Skocz do zawartości
Hoom

Ilość wat na litr i ustawienie lamp

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, =Fresz= napisał:

Coś słabą wyciągasz te wnioski ;) raz jeszcze przestudiuj:

https://reefhub.pl/wplyw-czerwonego-swiatla-na-stylophora-pistillata/

 

1 godzinę temu, DiabLen napisał:

 lecz brakuje mi w tych tematach wyciągniętych wniosków ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o świetle 

By nie wymyślać koła na nowo zapytam wprost: Czy korzystacie, a jeśli tak - to w jakim stopniu (procencie) z oświetlenia barwy zielonej i czerwonej?

 

Słabo, nie słabo - tu nie chodzi o moje wnioski (kogoś kto nie ma tym pojęcia). To tak jakbym Ciebie zapytał po przeczytaniu przez Ciebie artykułu np. o budowie promów kosmicznych jakie masz wnioski. Jakieś będziesz pewnie miał, ale jaką tak naprawdę one wartość będą miały?;) (no chyba, że pracujesz w NASA). Potraktuje ten komentarz z przymrużeniem oka, to żaden zarzut.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, DiabLen napisał:

Słabo, nie słabo - tu nie chodzi o moje wnioski (kogoś kto nie ma tym pojęcia). To tak jakbym Ciebie zapytał po przeczytaniu przez Ciebie artykułu np. o budowie promów kosmicznych jakie masz wnioski. Jakieś będziesz pewnie miał, ale jaką tak naprawdę one wartość będą miały?;) (no chyba, że pracujesz w NASA). Potraktuje ten komentarz z przymrużeniem oka, to żaden zarzut.

No przecież masz opisy rysunki czyli czarno na białym jaki ma wpływ zielony/czerwony, na jakich głębokościach występuje itd. :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, DiabLen napisał:

 

 

Słabo, nie słabo - tu nie chodzi o moje wnioski (kogoś kto nie ma tym pojęcia). To tak jakbym Ciebie zapytał po przeczytaniu przez Ciebie artykułu np. o budowie promów kosmicznych jakie masz wnioski. Jakieś będziesz pewnie miał, ale jaką tak naprawdę one wartość będą miały?;) (no chyba, że pracujesz w NASA). Potraktuje ten komentarz z przymrużeniem oka, to żaden zarzut.  

Ale jakich Ty wniosków oczekujesz? 
Ja bym Ci dał jedną złotą radę zamontuj wiecej mocy niż potrzebujesz skręcisz najwyżej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam zamiaru nic montować, od roku mam wszystko zamontowane i nie zmieniam. Po prostu pojawił się temat na którym się nie znam, więc zapytałem jak używacie tych kanałów? Ja mam ustawione jak "większość" (tak mi się wydaje) po kilka procent zielonego i czerwonego i zastanawiam się po prostu czy to jest dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, DiabLen napisał:

zastanawiam się po prostu czy to jest dobrze. 

To się nie zastanawiaj, tylko sprawdź i podziel się wnioskami. Spokojnie, te eksperymenty to były przypadki abstrakcyjne, oświetlenie samym niebieskim, samym czerwonym itp... Przy normalnej lampie nie masz się czego bać, że Ci od czerwonego korale padną.

Zielony jest potrzebny i warto go dodać. Plus wizualny, że wzbudza czerwone fluo. Minus - podkreśla brązy, więc jak masz kolorki kiepskie, to będzie to widać wyraźniej.

Czerwonego i tak jest dużo w białym, więc ja bym nie dodawał. Chyba tylko do typowo rybnego akwa ma to sens, żeby podkreślić barwy ryb. Ale jak już masz w lampie to możesz rozkręcić, nie zaszkodzi to koralom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, DiabLen napisał:

Super odpowiedź, dziękuje.

Czyli prosta odpowiedź z kawą na ławę wystarczyło żebyś podjął decyzję :P a wystarczyło poczytać i posłuchać i nauczyć się czegoś więcej :P 

Godzinę temu, DiabLen napisał:

Chcesz opis i rysunki budowy promu kosmicznego??? :lol:

Gdybym się interesował tym tematem to na pewno byłbym bardzo chętny ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, =Fresz= napisał:

Czyli prosta odpowiedź z kawą na ławę wystarczyło żebyś podjął decyzję :P a wystarczyło poczytać i posłuchać i nauczyć się czegoś więcej :P 

 

Hola hola, powstrzymaj Pan swojego konia..;) Po pierwsze, ja żadnej decyzji nie podejmuje. Po drugie, prostota zawsze się sprawdza. Po trzecie, przecież napisałem, że przeczytałem i miejmy nadzieję, że coś się nauczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, DiabLen napisał:

Po pierwsze, ja żadnej decyzji nie podejmuje

No zastanawiasz się czy takie ustawienie jest dobre. Ktoś Ci odpisuje jednym zdaniem opisując cały wykład i to daje Ci spokój. A skąd wiesz czy jak byś się zagłębił w lekturze to byś nie wyciągnął jeszcze innych wniosków? :P 

9 minut temu, DiabLen napisał:

Po drugie, prostota zawsze się sprawdza.

Prostota w czym? w nieodpowiednim ustawieniu światła? na pewno nie wiedziałeś że w piku białej diody jest też czerwony kolor który wystarczy koralowcom :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj, na początku odniosłem wrażenie, że chciałeś w dobrym stylu leciutko wbić szpileczkę. Teraz sam nie wiem. Zresztą wystarczy pisania offtopic, potem ktoś będzie czytał i będzie musiał przedzierać się przez dwóch gości co sobie wymieniają uprzejmości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, DiabLen napisał:

oj, na początku odniosłem wrażenie, że chciałeś w dobrym stylu leciutko wbić szpileczkę. Teraz sam nie wiem. Zresztą wystarczy pisania offtopic, potem ktoś będzie czytał i będzie musiał przedzierać się przez dwóch gości co sobie wymieniają uprzejmości. 

Ale ja szpileczki nie wbijam no chyba ze tak uważasz i nie mam zamiaru wymieniać uprzejmości ;) piszę tylko o uwagach jakie tu widzę i to jak ludzie podchodzą do tematu. Jak już siedzisz w tym hobby i sprawia Ci ono przyjemność to znajdź dla niego "chwilę", usiądź poczytaj posłuchaj. Nie lubię postaw roszczeniowych w postaci chcę odpowiedzi tu i teraz krótko zwięźle i na temat ;) dostałeś/dostaliście na tacy kilka bardzo fajnych linków do tematów i filmiki które odpowiadają na zadane tu pytania wystarczy TYLKO uważnie przeczytać. 

A co złego to nie ja. Love&Peace :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem, że przeczytałem.

Każdy może nie lubić tego czy owego, nie mnie to oceniać.

Ps. Jeżeli jeszcze ktoś chciałby podzielić się swoimi ustawieniami tych dwóch barw - to ja chętnie poczytam.

Pozdrowienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, DiabLen napisał:

Przecież napisałem, że przeczytałem.

Każdy może nie lubić tego czy owego, nie mnie to oceniać.

Ps. Jeżeli jeszcze ktoś chciałby podzielić się swoimi ustawieniami tych dwóch barw - to ja chętnie poczytam.

Pozdrowienia. 

Ja od dwóch tygodni świece hydrą 64 HD na 100% wszystkie kanały bez żadnych ściemnień itp . Wszystkie kanały wiec i zielone , czerwone itd . Zauważyłem jeden efekt , korale zwiększyły konsumpcje kh o 100% . Wiec chyba im to nie przeszkadza ze świecą sie wszystkie kolory ledow 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.05.2021 o 13:33, Hoom napisał:

Ja od dwóch tygodni świece hydrą 64 HD na 100% wszystkie kanały bez żadnych ściemnień itp . Wszystkie kanały wiec i zielone , czerwone itd . Zauważyłem jeden efekt , korale zwiększyły konsumpcje kh o 100% . Wiec chyba im to nie przeszkadza ze świecą sie wszystkie kolory ledow 

Czy przy ustawieniu wszystkiego na 100% nie ma problemu z nadmiernie rosnącymi glonami np.na szybach? 

Nad kostką 50x50x50 mam zawieszone 2 sztuki Prime 16 hd, obsada mieszana (miękkie, kilka LPS i prostszych SPS). Trochę eksperymentuję z ustawieniami tak by "zrobić im dobrze" :)

pozdrowił

Edytowane przez misiopysio73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, misiopysio73 napisał:

Czy przy ustawieniu wszystkiego na 100% nie ma problemu z nadmiernie rosnącymi glonami np.na szybach? 

Nad kostką 50x50x50 mam zawieszone 2 sztuki 16 Prime hd, obsada mieszana (miękkie, kilka LPS i prostszych SPS). Trochę eksperymentuję z ustawieniami tak by "zrobić im dobrze" :)

pozdrowił

Glony a co to jest ? :) nie wiem nigdy ich nie miałem . Już mam 1,2 wata na litr a w drodze dwie następne belki orphek . Przyrost korali niesamowity . Wreszcie ruszyła Acropora spathulata . Problem jak hydry chodzą na 100% to hałas jest duży szum 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ale tak bardzo mnie śmieszy jedna rzecz, jak działa filmik i opowieści dziwnych treści na ludzi, kupujesz dokładasz belki itd.

Ze 1w musowo teraz będziesz miał 1.5w/ litr?

To ja Ci coś powiem, 0.8 w ja mam na litr i też rosną jak szalone, biologia w zbiorniku Ci ruszyła nie tylko światło, idąc tym tropem daj 5w na litr i tnij korala co 3 dni..czy o to chodzi :)

 

Gdzieś jest granica tego wszystkiego, a takie opowiadanie że ma się świecić od razu full lampa przez 10-12 godz bez zachodu, wschodu itd, 

czy rano o 4 na rafie odrazu jest takie sloncene jak o 14 ?

Oglądałam wszystkie jego filmiki, i jest parę fragmentów że się nie zgodzę do końca co mówi. 

Nie wiesz co to glony ? Jeszcze się dowiesz ;) 

Na koniec, nie twierdzę że gość nie ma wiedzy, ale można z sukcesem prowadzić zbiorniki trochę inaczej, też będą rosły korale,

ale nie koniecznie 1.5w/ litr  zwłaszcza mając mieszaną obsadę korali.

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Betizgadzam sie z tym co mówisz o Sebastianie , ale ze światłem ma racje , niestety . Mówisz o zachodach i wschodzach słońca . Ale nikt nie mówi w jakich godzinach wzrost korali jest największy . A jest w południe . Wiec jezeli wydłużysz południe wzrost będzie większy . Moj znajomy ma hodowle kur na jajka . A kura znosi jajka z rana wiec co sie robi . Swieci sie trzy razy na dobę i kura myśli ze są trzy poranki i znosi trzy jajka dziennie :) i to podobnie jak ze światłem i koralami . Można ustawić zachmurzenie , wschody i zachody słońca . Ale po co jak korale rosną najbardziej w południe . 
moze tez masz racje z biologią w moim akwarium bo ostatnio życia masa i zero problemów z parametrami tylko wzrost nastąpił bezpośrednio po tym jak dołożyłem watów 

Rozmawiałem z duża ilością osób co ma ładne zbiorniki i wszyscy maja ponad 1,2w na litr np. Krzysiek z twistman 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja lampa ma 9 kanałów 4 x 145W,wszystkimi barwami świecę na 100% prócz pomarańczowego i czerwonego na 50% a cała lampa chodzi w tej chwili na 75%. Miewałem ustawioną też na 100%. Do tego 4 x T5 80W,które świecą w "południe" przez trzy godziny.Czy jestem zadowolony to sam nie wiem,są korale co rosną i takie co stoją w miejscu.Tylną ścianę mam w brunatnych glonach a na piasku ciągle coś wychodzi.Takie ustawienie kanałów zalecił Przemek,mocą już sam grzebię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Hoom napisał:

Wiec jezeli wydłużysz południe wzrost będzie większy

No to jak wydłużymy na 24g na full ?

Oczywiście że tak, jeśli wydłużymy południe na 12godz, ale czy akwarium ma tak wyglądać na codzień i cieszyć nasze oko ? Chyba nie...

Nie wyobrażam sobie o 8 rano nagle włączyć wszystko na pełny gwizdek a o 20.00 nagle zgasić, sama radość w oku jest jak akwarium idzie powoli spać ściemniając sobie światło do zera.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

No to jak wydłużymy na 24g na full ?

Oczywiście że tak, jeśli wydłużymy południe na 12godz, ale czy akwarium ma tak wyglądać na codzień i cieszyć nasze oko ? Chyba nie...

Nie wyobrażam sobie o 8 rano nagle włączyć wszystko na pełny gwizdek a o 20.00 nagle zgasić, sama radość w oku jest jak akwarium idzie powoli spać ściemniając sobie światło do zera.

 

O 8 rano nie ma mnie w domu tak ze to zaden problem . A na poważnie to ja to rozwiązałem inaczej . Nie wszystkie światła gaszą sie w tym samym czasie . Hydry gasną o 20 , t5 o 20.30 a orphek niebieski świeci do godz 22,30 i wtedy mam piękne niebieskie światło dla oczu . Za dnia tez ładnie to wyglada bo mam 4 belki niebieskie i korale ładnie świecą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, korale to nie kury nioski :)

Może kury da się oszukać,  ale nie wiem jak z koralami, to też zwierzak i nie wiemy tego czy np przez miesiąc czasu będziesz świecił przez 24h czy korale tego w zlym kierunku nie odczuje, tak samo odwrotnie, nie świecił mu przez miesiąc to pannie, a w drugą stronę, na rafie nie oszukasz światła I myślę że i koral jest tak dostosowany do fotosyntezy że musi też odpocząć od światła tak jak i ryba, a przedłużając mu to co jest w oceanie w naturalnych warunkach, to jechanie na krawędzi, ale to tak luzacko mówiąc. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Beti napisał:

Jeszcze jedno, korale to nie kury nioski :)

Może kury da się oszukać,  ale nie wiem jak z koralami, to też zwierzak i nie wiemy tego czy np przez miesiąc czasu będziesz świecił przez 24h czy korale tego w zlym kierunku nie odczuje, tak samo odwrotnie, nie świecił mu przez miesiąc to pannie, a w drugą stronę, na rafie nie oszukasz światła I myślę że i koral jest tak dostosowany do fotosyntezy że musi też odpocząć od światła tak jak i ryba.

Skąd te 24h ja na maxa świece 10 godzin na dobę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.