Skocz do zawartości
lukas79

Kostka nr 2 - 54l

Rekomendowane odpowiedzi

Drugie maleństwo zalane jakieś 3 miesiące temu 

 

lampy - hmmm no takie :))

2x Leddy Slim DUO Marine&Actinic 10W i jedna co leżała w szufladzie od gadów 10W (mix kolorów + UV) 

mam maspecta w szafie jeszcze, ale kurcze nie mam powodu go wyjmować .... wszystko pod tym zadowolone i mi kolory chyba bardziej pasują (drugi maspect jest nad drugą kostką)

filtracja kaskada _ matrix i kawałek waty

cyrkulacja jakiś noname 1000 l/h 

skała sucha, piach niby żywy 

obsada - korale, jakie widać, wrzucane od dłuższego czasu 

dzisiaj doszły 2 małe błazny + 3 nassariusy + nemateleotris magnifica (te ślimaki są kapitalne w takich szklankach !!!!!! - na babkę to nie ma miejsca, szkoda zwierzaka męczyć w mikroszkiełku, gdzie skała zajmuje 80% podłoża) - z obsadą rybną definitywny koniec (na akwarium mam siatkę, naczytałem się o tych rybkach)

wstawiam fotę, ale nie wszystko napompowane, bo maczałem chwilę temu łapska i przestawiałem towarzystwo 

 

20210610_210118.jpg

Edytowane przez lukas79
nie ta fota (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie już wygląda oby tak dalej . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś planuje kostkę to podzielę się moimi spostrzeżeniami :)) - może komuś to ułatwi życie 

mam 2 kosteczki 

jedna z zestawu nano reef duo - druga zwykłe szkiełko chyba ze sklepu za 100PLN, czy jakoś tak o wymiarach 60x30x30

nie kupujcie tych zestawów nano ref, lampę i tak albo musicie dokupić, albo całkowicie wymienić, kaskada jest OK, ale do kupienia w każdym sklepie z kaskadami za lepsze pieniądze 

zdecydowanie bardziej "ustawny "  jest ten kanciak 60x30x30 !!!  jak tylko macie możliwość wybierajcie te szklanki z możliwie dużą powierzchnią dna 

podstawowym sprzętem przy tych mikrusach jest autodolewka !!! (też na początku myślałem, że się obędę bez) - nie ma takiej opcji, parowanie teraz jest spore i przy tak małym litrażu parametry będą Wam szaleć (jaką wybierzecie nie ma większego znaczenia, można i z butelki po pepsi zrobić) 

jeśli macie piasek to podstawowym zwierzakiem są ślimaki nassarius - 3 sztuki potrafią w takim szkiełku przemieszać piach wystarczająco, by nie zalegało na nim nic 

@Ariela Tobie jeszcze raz dziękuję za kupę cennych informacji na starcie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie tu zostawić notatkę, by nie zaśmiecać komuś tematu :))

 

 

Jestem na początku drogi z morszczyzną, dzielnie czytam wszystko i trochę mnie to wszystko przeraża 

Parametry, miliony testów, ICP, ballingi - wszystko co do kropelki :) - mam te wszystkie testy i raz w tygodniu robię ważniejsze - nawet hanki sobie 3 kupiłem :) 

Słodkie w domu było od zawsze, obecnie mam 3 kostki 30l z krewetkami + rasbory i neonki - teoretycznie małe kostki są trudne w ogarnięciu parametrów 

nigdy w życiu ja tam nic nie testowałem, nic mi nigdy nie padło, rośliny idą jak złe - robię tylko raz w tygodniu małe podmianki  - nigdy w życiu nie wlałem do akwarium nic poza bakteriami

no ale na każdym kroku się przekonuję, że to są 2 zupełnie inne światy 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na całe szczęście rybsony nie czytały Waszych wpisów, praktycznie od początku pływają po całym akwarium (obu akwariach)

jedynie jak do gry wkraczają czyściki do szyb idą w skały na czas zabiegu :)

 

druga wygląda identiko 

powoli przyzwyczajam do suchego - błazny to żrą wszystko, ale powoli chcę całe towarzystwo przestawić - mrożonki i żywe, jako dodatek ma być i przekąska

 

----edit

 

ich tu nie ma co stresować - błazny są o połowę mniejsze i na tym koniec :) - tylko takie małe S, bardzo małe S były :)) 

naczytałem się, nasłuchałem, że te maleństwa to loteria, ale odpukać ... śmigają po akwa, jak złe 

na moim wikcie przegoniły te sklepowe i to sporo :) (mam porównanie - w jednej kostce mam kupione miesiąc temu w drugiej kilka dni temu) - ten sam rzut, ten sam sklep 

 

 

mag.jpg

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy za jakiś czas jak będą baniaki wyglądały . To wszystko świeże jest , ale mam nadzieje że klapnie . Ładne ryby i trzymam kciuki . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pełną świadomość ile kostek przeżywa próbę czasu 

sporo poprzeglądałem tematów i mam nieodparte wrażenie (może słuszne, może nie), że większość poległo na własne życzenie przez ADHD i lanie wszystkiego, jak leci na pałę

potem, jak się coś zaczynało dziać lali jeszcze więcej i tak się wiele historii kończyło

dla mnie wzorem jest kostka @Słony leszcz - pokazał jak można mieć piękną szklaneczkę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.06.2021 o 21:21, lukas79 napisał:

Drugie maleństwo zalane jakieś 3 miesiące temu 

Według mnie 2 miesiące , ale mogę się mylić .

 

5 godzin temu, lukas79 napisał:

sporo poprzeglądałem tematów i mam nieodparte wrażenie (może słuszne, może nie), że większość poległo na własne życzenie przez ADHD

No właśnie , dopiero miałeś problemy a tu już rybki pływają . Tak jak pisałem trzymam kciuki .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 kwietnia woda wlana do obu  o ile się nie mylę  :))

 

problemów póki co nie było, jedynie kostka nr 2 przechodziła dłużej cykl azotowy o około 2 tygodnie i życie pojawiło się w niej później

podczas dojrzewanie miałem w obu parę brązowych plamek, potem lekki zielony pokazał się w paru miejscach i wszystko zniknęło szybciej niż się pojawiło

życie w obu było, jest dodawane stopniowo - po ponad tygodniu od ustabilizowania się parametrów - no2 0, no3 5 (w obu) PO4 - było niewykrywalne (kropelki) - jak zacząłem karmić 0,1 (już hanka)

wiele by się już nie pozmieniało stojąc puste 

odpukać w niemalowane,  póki co wszystko wszędzie żyje, ryby zdrowe, wcinają wszystko, cieszę się, że cała obsada gania za suchym 

na co jeszcze było czekać ?

 

edit----

te "nowsze" błazny od wczoraj siedzą w tym przerośniętym kartoflu, na wycieczkę jedynie do restauracji idą :)

te starsze jak głupie ganiają po całym

1015434362_WhatsAppImage2021-06-13at13_35_43.thumb.jpeg.6f1b8d4e173984152fec1126c953a715.jpeg

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamówiłem chinkę (tak wiem chinkę) .... maspect musi jeszcze leżeć w szafie - nad kostką mam szafkę i za cholerę nie mogłem go podnieść tak, by całe akwa doświetlił

chinka jest na szerokość kostki i nie powinno być problemu z logistyką - ten maspect świeci na drugiej elegancko, w tej bym musiał mieć przy tej wysokości 2 ...... i je skręcić mocno, więc średni interes 

te leddy slim duo na dłuższą metę to cieniutkie nawet 2+ mój wynalazek 

co za inżynier wrzucił 1 sztukę do zestawu nano reff .... 3 to by było chyba za mało .... 

----- edit

NO3 mam około 5 (salifer - zoolek) - hanką to mi się tego nie chce mierzyć, bo ta walizka to zestaw małego chemika i chyba nie ma takiej potrzeby, przy tej skali

PO4 hanka - 0,17 

zastanawiam, czy z tym coś robić - głownie miękkie i LPS (górna kostka ma jakieś 3 małe patyki i podobne parametry) - tam to by było bardziej uzasadnione, ale zależy mi na euphylliach głównie, jak za nisko zejdę to i miękasy mogą chyba zastrajkować 

nie chcę żadnych wynalazków zbytnio wrzucać w te kubełki, bo potem straszne uzależnienie (dla jasności w każdej kostce i słonej i słodkiej, mam trochę purigenu w rajstopie) nie zauważyłem by coś on zbijał, zerował itd... stosuję go od lat ze względu na kryształ wodę na tym ustrojstwie 

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, lukas79 napisał:

zamówiłem chinkę (tak wiem chinkę) .

Tym bym się nie przejmował , a mocy jeśli to ta standardowa 110W to i duży zapas będzie miała . Jeśli będzie tobie przeszkadzało na dnie skupienie zielonego i fioletowego , to zawsze możesz ściągnąć soczewki , albo zakleić miejsca gdzie są taśmą diody . 
No3 5 i Po4 0.17 tu odpowiedziałeś sobie sam . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta ma 60W zadeklarowane, z tego co udało mi się wyczytać to mocno zawyżają i z tych deklarowanych wedle internetu będzie około 45 

więc w sumie tak akurat - na zapas raczej nie liczę, bardziej, że doświetli całość 

w piątek zamawiałem, teraz zamówienia idą w kilka dni ...  obadamy temat 

rekord 3 dni od zamówienia .... jaj sobie nie robię ....  ostatnio prę rzeczy pozamawiałem, by przed tym cłem zdążyć, czas realizacji wszystkiego jest prawie, jak na aledrogo ostatnio

image.thumb.png.5a42c68d40166a2f3a7e113ebced0685.png

 

 

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chinka dotarła wczoraj - od rana świeci - tyłka nie urywa 60W to ona na bank nie ma - kolory raczej akceptowalne i lepsze niż na tych kitach od akwa 

póki co ładnie wszystko się napompowało (poza sacro, który chyba gubi skórę) 

doszły  2 korale eupchyllia i bubble 

wieczorem, jak będzie chwila to wrzucę jakieś foty 

------ z kostki nr 1 "wyparował" jeden błazen 

paść nie padł raczej - nic mu nie było (pływał już koło miesiąca) wieczorem ganiał za żarciem jak głupi 

zeżreć go raczej nic nie miało prawa, musiał wyskoczyć i go koty dopadły, bo ślad po nim zaginął (akwa przykryte, ale to taka szyba z nano duo i są szpary, jak choinka) 

strasznie szkoda delikwenta (szanse, że się znajdzie to oscylują w okolicy 0 i chyba nawet Rutkowski nie pomoże, prędzej chyba Jackowski )

chyba trzeba szczelniej okryć akwa i na tej kostce jakieś światełko na noc skombinować (prosta chinka ma tryb nocny a markowa za cebulion PLN nie .... albo ja nie potrafię go znaleźć ) nabyć nowego, póki to maleństwa (mniejsze szanse, że się pozabijają) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to pi-razy drzwi wygląda pod chinką 

i 2 nowe nabytki - na tym finito (chyba, że jakieś roszady miedzy szkiełkami jeszcze, albo nie daj Boże coś by się zawinęło... (nie mogę tego błazna odżałować)

do uzupełnienia jeszcze poziom wody - trochę się cykam dolewać, by się jakieś paskudztwo nie pokazało, bo % to trochę brakuje

KH chyba wiele się po dolewce nie zmieni - obecnie jest 7,7 a dolewać będę 8 

póki co wszystko jakoś kupy się trzyma i niespodzianek po drodze nie było żadnych 

ładnie NO3 spadło z około 10 do około 5 - PO4 nie mierzyłem kilka dni

ta jedna caulastrea chyba trochę za blisko lampy, ale póki co nic się nie dzieje, zobaczymy, jak z tą chinką będzie - najwyżej pójdzie niżej a tam jakiś prosty jeden patyk by wszedł 

to jedyne co mi po łbie chodzi patrząc na ten układ - cyrkulacja wydaje się być fajnie ustawiona (ta druga kostka w kwadracie to masakra, by to jakoś poukładać, albo im łby urywa, albo nie dmucha .... no nic cza w końcu dolać wody i to finalnie jakoś ustawić, bo tam mnie to cały czas męczy)

1187839693_WhatsAppImage2021-06-17at15_44_46.thumb.jpeg.2acdf7884757c16e9cfd0b8cf7767fc3.jpeg

2012063776_WhatsAppImage2021-06-17at15_44_32.thumb.jpeg.16a72403735fbfe7f3b8adc2b127483a.jpeg

560049798_WhatsAppImage2021-06-17at15_44_21.thumb.jpeg.a93492d5d9e76b42fe5e21a61477d2e9.jpeg

 

 

---- edit 

może ktoś polecić jakieś ładnie i NIE UPIERDLIWE ślimaki ? by mi korali nie tykały i po nich nie łaziły ?

nie muszą być żadną ekipą co tam coś robi - mają być ładne i nieszkodliwe :))) - to chyba jedyne o czym jeszcze mogę myśleć (poza dokupieniem błazna)

nie chcę żadnych krewetek, krabów itd... rozważam jedynie jakieś fajne ślimaki - nassariusy mam (po 3 sztuki na szkiełko - ale one do pracy tu przyszły, i w takich szklankach są extra)

 

----- edit2 

i w sumie mam jeszcze jedną zagadkę - mam malusią skałkę co jest na niej papaya (chyba z 5 sztuk) - ni choiknki nie chce się pokazać od tygodnia, nie wiem, czy w d*pę podczas transportu nie dostała, ale cała reszta ma się świetnie a to ponoć praktycznie "zielsko" - podobną historię miałem z briareum, ale to znam odpowiedź, przykleiłem na tylnej ściance, dostało mega światło i cyrkulacje pod nos - z tydzień sie pokazało, już myślałem, że padło - teraz widać przyrosty i całe pięknie pootwierane

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lukas79 napisał:

ta jedna caulastrea chyba trochę za blisko lampy

Te korale lubią dużo światła. Przynajmniej w moim akwarium. Ładnie rosła ok 20 cm pod chinką ustawionąną maxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 cm to u mnie prawie przy dnie :)

póki co pod chinką wszystko poza przerośniętym ziemniakiem (gubi skórę) i papaya (one się nigdy nie pokazała) pompuje się znacznie lepiej niż na poprzednich lampkach

w tej cenie to jest alternatywa godna rozpatrzenia uważam (zobaczymy, jak to się będzie sprawowało w dłuższej perspektywie) 

kolory na łopatki nie kładą, ale jest akceptowalnie, możliwości regulacji jakieś tam sam, deklarowana moc nie jest na bank mocą z jaką to ustrojstwo świeci 

wygląd estetyczny 

na pierwsze akwa chinka będzie lepszym wyborem, niż zestaw nano reefa (który dyskwalifikuje na wejściu oświetlenie - jak ktoś ma możliwość to też polecam wybrać kostkę o innych proporcjach - jak dla mnie jest znacznie mniej ustawna niż prostokąt o podobnym litrażu) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lukas79 napisał:

w tej cenie to jest alternatywa godna rozpatrzenia uważam (zobaczymy, jak to się będzie sprawowało w dłuższej perspektywie) 

Zgadzam się. Sam miałem 2,5 chinki (jedna miała tylko kanał niebieski) i byłem zadowolony.....korale też. Masz soczewki czy ściągnąłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soczewki skupiają światło aby przy głębszych akwariach dno było lepiej oświetlone.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 30cm :)) tam się chyba nie zdąży skupić 

lampa też dość nisko podwieszona - chyba nie mam koniecznosci nic majstrować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie do mądrzejszych 

dzieli się/pada/strajkuje ? 

od wczoraj ten fragment z małymi przebłyskami tak wygląda 1104288849_WhatsAppImage2021-06-20at12_02_48.thumb.jpeg.c1b04eec4628c476caae0a17e54de276.jpeg

 

wszelkie inne korale wzorowo (w tym kilka euphylli) 

moje podejrzenia to ten duży kartofel, co gubił skórę i wszędzie tego było pełno - wszystkie korale przedmuchuję pipetą po tym sajgonie - jak będzie takie jaja robił często to dziada eksmituję chyba

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sobie poprowadzę monolog ;)

euphyllię ciachnąłem 

w 2-3 godziny główkę trafił szlak ..... nie chciałem ryzykować całości - wymoczyłem w wodzie RO (nie miałem nic innego - zamówiłem)

póki co pacjent ma się dobrze, polipuje i nie wygląda by się coś miało dziać 

pytanie co to za cholerstwo było - oby nie brown jelly .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie urok to sraczka .....

błazna dzisiaj dokupiłem i przy okazji ładną euphyllię (jak zacznie polipować zrobię fotę)

z problemów - bo owszem jakieś tam są:

przy czyszczeniu skały magnifica wyhycła z akwa ... nie lażała dłużej niż 10 sekund, ale ciekawe czy jej przyziemienie na kafelkach nie przetrąciło kręgosłupa ... póki co schowała się do swojej dziupli 

sacro ten duży kartofel po raz 158 gubi skórę - rośnie w oczach i każde linienie to sajgon w tej małej kosteczce - polipuję przepięknie 2 dni i cała baja od początku 

ile to może trwać ? bo gość już dostał żółtą kartkę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, lukas79 napisał:

sacro ten duży kartofel po raz 158 gubi skórę - rośnie w oczach i każde linienie to sajgon w tej małej kosteczce - polipuję przepięknie 2 dni i cała baja od początku 

ile to może trwać ? bo gość już dostał żółtą kartkę 

Jak ma dobrze to rośnie . A rosną większe niż twoje akwarium . Można je ciąć na szczepki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam świadomość jakie to potrafi być duże, ciąć będę musiał 

ze szczepkami gorzej, bo trzeba mieć na nie miejsce ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.