Skocz do zawartości
cyli

ICP AF Wyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początek lutego wystartowałem z nowym akwarium 750l z przeznaczeniem LPS + SPS. Start na żywej skale, zalane w całości wodą z innego zbiornika głównie z rybami, parametry nie były tam idealne więc trzeba było wszytko doprowadzić do porządku. Oczywiście zbiornik z sumpem, zrobiony close loop z wylotami pod skałami gdzie mogły tworzyć się martwe strefy. Zbiornik prowadzony na soli AF reef/probiotic, reaktorze wapnia, zasyp ARM, Bakterie Microbelift Special Blend, do tego pożywka tej samej firmy NO3PO4 Control (aczkolwiek zmieniam na zwykłe VSV, dlaczego to później), filtr przepływowy zasypany 6 litrami Life Bio Fil, dodaje jod z AF i Micro E. Z jedzeniem dla korali na razie eksperymentuję i podaje z pompy Easysps Evo, wieczorami na zmianę microbelift zoo-plus i phyto-plus, AF Energy. Z ryb pływa na razie : 8x pseudanthias dispar, 5x Nemateleotris magnifica, 6x Corythoichthys haematopterus, 1x Doryrhamphus bicarinatus, 1x Valenciennea sexguttata, 2x Heteroconger hassi.  Poniżej porównanie wyników od założenia akwarium.

Wysoki poziom glinu był spowodowany najprawdopodobniej stosowaniem wkładów na redukcje fosforanów w zbiorniku z rybami, ale podmianami powoli schodzę z jego poziomem.
Po4 cały czas utrzymuje się w granicach 0,08, testy Hannką to potwierdzają. Natomiast pomiary No3 oscylują w granicach 1,4-1,8 (Hanna). Zastanawiam się czy nie próbować zjechać trochę w dół czy raczej nic nie kombinować? Do obsady chcę jeszcze dopuścić Zebrasome i białobrodego, pływają już dwa miesiące w innym zbiorniku ale mam obawy przed ich wpuszczeniem aby nie przeciążyć systemu i po4 nie poszybowało w górę. A wolabym uniknąć stosowania złóż na PO4.
Po kwietniowych wynikach zacząłem też uzupełniać siarkę, widzę że już dobiłem do właściwego poziomu, muszę tylko określić konsumpcje w akwa i dobrać dawkę na przyszłość.
Molibden przedawkowany, wydawało mi się że w żadnym preparacie nie dozuję go do akwarium , a to cały czas rosło . Wyczytałem gdzieś że firmy do pożywek dla bakterii dodają ten pierwiastek, czy może to ktoś potwierdzić? W każdym razie zastąpiłem No3Po4 Control zwykłym VSV i widać lekki spadek na ostatnim teście.
Na koniec największy problem i zagadka dla mnie -miedź i cynk. Na razie mam ogromny problem aby określić skąd się bierze w systemie. Zaczynając po kolei , za pojawienie się miedzi w dniu 30.03 obwiniłem grzałkę bo podczas zwarcia w domu pękła , a ja dopiero się zorientowałem dwa dni później po niskiej temperaturze i ją wyjąłem. Stwierdziłem że mogła to ona narobić bałaganu i winowajca w mojej głowie był znaleziony. Zastosowałem CupriSorb, po dwóch tygodniach test i miedź zero, a cynk na akceptowalnym poziomie. Sądziłem że po problemie i można zapomnieć o temacie ale ostatnie wyniki mówią co innego. Powodów może być kilka, zacznę od stosowania AF Micro E. W jego skład wchodzi miedź i cynk, ale czy ich stężenie w tym preparacie byłoby tak duże aby tak podnieść parametry? Wątpię, ale dla pewności zamówiłem już pojedyncze pierwiastki i będę je dodawać do akwarium osobno. Druga możliwość, kiepska osmoza , zaprzestałem sprawdzania TDS i przez jakiś czas dolewka szła z TDS 50-80ppm, nigdy nie badałem wody w kranie pod kątem zawartości więc nie mam pojęcia czy filtry mogły przepuszczać te pierwiastki. Aktualnie już wszytko wymieniłem i leci 0 ppm. Trzecia opcja to jakaś pompa albo magnes, przeglądałem wszystko i nie widzę jakiś ognisk korozji, cały sprzęt też jest nowy, 5-miesieczny. Jedyne co zwróciło moją uwagę to uzwojenie w pompie cyrkulacyjnej tunze turbelle 3. W gnieździe wirnika w kilku miejscach widać druty miedziane, pod palcem nie moge wyczuć zmiany struktury, więc raczej zakładam że w tych miejscach warstwa żywicy którą było zalewane uzwojenie jest tak cienka że prześwituje. Czy ktoś ma jakieś inne pomysły na winowajce?
Dodam jeszcze że na całe szczęście nie widzę jakiś negatywnych wpływów na obsadę przy tych poziomach metali. Czy Zn 0,0188 mg/l i Cu 0,0152 mg/l są poziomami podwyższonymi ale ujdzie, czy już wysokimi, czy może bardzo wysokimi i toksycznymi?
Co by nie było jutro zregeneruję CupriSorb i wkładam dalej do filtra przepływowego aby działał a w między czasie może uda się znaleźć winowajcę.
 

Wyniki ICP.png

IMG_20210523_205040.jpg

Edytowane przez cyli (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co się stało pod koniec kwietnia, że poziom cynku i miedzi nagle spadł? Cuprisorb? 

Ja bym zaczął od ICP dolewanej wody. Ale uważam, że to od sprzętu.

A apropo poziomu miedzi w akwarium to niebezpieczne jest długotrwałe  przekroczenie poziomu 0,05 mg/l. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Arek77 napisał:

A co się stało pod koniec kwietnia, że poziom cynku i miedzi nagle spadł? Cuprisorb? 

Tak, cuprisorb był gdzieś przez 10 dni w filtrze przepływowym. Już nie ma sensu robić icp dolewki bo zamontowałem cały nowy zestaw do RO i leci już tds 0. Jedyne co pozostaje to wysłać kranówkę do przebadania i zobaczyć czy w niej jest Miedź i cynk. Wtedy winowajcą mogłaby być stara membrana. Na dniach wyjmę jeszcze wszystkie pompy i dokładnie je poprzeglądam z nadzieją że coś znajdę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, cyli napisał:

. Jedyne co pozostaje to wysłać kranówkę do przebadania i zobaczyć czy w niej jest Miedź i cynk.

Jeśli masz wodę z wodociągu to możesz wejść na ich stronę i sprawdzić ostatnie badania fizykochemiczne wody. W wodzie pitnej dopuszczalne są dość wysokie poziomy miedzi jak na wodę do akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Arek77 napisał:

Jeśli masz wodę z wodociągu to możesz wejść na ich stronę i sprawdzić ostatnie badania fizykochemiczne wody.

Wodę mam ze studni głębinowej, w historii znalazłem jej badanie jak wysyłałem w 2019 roku. Cynk jest na dość sporym poziomie i miedź Tez jest wykrywana więc w sumie możliwe że podniesione te parametry mogą być z powodu kiepskiej osmozy. Teraz tylko pozostaje zbicie do zera przez Cuprisorb i później sprawdzenie czy pójdzie znowu w górę, jeżeli pójdzie to już tylko zostaje opcja z tym że jakiś sprzęt coś oddaje.

Screenshot_2021-05-22-23-33-24-875_com.android.chrome.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź pompę od dolewki i jeśli nie sprawdzałeś, uchwyty od cyrkulatorów ;)

 

Screenshot_20210524_134145.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pawellb napisał:

Sprawdź pompę od dolewki i jeśli nie sprawdzałeś, uchwyty od cyrkulatorów ;)

 

Nie mam pompy, tylko pływak i bezpośrednio idzie osmoza. 

 

Już raz przeglądałem cały sprzęt, ale raczej nie mam wyboru i zrobię to jeszcze raz, każdą pompę rozbiorę na części pierwsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny przeglądałem sprzęt i w  oczy rzuciły mi się dwie rzeczy. 

Pierwsza to magnes w tunze, na powierzchni był widoczny niewielki rdzawy osad. Po rozebraniu wszytko wyglądało na całe, porządnie zalany magnes, ale na wszelki wypadek wymieniłem na nowy. 

W drugiej pompie niepokoi mnie komora wirnika. Widać w niej miedź, ale pod palcem nie wyczuwam zmiany struktury. Tak jakby w tych miejscach była mimo wszytko przezroczysta żywica. Dla pewności wyjąłem ją z akwarium i włożyłem do miski z solanką, niech poleży kilka dni i zobaczę czy w miejscach widocznej miedzi pojawi się jakaś korozja powierzchniowa. 

Miał ktoś kiedyś styczność z podobnie wyglądającą komorą wirnika? Pompa tunze turbelle 3.

IMG_20210526_132900.jpg

IMG_20210526_140318.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow przecież to robi zwarcie na 100%. Jak to jeszcze działało. Na szczęście 12v.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Faktycznie z bliska wyglada jak zalane żywica, sory nie przyjrzałem się.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.