Skocz do zawartości
grzegorz77

AF i ich szafki pod akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,właśnie oglądam zestawy akwariowe AF,i zastanawiają mnie ich szafki pod akwaria,nawet 1000 litrowe.To tutaj na forum stelaże z profili żelaznych czy aluminiowych,ewentualnie z grubych drewnianych kantówek,i  jeszcze zapytanie czy taki stelaż wytrzyma takie obciążenie.Natomiast AF ma szafkę ze sklejki wysokociśnieniowej i to wszystko.Albo tak sklejka jest cudownie wytrzymała,albo często robimy przesadnie mocne stelaże,które dość że sporo ważą,to jeszcze wymagają sporo pracy i pieniędzy ( zapewne i tak są tańsze od tego "mercedesa" z AF).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest sama szafka , czy jej nośność . Po pewnym czasie przez wilgoć wszystko zaczyna puchnąć i po paru latach trzeba mebel wymienić . Popatrz na szafki Red sea i innych producentów . Dobry stelaż , który jest dobrze zabezpieczony starczy na lata . Tylko i tak zazwyczaj kilka lat i zestaw jest zmieniany na większy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Ariel napisał:

Problemem nie jest sama szafka , czy jej nośność . Po pewnym czasie przez wilgoć wszystko zaczyna puchnąć i po paru latach trzeba mebel wymienić . Popatrz na szafki Red sea i innych producentów . Dobry stelaż , który jest dobrze zabezpieczony starczy na lata . Tylko i tak zazwyczaj kilka lat i zestaw jest zmieniany na większy . 

Czyli według ciebie szafkę AF za kilka tysiaków jak nie lepiej( bo ceny zestawów jak dla mnie są kosmiczne),po kilku latach trzeba będzie wymieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem szafkę pod 200l akwarium po 2 latach płyty zniszczone/ napuchnięte. Miałem akwarium 360l na stelażu stalowym zabudowanym. Szafka spuchła na dole po bokach i na drzwiczkach, stelaż cały i teraz gdybym nie zmieniał na większe można by bez ruszania akwarium odnowić  całą zabudowę. Przy samej szafce tego nie zrobisz. Nawet jak szafka spuchnie to stelaż wszystko trzyma i nic się nie zawali, a szkło nie pęknie od nierówności. Stalowy stelaż kupisz tanio, a jak jest dobrze pomalowany to i długo postoi. Znajomy fahowiec lub własne zdolności i zabudowę się wykona. Nawet aluminiowy specjalnie drogi nie jest. Po za tym można spać spokojnie. Miałem kupić zestaw Red Sea Reefer 525, ale w podobnej cenie wyszło trochę większe akwarium na aluminiowym stelażu z zabudową i sumpem i wszystko na taki wymiar i rozwiązania jakie mi pasują.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czym rozpoznać „polskie” akwarium na zagranicznym forum? 
 

Po stelażu :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, grzegorz77 napisał:

Czyli według ciebie szafkę AF za kilka tysiaków jak nie lepiej( bo ceny zestawów jak dla mnie są kosmiczne),po kilku latach trzeba będzie wymieniać?

Dokładnie tak . To ile lat wytrzyma zależy od jakości materiałów . Szafki Red sea , Aqua medic wytrzymują długo . Wcześniej miałem przerobione akwarium Eheim proxima ( komin i sump ) ma już około 4 lat i szafka jest do wymiany mimo że z tyłu plecy są tylko na połowie szafki . Pod 450 litrów robiłem sam szafkę stelaż z kantówki i płyta osb 22mm , 6 warstw lakieru jachtowego i łączenia uszczelnione sylikonem , ma 8 lat trzeba było raz wymienić zabudowę ( boki i przód , bo były ze zwykłej płyty meblowej ) ale cała konstrukcja do tej pory jak nowa . Znajomy ma sklep i też odradza szafki jeśli zapytasz o stelaż aluminiowy vs szafka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4 lata z osb sam robiłem. Boki tył i przód są bez żadnych opuchnięć tak jak korona. Jedyne opuchnięcie to przy jednych drzwiczkach gdzie kot wskoczył mi do szafki i odłączył jeden wężyk z kh i sobie leciał jak byłem w pracy. Po za tym pewnie po stoi aż do wymiany na większe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od 5 lat Red Sea i szafka jak nowa a wiadomo że zawsze gdzieś woda poleci uważam że jest bardzo dobrej jakości. Dopowiem jeszcze że tam gdzie akwarium stoi dosyć często występują tąpnięcia ziemi i cała podłoga się trzęsie a póki co akwarium całe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.