Skocz do zawartości
Arek77

Urobek z odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze. 

Posiadam odpieniacz nieznanej mi marki kupiony na portalach aukcyjnych. Odpieniacz działa na pompie ok 3200l/Godz. Ma wirnik i igiełkowy i zwężkę. Działa, pieni i tworzy urobek. Z informacji przeczytanych na tym forum wynika, że kolor, zapach i inne właściwości fisykochemiczne urobku są zgodne z Waszymi opisami. 

Ale nigdzie nie znalazłem informacji ile statystycznie takiego urobku powinno być. 

Wiem, że jego ilość jest zmienna w zależności od biologi w akwa, ustawienia odpieniacza i ogólnie od metody prowadzenia zbiornika, ale jakaś statystyczna średnia powinna być. 

U mnie na akwarium 400 litrów tygodniowo powstaje ok 250 ml urobku czyli załóżmy: 60 ml na 100 l wody na tydzień. 

I nie mam pojęcia czy to dużo, czy mało ..... nie znam nawet w przybliżeniu skali wielkości ile urobku taki odpieniacz  powinien wytworzyć.

Jak to wygląda w Waszych akwariach? 

Napiszcie poniżej średnie ilości urobku w Waszych akwariach np w przeliczeniu na 100 l wody w obiegu na tydzień. 

Może wyjdzie z tego jakaś średnia.

Pozdrawiam.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak  średnia w tym przypadku .

Wszystko zależy od ,   Ile masz ryb , jak często karmisz i ile karmisz , jakie dodatki dla korali (w proszku , płynie ) ile zwierzaki nasikają i  kupek porobią , jak ustawiony mokro/sucho  itp 

Tak w skrócie . 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zdjęcie odpieniacza i kubka z urobkiem. Zobacz czy nie osiada gdzieś w środku Ci urobek, co może się zdarzać przy odpieniaczach ustawionych na sucho.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Arek77 napisał:

Ale nigdzie nie znalazłem informacji ile statystycznie takiego urobku powinno być. 

Arek77 

Co powiesz, 

Ja mam tygodniowo około +- 5l urobku kubka, a raz w tygodniu połowę z tego, różnie...

karmie codziennie identycznie, podmiany identyczne, wszystko bez zmian, i jak to wytłumaczyć..czemu raz tyle a raz tyle, ustawienie pienidła bez zmian,

Może pomyślmy w kierunku biologii ?

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ja mam powiedzieć jak nie mam urobku nic :( . Zeo tak mi pierze parametry ze odpieniacz służy mi tylko do podwyższenia pH 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Hoom napisał:

A co ja mam powiedzieć jak nie mam urobku nic :( . Zeo tak mi pierze parametry ze odpieniacz służy mi tylko do podwyższenia pH 

O już idziemy w dobrym kierunku


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Hoom napisał:

A co ja mam powiedzieć jak nie mam urobku nic :( . Zeo tak mi pierze parametry ze odpieniacz służy mi tylko do podwyższenia pH 

Możesz śmiało zaryzykować stwierdzenie że coś nie halo z odpieniaczem, bo nawet jeśli masz rollermat albo drobną skarpetę, to nie jest możliwe aby do sumpa trafiała woda całkowicie wolna od makrocząsteczek które tworzą osad. Może osadza Ci się na ściankach?

W akwarium mamy zawsze produkcję odpadów - im większe przyrosty (większy metabolizm) tym większa ilość odpadów i teraz system musiał by wszystko pochłaniać w cyklu zamkniętym dodatnim, czyli że - odpady jednej grupy są pożywieniem innej, plus to co wrzucasz, a jedyny "odpad" to przyrosty korali i ryb. Bo nawet bakterie będą zbijane w makrocząsteczki które wywala odpieniacz.

Chyba że masz taki deficyt pokarmowy, że wszystko jest konsumowane i wbudowywane błyskawicznie. Dodatkowo zauważ proszę, że masz zeowit, która to metoda nie rozpieszcza zooksanteli, które to odpowiadają za fotosyntezę, co ma też znaczenie dla produkcji odpadów.

Jakieś odpady, śladowe, bo śladowe ale muszą być, czy to w postaci osadu w odpieniaczu, czy w postaci śluzu na ceramice czy skale w sumpie...

Tak przynajmniej mówi mi moje doświadczenie, ale oczywiście mogę się mylić. Napisz prosze coś więcej o systemie swoim, bo temat ciekawy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale ok sprecyzuje to , mam zbiornik 650L około odpieniacz dedykowany do ponad 1000L maxspect ad600 jak chodzi mi na 100% to robi urobek ale jest bardzo jasny . Jak skręcę go do 80% to opada poziom piany i brudzi sie odpieniacz w miejscu gdzie jest piana ale nie przelewa sie do kupka i tak może być długo . Jak zbliża sie termin wymiany zeo to wtedy jest trochę urobku . No ale clarisea tez robi swoje . I jeszcze jedno akwarium 650L a przepływ wody 12k sumpa nigdy nie czyszcze każdy bród przeleci i clarisea go wyłapie . Po za tym w sumpie mam nie wiem skąd mam masę ślimaków stomatella . 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne :) rollermat wyłapuje cząsteczki, a białka i reszta (to, co daje jasne zabarwienie urobku odpieniacza) jest rozkładana i przyswajana. Plus to co zaabsorbuje zeowit.

Znaczy system działa :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, dale napisał:

No i wszystko jasne :) rollermat wyłapuje cząsteczki, a białka i reszta (to, co daje jasne zabarwienie urobku odpieniacza) jest rozkładana i przyswajana. Plus to co zaabsorbuje zeowit.

Znaczy system działa :)

Niby działa z jednym wyjątkiem nie mogę utrzymać talerzowych . Rosły mega szybko az około 2 miesięcy temu zastuj i bielenie . Wszystkie parametry idealne acry rosną jak na drożdżach . Milepora wypuszcza co chwile nowe odrosty z oblanej podstawy itd a talerze padają . Nie wiem może one lubią brydniejszą wodę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

 nie mogę utrzymać talerzowych . Rosły mega szybko az około 2 miesięcy temu zastuj i bielenie . Wszystkie parametry idealne acry rosną jak na drożdżach . Milepora wypuszcza co chwile nowe odrosty z oblanej podstawy itd a talerze padają . Nie wiem może one lubią brydniejszą wodę 

A może za mocno świecisz ;). One mają dużą powierzchnię i cieńki szkielet.

5 godzin temu, Beti napisał:

karmie codziennie identycznie, podmiany identyczne, wszystko bez zmian, i jak to wytłumaczyć..czemu raz tyle a raz tyle, ustawienie pienidła bez zmian,

A nie jest tak, że stabilność piany może trochę zależeć od ciśnienia atmosferycznego...

5 godzin temu, Beti napisał:

Ja mam tygodniowo około +- 5l urobku kubka,

... to porównywalnie jak u mnie....ok 50 ml/ doba/ 100l

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Arek77 napisał:

A nie jest tak, że stabilność piany może trochę zależeć od ciśnienia atmosferycznego...

Czy od tego hmm...ale od Ph napewno można zauważyć wzrost i spadek piany w kubku.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze piana zależy od parametrów wody . Jak jest wysokie no3 i PO4 to piana jest gęsta i czarna a jak zerowe to nima prawie wcale 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dale napisał:

Pokaż zdjęcie odpieniacza i kubka z urobkiem. Zobacz czy nie osiada gdzieś w środku Ci urobek, co może się zdarzać przy odpieniaczach ustawionych na sucho.

Odpieniacz mam poza wodą w komorze wstępnie przeznaczonej na dolewkę. Pompa do i odpływ z odpieniacza znajduje się po drugiej stronie sumpa w komorze spływu. 

 

image000001.jpg.b2237e389a5f470bfc2c7c2727edc60a.jpgimage000002.jpg.2449dbc86d207bdb4b11279110bb86b9.jpgimage000003.jpg.fec2d0c279c318e34df633a591dcbf5e.jpg

Kubek trzeba co dwa - trzy tygodnie czyścić bo od środka stożka pokrywa się grubą warstwą "nagaru". Spływ urobku z kubka odbywa się wężykiem do półlitrowej butelki.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Arek77 napisał:

A nie jest tak, że stabilność piany może trochę zależeć od ciśnienia atmosferycznego...

Nie, bo różnice są niewielkie a zmiennych parametrów istotniejszych jest więcej.

5 godzin temu, Hoom napisał:

Rosły mega szybko az około 2 miesięcy temu zastuj i bielenie

Coś im brakuje, Nawet jak ICP wyjdzie OK, to mimo wszystko nie oznacza że są wszystkie związki chemiczne. Z moich obserwacji, talerzówki i digitaty zawsze czuły się dobrze w wodzie żyźniejszej. A zeo i acry to jednak uboższa. Choć wiele osób prowadząc zbiorniki na zeo ma i talerzówki - podpytaj może Marcina od Jadwigi Morskiej, On z sukcesem prowadzi hodowlę korali na zeo, ma i talerzówki w ofercie.

2 godziny temu, Arek77 napisał:

Kubek trzeba co dwa - trzy tygodnie czyścić bo od środka stożka pokrywa się grubą warstwą "nagaru". Spływ urobku z kubka odbywa się wężykiem do półlitrowej butelki.

Też to przerabiałem. To był błąd bo odpieniacz wcale wody nie czyścił a jak ślimaki zaczęły szaleć butelka przelała mi na zewnątrz...

Teraz też czyszczę kubek co tydzień czy dwa, ale mam głowicę czyszczącą. Inaczej, optymalnie było co kilka dni - powiedzmy 3-4 dni.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dale napisał:

optymalnie było co kilka dni - powiedzmy 3-4 dni.

Wiem, ale mi się nie chce;). Ale nie zauważyłem aby brudny kubek wpływał na działanie odpieniacza czyli zmniejszanie się z czasem ilości urobku.

4 minuty temu, dale napisał:

jak ślimaki zaczęły szaleć butelka przelała mi na zewnątrz...

Nie mam takiego problemu. Ślimaki nie mają dostępu do odpieniacza, który stoi w suchej komorze. Jak by butelka przelała to jest pod nią 20 l pustej szczelnej przestrzeni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.