Skocz do zawartości
KONSTRUKTOR666

Naturalne akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz dostęp do miernika światła, to zmierz ile ta lampa światła daje. Potem nalej do beczki 50-60 cm wody i zrób pomiar na dnie. Zdziwisz się. Powietrze nie ogranicza światła.

Poprzeglądaj działy DIY, popatrz dział nasze akwaria. Jest mnóstwo osób, które robiło lampy, bardzo nieliczni, którym pod tymi lampami rosną korale. Ale są.

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, AnT napisał:

A co z oddawaniem ciepła  w wodzie ? 

 

No wodę w akwa jak się przegrzewa to ogniwami peltiera można schłodzić łatwo w sumpie. Jak lampa nagrzeje powietrze w pokoju to klimatyzacja to schłodzi, a jak wodę to chłodnica wody. Pomysł ciekawy dla mnie - zastosowania małych chociaż reflektorków wewnątrz.

 

1 minutę temu, katani napisał:

Jeśli masz dostęp do miernika światła, to zmierz ile ta lampa światła daje. Potem nalej do beczki 50-60 cm wody i zrób pomiar na dnie. Zdziwisz się. Powietrze nie ogranicza światła.

Poprzeglądaj działy DIY, popatrz dział nasze akwaria. Jest mnóstwo osób, które robiło lampy, bardzo nieliczni, którym pod tymi lampami rosną korale. Ale są.

 

Czym mam się zdziwić. No wiadomo, że w miarę głębokości widmo się zmienia... Będę robił lampę to ją obliczę a nie będę niczego próbował :). Osobiście nie mam miernika. Nie chce mi się pożyczać.


Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Nie chce mi się pożyczać.

To jak nie chcesz pożyczać , to kup a nie gadasz jak szeryf . Na pewno się przyda , jak lampa się sprawdzi i ktoś będzie zainteresowany , to będzie chciał znać pomiar .-_-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

 to ogniwami peltiera

A co z bizmutem i miedzią w ogniwach . ??? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, AnT napisał:

A co z bizmutem i miedzią w ogniwach . ??? 

 

Ogniwo chłodzi radiator ze stali 316 (1.4401) na przykład i to ta kwasówka (radiator) jest w wodzie zanurzona.

Edytowane przez KONSTRUKTOR666 (wyświetl historię edycji)

Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z " efektem pełzania soli " i co z agresywnym środowiskiem dla ogniw ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ogniwach peltiera pisano już wielokrotnie. Jakby były dobre to wszyscy byśmy je stosowali, a wg tego co zdążyłem się zorientować, to ze względu na niewielką sprawność nie stosuje ich w zasadzie chyba nikt.

Słuchaj... Twoje innowacje tak na prawdę nie są żadnymi innowacjami, bo wszystko przez lata zostało już przerobione. Nie oznacza to że nie można już nic wymyślić w akwarystyce, bo pewnie wiele jeszcze zostało do wymyślenia, ale wkładanie lampy do wody zamiast nad akwariumem to na prawdę słaby pomysł.

Mam wrażenie że ten post powstał żeby nabijać odpowiedzi, a dyskusja trochę jest o niczym ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogniwami Peltiera praktycznie i ekonomicznie nie schłodzisz akwa. Do tego niezbędna jest sprężarka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie że bym się czepiał może temat do OFF TOP i po sprawie bo ktoś zacznie to czytać i ........ 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam o chłodziarkach i do camperów robią na ogniwach peltiera, i sprawność mają teraz 30 % zaś agregaty w lodówce mają sprawność 6 % EER COP trzeba doczytać co to za sprawność i jak to się ma do peltiera...  bardzo ciekawy tema, nic tu nie odkrywam ogniw, tylko odpowiedziałem jak to widzę  Pani AnT. Cóż tu można odkryć nowego. Nie podobają mi się lampy niebieskie i niebieskie rośliny, więc drążę temat o co chodzi z tym. Na temat wszystkiego drążę temat :D

Ogniwa peltiera są prymitywne w zabudowie i ciche, agregat burczy i skomplikowany, każdy niech stosuje to jakie chce uzyskać efekty

37 minut temu, AnT napisał:

A co z " efektem pełzania soli " i co z agresywnym środowiskiem dla ogniw ? 

No nic z efektem pełzania bo radiator z kwasówki może być wewnątrz rurki a na zewnątrz jest ogniwo i żadna sul sie nie dostanie. Projektuję urządzenia pływające pod wodą od wielu lat i umiem to zrobić i tyle, a tu się czepiacie jak do dziecka :)

Edytowane przez KONSTRUKTOR666 (wyświetl historię edycji)

Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Tak czytam o chłodziarkach i do camperów robią na ogniwach peltiera, i sprawność mają teraz 30 % zaś agregaty w lodówce mają sprawność 6 % EER bardzo ciekawy tema, nic tu nie odkrywam ogniw, tylko odpowiedziałem jak to widzę  Pani AnT. Cóż tu można odkryć nowego. Nie podobają mi się lampy niebieskie i niebieskie rośliny, więc drążę temat o co chodzi z tym. Na temat wszystkiego drążę temat :D

Ogniwa peltiera są prymitywne w zabudowie i ciche, agregat burczy i skomplikowany, każdy niech stosuje to jakie chce uzyskać efekty

No nic z efektem pełzania bo radiator z kwasówki może być wewnątrz rurki a na zewnątrz jest ogniwo i żadna sul sie nei dostanie. Projektuję urządzenia pływające pod wodą od wielu lat i umiem to zrobić i tyle, a tu się czepiacie jak do dziecka :)

 

3 minuty temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Tak czytam o chłodziarkach i do camperów robią na ogniwach peltiera, i sprawność mają teraz 30 % zaś agregaty w lodówce mają sprawność 6 % EER bardzo ciekawy tema, nic tu nie odkrywam ogniw, tylko odpowiedziałem jak to widzę  Pani AnT. Cóż tu można odkryć nowego. Nie podobają mi się lampy niebieskie i niebieskie rośliny, więc drążę temat o co chodzi z tym. Na temat wszystkiego drążę temat :D

Ogniwa peltiera są prymitywne w zabudowie i ciche, agregat burczy i skomplikowany, każdy niech stosuje to jakie chce uzyskać efekty

No nic z efektem pełzania bo radiator z kwasówki może być wewnątrz rurki a na zewnątrz jest ogniwo i żadna sul sie nei dostanie. Projektuję urządzenia pływające pod wodą od wielu lat i umiem to zrobić i tyle, a tu się czepiacie jak do dziecka :)

 

 Wiec się powtórzę

1 godzinę temu, AnT napisał:

@KONSTRUKTOR666   -  bo nie wiem jak masz na imię .

Spokojnie , poczytaj , wyciągnij wnioski , odpal , zweryfikujesz sam swoje teorie /przemyślenia .

I te wszystkie cuda technika co do świata itp. 

I wtedy spokojnie pogadamy/piszemy . 

I co będzie najciekawsze że i tak to wszystko sobie możemy .....  

Pozdrawiam  

 

 

p.s 

I nie PANI i tylko PAN jest pod Nickem napisane jak wół. 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje imię to konstruktor 666 Proszę Pana :D Moje maszynki cuda wianki działają, jeździsz samochodem po części pewnie zrobionym na zakonstuowanych przeze mnie przyrządach więc nie śmiej się ... Potrafię liczyć... i robić dziwne rzeczy które działają :P Zresztą czas pokaże kto coś zrobi dobrego.


Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Konstruktor666 - imię - cóż .... 

 

Wiec czekam, akurat ja z tych  cierpliwych i życzę powodzenia przy projekcie . 

I oczywiście czekamy na foto relacje z projektu akwarium . 

Pozdrawiam . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''i żadna sul sie nie dostanie"

Przepraszam , ale jestem wyczulony ;) a sam wątek bardzo ciekawy, również czekam na efekt końcowy.

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety efekt końcowy fizycznych przedmiotów gotowych do wlania wody będzie za 2-3 lata, będę to robił okrutnie powoli. Inne cuda teraz są tematem głównym. Na forum jestem po to by udostępnić rysunki tego co zaprojektuję i umożliwić łatwiejsze kopiowanie dobrych rozwiązań. Niedługo zakonstruuję swoje akwarium w 3D ze stolikiem sumpem i wszystkim - to będziecie obgadywać i będziemy dopracowywać. Dzięki KATANI mam jakąś wiedzę. Użyję jeszcze swój i WASZ mózg i zobaczymy co z tego wyjdzie. Wy jesteście w moim przedsięwzięciu konstrukcyjnym najważniejszymi doradcami. Nie wywalajcie tematu w inne miejsce bo tu będzie cały projekt akwarium i wszystko 3D i tu jest na to najlepsze miejsce tak sądzę.

Planuję akwarium 150x70x65h. :D Mam długie ręce.

Pozdrawiam wszystkich i czekam na pomoc bo wiedzę mam marną...

Edytowane przez KONSTRUKTOR666 (wyświetl historię edycji)

Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Moje imię to konstruktor 666 Proszę Pana :D 

To już wiemy ;)  - to tak z innej beczki . 

 

Konstruktor666 - YouTube

 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

i niebieskie rośliny,

koralowce to zwierzęta, ryby to zwierzęta, dopiero glony to rośliny.

Co do zapału... fajnie... nowa krew, nowy zapał. Obyś ominął dotychczas wałkowane problemy. Nie ma co gasić kaganka najwyżej będą pytania co się zadziało że się ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Na forum jestem po to by udostępnić rysunki tego co zaprojektuję i umożliwić łatwiejsze kopiowanie dobrych rozwiązań. Niedługo zakonstruuję swoje akwarium w 3D ze stolikiem sumpem i wszystkim - to będziecie obgadywać i będziemy dopracowywać.

czekamy, ciekawe rozwiązania. 

19 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Nie wywalajcie tematu w inne miejsce bo tu będzie cały projekt akwarium i wszystko 3D i tu jest na to najlepsze miejsce tak sądzę.

No jeśli będzie zgodnie z pkt 1 regulaminu, to zostanie, bez obaw ;)

42 minuty temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Moje imię to konstruktor 666 Proszę Pana

Panie Pawle, co Pan taki tajemniczy.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że ten temat to prowokacja jest ;) 

Kogoś dobrze kiedyś znanego na forum.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panie Pawle bardzo jestem ciekaw tego naturalnego akwarium w Pana wykonaniu ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem za tło użyć akwarium pewnego forumowicza hi hi hi :D. Narysowałem wstępny rysunek akwarium i stołu i zostało też przebadane wytrzymałościowo. Proszę podpowiedzieć czy dobra wysokość stołu i czy drzwi na zawiasach czy ściągane na magnes i zapadkę? Czy szkło 12 czy 15 dla pewności, czy 15 to przesada? Innymi aspektami się nie zajmujmy bo to tylko szkic wstępny. Wymiary akwarium to 1500x700x650h.

2085856243_K52_01.00kopia.thumb.jpg.b7b33bec7687878a92dbcbac38ddb938.jpg

A tutaj obliczenia odkształcenia. Stół ze stali 30x30x2,5 na tym profile aluminiowe 40x40, podkładki gumowe NBR #3. Nogi wykręcane M12 - 6 szt stalowe bez gumowej wkładki. Stawiane na wylewce samopoziomującej płaskiej bezpośrednio na betonie podłogi. Panele i okładzina podłogowa wycięta wiertłem koronowym :).

Obliczenia.jpg.548acb9156611bf70a3a6f357b3254e6.jpg

Edytowane przez KONSTRUKTOR666 (wyświetl historię edycji)

Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump ? 

Jaki będzie ?  

Ja tam zwolennikiem bardziej "  pancernej  " budowy jestem 

Więc szkoło 15  , wys. szafki standard wiec powinno być  ok ,  zawiasy kwestia gustu . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Pozwoliłem za tło użyć akwarium pewnego forumowicza hi hi hi :D. Narysowałem wstępny rysunek akwarium i stołu i zostało też przebadane wytrzymałościowo. Proszę podpowiedzieć czy dobra wysokość stołu i czy drzwi na zawiasach czy ściągane na magnes i zapadkę? Czy szkło 12 czy 15 dla pewności, czy 15 to przesada? Innymi aspektami się nie zajmujmy bo to tylko szkic wstępny. Wymiary akwarium to 1500x700x650h.

Tło wygląda znajomo ;) Stare zdjęcie, bo seriatopora jest jeszcze po prawej stronie.

Grubość.

Tu masz tabelkę. Wydaje mi się, że 12 mm styknie, skoro dla 150x60 jest ok, to dla 65 też powinno być ok. Ja mam 120x70x65 z 12mm. Tak mi doradziła firma.

Wysokość stołu.

Powinna być OK. Ja mam 92.5. Jestem wysoki i mi nie przeszkadza. Akwarium wyżej lepiej wygląda. I lubię miejsce nad sumpem.

Ile cm nóżki? Na stelaż dasz pewnie jakiś blat, żeby ładnie wyglądało, ze 2 cm na blat. Trzeba odliczyć 2x 3cm na stelaż. z 3-5cm na nóżki. I blat pod sump 2 cm. 88 - 2 na blat - 2 na blat pod sump - 6 na stelaż i minus 3-5cm na nóżki = 73 - 75cm na przestrzeń wolną w szafce. Do takiego akwarium wypada dać sump 45-50cm wysoki. Będzie mało miejsca nad sumpem, ale da się z tym żyć. W szafce nigdy nie ma za dużo miejsca. Jeśli będziesz chciał dać odpieniacz to sprawdź jaki jest wysoki i czy wejdzie do sumpa.

Drzwi na zawiasach, aczkolwiek ściągane też mają swoje zalety.

Inne aspekty:

Jak wsadzisz sump do szafki, jeśli dasz poprzeczki na bokach? Przynajmniej z jednej musisz mieć dostęp, żeby wsunąć sump z boku. I musi to byćłatwe, jak zacznie cościec, pęknie pośpiech jest wskazany a łatwy dostęp = szybka reakcja.

Akwarium - wzmocnienia wzdłuż wszystkich szyb, oprócz nad kominem. Podziękujesz później.

41 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

A tutaj obliczenia odkształcenia. Stół ze stali 30x30x2,5 na tym profile aluminiowe 40x40, podkładki gumowe NBR #3. Nogi wykręcane M12 - 6 szt stalowe bez gumowej wkładki. Stawiane na wylewce samopoziomującej płaskiej bezpośrednio na betonie podłogi. Panele i okładzina podłogowa wycięta wiertłem koronowym :).

Nie lepiej dać blat zamiast profili? Po co tak kombinować? Pomyśl, jak zabudujesz stelaż. Dla mnie akwarium to mebel w wersji premium, otwarta szafka z wszystkimi bebechami widocznymi szpeci, do tego szafka chroni przed chlapaniem i hałasem.

 

Widzę, że masz dryg do projektowania. Projektuj więc od razu "na gotowo" a nie po łebkach.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił środkową nogę demontowalną (sam u siebie tak będę robił). Dzięki temu w razie w masz dobry dostęp do całej szafki. A jeśli drzwiczki mają być na zawiasy to zewnętrzne słupki od frontu muszą być cofnięte o ok 7cm. No i szczerze mówiąc chyba bym nie robił mieszanego stelaża. Albo całość ze stali i spawana albo z aluminium i skręcana (tak przynajmniej ja robię).


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.