Skocz do zawartości
mikas

Czy ten Sump jest dobrze zaprojektowany

Rekomendowane odpowiedzi

Od półtora miesiąca męczę się z odpieniaczem bubble magus a5. Co go ustawię by ładnie pienił to po jakimś czasie przelewa. Po konsultacji z inną osobą która projektuje akwariumy podobno mam źle zaprojektowany sump.   Problemem jest że komora z pompą obiegową nie powinna ustalać poziomu wody w sumpie tylko przegroda z odpieniaczem. Po drugie ten odpieniacz i tak wydaje się za mały jak na zbiornik gdzie w obiegu jest 450l.

spacer.png

 

Przepływ wody też blokowała wata która powodowała że pozom wody był jeszcze bardziej nie stabilny i po jej wyciągnięciu już jest o wiele lepiej.

spacer.png

 

Już nie mówiąc o tym że pompa obiegowa jebao faluje i też zmienia się poziom wody i muszę ją wymienić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co widzę w twoim sumpie wróżę ci rychłe problemy. Nie z powodu budowy sumpa.

1. Wywal wszystkie metalowe objemki na wężach. One już rdzewieją, zaraz będziesz miał problemy z metalami ciężkimi. Kto ci podsunął pomysł, żeby to wkładać do wody?

2. Strasznie dużo kabelków, przewodów, węży w tym sumpie. Nakombinowałeś jak koń pod górę, ale to może tylko takie wrażenie jest.

3. Nie rozumiem stwierdzenia:  Problemem jest że komora z pompą obiegową nie powinna ustalać poziomu wody w sumpie tylko przegroda z odpieniaczem.

Poziom wody w komorze pompy powinien być najmniejszy ze wszystkich komór sumpa. U ciebie tak jest, więc jest prawidłowo. Każdy tak ma, inaczej się po prostu nie da.

4. Nie widzę na zdjęciach, gdzie masz czujnik dolewki. Musi być w komorze z pompą obiegową i to tam ma być dolewana woda. To ta komora decyduje o ilości wody w obiegu. Zbiornik na dolewkę masz najdalej od pompy. Jeśli czujnik dolewko jest w komorze odpieniacza, to jest to błąd.

5. Co to jest ta dziwna konstrukcja w środkowej komorze?

6. Nie znam się na obsłudze odpieniaczy, to nie podpowiem za dużo. Każdy odpieniacz ma rekomendowany poziom pracy. Zmierz, czy masz dobry poziom dla swojego modelu. Ilość wody w komorze

7. Masz chyba najdziwniejszy sposób montowania waty, jaki widziałem. W jaki sposób woda przez nią przenika? Tylko przelewa się górą? Jeśli tak, odpuść ją sobie. Watę należałoby zamontować na spływie, żeby łapała maksymalnie dużo syfu.

8. W jaki sposób zasilany jest filtr twistmana? I co jest w środku? Kulki ceramiczne?

9. Jeśli pompa faluje (zmienia swoją moc) reklamuj. Przy falowaniu pompy powinien ci się zmieniać poziom wody w kominie a nie w sumpie. No chyba, że pompa faluje o kilkanaście % i nagle wypompowuje wodę z komory pompy.

Że nie wspomnę o tym, że oba zdjęcia wyglądają jak dwa sumpy. Pierwszy z filtrem przepływowym, drugi z lampą UV.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś go odwrócił byłoby na pewno lepiej. Tam gdzie pompa tam odpieniacz powinien być moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, BourbonKid napisał:

Gdybyś go odwrócił byłoby na pewno lepiej. Tam gdzie pompa tam odpieniacz powinien być moim zdaniem.

Też mi się tak wydaje

Godzinę temu, katani napisał:

Po tym co widzę w twoim sumpie wróżę ci rychłe problemy. Nie z powodu budowy sumpa.

1. Wywal wszystkie metalowe objemki na wężach. One już rdzewieją, zaraz będziesz miał problemy z metalami ciężkimi. Kto ci podsunął pomysł, żeby to wkładać do wody?

2. Strasznie dużo kabelków, przewodów, węży w tym sumpie. Nakombinowałeś jak koń pod górę, ale to może tylko takie wrażenie jest.

3. Nie rozumiem stwierdzenia:  Problemem jest że komora z pompą obiegową nie powinna ustalać poziomu wody w sumpie tylko przegroda z odpieniaczem.

Poziom wody w komorze pompy powinien być najmniejszy ze wszystkich komór sumpa. U ciebie tak jest, więc jest prawidłowo. Każdy tak ma, inaczej się po prostu nie da.

4. Nie widzę na zdjęciach, gdzie masz czujnik dolewki. Musi być w komorze z pompą obiegową i to tam ma być dolewana woda. To ta komora decyduje o ilości wody w obiegu. Zbiornik na dolewkę masz najdalej od pompy. Jeśli czujnik dolewko jest w komorze odpieniacza, to jest to błąd.

5. Co to jest ta dziwna konstrukcja w środkowej komorze?

6. Nie znam się na obsłudze odpieniaczy, to nie podpowiem za dużo. Każdy odpieniacz ma rekomendowany poziom pracy. Zmierz, czy masz dobry poziom dla swojego modelu. Ilość wody w komorze

7. Masz chyba najdziwniejszy sposób montowania waty, jaki widziałem. W jaki sposób woda przez nią przenika? Tylko przelewa się górą? Jeśli tak, odpuść ją sobie. Watę należałoby zamontować na spływie, żeby łapała maksymalnie dużo syfu.

8. W jaki sposób zasilany jest filtr twistmana? I co jest w środku? Kulki ceramiczne?

9. Jeśli pompa faluje (zmienia swoją moc) reklamuj. Przy falowaniu pompy powinien ci się zmieniać poziom wody w kominie a nie w sumpie. No chyba, że pompa faluje o kilkanaście % i nagle wypompowuje wodę z komory pompy.

Że nie wspomnę o tym, że oba zdjęcia wyglądają jak dwa sumpy. Pierwszy z filtrem przepływowym, drugi z lampą UV.

1. Już to wywaliłem i dałem trytytki

2. trochę tego jest i dodatkowo mam dwie dolewki bo tak która jest w sumie ma około 14l i musiałem przekuć się do garażu by podłączyć beczkę która dolewa wodę do dolewki w sumpie. 

3. Chodzi o to że przegroda przy pomie wyznacza poziom. A powinno być coś takiego, przepraszam ale użyłem zdjęcia kogoś innego 

sump.JPG

4. Czujnik jest w przegrodzie z pompą 

5. To refugium na glony z lampą

6. Po wyjęciu waty pracuje on całkowicie inaczej

7. Waty już nie ma

8. jest on zasilany pompką 500l/h i są to kulki QualDrop PRIMEPORE

9. Tak mam zamiar ją wymienić na inny model bo to już druga pompa jebao która źle pracuje i przelewa wodę przez rewizje gdzie od razu podnosi się poziom wody w komorze z pompą. 

To pierwsze zdjęcie jest po małej przeróbce sumpa, wywaliłem filtr uv który jest za sąłby i ma 11wat 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak mój pierwszy sump. Same przegrody które tylko przeszkadzają. Później wycinałem pokolei. Wystarczą dwie komory. Jedna na pompę obiegową z czujnikiem dolewki i druga komora na resztę. Wtedy nie ma problemów z poziomem. Na odpieniacz dajesz opóźniony start by nie ruszył od razu po załączeniu prądu

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, krzysiekob napisał:

Wygląda jak mój pierwszy sump. Same przegrody które tylko przeszkadzają. Później wycinałem pokolei. Wystarczą dwie komory. Jedna na pompę obiegową z czujnikiem dolewki i druga komora na resztę. Wtedy nie ma problemów z poziomem. Na odpieniacz dajesz opóźniony start by nie ruszył od razu po załączeniu prądu

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

Ja też tak miałem i też później wycinałem. Teraz mam 2 przegrody - 3 komory i wielką pokusę aby usunąć jeszcze jedną.

Godzinę temu, mikas napisał:

3. Chodzi o to że przegroda przy pomie wyznacza poziom. A powinno być coś takiego, przepraszam ale użyłem zdjęcia kogoś innego 

U ciebie chyba też tak jest - przegroda przy pompie wyznacza poziom w poprzedniej komorze, poziom wody w komorze pompy wyznaczany jest przez dolewkę.

Godzinę temu, mikas napisał:

5. To refugium na glony z lampą

W jaki sposób przepływa przez glony woda? im lepszy przepływ, tym lepiej działa refugium.

Godzinę temu, mikas napisał:

6. Po wyjęciu waty pracuje on całkowicie inaczej

Może w wacie był jakiś syf, który powodował, że woda się pieniła i odpieniacz przelewał ?

Godzinę temu, mikas napisał:

8. jest on zasilany pompką 500l/h i są to kulki QualDrop PRIMEPORE

Nie znam tego produktu. Jakie duże masz akwarium? Ja w moim filtrze z ceramiką mam pompę 2500 ustawioną na 60%

Godzinę temu, mikas napisał:

2. trochę tego jest i dodatkowo mam dwie dolewki bo tak która jest w sumie ma około 14l i musiałem przekuć się do garażu by podłączyć beczkę która dolewa wodę do dolewki w sumpie. 

Po co ci dwie dolewki? Nie lepiej laćod razu z garażu? 2 dolewki, 2 punkkty, gdzie coś może pójść nie tak.

Godzinę temu, mikas napisał:

9. Tak mam zamiar ją wymienić na inny model bo to już druga pompa jebao która źle pracuje i przelewa wodę przez rewizje gdzie od razu podnosi się poziom wody w komorze z pompą. 

Pewien jesteś, że to wina pompy? woda powinna się minimalnie przelewać przez rewizję. Stała ilość wody w systemie nie powinna wpływać na zwiększanie poziomu wody w komorze pompy. Bo skąd ta woda się bierze? Przecież pompa nie produkuje nowej wody, tylko pompuje tą, która już jest w systemie.

Daj fotkę komina.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, katani napisał:

W jaki sposób przepływa przez glony woda? im lepszy przepływ, tym lepiej działa refugium.

Może w wacie był jakiś syf, który powodował, że woda się pieniła i odpieniacz przelewał ?

Nie znam tego produktu. Jakie duże masz akwarium? Ja w moim filtrze z ceramiką mam pompę 2500 ustawioną na 60%

Po co ci dwie dolewki? Nie lepiej laćod razu z garażu? 2 dolewki, 2 punkkty, gdzie coś może pójść nie tak.

Pewien jesteś, że to wina pompy? woda powinna się minimalnie przelewać przez rewizję. Stała ilość wody w systemie nie powinna wpływać na zwiększanie poziomu wody w komorze pompy. Bo skąd ta woda się bierze? Przecież pompa nie produkuje nowej wody, tylko pompuje tą, która już jest w systemie.

Daj fotkę komina.

Na dole tej doniczki są nawiercone otwory z dwóch stron.

O to chodzi że trudno mi wysterować odpieniacz. Niby działa dobrze przez jakiś czas za po pewnym czasie albo opada w dół lub przelewa.

Mam 450l w obiegu

Dolewki mam dałem dwie bo chciałem mieć kontrolę nad dolewką w domu a tamta jest dalej. Ale to pójdzie do przerobienia na jedną dolewkę. 

Rewizje mam zrobioną tak

spacer.png 

Wydaje mi się że powinna być rura ucięta pod skosem.

Od razu napiszę że tego wszystkiego nie projektowałem, tylko ktoś mi to zrobił. A niestety robota nie do końca mi się podoba i wydaje mi się że te wszystkie problemy są spowodowane złym wykonaniem. 

Według mnie wiele rzeczy jest spartalonych

1. dał mi za małą dolewkę, ok 14l ma 450l obiegu

2. Za mały odpieniacz bubble magus a5 gdzie on ma z 700ml kubełek. Takie odpieniacze widzę że dają do akwariumów o biegu 250l

3. Za mała komora na odpieniacz i teraz nie dam większego odpieniacza

4. Za dużo tych małych komór które tylko zajmują miejsce

5. Pompa obiegowa źle pracuje i co chwile albo w kominie jest za mało wody albo za dużo i się przelewa przez rewizje.

6. Cyrkulatory  jebao sdw-9 głośno chodzą a prosiłem o coś cichego. Podobno te po czasie miały się dotrzeć i ciszej pracować.

7. Lampa UV którą dostałem to jebao uv-c 11w, podobno jest za słaba na ten litraż i muszę mieć min 36w

8. Rewizja nie jest podcięta i od razu lekko nie przelewa.

9. Metalowe zaciski na rury które rdzewiały

10. Źle poskręcał rury i z nich się lało. Dopiero dał silikonu i już się nie leje. Ale tak nie powinno być.

11. Oświetlenie proponował Zetlight Horizon QMAVEN ZT6600 II, miało wystarczyć. Na szczęście wziąłem 2szt Radionów XR30. Czekałem na ATI Hybrydę ale niestety po kilku miesiącach się poddałem bo importer nie ma tego na stanie i nie wie kiedy będzie miał.  

12. I na koniec dał mi skałę na piasek. Boje się że po czasie może się przewrócić. Jedynie tylko kilka górnych skał przykleił do komina silikonem

spacer.png

 

Teraz wydaje mi się że idzie do przeróbki sump który dam do garażu za pokojem.

1. Dam większy odpieniacz red sea 900

2. Cyrkulatory tunze

3. Komory zrobię większe z większą jedną dolewką, porządnym refugium itp

4. Lepsza pompa obiegowa, ale jeszcze nie wiem jaka

5. Muszę posklejać skałę w niektórych miejscach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, mikas napisał:

Wydaje mi się że powinna być rura ucięta pod skosem.

Tak się z reguły robi, bo wtedy woda nie hałasuje. Ja mam kolanko, też działa.

23 minuty temu, mikas napisał:

5. Pompa obiegowa źle pracuje i co chwile albo w kominie jest za mało wody albo za dużo i się przelewa przez rewizje.

A  widzisz. Teraz w zrozumiały sposób opisałeś problem.

 

Pytanie. Na pierwszym zdjęciu jest zawór kulowy. Jest otwarty na maxa? Tak wygląda. W jaki sposób regulujesz poziom wody w kominie? Woda w kominie powinna być z 1cm niżej niż w akwarium, po to, żeby delikatnie, bezgłośnie spływać do komina i ściągać film bakteryjny. Rewizja powinna być docięta tak, żeby woda minimalnie przelewała się przez rewizję. Wtedy nawet przy wahaniach mocy pompy nadmiar wody spłynie do sumpa przez rewizję, jest cicho i poziom w akwarium i sumpie jest stabilny.

19 minut temu, mikas napisał:

1. dał mi za małą dolewkę, ok 14l ma 450l obiegu

To na pewno. Ja mam akwarium 550 litrów, dolewkę mam 60 litrów. 14 litrów latem nie wystarczy na 2 dni parowania.

 

20 minut temu, mikas napisał:

2. Za mały odpieniacz bubble magus a5 gdzie on ma z 700ml kubełek. Takie odpieniacze widzę że dają do akwariumów o biegu 250l

Nie doradzę. Ja nie mam odpieniacza i się na nich nie znam. Co masz w akwarium? Jeśli akwarium nie jest przerybione, to bez problemu powinien pociągnąć.

21 minut temu, mikas napisał:

3. Za mała komora na odpieniacz i teraz nie dam większego odpieniacza

Jaką masz wysokość poszczególnych przegród? Może można je wyciąć.

21 minut temu, mikas napisał:

4. Za dużo tych małych komór które tylko zajmują miejsce

Wiele osób robiło ten błąd. Ja też. Potem powycinałem.

26 minut temu, mikas napisał:

6. Cyrkulatory  jebao sdw-9 głośno chodzą a prosiłem o coś cichego. Podobno te po czasie miały się dotrzeć i ciszej pracować.

Zazwyczaj ze sprzętem jest tak, że albo chodzi cicho, albo jak się dotrze to głośniej. Nie znam tych cyrkulatorów, nie wypowiem się. ile ich masz na to akwarium? Jaki masz wymiar akwarium?

28 minut temu, mikas napisał:

7. Lampa UV którą dostałem to jebao uv-c 11w, podobno jest za słaba na ten litraż i muszę mieć min 36w

Zasadniczo zdania na temat lampy UV są podzielone. Część ludzi (jak ja) tego nie używa, inni nie wyobrażają sobie akwarium bez lampy. Tak, czy inaczej 11W to dużo za mało na takie akwarium.

29 minut temu, mikas napisał:

9. Metalowe zaciski na rury które rdzewiały

Za takie coś, tego speca należałoby przywiązać do drzewa, gacie w dół i sprać szczotką drucianą, żeby przez pół roku na d*pie nie mógł usiąść.

35 minut temu, mikas napisał:

10. Źle poskręcał rury i z nich się lało. Dopiero dał silikonu i już się nie leje. Ale tak nie powinno być.

:D Rury PVC klei się klejem do PVC. Klej kosztuje 10-15 zł w markecie, chwyta w kilka sekund i nie ma prawa się nic lać, żeby nie wiem co. Do pvc zasadniczo nie stosuje się silikonu, bo źle trzyma.

37 minut temu, mikas napisał:

11. Oświetlenie proponował Zetlight Horizon QMAVEN ZT6600 II, miało wystarczyć. Na szczęście wziąłem 2szt Radionów XR30. Czekałem na ATI Hybrydę ale niestety po kilku miesiącach się poddałem bo importer nie ma tego na stanie i nie wie kiedy będzie miał.  

2x Radion powinno styknąć. Co masz w akwarium? Odpuść hybrydę.

 

39 minut temu, mikas napisał:

12. I na koniec dał mi skałę na piasek. Boje się że po czasie może się przewrócić. Jedynie tylko kilka górnych skał przykleił do komina silikonem

Skała na piasku to nie jest jeszcze taki problem. Konstrukcja jest poklejona, czy luźno poukładana? Ja bym siębał luźno układać skałę. Co to za skała jest w akwarium, ile jej jest?

 

40 minut temu, mikas napisał:

Teraz wydaje mi się że idzie do przeróbki sump który dam do garażu za pokojem.

1. Dam większy odpieniacz red sea 900

2. Cyrkulatory tunze

3. Komory zrobię większe z większą jedną dolewką, porządnym refugium itp

4. Lepsza pompa obiegowa, ale jeszcze nie wiem jaka

5. Muszę posklejać skałę w niektórych miejscach

Jeśli masz możliwość zrobić kącik/pokój techniczny w garażu to rewelacja. Pod warunkiem, że nie trzymasz tam smarów, benzyny, farb i innych intensywnie zapachowych rzeczy. Zapach = substancja chemiczna = potencjalny problem. Substancje lotne będą przenikać do wody i truć akwarium. Spaliny to najmniejszy problem. Jak z temperaturą w garażu? Bo jak będzie zimno, albo będzie się wahać, to możesz wydawać majątek na grzanie wody/chłodzenie wody. 

Z odpieniaczem bym się wstrzymał. Tak samo z pompą obiegową i lampą. Cyrkulacji na bank będzie mało. Skała musi stać stabilnie. Włożysz szczepki, urosną, poprzewraca się i będzie klops.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka kopiąca również może spowodować problem - podkopie jakiś filar konstrukcji i poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katani napisał:

Pytanie. Na pierwszym zdjęciu jest zawór kulowy. Jest otwarty na maxa? Tak wygląda. W jaki sposób regulujesz poziom wody w kominie? Woda w kominie powinna być z 1cm niżej niż w akwarium, po to, żeby delikatnie, bezgłośnie spływać do komina i ściągać film bakteryjny. Rewizja powinna być docięta tak, żeby woda minimalnie przelewała się przez rewizję. Wtedy nawet przy wahaniach mocy pompy nadmiar wody spłynie do sumpa przez rewizję, jest cicho i poziom w akwarium i sumpie jest stabilny.

Są tam dwa zawory. Jeden jest otwarty prawie na maxa a drugi był połączony do lampy uv którą wywaliłem bo mi przeszkadzała i do niczego się nie nada. A wyjście dałem do skarpety bo wyjąłem tą watę z ostatniej komory. Poziom w kominie reguluje za pomocą sterownika pompy, zaworów nie ruszam. Tylko czasami spadki poziomu wody w kominie potrafią być o 5-10cm a innym razem przelewa się przez rewizje.

13 minut temu, katani napisał:

Nie doradzę. Ja nie mam odpieniacza i się na nich nie znam. Co masz w akwarium? Jeśli akwarium nie jest przerybione, to bez problemu powinien pociągnąć.

Z akwarium dopiero co wystartowałem i ma ono ponad miesiąc. Na ryby przyjdzie czas, więc  jeśli można można coś wymienić to lepiej dać to większe. 

 

16 minut temu, katani napisał:

Jaką masz wysokość poszczególnych przegród? Może można je wyciąć.

I tak muszę zrobić większą dolewkę to wole zaprojektować nowego sumpa

 

17 minut temu, katani napisał:

:D Rury PVC klei się klejem do PVC. Klej kosztuje 10-15 zł w markecie, chwyta w kilka sekund i nie ma prawa się nic lać, żeby nie wiem co. Do pvc zasadniczo nie stosuje się silikonu, bo źle trzyma.

Rury posklejał, tylko lało się spod uszczelek w kominie i nie mógł dokręcić to dał silikon.

18 minut temu, katani napisał:

2x Radion powinno styknąć. Co masz w akwarium? Odpuść hybrydę.

Tak jak pisałem na razie nie mam prawie nic

 

18 minut temu, katani napisał:

Skała na piasku to nie jest jeszcze taki problem. Konstrukcja jest poklejona, czy luźno poukładana? Ja bym siębał luźno układać skałę. Co to za skała jest w akwarium, ile jej jest?

Luźno poukładana, tylko górna skałka przyklejona silikonem do komina. Nawet dokładnie nie wiem, ale wygląda na AF Rock. Jest jej 37kg

 

22 minuty temu, katani napisał:

Jeśli masz możliwość zrobić kącik/pokój techniczny w garażu to rewelacja. Pod warunkiem, że nie trzymasz tam smarów, benzyny, farb i innych intensywnie zapachowych rzeczy. Zapach = substancja chemiczna = potencjalny problem. Substancje lotne będą przenikać do wody i truć akwarium. Spaliny to najmniejszy problem. Jak z temperaturą w garażu? Bo jak będzie zimno, albo będzie się wahać, to możesz wydawać majątek na grzanie wody/chłodzenie wody. 

Garaż jest ogrzewany zimą ale jest chłodniej niż w domu. Np teraz w garażu jest 18 stopni a w domu 22 stopnie. Nic tam nie ma co by śmierdziało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mikas napisał:

O to chodzi że trudno mi wysterować odpieniacz. Niby działa dobrze przez jakiś czas za po pewnym czasie albo opada w dół lub przelewa.

A propo odpieniacza....to chyba normalne, że raz piana dochodzi do kubka a innym razem nie..... jeśli w wodzie jest więcej substancji białkowych to piana jest bardziej stabilna i dochodzi szybciej do kubka, jeśli mniej to słupek piany jest niższy.....Tak przynajmniej wynika z moich obserwacji i z mojego rozumowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

A propo odpieniacza....to chyba normalne, że raz piana dochodzi do kubka a innym razem nie..... jeśli w wodzie jest więcej substancji białkowych to piana jest bardziej stabilna i dochodzi szybciej do kubka, jeśli mniej to słupek piany jest niższy.....Tak przynajmniej wynika z moich obserwacji i z mojego rozumowania.

Tu masz rację, ale jak co jakiś czas gwałtownie wzrastał poziom wody w sumpie i po czasie wata się zapychała w ostatniej komorze to poziom wzrastał i odpieniacz szalał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mikas napisał:

Są tam dwa zawory. Jeden jest otwarty prawie na maxa a drugi był połączony do lampy uv którą wywaliłem bo mi przeszkadzała i do niczego się nie nada. A wyjście dałem do skarpety bo wyjąłem tą watę z ostatniej komory. Poziom w kominie reguluje za pomocą sterownika pompy, zaworów nie ruszam. Tylko czasami spadki poziomu wody w kominie potrafią być o 5-10cm a innym razem przelewa się przez rewizje.

Czy ta pompa ma regulację co 1%? Jeśli tak, ustaw ją tak, żeby lekko przelewało się przez rewizję i nie dotykaj więcej. Wtedy poziom nie powinien się wahać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

Czy ta pompa ma regulację co 1%? Jeśli tak, ustaw ją tak, żeby lekko przelewało się przez rewizję i nie dotykaj więcej. Wtedy poziom nie powinien się wahać.

Tylko na chwile obecną rura wisi nad lustrem wody w sumpie i jak przelewa to jest hałas.

 

Co do tej komory z odpieniaczem to chodziło mi o takie coś. Czyli ta komora ma wyznaczać poziom wody z odpieniaczem

 spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mikas napisał:

Są tam dwa zawory. Jeden jest otwarty prawie na maxa (...) Poziom w kominie reguluje za pomocą sterownika pompy, zaworów nie ruszam. 

To błąd.

58 minut temu, mikas napisał:

Tylko na chwile obecną rura wisi nad lustrem wody w sumpie i jak przelewa to jest hałas.

Wg mnie główną przyczyną hałasu jest otwarty zawór spływu na maxa i płasko ścięta rurka rewizji. Pompę powinieneś ustawić na stały przepływ, a wysokość w kominie regulujesz zaworem tak aby woda delikarptnie dotykała niższej części skośnego ścięcia rewizji. I takie rozwiązanie powinno być bezgłośne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mikas napisał:

Tylko na chwile obecną rura wisi nad lustrem wody w sumpie i jak przelewa to jest hałas.

Mufka, kawałek rury i problem rozwiązany.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sie przy okazji podepne z pytaniem o opaski zaciskowe.

Kiedyś używałem zwykłych i faktycznie miały tendencję do rdzewienia, więc je wywaliłem. Aktualnie używam opasek ze stali nierdzewnej i tu jest pytanie, czy tak może być czy faktycznie iść w stronę trytytek (nie mam zaufania że dostatecznie mocno uda mi się nimi spiąć pompy z rurami, ale widze ze sa tez slimakowe, na srube, na rury - czyli cos rozsadnego daloby sie wybrac)

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam proste zdanie na ten temat. o ile to nie jest kawałek metalu dostarczony przez renomowaną firmę akwarystyki morskiej to nic metalowego do wody nie wkładam.

Już miałem nożyczki ze stali nierdzewnej, chwytak, szczypce, nóż, czujnik temperatury, kleszcze chirurgiczne. I wszystko było nierdzewne, dopóki miało kontakt z wodą słodką. A solanka strawiła wszystko. Jakoś mi sie nie wydaje, że w markecie/sklepie specjalistycznym kupisz coś, co jest rzeczywiście przeznaczone do wody morskiej i nie będzie korodować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mem_phis napisał:

Kiedyś używałem zwykłych i faktycznie miały tendencję do rdzewienia, więc je wywaliłem. Aktualnie używam opasek ze stali nierdzewnej i tu jest pytanie, czy tak może być czy faktycznie iść w stronę trytytek (nie mam zaufania że dostatecznie mocno uda mi się nimi spiąć pompy z rurami, ale widze ze sa tez slimakowe, na srube, na rury - czyli cos rozsadnego daloby sie wybrac)

Polecam takie, sam używam, spełniają swoje zadanie.

 

8B839D8A-A601-4D4B-9A64-0E48973C067B.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w markecie nie kupowalem i niby stal nierdzewna ale wymienię dla spokoju na plastikowe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie coś z Tytanu można do wody morskiej użyć, ostatnio grzałki stają sie modne, nierdzewka sie nie nadaje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tylko w ramach podsumowania. Poczytałem trochę o tej stali nierdzewnej i faktycznie jest skala odporności stali nierdzewnej na niekorzystne warunki. Żeby stosować coś takiego w wodzie morskiej to faktycznie ten współczynnik musi być bardzo wysoki i mało kto ma taką stal w ofercie, nie mówiąc już o zaciskach na rurki. Dodatkowo wyciągnąłem swoje zaciski z wody i faktycznie były pokryte rdzawym nalotem. Wyglądało to i tak dużo lepiej niż zwykłe opaski, których używałem wcześniej i które potrafiły być przeżarte na wylot.

Podsumowując - nie wkładamy do wody, żadnych metalowych elementów, których nie przewidział ktoś do pracy w akwarium morskim - może się to skończyć niepotrzebną tragedią ! Opaski zaciskowe tylko plastikowe !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak że stal nierdzewna jest kiepska do morskiego i tylko kwasoodporna sie nadaje? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawostek tylko dodam, ze powymienialem wszystkie obejmy (a jak sie okazalo troche ich bylo) ale prawdopodobnie nie one byly problemem. Na obejmach faktycznie był nalot rdzy, ale praktycznie dalo sie je wyczyscic gabeczka do prawie "nowych". Prawdopodobnym problemem były "klamerki"/zaciski metalowe, których używałem tymczasowo do przytrzymania rur od dodatkowej lampy uv do walki z ospa - byly czesciowo zanurzone w wodzie i pokryly sie taka patyna. Ale tak czy inaczej dla spokoju ducha polecam plastik.

Po miesiacu na icp nie wyszlo juz nic niepokojacego w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.