Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 21.05.2021 o 08:00, dale napisał:

Nie może tylko na pewno i nie trochę a sporo :) No i zrób przyzwoite refugium do takiego zbiornika, bo warto. To znaczy ciemne przegrody i lampka dla roślin.

Chodzi o to, że jeśli masz azotany i fosforany, to glony będą je wyciągały, oczywiście mikroelementy też będą konsumowały, ale będziesz miał eksport poza system. Aby tą rolę spełniała przemiana NO3 do N2, system musi być bardzo wydajny, a i wtedy mogą być problemy z fosforem. No i wszystko zależy od obciążenia.

Z drugiej strony, jak byś został przy tej jednej babce, to eksport załatwiły by Ci korale, choć one też produkują odpad...

A czemu ciemne przegrody? Nie mogę dać glonów do jednej większej komory i nad nią zapalić lampki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, mikas napisał:

A czemu ciemne przegrody? Nie mogę dać glonów do jednej większej komory i nad nią zapalić lampki?

Jeśli w sumpie masz jakieś media filtracyjne to przy silnym oświetleniu mogą się pokryć glonem, dlatego dobrze jest je osłonić od bezpośredniego światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Jeśli w sumpie masz jakieś media filtracyjne to przy silnym oświetleniu mogą się pokryć glonem, dlatego dobrze jest je osłonić od bezpośredniego światła.

Czyli najlepszym rozwiązaniem jest jednak reaktor glonowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, mikas napisał:

Czyli najlepszym rozwiązaniem jest jednak reaktor glonowy?

Niekoniecznie. Ale do mniejszych akwariòw fajna sprawa. Ja miałem reaktor glonowy przy kostce 64 l. Fajnie działał z tym, że raz na trzy tygodnie musiałem go rozkręcać, usuwać nadmiar glonów, płukać,  skręcać i uważać na dobre ułożenie uszczelek, zalewać itp. I było to upierdliwe jak dla mnie. Teraz w większym akwa, mam osobną komorę w sumpie ze światłem i obsługa jest o wiele łatwiejsza.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Arek77 napisał:

Niekoniecznie. Ja miałem reaktor glonowy przy kostce 64 l. Fajnie działał z tym, że raz na trzy tygodnie musiałem go rozkręcać, usuwać nadmiar glonów, płukać,  skręcać i uważać na dobre ułożenie uszczelek, zalewać itp. I było to upierdliwe jak dla mnie. Teraz w większym akwa, mam osobną komorę w sumpie ze światłem i obsługa jest o wiele łatwiejsza.

A możesz pokazać jak u Ciebie wygląda to refugium z zaciemnieniem? Bo wstawiając ciemne szybki na dole i tak światło jest wyżej i będzie się rozchodzić po sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mikas napisał:

A możesz pokazać jak u Ciebie wygląda to refugium z zaciemnieniem? Bo wstawiając ciemne szybki na dole i tak światło jest wyżej i będzie się rozchodzić po sumpie

Ja nie nam praktycznie innych mediów w sumpie i obecnie nie muszę ich zacieniać, ale najprościej to zrobić w ten sposób że dokoła lampy zrobić coś na kształt abażuru, aby światło nie rozchodziło się na boki, tylko padało bezpośrednio na glony.  Można też zrobić przegrody w sumpie z czarnego lakobelu, ale to raczej na etapie jego projektowania. Ale zaciemnianie światła w sumpie to nie jest konieczność, zależy co w nim masz i czy to co masz obok może pokryć się lub zarosnąć glonami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.