Skocz do zawartości
jacek310

Światełko led

Rekomendowane odpowiedzi

Witam znawców tematu urodził mi się w głowie pomysł zrobienia oświetlenia na ledach cob 30w rgb sterowanego ze sterownika aqma.

Jestem zielony w temacie więc proszę o jakieś wskazówki .

Ledów ma być 3 sztuki jaki zasilacz mi to uciągnie tak żeby nie zjarać sterownika

Edytowane przez jacek310 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego, co widzę chcesz zrobić sobie lampeczkę sterowalną 90 wat opartą na AQMA. Nie wiem, jak jest z diodami COB, ale one chyba raczej działają tylko na poziomie włącz-wyłącz i do aqmy raczej sie nie nadają. Tym bardziej, że chcesz zastosować RGB, co raczej nie ma sensu. W akwariach morskich podstawą są niebieski i biały, a reszta kolorów - w odpowiedniej kombinacji - to dodatek. Ja swoje lampki opieram na sterowaniu AQMA i używam do tego diód 3 watowych (łączonych w kanały po 5-6 sztuk, przy zasilaniu 24v), lub gotowych blistrów w których diody sa już połączone w kanały podpisane na wyjściach. ilość diód łączonych w kanały zależy od tego, jaki zasilacz zastosujesz - przy 24v jest to zazwyczaj 5-6 sztuk 3 watowych (przy połączeniu szeregowym sumujesz napiecia robocze diód, ich suma musi być nieco mniejsza od napiecia wyjsciowego zasilacza). zależy to też od zastosowanych driverów. Zasilacz 48v i drivery meanwell daja większe możliwosci. Oczywiście ważny jest też prąd znamionowy diód i driverów. Prąd znamionowy drivera nie może byc wiekszy od prądu znamionowego diód, czyli do drivera 900mA (max 1000mA) można podpiąć nitkę diód niebieskich 1000mA (zawsze dobrze jest zostawic lekki margines, wydłuża to żywotność diód). Ilość wszystkich "nitek" zależy od prądu znamionowego zasilacza. Jeśli masz np. dwie nitki niebieskich z driverami 1000mA, jedną nitkę białych z driverem 1200 mA i jedna nitkę kolorowych z driverem 700mA, to wtedy 2X1000 + 1X1200 + 1X700 daje w sumie 3900 mA. Do tego ok 20% zapasu, czyli zasilacz powinien mieć conajmniej 4500mA, czyli 4,5 A 24v (przy mniejszej ilosci diod w nitce) lub 48v jeśli chcesz wykorzystać drivery MW i mieć więcej diód w nitce... to by chyba było na tyle... aha, no i jeszcze kwestia zasilania sterownika AQMA, ale to też zależy od opcji - przy zasilaczu 24v możesz zastosować przestwornicę, żeby obniżyć napiecie do 9v. Niestety, przy 48v trzeba zastosować osobny zasilacz - sam szukałem odpowiedniej przetwornicy, ale nie udalo mi sie znalezć nic rozsądnego z 48v na 9-12v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.