Skocz do zawartości
volf

zestaw solarny do grzania wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przechodzę w tym roku na ogrzewanie pelletem i chcę dodatkowo założyć zestaw solarny do podgrzewania wody w wymienniku . 

Pytanie do posiadaczy takiego zestawu, czy podgrzeje wodę ( łazienka, kuchnia ) w zbiorniku 100 litrow

https://allegro.pl/oferta/zestaw-solarny-do-grzania-wody-w-bojlerach-1100w-10470374045?reco_id=545d6f3c-ae9d-11eb-bd5f-0c42a1097bde&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zestaw solarny tylko fotowoltaiczny ;) Czy podgrzejesz ? Pewnie tak. O ile straty ciepła nie będą większe niż zysk z pracy grzałki. Pytanie brzmi ile czasu będziesz na to potrzebował. Jeśli dobrze wyczytałem to jest tam 4 panele 280W czyli 1120W. "Grzałka" 1120W i to tylko kilka razy w roku. Większość czasu będzie generować w szczycie powiedzmy 500-800W i to tylko w dni gdy nie ma za dużo chmur. W pochmurne będzie jeszcze gorzej. I tylko od wschodu do zachodu. Od kwietnia do października, bo w zimie już tak kolorowo nie jest chociaż w zeszlym sezonie nie było aż tak źle. Ogrzanie 100l wody o temp 16stopni do temp 45 stopni grzałką o mocy 1120W to jakieś 3h.


Tu masz wykresy pracy elektrowni 5,92 KW czyli prawie 6x większej. Obejrzyj sobie jak to wygląda w kontekście generowania prądu i mocy w danej jednostce czasu.

https://www.solarmanpv.com/portal/Terminal/TerminalMain.aspx?pid=124174

Pytanie zasadnicze - odpowiedz sobie czy ten inverter brakującej mocy nie bierze z sieci ;) No bo nie wyobrażam sobie by w zimowy pochmurny dzień kończący się o 14-15 nie mieć ciepłej wody wieczorem ;)

A później usiądź i policz ile zaoszczędzisz używając takiego zestawu i w jakim okresie Ci się te 3200zl zwróci. Weź rachunek, sprawdź ile Cię kosztuje 1kWh. Grzałka 1120W przy założeniu że pracuje max mocą przez 3h pobierze około 3,36kWh. To będzie max oszczędności przy założeniu że słońce świeci nonstop ;)



Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Przelicze to jak wrócę, teraz muszę lecieć do pracy.  Zapomniałem dodać że bojler jest z wezownicom i od października do maja woda jest ogrzewana z pieca w kotłowni . Chodzi mi o okres letni kiedy nie palę w piecu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, volf napisał:

Zapomniałem dodać że bojler jest z wezownicom

Zatem ten zestaw się nie nadaje jeśli nie masz grzałki w bojerze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, boo12 napisał:

Zatem ten zestaw się nie nadaje jeśli nie masz grzałki w bojerze

Jest i wężownica i grzałka 2000w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@volf  Dlaczego nie chcesz pójść po najmniejszej linii oporu czyli kolektor solarny do wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, volf napisał:

grzałka 2000w

czyli cały niedomiar mocy będziesz musiał uzupełnić z sieci żeby grzałka zaczęła działać, też jestem zdania, że taniej i lepiej będzie to zrobić na glikolu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienić grzałkę na mniejszą to żaden problem, ewentualnie kupić zestaw o większej mocy np.1650 albo 2000w 

Pozatym przetwornica ma dwa wyjscia które można wykorzystać w innych celach.

Pytanie brzmiało czy ktoś posiada podobny zestaw i czy się sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugie wyjście jest tylko załączane jak pierwsze nie będzie miało deficytu mocy. Mniejsza grzałka jeszcze bardziej bez sensu. Poszukaj sobie tej tabeli której zabrakło w aukcji a o której wspominano w kontekście doboru grzałki. Zobacz przy jakiej grzalce masz prawie max z przetwornicy. Tak jak pisałem - maxa to Ty osiągniesz kilka razy w roku - w większości czasu prąd będzie dużo nizszy niz to co osiągniesz w szczytowym momencie. Czas podgrzania wody z pewnością krótki nie będzie. Nawet zakładając że masz małe zużycie i później grzałka będzie regulować tylko temp to termostat musi być chyba że chcesz gotować wodę w bojlerze. Nawet z tym drugim gniazdem gro energii pójdzie Panu Bogu w okno. Policz ile zaoszczędzisz gdyby słońce świeciło 24h na maxa, podziel to przez 8/10 i to będzie bardziej realna kwota Twoich oszczędności ;) O wygodzie nie wspominając. Nie znam Twoich preferencji ale ja prysznic biorę rano i wieczorem. W dzień to albo nas nie ma albo jeśli już to głównie by umyć ręce. W dodatku głównie Ci zależy na korzystaniu poza sezonem grzewczym. Nie wiem co to za piec ale jeśli to kondensacyjny gazowy to podejrzewam,że taniej Cię wyjdzie grzanie gazem niz grzanie grzałka, która niedomiar mocy głównie będzie brała z sieci energetycznej.

Solary ? Zanim się ktoś zdecyduje polecam doczytać na temat zabezpieczania takich instalacji przed przegrzaniem. I co się dzieje w kiepskich instalacjach kiedy słońce daje w palnik i jest nadwyżka mocy. W szczególności kiedy nie ma prądu a nie mamy podtrzymania regulatorów na UPS ;) Również na temat legionelli w kontekście niektórych rozwiązań zabezpieczajacych. Temat jest ciekawy ale jak się wchodzi w szczegoly to zaczyna się komplikowac. Kiedyś chciałem założyć dla kotła 120l, suma na ofercie zaczynała się co prawda od 1 ale była liczba pieciocyfrowa ;) A w grę wchodziły tylko regulatory bez żadnych rozwiazan typu rolety zacieniajace. Temat odpuściłem - nigdy by mi się to nie zwróciło ;)

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z okazji szczepienia zrobiłem sobie trochę luzu i pojeździłem po okolicy w poszukiwaniu informacji u źródła, znalazłem dwa domy z czterema i sześcioma panelami.

Pani od czterech  paneli powiedziała że została zwyczajnie naciagnieta w sklepie podczas  zakupu nowego bojlera.  Obiecali ukrop w kranie i szybki zwrot inwestycji. Woda nadaje się tylko do mycia rak. Pozatym wzięli tysiąc złotych za dwie godziny montażu. 

Pan od sześciu paneli powiedział z uśmiechem na ustach  że zdawał sobie sprawę że to strata gotówki ale podobnie jak inni " taka moda i wypada miec" Wykąpać się można od bidy a wogule to tego nie uzywa.

Zostane jednak przy sprawdzonej grzałce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taki model - wątpię - ale mój kumpel miał panele do grzania wody do mycia/kuchni. Dobrze to działało, potem coś się popsuło, a że założył w międzyczasie pompę ciepła do ogrzewania domu to paneli nie naprawił. Jego ojciec ma i jest zadowolony, działają już ze 3 lata. Jak chcesz mogę zapytać o detale. Z tego co pamiętam, to te jego kosztowały dużo więcej niż te z linku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka elektryczna a na dach normalny zestaw PV. Nawet stosunkowo małej mocy (powiedzmy 3kWh). Jak policzysz wszystkie zwroty dotacje, a nie dasz się naciągnąć jakiejś firemce to wyjdzie Cię to w okolicy 5tyś zł. Z tym że oprócz stałego źródła ciepłej wody będziesz rocznie płacił mniej za prąd. Pomyśl, policz... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zorientowałem się troszkę w temacie i  wiem już panowie że moc instalacji  ma  decydujące  znaczenie do ilości osób, które musi obsłużyć.  Niestety koszty zakupu odpowiedniej, z której muszą korzystać 4 osoby są już dość spore. (3kw okolo 12/14k) W tym roku zmieniam piec grzewczy i od patrzenia w kosztorys dostaję bólu głowy, tak że zakup porządnej instalacji będę musiał odłożyć na przyszły rok. Dzięki za wszelkie uwagi. 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.