Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moje akwarium dojrzewa około 1 miesiąca od kliku dni pływa jedna babka. Dzisiaj mierzyłem NO2, PO4 i bały bardzo niskie. Za to NO3 jest wysokie bo około 50. Czy podmienić częściowo wodę?

Jeszcze tego nie robiłem od początku, po za laniem bakterii. Światło też świecę od tygodnia i na razie nie mam żadnych plag. Ale boje się że przy tak wysokim NO3 za chwile się pojawią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, mikas napisał:

Moje akwarium dojrzewa około 1 miesiąca

akwaria potrafią dojrzewać i rok - najpierw opisz co tam masz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, silvia napisał:

akwaria potrafią dojrzewać i rok - najpierw opisz co tam masz

 

Zbiornik 450l w tym skały około 30kg co daje netto wody 350l. W sumpie pompa 8000l/h odpieniacz który na razie słabo pieni. Bo co ustawie to za kilka dni spada poziom.  1kg kulek maxpect i dwa bloki maxpect. Co tydzień leje bakterie microbe lift special blend i co dwa dni microbe lift nite out. Po za tą jedną babką nie ma żadnego życia. Codziennie daję jej 1/2 kostki mrożonki

A może do sumpa dać trochę makro glonów ?

Edytowane przez mikas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, mikas napisał:

Moje akwarium dojrzewa około 1 miesiąca od kliku dni pływa jedna babka. Dzisiaj mierzyłem NO2, PO4 i bały bardzo niskie. Za to NO3 jest wysokie bo około 50. Czy podmienić częściowo wodę?

Jeszcze tego nie robiłem od początku, po za laniem bakterii. Światło też świecę od tygodnia i na razie nie mam żadnych plag. Ale boje się że przy tak wysokim NO3 za chwile się pojawią.

Jeśli azotyny (NO2) b3dziesz miał niewykrywalne to będzie oznaczało, że cykl azotowy się zamknął i teraz związki azotowe będą przerabiane do azotanów co wcale nie oznacza,że masz dojrzałe akwarium. 

Musisz się teraz pozbywać azotanów. Najprościej przez podmiany wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arek77 napisał:

Jeśli azotyny (NO2) b3dziesz miał niewykrywalne to będzie oznaczało, że cykl azotowy się zamknął i teraz związki azotowe będą przerabiane do azotanów co wcale nie oznacza,że masz dojrzałe akwarium. 

Musisz się teraz pozbywać azotanów. Najprościej przez podmiany wody

NO2 jest 0. W takim razie mając 450l w obiegu jak często i ile litrów podmieniać wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mikas

Miesięczne akwarium to dopiero kropla w morzu, ja bym jeszcze nie robiła podmiany wody.

24 minuty temu, Arek77 napisał:

Musisz się teraz pozbywać azotanów. Najprościej przez podmiany wody

Arek, to zły pomysł dla takiej swiezynki, jeszcze tam nie ma życia,  no za wyjątkiem 1 babki kopiącej, ale to nic na 450l.

Nie twierdzę że nie można zrobić podmiany,  ale uważam że jeszcze można dać czasu zbiornikowi. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Beti napisał:

@mikas

Miesięczne akwarium to dopiero kropla w morzu, ja bym jeszcze nie robiła podmiany wody.

Arek, to zły pomysł dla takiej swiezynki, jeszcze tam nie ma życia,  no za wyjątkiem 1 babki kopiącej, ale to nic na 450l.

Nie twierdzę że nie można zrobić podmiany,  ale uważam że jeszcze można dać czasu zbiornikowi. 

To jak w takim przypadku może obniżyć NO3 ? 50 mg na litr to sporo, grozi pojawieniem się Dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Arek77 napisał:

To jak w takim przypadku może obniżyć NO3 ? 50 mg na litr to sporo, grozi pojawieniem się Dino.

Podmieniając wodę będzie dostarczał nowej pożywki dla dino czy cyjano, musi to przeczekać, akwarium ma się kręcić i lać bakterie, polecam smierdziuchy samo spadnie no3

Arek, znasz przecież magiczne słowo jak "cierpliwość " nic na siłę 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam @mikas , że podróży temat w Twoim wątku....

13 minut temu, Beti napisał:

Podmieniając wodę będzie dostarczał nowej pożywki dla dino czy cyjano, 

Beato....może czegoś nie rozumiem, jakie to substancje zawiera świeża solanka (wolna od zanieczyszczeń organicznych), które mogą stymulować rozwój glonów? Masz na myśli same mikroelementy? Przecież akwarium wypełnione jest nową solanką jeszcze pełną mikro i makroelementów. A bez refugium czy DSB azotanòw z akwarium nie ubędzie.  No chyba, że niektóre szczepy bakterii zawarte w preparatach potrafią przeprowadzać denitryfikację w warunkach tlenowych. 

19 minut temu, Beti napisał:

Arek, znasz przecież magiczne słowo jak "cierpliwość " nic na siłę 

Jak fizycznie nic się nie dzieje zwierzętom to zgadzam się w 100%.

P.S. Chyba jednak nie zaśmiecam koledze wątku bo temat jest o cyklu azotowym, a nie o jego akwarium;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Arek77 napisał:

Jak fizycznie nic się nie dzieje zwierzętom to zgadzam się w 100%.

P.S. Chyba jednak nie zaśmiecam koledze wątku bo temat jest o cyklu azotowym, a nie o jego akwarium

Ale on ma tylko 1 babkę kopiącą, co tak naprawdę jeszcze nie powinno jej być w tym akwarium. 

Jeśli akwarium wystartowało na nowej solance ma dopiero miesiąc to trzeba poczekać no3 spadnie, tam ciągle jest aktywny cykl azotowy. 

Pierw znika Nh3, No2, No3 to że jest 50 to normalne,  spadnie samo, tym tokiem myślenia podmień bo spadnie, to niech podmieni cała.

Ja niewiem jaka tam jest też filtracja itd nawet zdjęcia nie ma, strzelamy a może i w pudło. 

 

Nie, nie zaśmiecasz wątku,  prowadzimy dyskusję,  spokojnie  ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Beti napisał:

Ale on ma tylko 1 babkę kopiącą, co tak naprawdę jeszcze nie powinno jej być w tym akwarium. 

Jeśli akwarium wystartowało na nowej solance ma dopiero miesiąc to trzeba poczekać no3 spadnie, tam ciągle jest aktywny cykl azotowy. 

Pierw znika Nh3, No2, No3 to że jest 50 to normalne,  spadnie samo, tym tokiem myślenia podmień bo spadnie, to niech podmieni cała.

Ja niewiem jaka tam jest też filtracja itd nawet zdjęcia nie ma, strzelamy a może i w pudło. 

 

Nie, nie zaśmiecasz wątku,  prowadzimy dyskusję,  spokojnie  ;)

 

@mikas słuchaj się @Beti. Ona ma o wiele większe doświadczenie niż ja. Jeśli by chodziło o akwa słodkowodne  to czułbym się pewniej w tej dyskusji, ale w słonej wodzie jeszcze nie mam dużego doświadczenia. 

Pwodzenia

P.S. @Beti jak dobrze pójdzie to za dziesięć lat będę bardziej godną stroną do dyskusji :P

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Arek77 napisał:

@mikas słuchaj się @Beti. Ona ma o wiele większe doświadczenie niż ja. Jeśli by chodziło o akwa słodkowodne  to czułbym się pewniej w tej dyskusji, ale w słonej wodzie jeszcze nie mam dużego doświadczenia. 

Pwodzenia

P.S. @Beti jak dobrze pójdzie to za dziesięć lat będę bardziej godną stroną do dyskusji :P

 

Arku, nie przesadzajmy, też się uczę,  nikt nie jest doskonały. 

 ja tylko wyraziłam swoje zdanie, napisałam wcześniej że jak chce może podmieniać wodę,  ale uważam że to zbędne przy nowym zbiorniku.

Bakterie i ogień ;) zrobią swoje i samo spadnie, kwestia czasu.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek77 jeśli chodzi o start słodkiego i wpuszczenie wielu ryb na raz , to się z tobą zgadzam . Duże i częste podmiany , stopniowo zmniejszane dają świetny efekt . 
W Morskim zgadzam się z Beti , sprawdzone na własnym zbiorniku. Kilka startów już miałem . I podmiany tylko przedłużają proces stabilizacji baniaka . A No3 50 to nic szczególnego w młodym baniaku . Podmiany owszem robił bym jak miał bym dużą masę korali , lub poszedł bym w baling . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Ariel napisał:

W Morskim zgadzam się z Beti , sprawdzone na własnym zbiorniku. Kilka startów już miałem . I podmiany tylko przedłużają proces stabilizacji baniaka . A No3 50 to nic szczególnego w młodym baniaku . Podmiany owszem robił bym jak miał bym dużą masę korali , lub poszedł bym w baling . 

Ok. Z faktami się nie dyskutuje..... wiem, że azotany na poziomie 50 mg/ l to nic strasznego, są zbiorniki, że i 100 przekraczają podczas dojrzewania. Tylko nie bardzo wiem w jaki sposób, w zbiorniku bez refugium, dsb i bez korali (konsumentów azotu)  NO3 moze spaść samoistnie. No chyba, że,  tak jak pisałem wcześniej, obecnie są w sprzedaży szczepy bakterii na specjalnych pożywkach, które w warunkach tlenowych potrafią redukować azotany do azotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Arek77 napisał:

Ok. Z faktami się nie dyskutuje..... wiem, że azotany na poziomie 50 mg/ l to nic strasznego, są zbiorniki, że i 100 przekraczają podczas dojrzewania. Tylko nie bardzo wiem w jaki sposób, w zbiorniku bez refugium, dsb i bez korali (konsumentów azotu)  NO3 moze spaść samoistnie. No chyba, że,  tak jak pisałem wcześniej, obecnie są w sprzedaży szczepy bakterii na specjalnych pożywkach, które w warunkach tlenowych potrafią redukować azotany do azotu.

Co to dokładnie za bakterie?

Edytowane przez mikas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, mikas napisał:

Co to dokładnie za bakterie?

Ja nie znam takich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mikas napisał:

Te nie będą lepsze Biogro?

 

1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Ok. Z faktami się nie dyskutuje..... wiem, że azotany na poziomie 50 mg/ l to nic strasznego, są zbiorniki, że i 100 przekraczają podczas dojrzewania. Tylko nie bardzo wiem w jaki sposób, w zbiorniku bez refugium, dsb i bez korali (konsumentów azotu)  NO3 moze spaść samoistnie. No chyba, że,  tak jak pisałem wcześniej, obecnie są w sprzedaży szczepy bakterii na specjalnych pożywkach, które w warunkach tlenowych potrafią redukować azotany do azotu.

Jak miałem kryzys używałem prodibio biodigest plus pożywka ( vsv i inne ) , nie każdy ma odpieniacz , dsb , czy refugium . Ale wszystko potrzebuje czasu by zacząć funkcjonować  tak jak trzeba . Miesiąc to mało . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zgadzam się z @Beti, z podmiana bym się wstrzymał. Podmiana wody wydłuża proces dojrzewania z powodu dostarczania świeżych mikroelementów. Glony (cyjano też) potrzebują np. żelaza i fosforu. W dojrzewającym zbiorniku azotanów i fosforanów jest pełno, swoja droga cyjano potrafi przykryć kożuchem w celu zaduszenia życia pod sobą i wyzwolenia fosforanów jeżeli mu ich brakuje. Któryś z kolegów pisał w jaki sposób zredukują się azotany jeżeli nie będzie się robić podmian. Zredukują się w ten sposób że, kolega ma media filtracyjne i mam nadzieje dobry przepływ, te media zostaną zasiedlone bakteriami. W cyklu azotowym jony amonowe przekształcane są w azotyny (często beztlenowo lub z bardzo małą ilością tlenu, to się dzieje w głębokich partiach mediów filtracyjnych, to tak zwana denitryfikacja), następnie azotyny są przekształcane w azotany (no3) a później redukowane do wolnego azotu (nitryfikacja). 


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mib86 napisał:

W cyklu azotowym jony amonowe przekształcane są w azotyny (często beztlenowo lub z bardzo małą ilością tlenu, to się dzieje w głębokich partiach mediów filtracyjnych, to tak zwana denitryfikacja), następnie azotyny są przekształcane w azotany (no3) a później redukowane do wolnego azotu (nitryfikacja).

Tak bardzo fajnie brzmi teoria. Ja mam wrażenie, że wszyscy o tym mówią a nikt nie widział. Dlatego mam pytanie czy ktoś z forumowiczów faktycznie spotkał się z procesem denitryfikacji w mediach filtracyjnych? A jeżeli tak to proszę o opis jak te warunki zostały spełnione żeby móc taki proces odwzorować u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Dlatego mam pytanie czy ktoś z forumowiczów faktycznie spotkał się z procesem denitryfikacji w mediach filtracyjnych? A jeżeli tak to proszę o opis jak te warunki zostały spełnione żeby móc taki proces odwzorować u siebie.

 

Ja spotkałem się z denitryfikacją. Każde porowate medium filtracyjne umieszczone w niewielkim przepływie ubogiej w tlen wody zostanie zasiedlone bakteriami, które dla atomów tlenu będą wykorzystywać NO3.

Godzinę temu, chris_ek napisał:

Tak bardzo fajnie brzmi teoria. Ja mam wrażenie, że wszyscy o tym mówią a nikt nie widział. 

No ale przyznam, że fizycznie tego nie widziałem.....można próbować poznać po zapachu zruszonego takiego medium. Ale efekty w postaci spadku stężenia azotanów były.

No i jeszcze jedno.....teraz dopiero dotarło to do mnie. Tak na dobrą sprawę to procesy denitryfikacyjne powinny zachodzić w każdym dojrzałym akwarium, szczególnie z naturalną skałą. Skały takie zawierają niezliczone ilości kanalików zasiedlone przez przeróżne robale. Im głębiej takiego kanalika tym mniej tlenu i, aby prowadzić reakcje biochemiczne bakterie przechodzą na oddychanie azotanowe bo jest jego pod dostatkiem.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Arek77 napisał:

Ja spotkałem się z denitryfikacją. Każde porowate medium filtracyjne umieszczone w niewielkim przepływie ubogiej w tlen wody zostanie zasiedlone bakteriami, które dla atomów tlenu będą wykorzystywać NO3.

No bobrze, ale czy to jest osiągalne w przypadku normalnej filtracji? Sumpa nigdy nie miałem to się nie wypowiem, ale w kaskadzie czy kubełku mamy raczej wodę dobrze natlenioną i szybki przepływ. Czy jeżeli napakujemy tam matrixa, siporaxa czy też innych tego typu mediów to czy da się osiągnąć tam warunki umożliwiające denitryfikację?

21 godzin temu, Arek77 napisał:

No i jeszcze jedno.....teraz dopiero dotarło to do mnie. Tak na dobrą sprawę to procesy denitryfikacyjne powinny zachodzić w każdym dojrzałym akwarium, szczególnie z naturalną skałą. Skały takie zawierają niezliczone ilości kanalików zasiedlone przez przeróżne robale. Im głębiej takiego kanalika tym mniej tlenu i, aby prowadzić reakcje biochemiczne bakterie przechodzą na oddychanie azotanowe bo jest jego pod dostatkiem.

A co dzieje się z tym azotem po denitryfikacji? Azot raczej słabo rozpuszcza się w wodzie, gdyby był uwalniany w postaci gazowej to widzielibyśmy coś na kształt bomblowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, chris_ek napisał:

No bobrze, ale czy to jest osiągalne w przypadku normalnej filtracji? Sumpa nigdy nie miałem to się nie wypowiem, ale w kaskadzie czy kubełku mamy raczej wodę dobrze natlenioną i szybki przepływ. Czy jeżeli napakujemy tam matrixa, siporaxa czy też innych tego typu mediów to czy da się osiągnąć tam warunki umożliwiające denitryfikację?

W kaskadzie będzie trudno o taką denitryfikację aby było to zauważalne po parametrach. Ja próbowałem w panelu ieścić matrix w woreczku pod pompą obiegową.

16 minut temu, chris_ek napisał:

A co dzieje się z tym azotem po denitryfikacji? Azot raczej słabo rozpuszcza się w wodzie, gdyby był uwalniany w postaci gazowej to widzielibyśmy coś na kształt bomblowania.

No z tą rozpuszczalnością N2 nie jest aż tak źle, jego stężenie w wodzie może mieć wartość tylko o połowę mniejszą niż tlenu. Z lekko zaglonionej szyby też bąbelki tlenu nie uciekają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.05.2021 o 19:21, mikas napisał:

A może do sumpa dać trochę makro glonów ?

Nie może tylko na pewno i nie trochę a sporo :) No i zrób przyzwoite refugium do takiego zbiornika, bo warto. To znaczy ciemne przegrody i lampka dla roślin.

Chodzi o to, że jeśli masz azotany i fosforany, to glony będą je wyciągały, oczywiście mikroelementy też będą konsumowały, ale będziesz miał eksport poza system. Aby tą rolę spełniała przemiana NO3 do N2, system musi być bardzo wydajny, a i wtedy mogą być problemy z fosforem. No i wszystko zależy od obciążenia.

Z drugiej strony, jak byś został przy tej jednej babce, to eksport załatwiły by Ci korale, choć one też produkują odpad...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.