Skocz do zawartości
KONSTRUKTOR666

Naturalne akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jak rozumiem dajesz sobie 3 lata na postawienie zbiornika? To dużo czasu żeby wszystko jeśli chodzi o sprzęt przemyśleć , niemniej mam wrażenie że Ciebie "jara" tylko aspekt techniczny i projektancki - chyba traktujesz to jako "zawodowe" wyzwanie a nie jako wstęp do pięknego hobby.... nie piszę tego w pejoratywnym znaczeniu :) po prostu takie wnioski mi się nasuwają..... O ile aspekty techniczne da się przewidzieć i zaplanować krok po kroku o tyle to co najważniejsze - czyli życie które zapełni ten zbiornik już nie będzie takie przewidywalne , niemniej trzymam kciuki i wytrwałości życzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zaplanować wszystkiego na tip top...

sama robiłam duży zbiornik, a jednak po roku wychodzą małe niedociagiecia, i tak jest wszędzie. 

Ale życzę oby się Tobie udało ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Tak to mały zbiornik, duże są w oceanariach. Dla mnie się liczy każdy aspekt. Teraz rysuję sumpa. A w 3 lata to sobie będę zmieniał i zmieniał w 3D i potem nie będzie niespodzianek. Tak robiłem swój dom, to i rybom zrobię przemyślany domek :)

Mój sump na początku był nakombinowany... a potem ty wyciąłem, tam wyciąłem, zostały teraz 3 komory i mam niepohamowaną ochotę wyciąć kolejną.

Jakbym dzisiaj robił sump to miałby 2 komory. Mała na pompę obiegową i węgiel, większa na resztę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Nie da się zaplanować wszystkiego na tip top...

sama robiłam duży zbiornik, a jednak po roku wychodzą małe niedociagiecia, i tak jest wszędzie. 

Ale życzę oby się Tobie udało ;)

Po to tu jestem, wyście błędy popełnili, wiec z założenia jak 10 osób co popełniło błędy oglądną w 3D mój projekt to zapewne będzie mniej błędów niż u Was, no chyba, że nie pomożecie. Nie wszystko zależy ode mnie.

10 godzin temu, Tapajos32 napisał:

3 lata na postawienie zbiornika? To dużo czasu żeby wszystko jeśli chodzi o sprzęt przemyśleć , niemniej mam wrażenie że Ciebie "jara" tylko aspekt techniczny i projektancki - chyba traktujesz to jako "zawodowe" wyzwanie a nie jako wstęp do pięknego hobby.... 

Cieszy mnie konstruowanie, a najbardziej to co z tego powstanie rzeczywiście bo po to konstruuję dla siebie. Tu pyci kawałek tego co zakonstruowałem i wdrożyłem :D. Nie gadam by gadać tylko by coś zrobić porządnie :). Porównujecie mnie do gadzaczy, którzy gadają a nic nie zrobili, rozumiem was ale to nie ja. Umiem też sobie wyliczyć co potrzebuję, kwestia poświęconego czasu (zegar czasu zegarowego słoneczny poniżej :D), tyle o mnie, do roboty.

DSC_0005.thumb.JPG.590bc7d1a1bdce30c039b7a3c5afa281.JPG1380821869_DSC_0005kopia.thumb.JPG.a3949edbdf3cd53fc3e5a64bec029bae.JPG

29 minut temu, katani napisał:

Mój sump na początku był nakombinowany... a potem ty wyciąłem, tam wyciąłem, zostały teraz 3 komory i mam niepohamowaną ochotę wyciąć kolejną.

Jakbym dzisiaj robił sump to miałby 2 komory. Mała na pompę obiegową i węgiel, większa na resztę.

A to dopiero, myślałem że 4 komory są super.

ODPIENIACZ | żywa skała z wieloszczetami | algi do refugium | POMPA

Polecacie jakieś książki bym się douczył?

pobrane.jpg.53835004722b99b92f9210a010de809a.jpg   


Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mi się z "Nic śmiesznego" kojarzy a w oddali ukazał się las...................krzyży :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Po to tu jestem, wyście błędy popełnili, wiec z założenia jak 10 osób co popełniło błędy oglądną w 3D mój projekt to zapewne będzie mniej błędów niż u Was, no chyba, że nie pomożecie. Nie wszystko zależy ode mnie.

taaaa, a swistak tak siedzi i rozwija swoje sreberka :D

pomożecie-pomożemy, gdzieś to słyszałam ;) ( za Gierka )

Powracając do tematu, 

2 godziny temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Polecacie jakieś książki bym się douczył?

Polecam na forum dział dla nowicjuszy...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy pierwszy raz zalogowałem się na tym forum i czytałem co się da, to pamiętam podobny wątek. Sto tysięcy rad i jeden uparciuszek. Bawiłem się cudnie czytając.

Teraz przeżywam to po raz drugi. Wreszcie coś się dzieje, bo już zaczęło wiać nudą. Nic tylko plagi, korale, światło :D

A tu nowa krew. Będę śledził, na pewno mi się przyda bo jak się człowiek tak naczyta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie link do grzebienia ze stali 316 (kwasówki) czy blachy tytanowej, bo samo dziadostwo z plastiku gdzie ząb jest 3 razy szerszy niż otwór między zębami przez który leje się woda. To na laserze zamówię sobie tanio z blachy 1,5 mm; o kształcie jaki mi się podoba... czyli węższe zęby a szczelina taka jak w plastikowych. Czy może to ma jakiś sens. Wtedy spiętrzenie wody będzie 2 razy mniejsze dla takiego grzebienia lub krótszy zlew 2 razy. Co?

   

Edytowane przez KONSTRUKTOR666 (wyświetl historię edycji)

Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam książkę za 23 zł, a na końcu napisane, że niedługo będzie jeszcze o koralowcach, super :), e-bok kupiony i u mnie po 30 sekundach  :D. Nie kradnę za darmo bo goście się narobili zapewne.. i pobiera się pdf.

693268095_pobranekopia.thumb.jpg.7c7a860d108ee36bdcb73ea876482024.jpg

 

   


Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, jacekS napisał:

Kiedy pierwszy raz zalogowałem się na tym forum i czytałem co się da, to pamiętam podobny wątek. Sto tysięcy rad i jeden uparciuszek. Bawiłem się cudnie czytając.

Teraz przeżywam to po raz drugi. Wreszcie coś się dzieje, bo już zaczęło wiać nudą. Nic tylko plagi, korale, światło :D

A tu nowa krew. Będę śledził, na pewno mi się przyda bo jak się człowiek tak naczyta ...

Są dwa typy takich ludzi, jedni szukają własnej drogi, poprzez poszukiwanie wiedzy, drudzy obwieszczają światu swoją wizję, w pogardzie mając wiedzę i doświadczenie innych. 

On zrobi i już. Wyjdzie i koniec. Przecież wyliczył i w książkach znalazł :) No cóż, ale przecież ma 3 lata na postawienie zbiornika, więc raczej nie widzę szans żeby ktoś miał szansę powiedzieć "a nie mówiłem?".

W każdym razie, fajnie się obserwuje takie młode wilki z perspektywy tych kilku lat doświadczeń.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Macie link do grzebienia ze stali 316 (kwasówki) czy blachy tytanowej

Jakiego grzebienia? Na komin? To żart?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak na poważnie widzę podchodzisz do tematu .

Jak by tak zamiast grzebienia dać drobna siatkę . ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy już poszliście do tematu komina.

A ja mam pytanie konstrukcyjne...
Czy dno baniaka podparte punktowo ma mniejszą wytrzymałość na stłuczenie niż dno baniaka podparte całościowo blatem. Czy to ma wpływ na wytrzymałość z punktu widzenia obliczeń ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Mam książkę za 23 zł, a na końcu napisane, że niedługo będzie jeszcze o koralowcach, super :), e-bok kupiony i u mnie po 30 sekundach  :D. Nie kradnę za darmo bo goście się narobili zapewne.. i pobiera się pdf.

693268095_pobranekopia.thumb.jpg.7c7a860d108ee36bdcb73ea876482024.jpg

 

   

Rozumiem że już po lekturze jesteś obowiązkowej . 

To teraz jeszcze metoda Ballinga,  Zeovit ,Berlińska czy Polska fioletowa itp. 

I z nowszych :

- bez odpieniacza

-  bez podmiany

- tylko kran 

- ja będzie odpieniacza to czy dodatkowy filtr do pH czy tylko wężyk za okno wysunięty 

Będziesz hodował glony lub makro glony w sumpie.

Potem  co ma być z obsady .

 

Acha  do tego takie pytanie 

I co ważne w tak małym kominie tylko splyw . Czy też powrót  lub będzie z drugiej strony. 

Będzie rewizja ? 

 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek rozwija myśl techniczną a Wy się czepiacie, jak w latach osiemdziesiątych ktoś pisał o oświetleniu akwarium ledami to mało w psychiatryku nie wylądował. 

konstruktor tak trzymaj:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AnT napisał:

Potem  co ma być z obsady .

Ja jak zakładałem akwarium, to wyszedłem właśnie z tego punktu, jako pozycji startowej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, volf napisał:

Człowiek rozwija myśl techniczną a Wy się czepiacie, jak w latach osiemdziesiątych ktoś pisał o oświetleniu akwarium ledami to mało w psychiatryku nie wylądował. 

konstruktor tak trzymaj:)

Całkowicie się zgadzam - brać akwarysryczna to konserwatywne towarzystwo, ja na serio jestem ciekaw czy co z tego wyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje lubię eksperymentować ale 

Ja tam nie ..

Dlaczego ?

Nie zna nawet podstaw - takie moje zdanie . Tylko szkoda życia w akwarium na to . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Nie zna nawet podstaw - takie moje zdanie . Tylko szkoda życia w akwarium na to . 

Niedługo wszystko poznam, myślisz że co czytam godzinami, doktoryzuję się z każdej dziedziny. :P

Na razie myślę że sump będzie taki: ODPIENIACZ | REFUGIUM | DSB | DOZOWNIK CHEMI + POMPA

Jeszcze zbiornik na wodę RO 60L, gdzie dosypię soli skąd Niveumat pobierze dolewkę, jak wyleję 60 litrów z akwa..

Nie wiem gdzie w tym wszystkim będę chodował gąbki co światła nie lubią... Może pół akwarium oświetlę..?

Na razie rzuca mi się w oczy, a zapycha RO, by podczas produkcji wody RO jako pierwszy przedfiltr dać rude żelaza oraz jeszcze jeden pewien pierwiastek, zapewne wiecie po co, pewnie już macie pozakładane, bo ja mało wiem...

Edytowane przez KONSTRUKTOR666 (wyświetl historię edycji)

Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Nie wiem gdzie w tym wszystkim będę chodował gąbki co światła nie lubią

pod skałą i w sumpie.

24 minuty temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

zbiornik na wodę RO 60L, gdzie dosypię soli

to na dolewkę czy na podmianę ? Bakterie też będziesz do niego dozować?

25 minut temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

skąd Niveumat pobierze dolewkę, jak wyleję 60 litrów z akwa..

20h pracy ciągłej? komora pompy obiegowej około 100 litrów ?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, chwialek napisał:

20h pracy ciągłej? komora pompy obiegowej około 100 litrów ?

Co 20h? No pompę podepnę z histerezom załaczenia z miernikiem poziomu (Niveumat domowej roboty), i jak zacznę wylewać wodę z akwa to poziom się zmieni wody i pompa zacznie pompować wodę z zasobnika RO(zasolonej) do sumpa.

No tak dolewkę bez soli będzie trzeba jeszcze osobno mieć zgromadzoną.... 

36 minut temu, chwialek napisał:

pod skałą i w sumpie.

Racja, przeglądnąłem też zdjęcia i tak one głównie rosną, czyli będę miał wielką przestrzeń pod skałą, jaskinię gąbkową, gąbki lubią rosnąć u sufitu. Ma ktoś gąbkę niech pochwali się zdjęciem, bo mało gąbek widzę.

 

Edytowane przez KONSTRUKTOR666 (wyświetl historię edycji)

Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, KONSTRUKTOR666 napisał:

Niveumat

oryginał... Wydajność: 3l/h podałeś jako przykład podmianę 60 litrów. Zatem  60l /3l = 20h pracy ciągłej. Jeśli chcesz odlewać, przelewać, dolewać to nie więcej niż 3l/h podmiana zatem potrwa minimum 20h.
Ile wody dotychczas płynącej w systemie podmienisz? Stosując odlewanie i dolewanie stopniowe bo napewno nie 60l. Tyle wody czystej wlejesz ale część z niej trafi do ścieku.

Pomysł podmiany ciągłej był już przerabiany. Prekursorem tego pomysłu był tu chyba @DarekB30 w połączeniu z zasobami wykonawczymi firmy Łukasza "pompydozujące.com". Jeśli dobrze kojarzę to udało im się uzyskać jednakowy wypływ i wpływ wody do systemu. Ale było to niezależnie od kontroli zasolenia.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, chwialek napisał:

oryginał... Wydajność: 3l/h podałeś jako przykład podmianę 60 litrów. Zatem  60l /3l = 20h pracy ciągłej. Jeśli chcesz odlewać, przelewać, dolewać to nie więcej niż 3l/h podmiana zatem potrwa minimum 20h.
Ile wody dotychczas płynącej w systemie podmienisz? Stosując odlewanie i dolewanie stopniowe bo napewno nie 60l. Tyle wody czystej wlejesz ale część z niej trafi do ścieku.

Chyba będę podmieniał 10% wody co tydzień czyli 60L. Pewnie trzeba wyłączyć oświetlenie, wylać 6 cm wody i włączyć domowej roboty Niveumat podmiany :D. Bo niveumat dolewki bierze czystą RO.


Ja.thumb.JPG.b17c5a0b9927d201ddafafb1b95b62cd.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.