Skocz do zawartości
Cheilon

Euphyllia Holy Grail traci tkankę

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem nadzieję, że nie będę musiał takiego tematu zakładać, ale niestety coś się dzieje z moim HG.

Wczoraj napompowana, że miałoby ją rozerwać, dzisiaj rano tak samo, po południu nagle skurczyła się i z jednej strony widać, że "sukienka" odchodzi od szkieletu. Przyjrzałem jej się dokładnie i zauważyłem na nodze lekkie zgrubienie, po dotknięciu pęsetą to coś nagle się skurczyło i puściło brązowe "farfole". Polip euphylli gdy dotknął tego miejsca przyczepił się i jego końcówka rozpuściła się w kilka minut. Wydipowałem korala i zeskrobałem to coś z nogi - taka galaretka, ale naprawdę ciężko stwierdzić co to było. Jakaś resztka została między polipami - widać było, że polipy lepią się do tego i w oczach znikają - co to za dziadostwo? Spotkał się ktoś kiedyś z takim problemem?

W akwarium jest kilkanaście innych euphylli - na ten moment wszystkie ok.

Parametry:

NO3 - 2

PO4 - 0,04 (mała hanka)

zasolenie 34ppm

Ca 410

Mg 1370

pozostała drobnica wg ICP w normie.

 

Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej masz Brown Jelly. Wypłukałbym ją w Polylab Reef Primer. Na Reef 2 Reef czytałem , że użytkownik użył Ciproflaxin w dawce 0,125 mg/l. Rozpuścił tabletkę 500mg w 50 ml wody RO uzyskując roztwór 10mg/l . Lek dodawał do akwarium 265litrów w trzech dawkach co dwa dni w ilości  3,3ml preparatu żeby uzyskać 0,125mgl.   Po 24 godzinach wszystkie korale wykazywały oznaki poprawy. Po 48 godzinach korale wyglądały na zdrowe. Leczenie antybiotykiem odniosło skutek. Wcześniejsze stosowanie preparatów dip nie pomogło. Tylko jest to ryzykowna metoda i musisz sam podjąć decyzje. 

Edytowane przez Marcinekk (wyświetl historię edycji)

.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zabezpieczy i Ciebie (autora postu). Sam wyleczyłem się właśnie cyprofloxacyną lata temu po zakażeniu poprzez ranę i zamoczeniu jej w wodzie pod skałami. Skutki były okropne, ale za to nabrałem dystansu. Konkretnie antybiotyk, który mi pomógł to Cipronex.

Czynnikiem jaki wywołał owe zakażenie były bakterie mycobacterium mariunum. Czyli beztlenowe dziady, które spowodowały u mnie dramatyczne skutki.

W tym przypadku powinna pomóc bez problemu proponowana terapia. Jak kolega wyżej zauważył. I dla akwarium, a przy okazji dla siebie prewencyjnie.

Jedynie proponuję zachowanie ostrożności w kontakcie z otwartymi ranami np. na rękach w wodzie. Wystarczy założyć typowe rękawiczki (te niebieskie, czarne, czy białe), mimo przenikania wody, a potem je ściągnąć i przemyć ręce mydłem najlepiej w ciepłej wodzie.

To rada dla kolegi od siebie.

Przebyłem to dziadostwo w ok. 2010 roku i przestrzegam na przyszłość.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Marcinekk napisał:

Najprawdopodobniej masz Brown Jelly. Wypłukałbym ją w Polylab Reef Primer. Na Reef 2 Reef czytałem , że użytkownik użył Ciproflaxin w dawce 0,125 mg/l. Rozpuścił tabletkę 500mg w 50 ml wody RO uzyskując roztwór 10mg/l . Lek dodawał do akwarium 265litrów w trzech dawkach co dwa dni w ilości  3,3ml preparatu żeby uzyskać 0,125mgl.   Po 24 godzinach wszystkie korale wykazywały oznaki poprawy. Po 48 godzinach korale wyglądały na zdrowe. Leczenie antybiotykiem odniosło skutek. Wcześniejsze stosowanie preparatów dip nie pomogło. Tylko jest to ryzykowna metoda i musisz sam podjąć decyzje. 

A jakie miał ryby, krewetki, jaką filtrację? Bo to jest b. ważne. Masz może link do tego postu?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

A jakie miał ryby, krewetki, jaką filtrację? Bo to jest b. ważne. Masz może link do tego postu?

Ja mam!

https://www.reef2reef.com/threads/experimenting-with-in-tank-antibiotic-treatments-for-brown-jelly-disease.782438/

Wczoraj wieczorem poszła pierwsza dawka, dzisiaj rano euphyllia wygląda dużo lepiej. Na moje akwa poszło 45mg ciprofloksacyny, dawka raczej mała, wiem, że ciężko to porównać, ale człowiek dostaje 1000mg dziennie, a tutaj na 350l 45mg i to co 2 dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest ten link :-) Ciekaw jestem efektów

 


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment jest ok, przestała tracić tkankę, otwarta bardziej niż wczoraj. Pozostałe koralowce bez zmian, euphyllie nawet bardziej napompowane. Druga dawka wlatuje wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym dniu dalej wszystko ok, biologia też ma się dobrze - NO3 = 1, PO4 = 0,04 (mała Hanka).

Tutaj rekonwalescent:

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Po kolejnym dniu dalej wszystko ok, biologia też ma się dobrze - NO3 = 1, PO4 = 0,04 (mała Hanka).
Tutaj rekonwalescent:
1622285248850.jpg
To ta za 2 tysie? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, =Fresz= napisał:

To ta za 2 tysie? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Kupiłem jak stały jeszcze po 1000. Zdjęcie komórką, na żywo dużo ładniejsza, tym bardziej żal, że jej się coś stało - innych euphylli będzie z 15 sztuk :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli możesz , to pokaż całe akwarium .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

Jeśli możesz , to pokaż całe akwarium .

Pozdrawiam

Ok. Fotka z dzisiaj.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie tam masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób dipowanie i zerknij czy czasem nie ma Polyclad Flatworm żerujących na euphyliach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym się dowiedział szczegółów bo mam z nich ogródek i trochę o nie drżę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.05.2021 o 23:09, mufti napisał:

Przy okazji zabezpieczy i Ciebie (autora postu). Sam wyleczyłem się właśnie cyprofloxacyną lata temu po zakażeniu poprzez ranę i zamoczeniu jej w wodzie pod skałami. Skutki były okropne, ale za to nabrałem dystansu. Konkretnie antybiotyk, który mi pomógł to Cipronex.

Czynnikiem jaki wywołał owe zakażenie były bakterie mycobacterium mariunum. Czyli beztlenowe dziady, które spowodowały u mnie dramatyczne skutki.

W tym przypadku powinna pomóc bez problemu proponowana terapia. Jak kolega wyżej zauważył. I dla akwarium, a przy okazji dla siebie prewencyjnie.

Jedynie proponuję zachowanie ostrożności w kontakcie z otwartymi ranami np. na rękach w wodzie. Wystarczy założyć typowe rękawiczki (te niebieskie, czarne, czy białe), mimo przenikania wody, a potem je ściągnąć i przemyć ręce mydłem najlepiej w ciepłej wodzie.

To rada dla kolegi od siebie.

Przebyłem to dziadostwo w ok. 2010 roku i przestrzegam na przyszłość.

Hej widzę piszesz coś o kontakcie z wodą w której są bakterie właśnie zauważyłem od 2 dni problem z 1/2 euphylliami. O kuracji słyszałem a teraz jeszcze po przeczytaniu Twojego posta doszedł do wniosku przeciez ja mam od 2 tyg problem ze skórą na rękach ranki itd. Może to też to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do autora @Cheilon jak się temat zakończył? przyniosło efekty? jakieś skutki uboczne?

Będę wdzięczny za update....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tukan

Euphyllia doszła do siebie, skutków ubocznych w akwarium nie zauważyłem, ale należy pamiętać, że każde akwarium/biologia jest inne. Na Reef2reef był obszerny wątek o tym - pewnie warto go przeczytać, od tego czasu go nie śledziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.