Skocz do zawartości
adrenalina

Pytań parę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam parę pytań, to co udaję mi się znaleźć na forum i w internecie to sobie odpowiadam natomiast jak jest parę różnych zdań różnych osób bądź nie ma konkretnej odpowiedzi to staram się pytać już ogólnie.
Będę wdzięczny za odpowiedź. 

Zrobiłem restart, minęło 14 dni , po tygodniu do zbiornika wrzuciłem żywą skałę oraz mułek z wodą z dojrzałego już sumpa - wydaję mi się, że wszystko fajnie idzie bo woda jak zrobiła się mętna tak szybko przez noc zrobiła się ładnie krystaliczna. 

Pytanie 1. 

Na piachu zrobił mi się taki nalot brązowo, brunatny. Rozumiem, że to są okrzemki, które przy nowym starcie zbiornika się robią. Czy mam się tym przejmować albo czas zacząć coś robić przy akwawrium? (Na razie nic nie robię prócz dolewania wyparowanej wody)


Pytanie 2. 

Tak jak wspomniałem wyżej, nie dolewam niczego (Pan w sklepie powiedział, że jak mam żywą skałę i bakterie z SUMPA, to żeby nie bawić się w bakterie) czy to to dobre wyjście ? Nic niczego nie lać ? Jeżeli jednak lać to od kiedy najlepiej i co w sumie ? Bakterie starczą , czy może jakieś środki typu SALF

Pytanie 3. 

Kiedy zacząć podmieniać wodę? Wiem, że na początku nie podmienia się wody, tylko dolewa wyparowaną kiedy jest ten moment aby ją zacząć podmieniać ? Na razie zero życia. 

Pytanie 4. 

Nie znalazłem odpowiedzi w internecie czy na forum na temat świecenia. Mam lampkę przyznam się z aliexpress Spectra Nano LED 30w, którą świecę ok 10h zwykłym białym światłem (gdyż nie mam żadnego życia). W jaki sposób świecić i ile czasu jak już życie będzie. W sensie ile białym a ile czasu niebieskim.

Pytanie 5. 

Posiadam filtr 

Eheim Aqua 160 Filtr wewnętrzny narożny wewnątrz szufladek Matrixa oraz 

AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY PAT MINI 400  czy takie filtry, filtracja wystarcza na zbiornik 50 Litrów ? 

182798857_222439132561600_4917419925758644776_n.jpg

Edytowane przez adrenalina (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, adrenalina napisał:

Zrobiłem restart, minęło 14 dni

Czyli miałeś już wcześniej zbiornik? ;) 

9 minut temu, adrenalina napisał:

Pytanie 1. 

Na piachu zrobił mi się taki nalot brązowo, brunatny. Rozumiem, że to są okrzemki, które przy nowym starcie zbiornika się robią. Czy mam się tym przejmować albo czas zacząć coś robić przy akwawrium? (Na razie nic nie robię prócz dolewania wyparowanej wody)

Okrzemki, nic nie robić.

9 minut temu, adrenalina napisał:

Pytanie 2. 

Tak jak wspomniałem wyżej, nie dolewam niczego (Pan w sklepie powiedział, że jak mam żywą skałę i bakterie z SUMPA, to żeby nie bawić się w bakterie) czy to to dobre wyjście ? Nic niczego nie lać ? Jeżeli jednak lać to od kiedy najlepiej i co w sumie ? Bakterie starczą , czy może jakieś środki typu SALF

Ja bym lał bakterie microbe lift special blend wg. ulotki.

 

10 minut temu, adrenalina napisał:

Pytanie 3. 

Kiedy zacząć podmieniać wodę? Wiem, że na początku nie podmienia się wody, tylko dolewa wyparowaną kiedy jest ten moment aby ją zacząć podmieniać ? Na razie zero życia. 

Po czterech tygodniach.

10 minut temu, adrenalina napisał:

Pytanie 4. 

Nie znalazłem odpowiedzi w internecie czy na forum na temat świecenia. Mam lampkę przyznam się z aliexpress Spectra Nano LED 30w, którą świecę ok 10h zwykłym białym światłem (gdyż nie mam żadnego życia). W jaki sposób świecić i ile czasu jak już życie będzie. W sensie ile białym a ile czasu niebieskim.

Ja bym na starcie świecił tylko niebieskim bo od białego to Ci glony zielone mogą "wystrzelić". 

 

11 minut temu, adrenalina napisał:

Pytanie 5. 

Posiadam filtr 

Eheim Aqua 160 Filtr wewnętrzny narożny wewnątrz szufladek Matrixa oraz 

AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY PAT MINI 400  czy takie filtry, filtracja wystarcza na zbiornik 50 Litrów ? 

Te filtry nadają się do akwarii słodkowodnych a nie morskich ;) jedyne rozwiązanie sensowne to duży filtr kaskadowy wyładowany matrixem czy gruzem koralowym. I żeby wyłapywało większe drobiny syfu to w przegrodzie daje się watę filtracyjną którą się wymienia co 2-3 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, adrenalina napisał:

Na piachu zrobił mi się taki nalot brązowo, brunatny. Rozumiem, że to są okrzemki, które przy nowym starcie zbiornika się robią. Czy mam się tym przejmować albo czas zacząć coś robić przy akwawrium? (Na razie nic nie robię prócz dolewania wyparowanej wody)

Jesli chodzi o "robieniu czegoś w akwarium" to czekać i obserwować..... ale ja już bym wpuścił do zbiornika jakiegoś ślimaka turbo i kawałek prostego koralowca... np capnellę czy pseudogorgonię. 

16 minut temu, adrenalina napisał:

Pytanie 2. 

Tak jak wspomniałem wyżej, nie dolewam niczego (Pan w sklepie powiedział, że jak mam żywą skałę i bakterie z SUMPA, to żeby nie bawić się w bakterie) czy to to dobre wyjście ? Nic niczego nie lać ? Jeżeli jednak lać to od kiedy najlepiej i co w sumie ? Bakterie starczą , czy może jakieś środki typu SALF

Aby urozmaicić biologię trochę bakterii warto wlać..... tu nasz full wybór- ja na start użyłem bakterii Probido, a teraz raz na kilka tygodni dolewam trochę bakteroActiv od Tropicala.

16 minut temu, adrenalina napisał:

Kiedy zacząć podmieniać wodę? Wiem, że na początku nie podmienia się wody, tylko dolewa wyparowaną kiedy jest ten moment aby ją zacząć podmieniać ? Na razie zero życia. 

Jak zauważysz wyraźny wzrost koralowców ....lub jak NO3 i PO4 zaczną rosnąć.

16 minut temu, adrenalina napisał:

Nie znalazłem odpowiedzi w internecie czy na forum na temat świecenia. Mam lampkę przyznam się z aliexpress Spectra Nano LED 30w, którą świecę ok 10h zwykłym białym światłem (gdyż nie mam żadnego życia). W jaki sposób świecić i ile czasu jak już życie będzie. W sensie ile białym a ile czasu niebieskim.

Temat rzeka. Każdy ma swoją metodę i teorię. Ja jestem zwolennikiem takiego ustawienia lampy jak na być docelowo - u mnie to jest ok 2/3 niebieski i 1/3 biały .... np 90 % niebieski i 60-70 % biały ale tylko dlatego, że mi się tak podoba.

 

16 minut temu, adrenalina napisał:

Eheim Aqua 160 Filtr wewnętrzny narożny wewnątrz szufladek Matrixa oraz 

AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY PAT MINI 400  czy takie filtry, filtracja wystarcza na zbiornik 50 Litrów ? 

Sam będziesz musiał ocenić po prądzie wody...wg mnie będzie mało.

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, =Fresz= napisał:

Czyli miałeś już wcześniej zbiornik? ;) 

Tak, miałem ten sam zbiornik tylko no niestety gdzieś musiałem zrobić błąd i nie wyszło. Od 20 kwietnia jest zrobiony restart.

44 minuty temu, =Fresz= napisał:

Te filtry nadają się do akwarii słodkowodnych a nie morskich ;) jedyne rozwiązanie sensowne to duży filtr kaskadowy wyładowany matrixem czy gruzem koralowym. I żeby wyłapywało większe drobiny syfu to w przegrodzie daje się watę filtracyjną którą się wymienia co 2-3 dni.

I tutaj jest właśnie do czego się odniosłem, co osoba to opinia :D Miałem kaskadę aquaella ale praca (głośność) mi przeszkadzała filtra i szukałem jakiś zamienników wewnętrznych i znalazłem ten narożny - napisane było, że do morskich też pasuje no i najważniejsze ma szufladki, które można zapełnić czym się sobie chcemy, dlatego tam wrzuciłem Matrixa, zastanawia mnie po prostu jego moc. Jeżeli chodzi o drugi filtr , kupiłem go i dorzuciłem z polecenia pracowników sklepów , jako że oni mają takiego filtra w swoich akwariach pomyślałem, że dodatkowa filtracja w postaci małego filterka będzie fajna no i dodatkowo mamy filtrację mechaniczną. 

Oczywiście jeszcze mam skimmera po drugiej stronie akwarium , który ładnie zbiera syf z powierzchni.

45 minut temu, Arek77 napisał:

Jesli chodzi o "robieniu czegoś w akwarium" to czekać i obserwować..... ale ja już bym wpuścił do zbiornika jakiegoś ślimaka turbo i kawałek prostego koralowca... np capnellę czy pseudogorgonię. 

Jak zauważysz wyraźny wzrost koralowców ....lub jak NO3 i PO4 zaczną rosnąć.

Właśnie, zbiorniczek ma ok 2 tygodni. Czy przy wysokich amoniakach, azotanach nie umrą mi te zwierzęta po prostu? Robię testy co tydzień i powoli one mi właśnie rosną. 

33.PNG.c754d78d27a56c34e1f1295696fad2e1.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, adrenalina napisał:

 

Właśnie, zbiorniczek ma ok 2 tygodni. Czy przy wysokich amoniakach, azotanach nie umrą mi te zwierzęta po prostu? Robię testy co tydzień i powoli one mi właśnie rosną. 

33.PNG.c754d78d27a56c34e1f1295696fad2e1.PNG

Jeśli masz azotyny i amoniak wykrywalny to wstrzymaj się z wprowadzaniem zwierząt.

W takim wypadku to przydała by się dawka bakterii nitryfikacyjnych. Ale jakich to sam musisz wybrać..... jest wiele dobrych produktów. Oprócz tego czas i cierpliwość.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, Arek77 napisał:

Jeśli masz azotyny i amoniak wykrywalny to wstrzymaj się z wprowadzaniem zwierząt.

W takim wypadku to przydała by się dawka bakterii nitryfikacyjnych. Ale jakich to sam musisz wybrać..... jest wiele dobrych produktów. Oprócz tego czas i cierpliwość.

Ja nosem czułem że ma takie a nie inne parametry :P opisałem jak ja bym zrobił i tego bym się trzymał. A zrobi jak uważa. I albo będzie robił kolejny restart albo będzie się niedługo cieszył pięknym kolorowym zbiornikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy nowym zbiorniku, jeżeli amoniak i azotyny rosną to chyba normalne :D ? Później będą chyba opadać. 

Mam bakterie Microbe-Lift Special Blend , które sobie czekają na te lepsze dni, no to chyba zacznę je od nowa stosować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, adrenalina napisał:

Przy nowym zbiorniku, jeżeli amoniak i azotyny rosną to chyba normalne :D ? Później będą chyba opadać. 

Mam bakterie Microbe-Lift Special Blend , które sobie czekają na te lepsze dni, no to chyba zacznę je od nowa stosować :D

Amoniak rośnie tylko wtedy jak go podasz z zewnątrz (krople, karma), azotyny na razie będą rosły potem zaczną spadać, po około 4 tygodniach lub jak Ci się cykl azotanowy zamknie robisz podmianę (żeby uzupełnić mikro i zmniejszyć azotany). Zresztą poczytaj o cyklu azotowym oraz dział dla początkujących - sam dopiero startuję ze słonym i zacząłem od poukładania sobie tego w głowie.

Co do filtra wewnętrznego to ja mam tylko takie zastrzeżenie, że żeby go sprawdzić/wyczyścić będziesz musiał za każdym razem go wyjmować z akwarium. A kaskada Aquaela jak długo chodziła, bo to są jedne z najcichszych filtrów tylko potrzebują trochę czasu żeby się ułożyć.

Bakterie lej teraz bo mogą znów nie doczekać lepszych dni jak Ci znów coś ze startem nie wyjdzie. A przy okazji możesz napisać co było powodem poprzedniej porażki? Nie to żebym był wścibski, ale jak opiszesz rzetelnie co i jak było to na pewno Ci koledzy pomogą uniknąć błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, chris_ek napisał:

Amoniak rośnie tylko wtedy jak go podasz z zewnątrz (krople, karma), azotyny na razie będą rosły potem zaczną spadać, po około 4 tygodniach lub jak Ci się cykl azotanowy zamknie robisz podmianę (żeby uzupełnić mikro i zmniejszyć azotany). Zresztą poczytaj o cyklu azotowym oraz dział dla początkujących - sam dopiero startuję ze słonym i zacząłem od poukładania sobie tego w głowie.

Co do filtra wewnętrznego to ja mam tylko takie zastrzeżenie, że żeby go sprawdzić/wyczyścić będziesz musiał za każdym razem go wyjmować z akwarium. A kaskada Aquaela jak długo chodziła, bo to są jedne z najcichszych filtrów tylko potrzebują trochę czasu żeby się ułożyć.

Bakterie lej teraz bo mogą znów nie doczekać lepszych dni jak Ci znów coś ze startem nie wyjdzie. A przy okazji możesz napisać co było powodem poprzedniej porażki? Nie to żebym był wścibski, ale jak opiszesz rzetelnie co i jak było to na pewno Ci koledzy pomogą uniknąć błędów.

Też się naczytałem bardzo dużo, wszystkie tematy dla początkujących, tylko są szczegółowe rzeczy gdzie nie zawsze da się to wyczytać no i kolejna sprawa jak się jeździ po sklepach bądź innych akwarystach to tak na prawdę często są różne szkoły. Jeden co miał sklep akwarystyczny, profesjonalny powiedział mi np. że on się nie bawi w lanie bakterii , wrzucić żywą skałę bakterie z dojrzałego sumpa i powinna działać - natomiast w innym sklepie czy na forach mówią, żeby lać bakterie. Kolejna sprawa te filtry moje, tak jak napisałeś i tak jak mi powiedzieli w sklepie , są spoko tylko trzeba je kontrolować, żeby syf z jedzenia czy odchodów nie zapchał się i nie gnił w środku. No i często chciałbym też usłyszeć różne opinie, żeby sobie wszystko zgrać i na swoim doświadczeniu zrobić tak , żeby było idealnie.

 

Co do restaru. Odpaliłem akwarium akwarium w styczniu na suchej skale, lałem bakterie co tydzień wg instrukcji. W lutym czyli po miesiącu woda mi zmętniała, dosłownie mleko. Wyczytałem, że pierwotniaki, cykl azotowy - nie przejmować się samo zniknie. Więc na poczatku się nie przejmowałem, lecz jak woda mętna była cały luty i cały marzec no to już coś nie grało. Zrobiłem testy, magnez miałem tak wywalony, że nawet nikt nie wierzył na forum, że taki mam.

Wylałem tyle wody ile można, zostawiając trochę na dnie z 1cm, filtry zostawiłem, żeby bakterie były, wlałem świeżą wodę, po tygodniu kupiłem żywą skałę oraz pan ze sklepu dał mi muł ze sumpa i wlałem do akwa w raz ze skałą. Któregoś dnia miałem mętną wodę na jakieś 2, 3 dni i cyk krystaliczna woda. I tak na razie 2 tygodnie mija , myślę że idzie teraz w dobrym kierunku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, adrenalina napisał:

Też się naczytałem bardzo dużo, wszystkie tematy dla początkujących, tylko są szczegółowe rzeczy gdzie nie zawsze da się to wyczytać no i kolejna sprawa jak się jeździ po sklepach bądź innych akwarystach to tak na prawdę często są różne szkoły. Jeden co miał sklep akwarystyczny, profesjonalny powiedział mi np. że on się nie bawi w lanie bakterii , wrzucić żywą skałę bakterie z dojrzałego sumpa i powinna działać - natomiast w innym sklepie czy na forach mówią, żeby lać bakterie

No tak, po przyswojeniu wiedzy teoretycznej zawsze trzeba sprawdzić to w praktyce. Tu dotykasz dwóch kwestii: po pierwsze tą są dwa różne podejścia (niekoniecznie się wykluczające) ale mając inne narzędzia pod ręką inaczej podchodzisz do tematu, a po drugie często mówi się żeby wybrać sobie jedną osobę czy też model prowadzenia akwarium i tego się trzymać.

Co do filtrów to pewnie są te lepsze, czy też bardziej polecane, i gorsze. Są akwaria morskie z filtrami kubełkowymi ale ich właściciele wiedzą jakie są ich wady i świadomie się na nie decydują - mi przeszło przez myśl zastosowanie kubełka ale jak sobie uświadomiłem, że dość często trzeba będzie go otwierać to zrezygnowałem.

Godzinę temu, adrenalina napisał:

Co do restaru. Odpaliłem akwarium akwarium w styczniu na suchej skale, lałem bakterie co tydzień wg instrukcji. W lutym czyli po miesiącu woda mi zmętniała, dosłownie mleko. Wyczytałem, że pierwotniaki, cykl azotowy - nie przejmować się samo zniknie. Więc na poczatku się nie przejmowałem, lecz jak woda mętna była cały luty i cały marzec no to już coś nie grało. Zrobiłem testy, magnez miałem tak wywalony, że nawet nikt nie wierzył na forum, że taki mam.

Czyli nie testowałeś od początku a potem było już za późno - tak można to spuentować? Przynajmniej teraz robisz porządnie i czegoś się nauczyłeś - szkoda tylko że na własnym błędzie.

Ups, właśnie do mnie dotarło, że świeżak świeżaka uczy :lol:, jak coś nie tak to poprawcie

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, adrenalina napisał:

Też się naczytałem bardzo dużo, wszystkie tematy dla początkujących, tylko są szczegółowe rzeczy gdzie nie zawsze da się to wyczytać no i kolejna sprawa jak się jeździ po sklepach bądź innych akwarystach to tak na prawdę często są różne szkoły. Jeden co miał sklep akwarystyczny, profesjonalny powiedział mi np. że on się nie bawi w lanie bakterii , wrzucić żywą skałę bakterie z dojrzałego sumpa i powinna działać - natomiast w innym sklepie czy na forach mówią, żeby lać bakterie. Kolejna sprawa te filtry moje, tak jak napisałeś i tak jak mi powiedzieli w sklepie , są spoko tylko trzeba je kontrolować, żeby syf z jedzenia czy odchodów nie zapchał się i nie gnił w środku. 

Tak jak zauważyłeś, i w sklepach, i na tym forum na każdy aspekt prowadzenia akwarium jest kilka różnych netod. I każda metoda, która potwierdzona jest kilku lub kilkunastoletnim akwarium jest skuteczna. Niejedna osoba powie, że na kubełku zewnętrznym tzn filtrze kubełkowym, czy na kranòwce nie da się prowadzić solniczki, a jednak są akwaria, które udowadniają, że się da !!!.

Najgorsze co może być na początku tego hobby jest słuchanie się wszystkich naraz lub wybieranie z każdej metody to co Ci bajbardziej odpowiada. 

Wybierz sobie jednego, "doradcę" w postaci sklepu, co do którego jesteś pewien, że  jego celem jest dłuższa współpraca, a nie jak najszybsze wyciągnięcie pieniędzy, lub ajwarystę, którego netoda prowadzenia zbiornika i samo akwarium Tobie się podoba i jego się słuchaj. Ale wtedy musisz już postępować tylko wg jego wytycznych. 

Godzinę temu, adrenalina napisał:

No i często chciałbym też usłyszeć różne opinie, żeby sobie wszystko zgrać i na swoim doświadczeniu zrobić tak , żeby było idealnie.

Taka droga Też jest możliwa..... ale jeśli nie jesteś biologiem, chemikiem itp. I nie dokońca rozumiesz o co dokładnie chodzi w tych cyklach azotanowych, nitryfikacyjnych i innych przemianach chemicznych i biochemicznych to będzie bardzo trudne. 

No chyba, że jesteś typem człowieka, który polega tylko na własnych doświadczeniach  to za piątym, dziesiątym razem, metodą prob i błędów uda Ci się dojść do pięknego stabilnego akwarium i wtedy to Ty będziesz doradzał innym, czy świecić od początku w akwa i czy lać czy nie lać bakterie na start.:D

Powodzenia i do przodu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Arek77 napisał:

Wybierz sobie jednego, "doradcę" w postaci sklepu, co do którego jesteś pewien, że  jego celem jest dłuższa współpraca, a nie jak najszybsze wyciągnięcie pieniędzy, lub ajwarystę, którego netoda prowadzenia zbiornika i samo akwarium Tobie się podoba i jego się słuchaj. Ale wtedy musisz już postępować tylko wg jego wytycznych. 

Też nie do końca można tak zrobić :D W sklepie A pan mi powie, że najlepiej akwarium min 112l , najlepiej sump, żywa skała - a tu tak, miejsca na 112l nie mam więc cieszę się 60l na sumpa nie mam miejsca, żywa skała o wiele droższa i trudniej dostępna. Dlatego dobrze posłuchać paru ludzi i zrobić tak jak Ci to pozwala kieszeń, miejsca w domu i żeby to akwarium wyszło :D Ale co podstawy to podstawy do którego każdy musi się stosować nie ważne czy to duże akwa czy małe akwa, czy sump czy nie sump. 

W pewnym momencie jak czytałem, oglądałem filmiki na YouTube to wyszło, że żaden filtr nie może być do morskiego :D Kubełek nie, bo jak prądu braknie to będzie kłopot (w sklepie mają na kubełku), wewnętrzny też nie, bo gniją rzeczy w środku i trzeba kontrolować, na starych instrukcjach podanych się tutaj na forum napisane, że kaskada też nie. Więc zostaje tylko SUMP a jak Sumpa nie mogę mieć ? A w końcu jednak robią filtry do morskiego i ludzie zakładają na nich akwaria. Dlatego zadaje takie dosyć proste pytania , gdzie znaleźć odpowiedzi nie mogę, czy chociażby dobra siła, po czym poznać czy filtr jest okej (mam je 3 w sumie małe , na 50L powinno być okej xD ) Na wodzie demineralizowanej niby tez nie można a są ludzie co na nich robią. Tak, że tak można wymieniać :D
 

Dziękuję za odpowiedzi, pozdro !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.