Skocz do zawartości
akwaraf

Pierwszy raz z RED SEA- REEFER 170 (130+35L)

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję, wszystko co napisałeś jest dla mnie oczywiste, dzięki innym wypowiedziom na forum i tym z tego wątku. Gdzieś podświadomie człowiek czuje, że punktowe światło nie oświetli wszystkiego, bo fotony pędzą na wprost. Trzeba sobie to jeszcze zwerbalizować. Dla mnie ten wybór to kompromis pomiędzy wyglądem akwarium i ogólnym wystrojem wnętrza a tym co dla samego wnętrza zbiornika najlepsze. 

Będzie trzeba zmienić lampę, wtedy znów będę Was dręczył.

Niestety pytań przybywa :) Im dalej w las tym więcej drzew.

Dziś prace stolarsko podobne, jutro słona woda, w tygodniu wycieczka po skałę- nikt nic nie podpowiedział - nie wiem dokąd ta wycieczka...

Piasek zamówiony, pompa jakaś jest na sztukę i właściwa zmówiona, odpieniacz  nr2 zamówiony. 

Muszę jeszcze tylko przerobić mocowanie uchwytu.

Co może pójść nie tak ? :)

 

Edytowane przez akwaraf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, akwaraf napisał:

w tygodniu wycieczka po skałę- nikt nic nie podpowiedział - nie wiem dokąd ta wycieczka...

Tu muszą się inni wypowiedzieć , nie znam osobiście sklepów w PL i w żadnym nigdy nic nie kupiłem . Tak jakoś wyszło , że nigdy do sklepu z morszczyzną w PL nie miałem czasu podjechać . 

 

26 minut temu, akwaraf napisał:

Niestety pytań przybywa :) Im dalej w las tym więcej drzew.

Tak to już jest , niby coś się dowiesz , ale to tylko teoria . A praktyka wszystko weryfikuje .

 

26 minut temu, akwaraf napisał:

Co może pójść nie tak ? :)

Wszystko :baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, akwaraf napisał:

Będzie trzeba zmienić lampę, wtedy znów będę Was dręczył.

Na coś trzeba się będzie zdecydować.

Co do lamp ReefLed, to w moim odczuciu są zbliżone w zakresie rozwiązań technologicznych do Kessili.

W nich też występują diody na jednej wiązce i pod jedną soczewką.

ReefLed 50 ma dwa kanały 10w białe i 40 w mieszanka niebieskiego, fioletu i coś około uv. Przy obydwu kanałach na 100 proc jest w akwarium dość biało;

ReefLed 90  ma dwa kanały 10w białe i 80 w mieszanka niebieskiego, fioletu i coś około uv. Przy obydwu kanałach na 100 proc jest w akwarium będzie zdecydowanie bardziej niebiesko (ze względy na proporcje diod białych i niebieskich).

Obydwa modele mają jeszcze kanał oświetlenia nocnego po 3w.

Konstrukcyjnie lamp są dość solidne i estetyczne.

Dźwięk to sprawa subiektywna ale również nie są bezgłośne.

Wadą i jednocześnie zaletą jest to, ze strujesz tylko dwoma kanałami (biały i mieszanka niebieskiego). To ma powodować wedle zapewnień producenta, że każda z proporcji białe/niebieskie występuje na rafie i nie powinna uszkodzić koralowców. RedSea nazywa to rozwiązanie ReefSpec.

Problemy jakie występują w tych lampach dotyczą w dużej części trudności w łącznością. Z moich obserwacji wynika, że kluczowe jest tutaj to aby ruter był relatywnie blisko lampy. Poza tym nie miałem ze swoim egzemplarzem większych problemów.

Co do "kanału niebieskiego", to trzeba zwrócić uwagę, że wpada on w kolor jakby filetowy (może się to podobać lub nie).

Moja prywatna ocena to: dość solidne rozwiązanie za względnie umiarkowaną cenę ale ze specyficznym widmem światła.

Bliki oczywiście występują ale nie będą takie jak w Kessilach.

Pod RL 50 mam kostkę 80l brutto z panelem (jest mój wątek w tym temacie na forum). W mojej ocenie miękkie, lps i proste sps rosły pod tym światłem. Do Reefera 170 zdecydowanie RL 90, bo RL 50 będzie zbyt słaba.

 

Ja ostatnio mam podobne przemyślenia do Panów z WWC, że co do zasady korale to organizmy będące w stanie przystosować się do różnych warunków ale kluczowe jest to, żeby były to warunki stałe dlatego raz ustawionego oświetlenia nie powinno się co chwila zmieniać.

Załączam jeszcze link do strony producenta RED SEA gdzie są opisane lampy łącznie z wykresami PAR

https://www.redseafish.com/hardware/lighting/

 

oraz link do filmu na YT o ocenie Kessil a360x po kilku miesiącach użytkowania.

 

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PiotrMi napisał:

Co do lamp ReefLed, to w moim odczuciu są zbliżone w zakresie rozwiązań technologicznych do Kessili.

Mam te same odczucia co Ty.

Bardzo pożądny opis wstawiłeś, piękne dzięki! 

Nie wiem jak będzie z moja lampą. Jeżeli się okaże, że ten poziom hałasu  jest normą w lampie K360x będę miał twardy orzech do zgryzienia. Wysyłka w poniedziałek.

Nadal nie mam informacji co do prawidłowej pracy wentylatora w tym modelu. Jeżeli zawsze pracuje w sposób ciągły, niezależnie od intensywności oświetlenia  i moja nie jest zepsuta.... to orzech.  Mam nadzieje, że miałem pecha.

Reasumując trzeba poczekać cierpliwie, na szczęście jeszcze mogę sobie pozwolić na  wysyłkę bo nikomu to nie zaszkodzi.

Jeszcze raz dziękuję za opis, pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, akwaraf napisał:

Nie wiem jak będzie z moja lampą. Jeżeli się okaże, że ten poziom hałasu  jest normą w lampie K360x będę miał twardy orzech do zgryzienia. Wysyłka w poniedziałek.

Odczucie dźwięku jest zawsze subiektywne ale raczej z tym konkretnym egzemplarzem jest coś nie tak. W filmie, który wstawiłem o kessil jest mowa o tym, że trzeba się czasem zastanowić czy działa, bo wentylator jest cichy. 

U mnie odgłosy akwarium nie stanowią problemu ale jak przyjdzie do mnie kolega morszczak, to mówi, że u mnie cicho nie jest. No ale ja jestem z rodziny o przytępionym słuchu.

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, PiotrMi napisał:

trzeba się czasem zastanowić czy działa, bo wentylator jest cichy.

To pierwszy film który oglądałem by ktoś stwierdził , że te lampy są ciche . Stary model owszem był pod tym względem dużo lepiej zrobiony . Ale o nowym nikt ze znajomych nie twierdzi , że te lampy są ciche , wręcz przeciwnie. Mają te lampy jakiś czas , bo kupili jak wyszły więc opinia z pierwszej ręki . Też bardzo dobrze znam właścicieli 2 sklepów z morszczyzną , nikt a nikt z tych osób nie twierdzi że lampy są ciche . 

 

34 minuty temu, PiotrMi napisał:

Odczucie dźwięku jest zawsze subiektywne

Tu masz absolutną rację , bo jeden nie słyszy , a innego głowa zacznie boleć . Też zależy od miejsca w którym stoi zbiornik , bo mam wnękę i tam miał bym piękne miejsce na każdy baniak , ale idzie z tamtąd bardzo mocny rezonans . 

 

36 minut temu, PiotrMi napisał:

No ale ja jestem z rodziny o przytępionym słuchu.

Jak byłem na badaniach z moją lepszą połówką to ona ma to samo , ale ja słyszę świetnie . W sumie sam się zdziwiłem , bo lampy , pompy itp po prostu nie słyszę w baniaku , a ona tak . Ale to tylko kwestia przyzwyczajenia i tak na prawdę nie zwracam uwagi . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Tu masz absolutną rację , bo jeden nie słyszy , a innego głowa zacznie boleć . Też zależy od miejsca w którym stoi zbiornik , bo mam wnękę i tam miał bym piękne miejsce na każdy baniak , ale idzie z tamtąd bardzo mocny rezonans . 

Pomyśl o tym, fajny design i zmieni znacząco akustykę, daj różne wysokości lameli, efekt studni powinien zniknąć, jeżeli to masz na myśli. Płytę pod lamele można wykleić sztucznym zamszem lub czymś podobnym. Taki pomysł na szybko.

Ja mam niestety całe pomieszczenie z trudną akustyką.

 

https://lamele3d.pl/kategoria/probki?gclid=EAIaIQobChMI5oCr5qq28AIV14TVCh3zTQK-EAAYASAAEgJFw_D_BwE

Edytowane przez akwaraf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jest mały postęp,

Zakupiłem dziś skałę (LR)i piasek(LS natural ocean, czy jakoś tak),  muszę teraz posklejać. Skała siedzi w solance na razie.

Lampa wysłana, ciekaw jestem co powie dostawca.

Zbiornik zalany wodą z podmiany, w sumpie kilo kulek Maxspecta, leje po 2ml bakterii dziennie.

Nie wiem czym kleić, słyszałem, że to nie przelewki. 

Jak ktoś ma praktyczne porady, to proszę się nimi ze mną podzielić, wszystkie mogą być dla mnie bezcenne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dwie godziny temu skała trafiła do zbiornika, jutro postaram się coś pokazać- nie wiem jak tu wstawiać zjęcia z ipada.  (Help)

Oficjalnie akwarium ruszyło !

Jutro mam zamiar ogarnąć pobojowisko, bo nie obyło się  bez  sporej ilości sprzętu budowlanego. Myślałem, że klejenie skały jest łatwiejsze, tylko to nie ma nic wspólnego z ogólnie rozumianym klejeniem...To zalewanie betonem bez użycia szalunków-trzeba spróbować, żeby to zrozumieć jednak....

Sprzęt skompletowany na start, poza docelową pompą obiegową, jest w drodze. Jutro, jak nie padnę to wstawię setup.

Wszystkim dziękuję za dotychczasową pomoc i liczę na więcej  :)

Boję się trochę  Waszej opinii na temat tej  skały....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponowna aktualizacja,

Dziś znalazłem trochę czasu i zasypałem zbiornik żywym piaskiem. 

Zrobiłem jeszcze małe korekty konstrukcji skały, to mnie powstrzymywało z zasypem. Kupiłem najgrubszy piasek z dostępnych, jednak widzę że raczej będzie fruwał. Zobaczę za parę dni.

Nadal nie wiem jak wstawić tu zdjęcia z ipada- są za duże pliki. Ktoś podpowie jak to robić ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.05.2021 o 21:56, akwaraf napisał:

Ponowna aktualizacja,

Dziś znalazłem trochę czasu i zasypałem zbiornik żywym piaskiem. 

Zrobiłem jeszcze małe korekty konstrukcji skały, to mnie powstrzymywało z zasypem. Kupiłem najgrubszy piasek z dostępnych, jednak widzę że raczej będzie fruwał. Zobaczę za parę dni.

Cześć, jak się ma akwarium? Czy kessila oddałeś? Jaka lampa świeci nad zbiornikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, PiotrMi napisał:

Cześć, jak się ma akwarium? Czy kessila oddałeś? Jaka lampa świeci nad zbiornikiem?

Hej,

Nad akwarium szumi kesil, próbując się przebić  przez dźwięk odpieniacza :) dodam, że bezskutecznie. Dowiedziałem się że jest sprawny i że one tak mają(Kessil a360x) . Na razie zostaje i szumnie wisi.

Zrobiłem testy, wypadły pomyślnie. Zamontowałem pompę Ecotech Marine Vectra s2,  jest naprawdę cicha.

Sprzęt:

Zestaw Red Sea 170, 130+35l

odpieniacz Nyos Quantum 120, burczy i szumi

obieg: Ecotech Marine Vectra s2, cicha, pompa smart ( nie opanowałem tego smart jeszcze).

oswietlenie Kessil A 360x, czekam sterownik WiFi

cyrkuilacja Maxspect Gyre 330,  do 30-40% , powyżej w moim zbiorniku robi się pralka, do 30% cisza, tak mi się wydaje bo poracuje odpieniacz i lampa :)

grzałka 25w ze sterownikiem od Aqua Medic, temperatua 25*

12 kg LR z czego ze 3 kg w sumpie

Kulki maxspect 1kg

Na skale pojawiły się okrzemki i przybierają na sile...

Do zbiornika trafiły dziś dwa grzybki  Rhodactis green fluo. Szukałem o nich informacji i znalazłem tylko pytania i odpowiedzi jak się ich pozbyć skutecznie, cóż ja je kupiłem. Zobaczymy jak sobie poradzą, są na osobnym kamyczku.

Następny krok to para błazenków jak gdzieś dorwę młode picasso .

Leję bakterie po 2,5ml dziennie dwa rodzaje.

 

Jak tu wstawić zdjęcie z iphona ,ipada ? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.05.2021 o 00:07, akwaraf napisał:

Jak tu wstawić zdjęcie z iphona ,ipada ? 

Nie mam pojęcia. Windows i Android nie generują większych problemów (przynajmniej dla mnie). Może wrzucaj zdjęcia na jakąś stronę do dzielenia się tego typu materiałami i wklejaj link.

Jak ja edytuję posty u siebie, to poniżej mam opcję "Przeciągnij tutaj aby załączyć lub dodaj pliki......" tak jak w przypadku większości programów do obsługi e-maila. Ważne tylko to aby zdjęcia nie przekraczały określonego rozmiaru, bo wówczas nie można ich załączyć.

Z jakiego względu nie można tego zrobić na produktach od Apple to nie wiem...

PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda konstrukcja po sklejeniu...

C874C1D7-6EB7-4678-9671-3F5E903A223C.jpeg

To wygląda niepokojąco...

Dzięki Piotr, znalazłem wreszcie opcję zmniejszania zdjęcia.

C2FF5DEF-A83E-4514-B00E-E6F53DC76BB8.jpeg

Testy z piątku:

Mg 1260

KH 7,7

NO3 10

No2 0

PO 4  0,03

Ca 410

Zasolenie 1,025

Temp 25

No i to by było na tyle ze zdjęciami, maksymalny ogólny rozmiar 1MB....Czyli 1MB w całym wątku ?  Czy jak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na hardscape świetny, super to wygląda.

8 godzin temu, akwaraf napisał:

To wygląda niepokojąco...

Wydaje mi się, że to okrzemki chociaż ktoś na forum napisał że dino. U mnie w każdym bądź razie bomblowały na potęgę i jak same przyszły tak same poszły. Jak chcesz trochę ograniczyć to zmniejsz białe światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, chris_ek napisał:

Wydaje mi się, że to okrzemki chociaż ktoś na forum napisał że dino. U mnie w każdym bądź razie bomblowały na potęgę

U mnie kilka bąbelków, nie ma glutów jak na razie. Nalot pojawia się powoli na piasku. Rhodactisy (2) :) czują się nad wyraz dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały postęp,

We wtorek , 3 dni temu trafiły do mnie dwa błazenki. Nie obyło się bez perturbacji z dostawcą, sprawa jednak załatwiona. Ryby mają się dobrze, parka.

Dzień po wpuszczeniu rybek, okrzemki zaczęły odpuszczać, niestety wczoraj zaczęła mętnieć woda. Lampa uv jest w trakcie załatwiania, jutro lub w poniedziałek uruchomię w zależności od rozwoju zakwitu. Piana w kubku zielonkawa lekko.

Świecę 6 godzin na 50%, mam dwa Rhodactisy :)

B743BDBC-9EAC-4F9D-AF25-67950B95C806.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś podsumowanie,

minęło 31 dni od zalania zbiornika, zrobiłem testy i jest ok. Jutro dopiszę wyniki.

Lampa uv (9vat najmocniejsza jak się u mnie mieści- oczywiście jednak się nie mieści, muszę poprzerabieać )działa już 24 godziny, zmętnienie odpuszcza- myślę że jeszcze dwa dni. Oczywiście prowizorka, wszędzie plączą się rury i kable.

Okrzemki zniknęły całkowicie, skała czysta.

Rodactisy, większy czuje się bdb, mniejszy jest zbyt blisko większego i trochę stracił kolor. Może jutro dam go na inna skałkę jak znajdę chwilę. Nie wiedziałem , że tak się pompuje ten większy...

Błazenki coraz odważniej pływają, często taplają się piasku robiąc zawieruchę, może potrzebują krewetki czyszczącej ?  Jedzą chętnie, najchętniej z pipety, szarpią ją zajadle.

Zamontowałem siatkę z Red Sea nad akwarium, bardzo fajny produkt, tylko czasochłonny montaż i wymaga narzędzi. estetyczne rozwiązanie, brakuje tylko jakiejś otwieranej klapki do karmienia ryb . Jest z tym jeszcze jeden kłopot, nie ma miejsca na przeciągnięcie kabli od cyrkulacji, będę musiał coś podciąć chyba. Listwy są na równo z szybami akwarium, nie będzie się  raczej  dało zamontować nic  na szybie np. Karminka  czy wentylatorów.

Cały czas elektryka to prowizorka, kable leżą dookoła szafki. Mam zamiar w weekend się z tym uporać. zakupiłem panel na 10 wyłączników i jest sporych rozmiarów, jak na wielkość mojej szafeczki.

Pytania:

Potrzebuje podpowiedzi dotyczącej jakiegoś UPS, i powiadomienia o braku zasilania ( kupiłem dwa gniazdka smart z reef factory, jeszcze nie wyjąłem z pudełek, nie wiem czy mają powiadomienie o braku zasilania ). Potrzebuję czegoś (UPS) na jakieś minimum 12 godzin. Kupić  gotowca, czy lepiej coś majstrować ? 

Muszę zrobić automatyczna dolewkę, do dolewki w zbiorniku, ta ma tylko 5,5l i wystarczy na dwa dni, jak zrobi się cieplej. Nie wiem co zastosować, żeby się nie martwić. Zbiorniki na wodę RO mogę wstawić do garażu, mogę zrobić to grawitacyjnie z pływakiem w zbiorniku dolewki, który mam nad sumpem( mam rurkę do wody RO  przeciągniętą z garażu do szafki), albo jakaś pompka i automatyka. Nie wiem jak to rozwiązać. Muszę mieć możliwość wyjazdu na parę dni , karmienie ktoś zawsze ogarnie, ale uzupełnianie wody w dolewce i inne skomplikowane ,dla osoby nieobytej z tematem sprawy, raczej odpadają. Poproszę o jakieś pomysły.

Tak patrzę na wnętrze tej szafki i się zastanawiam, jak to wszystko mam w niej zmieścić, jeszcze czeka mnie zakup pompy dozującej podobno, pojemniki na płyny, będzie ciasno. 

Wentylatory też do sumpa muszę dać, a  gumy nie jest ta szafka. Do tego kiepski ze mnie majsterkowicz :(,

Pozdrawiam jak ktoś tu zagląda :)

Edytowane przez akwaraf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, akwaraf napisał:

Muszę zrobić automatyczna dolewkę, do dolewki w zbiorniku, ta ma tylko 5,5l i wystarczy na dwa dni, jak zrobi się cieplej. Nie wiem co zastosować, żeby się nie martwić. Zbiorniki na wodę RO mogę wstawić do garażu, mogę zrobić to grawitacyjnie z pływakiem w zbiorniku dolewki, który mam nad sumpem( mam rurkę do wody RO  przeciągniętą z garażu do szafki), albo jakaś pompka i automatyka. Nie wiem jak to rozwiązać. Muszę mieć możliwość wyjazdu na parę dni , karmienie ktoś zawsze ogarnie, ale uzupełnianie wody w dolewce i inne skomplikowane ,dla osoby nieobytej z tematem sprawy, raczej odpadają. Poproszę o jakieś pomysły

Ja mam dolewkę grawitacyjnie. Zbiornik na dolewkę stoi w szafce na przedpokoju. Mam tam też filtr RO. Weżyk puszczony jest do akwarium, na końcu zwykły zawór pływakowy aquatrendu. Najprostsze i kompletnie bezawaryjne rozwiązanie. Do tego zbiornik na dolewkę mam 60 litrów więc nawet jakby zawór padł, to nawet jeśli wleje cały zbiornik to nic złego się nie stanie. Trochę zasolenie spadnie, ale to nie zabije korali.

 

6 godzin temu, akwaraf napisał:

Potrzebuje podpowiedzi dotyczącej jakiegoś UPS, i powiadomienia o braku zasilania ( kupiłem dwa gniazdka smart z reef factory, jeszcze nie wyjąłem z pudełek, nie wiem czy mają powiadomienie o braku zasilania ). Potrzebuję czegoś (UPS) na jakieś minimum 12 godzin. Kupić  gotowca, czy lepiej coś majstrować ? 

Kilka osób na forum pokazywało swoje rozwiązania na akumulatorze i zasilaczu. Poszukaj. Nie pamięta mteraz dokładnie kto tak robił. Poszukaj w dziale DIY.

Ładne błazenki. Rhodactisy to korale docelowe? One lubią zarastać skałę i parzyć inne korale. Moga być w tym, w zależności od rodzaju, bardzo skuteczne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 37,

Zrobiłem pierwszą podmianę wody, 17l

Mam wrażenie, że okrzemki znów się pojawiają.  Może to tylko wrażenie.

Na dniach zamierzam kupić krewetkę czyszczącą.

W dniu 8.06.2021 o 08:58, katani napisał:

Rhodactisy to korale docelowe? One lubią zarastać skałę i parzyć inne korale. Moga być w tym, w zależności od rodzaju, bardzo skuteczne.

Trochę mnie to zmartwiło…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 dzień od startu

5 dni temu trafiła do mnie  babeczka Kryptocentrus Citus, dorosły okaz, Prezent niespodziewany< OD PEWNEGO TAJEMNICZEGO AKWARYSTY :)  Wraz z nią kilka kolejnych Rodactisów. Dostały osobny kamyczek, oraz krewetka czyszcząca Lysymaata debelius. Niestety nie widuję jej, siedzi w norce w skale.

Dwa dni temu przybył krab porcelanowy,  krewetka Lysmata amboinensis, trzy Nassariusy, oraz 2x dicosoma, małe szczepki.

Parametry wody w normie

Martwi mnie trochę baka, bo nie widzę żeby jadła, jest w miarę aktywna, pływa troszkę w toni. 

Dalej wiszą nade mną prace techniczne….może jutro..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.