Skocz do zawartości
Margolee

Dodatkowy filtr przepływowy z wkładem na krzemiany.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim

Mam pytanko i może znajdzie się ktoś kto ma taki system ro/di.

A więc tak mój system sklada się:

1- prefiltry, menbrany itp.- odczyt TDS 007

2- potem jest wkład z żywicą- odczyt TDS 000

3-  żeby mieć święty spokój i nie martwić się krzemianami zastosowałem kolejny filtr i zasypałem go absorberem ( nazwy nie podaje bo niby po co)- i tu moje zaskoczenia TDS pokazuje 020.

Zlałem cheba ze 100l wody i d*pa dalej to samo. 

Czy to jest normalne? Tak powinno być? Poprosze kogoś kto ma wpięty dodatkowy filtr na krzemiany o info jak to u was wygląda. Zawsze w wodzie do dolewki miałem 000 i teraz mam mały dylemat czy to jest ok czy ten absorber puszcza jakiś syf do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Margolee napisał:

Cześć Wszystkim

Mam pytanko i może znajdzie się ktoś kto ma taki system ro/di.

A więc tak mój system sklada się:

1- prefiltry, menbrany itp.- odczyt TDS 007

2- potem jest wkład z żywicą- odczyt TDS 000

3-  żeby mieć święty spokój i nie martwić się krzemianami zastosowałem kolejny filtr i zasypałem go absorberem ( nazwy nie podaje bo niby po co)- i tu moje zaskoczenia TDS pokazuje 020.

Zlałem cheba ze 100l wody i d*pa dalej to samo. 

Czy to jest normalne? Tak powinno być? Poprosze kogoś kto ma wpięty dodatkowy filtr na krzemiany o info jak to u was wygląda. Zawsze w wodzie do dolewki miałem 000 i teraz mam mały dylemat czy to jest ok czy ten absorber puszcza jakiś syf do wody.

Nie masz węgla ? Na sylikaty daj przed membraną i sprawdź jeszcze raz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Ariel napisał:

Nie masz węgla ? Na sylikaty daj przed membraną i sprawdź jeszcze raz .

Wszystko jest, prefiltry, cały zespół ro/di czyli wkład węglowy też jest.

Po tym dołożyłem puszke z absorberem na krzemiany i wynik na tds nie daje mi spokoju.

Pamiętam że ktoś tu na forum zastosował taki patent i nie miał już potem problemu z krzemianami. Puszke miałem zakupiłem tylko wkład podpiołem pod układ no i wyszedł dylemat.

Edytowane przez Margolee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz problemu z okrzemkami to niech cię nie swędzą te krzemiany...

Najprawdopodobniej ICP pokazuje  krzem z krzemionki, która pochodzi albo z piasku kwarcowego, albo ze sztucznej skały, albo ze spoiwa na bazie cementu, albo z drobin szkła, które się ścierają.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Tester napisał:

Jak nie masz problemu z okrzemkami to niech cię nie swędzą te krzemiany...

Najprawdopodobniej ICP pokazuje  krzem z krzemionki, która pochodzi albo z piasku kwarcowego, albo ze sztucznej skały, albo ze spoiwa na bazie cementu, albo z drobin szkła, które się ścierają.

No i chyba to bedzie najlepsze rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A niewielka ilość krzemianów jest też dobra dla życia akwarium. Poszukaj sobie tematów na forum ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, =Fresz= napisał:

A niewielka ilość krzemianów jest też dobra dla życia akwarium. Poszukaj sobie tematów na forum ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Wiem, czytałem. Co nie zmienia faktu że wolałbym mieć tą mniejszą ilość niż nadmiar.

Takie rozwiązanie wydawało mi się idealne. No ale nie wszystko co nam sie wydaje zawsze zagra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Wiem, czytałem. Co nie zmienia faktu że wolałbym mieć tą mniejszą ilość niż nadmiar.
Takie rozwiązanie wydawało mi się idealne. No ale nie wszystko co nam sie wydaje zawsze zagra.
Często nasza nadgorliwość jest gorsza od "faszyzmu" ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Margolee napisał:

Wiem, czytałem. Co nie zmienia faktu że wolałbym mieć tą mniejszą ilość niż nadmiar.

No właśnie i tutaj jest problem. "Nie bardzo wiem czego chcę, ale nie spocznę aż tego nie osiągnę"

Zrozum, że równowaga musi być zachowana, natura nie znosi próżni, jeśli będziesz dalej konsekwentnie realizował swoje "misie" (mi sie wydaje), następny post będzie "Ratunku jak pozbyć się dino/cyjano) ...

Rozbawię Ciebie bardziej... swego czasu specjalnie podnosiłem poziom krzemu, żeby pojawiły się okrzemki - w ten sposób wróciłem do równowagi... Ale nie namawiam do tego sposobu likwidowania plag, bo wymaga on pewnej znajomości zbiornika.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

No właśnie i tutaj jest problem. "Nie bardzo wiem czego chcę, ale nie spocznę aż tego nie osiągnę"

Zrozum, że równowaga musi być zachowana, natura nie znosi próżni, jeśli będziesz dalej konsekwentnie realizował swoje "misie" (mi sie wydaje), następny post będzie "Ratunku jak pozbyć się dino/cyjano) ...

Rozbawię Ciebie bardziej... swego czasu specjalnie podnosiłem poziom krzemu, żeby pojawiły się okrzemki - w ten sposób wróciłem do równowagi... Ale nie namawiam do tego sposobu likwidowania plag, bo wymaga on pewnej znajomości zbiornika.

Tu nie chodzi o widzi mi się. Każdy zbiornik jest inny, jeden potrzebuje krzemu inny nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po czym wnosisz że potrzebujesz zerować go ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

A po czym wnosisz że potrzebujesz zerować go ?

No i tu jest cały problem w tym że " pomyślało mi się" że może lepiej zapobiegać jak leczyć. A że jeden z kolegów tu na forum ma takie rozwiązanie to też je zastosuje.

Z tym że nie wiem czy on sprawdzał tds-em wode po takim dodatkowym filtrze. 

No i z tego powstał ten temat. 

Edytowane przez Margolee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, pawellb napisał:

Daj tube z zasypem na krzemiany przed żywicą ;)

No przyznam że o tym nawet nie pomyślałem. Nie zaszkodzi spróbować-  dzięki zrobie test jak to wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.06.2021 o 20:49, Margolee napisał:

No i tu jest cały problem w tym że " pomyślało mi się" że może lepiej zapobiegać jak leczyć. A że jeden z kolegów tu na forum ma takie rozwiązanie to też je zastosuje.

Z tym że nie wiem czy on sprawdzał tds-em wode po takim dodatkowym filtrze. 

No i z tego powstał ten temat. 

Czyli jednak widzimisię..  wiesz na jakiej zasadzie działa tds?  Po komentarzach wnoszę,że nie. Twoje absorber w zależności  z czego jest zrobiony oddaje do wody glin lub żelazo...  tds Ci to pokazuje.


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.06.2021 o 20:49, Margolee napisał:

No i tu jest cały problem w tym że " pomyślało mi się" że może lepiej zapobiegać jak leczyć

No ale nie poprzez zachwianie równowagi :) Nawet jeśli po żywicy masz jakiś krzem, to on jest w ilościach tak śladowych, że nie ma siły wywołał plagę.

W dniu 2.06.2021 o 21:40, pawellb napisał:

Daj tube z zasypem na krzemiany przed żywicą ;)

Jasne, żeby najpierw tuba oddała do wody "coś" a potem żywica to "coś" pochłonęła - fajny sposób na szybsze zużycie żywicy :)

6 godzin temu, Rezus napisał:

Twoje absorber w zależności  z czego jest zrobiony oddaje do wody glin lub żelazo...  tds Ci to pokazuje.

Właśnie dlatego jednak wolał bym mieć krzem w akwarium, no może odrobina żelaza też nie zaszkodziła by, ale na pewno nie glin. Krzem w sposób naturalny włączy się w obieg, glin jest wymagany w śladowych ilościach, całkowicie pomijalnych w zwykłych zbiornikach, dlatego może się akumulować - a nadmiar bywa szkodliwy...

Zostaw krzem w spokoju, okrzemki służą także za pokarm dla koralowców i innego życia :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Rezus napisał:

Czyli jednak widzimisię..  wiesz na jakiej zasadzie działa tds?  Po komentarzach wnoszę,że nie. Twoje absorber w zależności  z czego jest zrobiony oddaje do wody glin lub żelazo...  tds Ci to pokazuje.

Tak wiem co mierzy TDS. 

Wiem też że odpowiednia ilośc krzemu i żelaza  jest potrzebna.

Czyli  jak ktoś wsadzi sobie absorber na krzemiany do sumpa bo ma problem z okrzemkami to strzela sobie w kolano bo od razu bedzie miał problem z glinem i jeszcze potem bóg wie z czym- sorki ale ogrom ludzi je stosuje i jakoś żyją.

Dobra temat wyczerpany- bede dawał wode na icp to bede wiedził ile krzemu mam i potem się postanowi co dalej.

Dzięki wszystkim.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Margolee napisał:

ak wiem co mierzy TDS. 

Skoro wiesz to skąd to pytanie o wynik tds po absorberze?  Zlałeś bezcelowo 100l wody

 

9 godzin temu, Margolee napisał:

sorki ale ogrom ludzi je stosuje i jakoś żyją.

Ogrom ludzi robi różne dziwne rzeczy i tez żyją. To nie argument.

 

9 godzin temu, Margolee napisał:

Czyli  jak ktoś wsadzi sobie absorber na krzemiany do sumpa

Skąd w ogóle bierze się takie naśladowanie? Tymbardziej, że istnieją ogólnie dostępne żywice przeznaczone do tego celu. Absorbery są przeznaczone do pracy w wysokim przepływie w filtrze ro tego nie osiągniesz.


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Rezus napisał:

 

Skąd w ogóle bierze się takie naśladowanie? Tymbardziej, że istnieją ogólnie dostępne żywice przeznaczone do tego celu. Absorbery są przeznaczone do pracy w wysokim przepływie w filtrze ro tego nie osiągniesz.

Powiem tak.

Dla mnie absorber powinien usunąć to co zadeklarował producent- w tym wypadku krzemiany nie oddając nic innego do wody. 

Dlatego łapło mnie zdziwienie że tds nie pokazuje zera. Ciężko zrozumieć? Dla mnie tak powinno być a że nie jest to niezła h...nia. 

Narazie zostaje bez absorbera za radą Testera. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm wielu pochlaniaczy a zwłaszcza żywic jonowymiennych polega na pochłanianiu jednych jonów a oddawaniu innych. W przypadku żywicy dejonizacyjnej, czyli takiej którą stosujemy w filtrach RODi, dzieje się dokładnie to samo. Tam są też oddawane do wody jony. Tyle że są to jony H+ i OH-. Niestety nie każda żywica działa tak samo. 

Żywice stosowane do zmiękczania wody usuwają z niej wapń, magnez, węglany czy siarczany ale w zamian za to oddają chlorki i sód.

Żywica do wiązania krzemianów na 100 procent działa tak samo. 

PS

nie jestem specjalistą w tej dziedzinie...

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.