Skocz do zawartości
iNs88

Kosmiczny zakwit wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od 4 tyg borykam się z koszmarnym zakwitem wody, kiedy światło jest wyłączone to widać jak byk, że woda jest zielona, nie ma również charakterystycznego zapachu więc odrzucam zakwit bakteryny, jedynie co przychodzi mi do głowy to fito. Dodam tylko, że fito nigdy nie podawałem.

Krótko o zbiorniku, 80x50x60 + sump 60 litrów, w sumpe 10 litrów life biofilla i 2kg maxpecta. Światło to 2x kessil 360we. Skała sucha marco rocks.

Szkło zostało zalane na początku stycznia, po miesiącu wpuściłem 5 małych błaznów z własnej hodowli, w drugim miesiącu dołozyłem ze 2-3 korale(euphylie), i w trzecim kolejne 2 euphylie oraz 2 małe quadri. Od samego początku woda nie była krystarlicznie czysta dlatego w połowie 3ciego miesiące zacząłem podawać zeoFood, zeostarter oraz zeobak + zoolit z koralen zuchta. Zmętnienie przeszło. W połowie 3ciego miesiąca akwarium dopadły cyjano, na początku nic nie robilem, ale po 2 tyg było już tego tak dużo, że zaczeły wchodzić na korale. Użyłem chemicleana i w tym momencie zakwit powrócił, z każdym dniem coraz mocniej i w końcu doszlismy do tego co na zdjęciu.

Pierwsze 2 tyg czekałem, nic sie nie zmieniło, późiej zaciemniłem akwarium na 5 dni oraz podałem 5 litrów wrotki, nic nie dało, po 5 dniach dodałem lampe uv 60W, ustawilem odpieniacz na mokro - nic nie dało. W chwili obecnej podaje codziennie wrotke, mam odpieniacz na mokro, węgiel w sumpie, uvka chodzi całą dobre. 5 dni temu zrobiłem nawet podmianke 80% - po 3 dniach powrót do stanu "zielonego". 

Sprawdziłem poziomy no3 i po4, i tutaj dzidziwienie, w 3cim miesiacu no3 i po4 były bliskie zera na teście icp, 5 dni temu na hance wyszło 0.1 po4 (już po podmiance 80%) i no3 - 1. Nie wiem ską taki wyoski poziom po4, karmie b. mało co 3-4 dni żeby nie dostarczać pożywki. Zacząłem podawać No3Po4-X i dodałem do sumpa absorber fosforanów.


 

fito.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu odpieniacz na mokro? Jak podajesz wrotkę to odpieniaczem ubijasz. Przy zakwicie bakteryjnym stosowałem uv i odpieniacz. Ale przy zakwicie fito wrotka szła bez odpieniacza i uv. Fosforany przy obfotym fito i uv mogą skoczyć. Nie chcę Ci doradzać, ale jak masz dobrą cyrkulację i wymianę gazową to odpieniacz bym odpuścił. Powodzenia w walce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, że odpieniaczem ubijam wrotke, ale wydaje mi się, żę tylko mały % całej populacji ? Sugerujesz żęby wyłączyć UV ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na taki zakwit polecam lampę UV. Fakt, zlikwiduje zakwit a nie jego przyczynę, ale wtedy będziesz mógł działać dalej. Jaką masz skałę i piach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać, że akwa masz blisko okna....może słońce świeci bezpośrednio na szybę i powoduje zakwit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO nie przez słońce na pewno. W momece kiedy zakwit się pojawił nie było u mnie slóńca z tydzień. UVka chodzi od non stop, niewiele pomaga... o ile w ogóle.

Piach Aquaforestu, sucha skała Marco Rocks.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, iNs88 napisał:

UVka chodzi od non stop, niewiele pomaga...

Ilu Wat-ową tą UV-kę masz i jaki przebieg ma obecna tam świetlówka?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, chwialek napisał:

Ilu Wat-ową tą UV-kę masz i jaki przebieg ma obecna tam świetlówka?

UVka 60W, pożyczona od znajomego, nie znam przebiegu dlatego zamówiłem dzisiaj nową, może tutaj faktycznie jest problem. Wyłączyłem na noc odpieniacz i mma wrażenie, że jest znacznie gorzej niż wczoraj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, iNs88 napisał:

Wyłączyłem na noc odpieniacz i mma wrażenie, że jest znacznie gorzej niż wczoraj.

Duży błąd :( tego się nie robi przy zakwicie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Beti napisał:

Duży błąd :( tego się nie robi przy zakwicie.

włączyłem z powrotem, jutro zmienie uvke, mam nadzieje, że coś ruszy bo korale już ledwo zipią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, iNs88 napisał:

UVka 60W

Na pewno 60 W a nie 6 ? Co to za lampa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi iść 24h przez tydzień i odpieniacz pełna para, możesz zdjąć kubek, może się przelewać przez niego, napowietrzaj wodę na maxa.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz chodzi na maxa już ponad tydzień ale z kubkiem, jeśli chodzi o samo napowietrzanie to mogę dołożyć kilka innych pompek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej UV-ce to zakwit powinien dość szybko być opanowany... Wg zdjęcia stawiał bym na zakwit fitoplanktonu. Ale aż się wierzyć nie chce że taka UV-ka tego nie ogarnęła.
 

19 godzin temu, iNs88 napisał:

w połowie 3ciego miesiące zacząłem podawać zeoFood, zeostarter oraz zeobak + zoolit z koralen zuchta.

To obecnie odstawiłeś i nie lejesz nic, nie dokarmiasz niczym?
Stosujesz filtr RODI wymieniłeś wkłady i żywicę?
Jaką masz temperaturę wody ?
Na dnie nie zalega detrytus czy też niestrawiony pokarm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie leje normalnie zgodnie z instrukcją korallen zucht, odstawiłem na tydzień żeby sprawdzić czy coś pomoże ale nic nie dało.

Jutro wymieniam uvke, oby pomogła

Stosuje RODI, wymieniam regularnie wkłady.
temp. 25 stopni
Nic nie zalega, przy podmiankach dokłądnie przedmuchuje skałe i nigdzie nic nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie lampa 18W przy ok 400l w obiegu wyklarowała wodę w przeciągu tygodnia:

20200907_201824.thumb.jpeg.6b46369163ce3ed85006c275bed51d62.jpeg20200911_202211.thumb.jpeg.c07ea38ae7d8caba000f418724d9bfd1.jpeg20200912_192043.thumb.jpeg.7b9aa9b48683fc65c3c36a98b27ac9e8.jpeg20200914_144410.thumb.jpg.ed9a7cbbd1a4a10dd0f0801c421f200d.jpg

z tym, że to było ok 2 tyg po zalaniu i po przedawkowaniu fito.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynam myśleć, że moja uvka jest o d*p#$ rozbić... Moje akwarium wyglada bardzo podobnie jak to zdjecie po lewej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, iNs88 napisał:

No to zaczynam myśleć, że moja uvka jest o d*p#$ rozbić... Moje akwarium wyglada bardzo podobnie jak to zdjecie po lewej.

Jaką prędkością +- na /h przepływa woda przez lampę 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, iNs88 napisał:

No to zaczynam myśleć, że moja uvka jest o d*p#$ rozbić... Moje akwarium wyglada bardzo podobnie jak to zdjecie po lewej.

 

22 minuty temu, iNs88 napisał:

Podłączyłem pompkę 400l/h

 

22 minuty temu, iNs88 napisał:

Podłączyłem pompkę 400l/h

Miałem podobnie , tylko lampa 36W i pompa Eheim 600 . Nie mogłem się pozbyć dziadostwa przez ponad miesiąc , mała podmiana wody nie pomogła . Przestałem lać bakterie , podmieniłem 90% wody i pomogło . Wcześniej na młody baniak lałem bakterie z pożywką i fito , odstawienie wszystkiego i podmiana wody pomogła . Lampa chodziła cały czas . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Wczoraj wsadziłem nową lampe uv, od 5 dni podawałem również "świeże" bakterie i chyba coś w końcu ruszyło bo odpieniacz wywala taką piane, że aż mi wieczko od kubka podnosi. Obecnie odpieniacz wywala koncentrat fito ;) Gołym okiem nie widze poprawy w akwarium ale może potrzeba jeszcze troche czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, po dodaniu nowych bakterii odpieniacz zaczął wywalać fito, na reszte pomogła UVka i woda jutro już powinna być kryształ. Dziękuje za wszystkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, iNs88 napisał:

Problem rozwiązany, po dodaniu nowych bakterii odpieniacz zaczął wywalać fito, na reszte pomogła UVka i woda jutro już powinna być kryształ. Dziękuje za wszystkie porady.

No to super ze się udało, które bakterie użyłeś?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, iNs88 napisał:

woda jutro już powinna być kryształ.

To wstaw fotkę jak to wygląda bez mgły i co masz w środku;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.