Skocz do zawartości
Hoom

Ilość wat na litr i ustawienie lamp

Rekomendowane odpowiedzi

Dorwałem ostatnio film Sebastiana z Seafarm https://fb.watch/5gLKR0ndu-/ 

warto go obejrzeć bo ja jestem w niemałym szoku po tym co sie u mnie stało jak poprawiłem ustawienie hydry 64hd po obejrzeniu tego filmu . Mam akwarium 550L a wisi nad nim hybryda 2x hydra 64hd i 4 x 39 t5 razem 416 wat . Ustawienia hydry ściągnąłem z netu ze strony producenta . Proponowane przez niby najlepszych znawców i tak to chulało przez pare miesięcy wzrosty były i to nawet nie małe . 
po obejrzeniu tego filmu przestawiłem ustawienie lamp na pełnie świecenie 100% na wszyskich kanałach bez żadnych ściemnień , burz i innych wodotrysków . Po dwóch dniach kh spadło mi o 1 . Zmieniłem wtedy tez świetlówki t5 na nowe . Miały 5 miesięcy . Po tygodniu efekt niesamowity korale napompowane jak nigdy . Codziennie muszę zwiększać odciek , konsumpcja z dwa razy większa. 
zacząłem tez przeglądać net i co zauważyłem większość akwariów naprawdę ładnych porośniętych gęsto twardymi ma ponad 1.5 wata na litr w ledach . Zamówiłem teraz 4 belki orphek OR3 . Zwiększę ilość watów do 1.2 . Jestem ciekawy jaki będzie objaw . A jak to jest u was ile watów na litr macie w akwarium 

 

Takie ustawienia miałem wcześniej teraz wszystkie kanały świecą 100% od początku do końca 

D9BF05D5-2316-4119-A208-1A8BEC05BA42.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Hoom napisał:

Dorwałem ostatnio film Sebastiana z Seafarm https://fb.watch/5gLKR0ndu-/ 

warto go obejrzeć bo ja jestem w niemałym szoku po tym co sie u mnie stało jak poprawiłem ustawienie hydry 64hd po obejrzeniu tego filmu . Mam akwarium 550L a wisi nad nim hybryda 2x hydra 64hd i 4 x 39 t5 razem 416 wat . Ustawienia hydry ściągnąłem z netu ze strony producenta . Proponowane przez niby najlepszych znawców i tak to chulało przez pare miesięcy wzrosty były i to nawet nie małe . 
po obejrzeniu tego filmu przestawiłem ustawienie lamp na pełnie świecenie 100% na wszyskich kanałach bez żadnych ściemnień , burz i innych wodotrysków . Po dwóch dniach kh spadło mi o 1 . Zmieniłem wtedy tez świetlówki t5 na nowe . Miały 5 miesięcy . Po tygodniu efekt niesamowity korale napompowane jak nigdy . Codziennie muszę zwiększać odciek , konsumpcja z dwa razy większa. 
zacząłem tez przeglądać net i co zauważyłem większość akwariów naprawdę ładnych porośniętych gęsto twardymi ma ponad 1.5 wata na litr w ledach . Zamówiłem teraz 4 belki orphek OR3 . Zwiększę ilość watów do 1.2 . Jestem ciekawy jaki będzie objaw . A jak to jest u was ile watów na litr macie w akwarium 

 

Takie ustawienia miałem wcześniej teraz wszystkie kanały świecą 100% od początku do końca 

D9BF05D5-2316-4119-A208-1A8BEC05BA42.jpeg

Hej, też powoli podkręcam lampę i założenie jest takie żeby ten 1W/L kiedyś przekroczyć ;) I fakt każde podkręcenie powoduje przyśpieszenie spadku kh. :D Kwestia kiedy tego światła może być w końcu za dużo i jakie będą tego następstwa?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze te ustawienia fabryczne ledow są robione pod klienta a nie pod korale . Wcześniej miałem taką ładną niebieską poświatę a teraz kolory są bardzo naturalne . Za to korale jak na sterydach . Dawno nie widziałem tak napompowanych goniopor . Acropora spathulata dostała takich polipów ze jestem w szoku . Nie było ich wcześniej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie, czy tak bardzo Ci zależy na mega szybkim wzroście korali ? Można i dać 2w /l tylko po co ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

Jedno pytanie, czy tak bardzo Ci zależy na mega szybkim wzroście korali ? Można i dać 2w /l tylko po co ?

Tak . Mam kilka wolno rosnących acropor i nie chce czekać kilku lat by porosły akwarium . Szybko rosnące spsy już rozdałem . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Hoom napisał:

Tak . Mam kilka wolno rosnących acropor i nie chce czekać kilku lat by porosły akwarium

Już taki urok tych wolnorosnących acropor ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież od zawsze przewija się wielkość 1W/L wzwyż dla trudniejszych SPS, to nie bardzo rozumiem skąd zaskoczenie. To samo ze spektrum - porównania hqi - t5 - led, znaczenie zakresu poza niebieskim... To wszystko tysiące razy się już powtarzało. O nie skręcaniu białego w lampach led też temat wałkowany wszędzie i od dawna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ale przecież od zawsze przewija się wielkość 1W/L wzwyż dla trudniejszych SPS, to nie bardzo rozumiem skąd zaskoczenie. To samo ze spektrum - porównania hqi - t5 - led, znaczenie zakresu poza niebieskim... To wszystko tysiące razy się już powtarzało. O nie skręcaniu białego w lampach led też temat wałkowany wszędzie i od dawna...

Właśnie też mnie dziwi to zaskoczenie. Z drugiej strony Ci co mają lampy led zostali zauroczeni kolorami koralowców w niebieskim ledowym świetle i tak już przy nim zostali, a teraz podkręcają białe światło i się dziwią że jednak może być lepiej ze wzrostem kosztem tych super fluo bajeranckich kolorów przez cały dzień.

1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

Zalecam ostrożność w ślepym słuchaniu takich wykładów. 

Dokładnie amator może mieć problem.

2 godziny temu, sith114 napisał:

Hej, też powoli podkręcam lampę

Ty tam jeszcze musisz duuuużo podkręcić, a nie zrzucać winę na ujowy telefon :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, =Fresz= napisał:

Właśnie też mnie dziwi to zaskoczenie. Z drugiej strony Ci co mają lampy led zostali zauroczeni kolorami koralowców w niebieskim ledowym świetle i tak już przy nim zostali, a teraz podkręcają białe światło i się dziwią że jednak może być lepiej ze wzrostem kosztem tych super fluo bajeranckich kolorów przez cały dzień.

A mnie nie dziwi zaskoczenie . Zobacz wszędzie producenci lamp ledowych piszą ze ich ledy mają soczewki itp ze ich lampa 100w swieci jak zwykła 200w . Kupisz np. hydrę następnie wchodzisz na stronę producenta i masz tam informacje żeby ściągnąć te ustawienia jak chcesz trzymać  przykładowo spsy (ja tak niestety zrobiłem ) ze jest idealnie dobrane spectrum . A później sie okazuje ze lampa chodzi na 50% . Mi przy tych ustawieniach nie chodziły wentylatory teraz cały czas je słyszę . Naprawdę łatwo złe dobrać ustawienia lamp jak czytasz strony producentów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do głównego pytania. Przyjmując litraż brutto 49L, moc realną lampy 42W, wychodzi 0.86 W/L. Proste SPS rosną jak głupie, ale jeszcze ciut dołożę białego i zielonego, i pewnie 1W/L przebiję.

@Hoom
no proszę Cię, przecież to jest czysty marketing. Tak samo, jakbyś oczekiwał, że auto faktycznie spali 4L/100km, bo taki wynik z testów producent podaje. Co do ustawień - jak Krzysztof wcześniej zauważył - są one dostosowane poniekąd do oczekiwań klienta. Żeby było fluo i ładnie akwarium na zdjęciach (z filtrem żółtym) w necie wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

Zalecam ostrożność w ślepym słuchaniu takich wykładów. 

Myslę ze slepo idąć za tymi radami można sobie zrobić kuku dlatego ja wole rozkręcac lampę co tydzień/ dwa o te 10% i obserwować jak narazie po każdym podkręceniu na + ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, sith114 napisał:

Myslę ze slepo idąć za tymi radami można sobie zrobić kuku dlatego ja wole rozkręcac lampę co tydzień/ dwa o te 10% i obserwować jak narazie po każdym podkręceniu na + ;)

Nie wsłuchiwałem się dokładnie w jego wykład ale na pewno On opisywał ogólną tendencję, a nie sytuację że gość który ma od startu problemy ze zbiornikiem i parametrami ma walić na fulla wszystko w lampach i będzie dzięki temu git. To właśnie pokazuje tą amatorszczyznę :P 

Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

no proszę Cię, przecież to jest czysty marketing. Tak samo, jakbyś oczekiwał, że auto faktycznie spali 4L/100km, bo taki wynik z testów producent podaje.

Dokładnie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie zadać pytanie czego oczekujemy od założonego zbiornika ?

Jeśli chcemy akwarium z koralowcami fluo. To naturalnym jest aby dominującym udziałem była barwa niebieska i tu nic się nie zmieni. Ani biały kolor ani T5 nie dadzą takiego koloru fluo jak pozadne LED.

 

Jeśli zaś jesteśmy zafascynowani acroporami które mają ładne kolory w białym świetle to naturalnie byłoby wybrać T5 lub hybryda.

 

A rozmowy o wzroście że więcej światła daje lepsze wyniki, ok ale jest pewien limit. Mi udało się popalić goniopory czy montipore Superman .  

Teraz zadać sobie musimy pytanie czy szybki wzrost czy może ładny kolor fluo.

Ja osobiście z rana i pod wieczór mam wielki błękit :) a od 12 do 18 jest biało ale biało od ledow nie T5, których nie chciałem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

A wracając do głównego pytania. Przyjmując litraż brutto 49L, moc realną lampy 42W, wychodzi 0.86 W/L. Proste SPS rosną jak głupie, ale jeszcze ciut dołożę białego i zielonego, i pewnie 1W/L przebiję.

@Hoom
no proszę Cię, przecież to jest czysty marketing. Tak samo, jakbyś oczekiwał, że auto faktycznie spali 4L/100km, bo taki wynik z testów producent podaje. Co do ustawień - jak Krzysztof wcześniej zauważył - są one dostosowane poniekąd do oczekiwań klienta. Żeby było fluo i ładnie akwarium na zdjęciach (z filtrem żółtym) w necie wyglądało.

Przecież spali te 4L / 100 po naładowaniu prądem z elektrowni opalanej węglem :clowning

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
51 minut temu, pj007 napisał:

Jeśli chcemy akwarium z koralowcami fluo. To naturalnym jest aby dominującym udziałem była barwa niebieska i tu nic się nie zmieni. Ani biały kolor ani T5 nie dadzą takiego koloru fluo jak pozadne LED.

To jest mylne myślenie bo w naturze nie ma miejsca na takie fluo kolory i tylko My akwaryści się na nie nakręciliśmy dostając w ręce urządzenie dzięki któremu możemy te mega fluo kolory zobaczyć. I czy to będzie miękki koralowiec czy acropora która także w niebieskim świetle wygląda zupełnie inaczej. Także my możemy sobie chcieć,  a tak na prawdę te fluo koralowce żyją w zupełnie innych warunkach. 

 

Koralowce fluo...

WMi2CrK.jpg&key=a202ec476efd63a88efd3201

kq5Y9nb.jpg&key=f952c1eb7c0f5c02adbe3ad8

20cWymm.jpg&key=a16173faec7c05069910eb0e

51 minut temu, pj007 napisał:

Teraz zadać sobie musimy pytanie czy szybki wzrost czy może ładny kolor fluo.

Jak wyżej.

51 minut temu, pj007 napisał:

A rozmowy o wzroście że więcej światła daje lepsze wyniki, ok ale jest pewien limit. Mi udało się popalić goniopory czy montipore Superman .

Jak ze wszystkim trzeba znać umiar. Przy lampach led dużo łatwiej popalić koralowce ze względu na soczewki. Połóż sobie lampę led na białej kartce papieru to zobaczysz co to znaczy soczewka :P lampa t5 tego nie zrobi, ma dużo większe rozproszenie strumienia światła. 

 

51 minut temu, pj007 napisał:

Ja osobiście z rana i pod wieczór mam wielki błękit :) a od 12 do 18 jest biało ale biało od ledow nie T5, których nie chciałem.

I to jest bardzo dobre rozwiązanie. Chcesz nacieszyć oczy bajkowymi kolorami to siedź przy zbiorniku przy wschodzie albo zachodzie ;) 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I filmik pokazujący naturalne kolory na rafie i przy sztucznym świetle

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak widzicie korzystanie z kanałów koloru zielonego i czerwonego, jeśli w danej lampie można je osobno sterować jak np w hydrach? Większość wzbrania się przed ustawieniem więcej niż kilka %, do tego ustawione kilkanaście % białego i taka lampa zamiast 90W ma 40 - 50W. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, DiabLen napisał:

A jak widzicie korzystanie z kanałów koloru zielonego i czerwonego, jeśli w danej lampie można je osobno sterować jak np w hydrach? Większość wzbrania się przed ustawieniem więcej niż kilka %, do tego ustawione kilkanaście % białego i taka lampa zamiast 90W ma 40 - 50W. 

Polecam ogladac na kompie ustawic napisy na angielskie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nastepną lampe planuje moc "zamontowana" w okolicach 2x pojemność akwarium ale diody wysterowane na max 50% mocy ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sith114 napisał:

Polecam ogladac na kompie ustawic napisy na angielskie ;)

 

1 godzinę temu, =Fresz= napisał:

Obszerne materiały, dzięki, zapoznam się.

 

Nasuwa mi się pytanie:

Posiadam nad zbiornikiem 50 x 50 x 50 dwie Prime 16hd. Jeśli chcemy uzyskać pełną moc lampy (55W) to musimy kanały niebieskie, biały, uv i fioletowy rozkręcić na 100% (pomijam już, że według aplikacji to trzeba ustawić niebieskie na 125%, uv i fioletowy 160%) . Do tego kanał zielony na jakieś 40 kilka i czerwony na 30 kilka % - wtedy uzyskujemy 55W. Nie widziałem u nikogo by stosował w takim % kanały zielony i czerwony. Czy ta lampa jest tak zaprojektowana, że są to bezpieczne wartości (zielonego i czerwonego) dla koralowców? Innymi słowy czy uzyskujemy wtedy optymalne spektrum światła? Czy producenci o to zadbali? czy też : macie tu lampę 55W ale jak będziecie chcieli wykorzystać pełną moc to doprowadzicie do śmierci koralowców z powodu zbyt dużego udziału światła czerwonego.

Edytowane przez DiabLen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem zaproponowane tematy, treści dużo, dużo wręcz akademickich dyskusji lecz brakuje mi w tych tematach wyciągniętych wniosków ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o świetle odnośnie stosowania światła zielonego i czerwonego i udziału tych kanałów w całości oświetlenia. 

By nie wymyślać koła na nowo zapytam wprost: Czy korzystacie, a jeśli tak - to w jakim stopniu (procencie) z oświetlenia barwy zielonej i czerwonej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DiabLen napisał:

Przejrzałem zaproponowane tematy, treści dużo, dużo wręcz akademickich dyskusji lecz brakuje mi w tych tematach wyciągniętych wniosków ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o świetle odnośnie stosowania światła zielonego i czerwonego i udziału tych kanałów w całości oświetlenia. 

By nie wymyślać koła na nowo zapytam wprost: Czy korzystacie, a jeśli tak - to w jakim stopniu (procencie) z oświetlenia barwy zielonej i czerwonej?

Gdzieś czytałem, że czerwone światło wpływa jak korale odbierają głębokość na której się znajdują oraz ma wpływ na ilość chlorofilu w zooxanthellatach. Piszą też, że przy dużej ilości czerwonego korale mogą trącić barwę co by się zgadzało z powyższym. 

Ta grafika pokazuje jak i gdzie docierają konkretne barwy

Mając na uwadze poniższe można poczytać o głębokościach na których występują dane korale i co mamy w zbiorniku. 

Naturalnie to w przypadku gdy chcesz symulować jakiś tam realizm u siebie i nie koniecznie będzie się to przekładało na wzrost, wybarwienie czy bling bling w domowym akwarium. 

1-Figure1-1.png

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.