Skocz do zawartości
Margolee

Filtr ro/di

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Mam mały dylemat. Mój filtr stał ok 2 lat( cały czas zalany wodą) 

Zakupiłem wszystkie nowe prefiltry celem zmiany,  ale z ciekawości  zrobiłem pomiary tds-em.

Kranówa- wynik 127 na tds

Po Ro- wynik 007- na tds

Po Di- wynik 010- wiadomo żywica do wymiany.

Zmiana żywicy i wynik 000.

I teraz moje pytanie jest sens zmieniać prefiltry ( pewnie i tak zmienie dla świętego spokoju) jeśli filtr jest w stanie oczyścić wodę?

Cały czas mi mówiono że po ro może zostać max 10% tego co w kranie, po di- to wiadomo że na 0.

Mam zestaw:

1- prefiltr ( nie wiem ile mikron ma oryginał ale z tego co widze to sprawdza sie świetnie) teraz zakupiłem 20 oraz 1 mikron i nie wiem który założyć- poproszę tu o sugestie.

2- węgiel

3- membrana

4- żywica

5- absorber na krzemiany.

 

Po co zmieniać wkłady jeśli tds pokazuje że jest ok?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Margolee napisał:

I teraz moje pytanie jest sens zmieniać prefiltry ( pewnie i tak zmienie dla świętego spokoju) jeśli filtr jest w stanie oczyścić wodę?

W nawiasie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie:). Na dobrą sprawę prefiltrów można w ogóle nie używać (oprócz wkładu węglowego) tylko to mocno skróci żywotność membrany. A membrana jest najdroższym elementem systemu RODI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka, nie znam się, ale samo to że filtry te mogą szybciej się przybrudzić i mniej oczyszczać wodę, być może podziałać tydzień i będziesz musiał wymienić razem z nową membraną, co wiąże się z dodatkowymi kosztami

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównym zadaniem prefiltrow jest ochrona membrany. 

W normalnych warunkach degradacja membrany następuje bardzo wolno i nierzadko jest tak że dziesięcioletnią membrana ma ciągle bardzo wysoki procent odrzucenia.

Jeśli nie zadbasz o prefiltry to membrana zacznie się psuć przepuszczać coraz więcej jonów. 

Walka oo niski tds za membrana ma o tyle sens że obniżenie go o 1ppt wydłuża czterokrotnie wydajność żywicy di.

Teraz sobie odpowiedz sam ;)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

W nawiasie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie:). Na dobrą sprawę prefiltrów można w ogóle nie używać (oprócz wkładu węglowego) tylko to mocno skróci żywotność membrany. A membrana jest najdroższym elementem systemu RODI.

No wiem że sobie odpowiedziałem. Robiłem teraz test szczelności akwa zalałem 600l i po RO pokazuje teraz 004. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Arek77 napisał:

W nawiasie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie:). Na dobrą sprawę prefiltrów można w ogóle nie używać (oprócz wkładu węglowego) tylko to mocno skróci żywotność membrany. A membrana jest najdroższym elementem systemu RODI.

Tu można pójść dalej. Na dobrą sprawę to można używać tylko żywice. Nawet bez membrany


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Tester napisał:

Głównym zadaniem prefiltrow jest ochrona membrany. 

W normalnych warunkach degradacja membrany następuje bardzo wolno i nierzadko jest tak że dziesięcioletnią membrana ma ciągle bardzo wysoki procent odrzucenia.

Jeśli nie zadbasz o prefiltry to membrana zacznie się psuć przepuszczać coraz więcej jonów. 

Walka oo niski tds za membrana ma o tyle sens że obniżenie go o 1ppt wydłuża czterokrotnie wydajność żywicy di.

Teraz sobie odpowiedz sam ;)

Dzięki tester. Zrozumiałem już. Membrane moge mieć ok lecz prefiltr do niej będzie puszczać coraz więcej syfu aż ją trafi. Dobra zakładam ten 1 mikron przy zalewaniu akwa. Dzięki Pany.

Edytowane przez Margolee
Text (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.