opakowanie to starczy Ci pewnie na długi czas :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie zaleta takich małych zbiorników - wszystkiego idzie mało ;) Z jednej strony marzy mi się duży zbiornik, ale na tych kilkuset litrach to pewnie na sam pokarm dla korali leci sporo kasy miesięcznie... Ale czego się nie zrobi dla swojego hobby :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
To w sumie zaleta takich małych zbiorników - wszystkiego idzie mało [emoji6] Z jednej strony marzy mi się duży zbiornik, ale na tych kilkuset litrach to pewnie na sam pokarm dla korali leci sporo kasy miesięcznie... Ale czego się nie zrobi dla swojego hobby [emoji4]
Ja nic specjalnego nie kupuje i nie daje koralowcom a rosną moim zdaniem dobrze. Wystarczy że masz rybki i je karmisz, nic więcej do szczęścia im nie potrzebne.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, =Fresz= napisał:

Ja nic specjalnego nie kupuje i nie daje koralowcom a rosną moim zdaniem dobrze. Wystarczy że masz rybki i je karmisz, nic więcej do szczęścia im nie potrzebne.

Przy większym akwarium to pewnie może się świetnie sprawdzać (i sprawdza patrząc na twoje akwarium), ale w moim nie ma za bardzo miejsca na żadną rybkę... ledwie korale wchodzą ;) Wiem, że sporo ludzi tak robi jak napisałeś, zastanawia mnie tylko to czy karmicie rybki po zgaszeniu świateł? Chodzi mi o to, że część korali zaczyna pobierać pokarm dopiero po zmroku (jak ta moja caulastrea) i tak się zastanawiałem nad tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Tapajos32 napisał:

Ja Ci polecę reef roids w wersji nano - zwłaszcza dla LPS  

Tylko że jedno op reef roids 30 g kosztuje tyle co 4 op Hikari po 60 g:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Arek77 napisał:

Tylko że jedno op reef roids 30 g kosztuje tyle co 4 op Hikari po 60 g:) 

A przyznam szczerze, że cena ma dla mnie póki co ogromne znaczenie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.